Jump to content

Photo

TOEFL

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 15 December 2006 - 12:04

Juče saznah da za neku američku stipendiju pa sam počeo da skupljam papire. Elem, traže da se polaže TOEFL uz minimum 550 poena za prolaz.

Svratio sam u British council da pitam šta&kako oko tog testa ali sam popio jedno kod_nas_se_radi_ielts_(budalo).

Može li neko da me malo više uputi u problematiku? Učim engleski već dosta dugo i s obzirom na to kako su me učili, sam se sebi čudim što ga ovako znam. Služim se prilično dobro, ali ne znam da li je to dovoljno...

Saveti oko toga kako, gde i da li spremati toefl, šta se sve traži...

tnx smile.gif

#2 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 15 December 2006 - 13:17

Moj savet je da, spremaj obavezno, nebitno koliki je tvoj nivo engleskog, rekla bih da ti je podjednako važno da za sve te ispite imaš uvežbanu tehniku polaganja. Za početak pogledaj ovde, oni te mogu uputiti dalje.

#3 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 16 December 2006 - 18:48

davno sam polagala TOEFL, pre 12 godina rolleyes.gif ali je valjda i dalje obavezan za sve stipendije u Americi

imas i knjige za pripremu TOEFLa sa primerima testova, da vidis kako to izgleda...secam se da sam isla na neku pripremnu nastavu, ali u principu mozes i sam spremati iz tih tekstova (svojevremeno su bile ogromne knjige sa milion primera, cakama itd. u americkom kulturnom centru)

#4 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 16 December 2006 - 20:24

TOEFL polazi samo onda kada ti bude potreban. To ti kazem zato sto su rezultati jako kratkog roka vaznosti, a posle moras da polazes ponovo.

Takodje, TOEFL se nedavno potpuno promenio, tako da sada izgleda bitno drugacije od prethodnog formata. U Severnoj Americi se polaze samo kompjuterski, s tim sto za pisanje (valjda) jos uvek imas i izbor papira i olovke (ako to jos iko i koristi).

Dakle, kada se budes spremao, pazi da imas knjigu za the New TOEFL, inace ces promasiti pripreme.

Jos da pomenem da su novi format razvili da bi blize odslikavao jezicke potrebe osobe u univerzitetskom okruzenju na ovom kontinentu. Dakle, test ima a cultural bias (= je kulturno ... fali mi rec ... ne neutralan). U diskusijama o njegovoj validnosti se cesto navodi da je to tacno, ali da je s razlogom (oni koji ga polazu ce ziveti ovde, makar neko vreme).

Sve informacije imas na sajtu ETS-a. www.ets.org/toefl (Ovo 'org' u njihovoj web adresi je vic godine. Ako oni nisu 'com', ne znam ko jeste.)

Edited by Crveniautobus, 16 December 2006 - 20:27.

#5 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 16 December 2006 - 21:04

hvala redbusu na ispravci

#6 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 16 December 2006 - 22:30

QUOTE(BeatrisDal @ 16 Dec 2006, 22:04)
hvala redbusu na ispravci

Molim, no nije ispravka. smile.gif

Elaboriranje.

#7 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 December 2006 - 22:35

QUOTE(Crveniautobus @ 16 Dec 2006, 20:24)
Dakle, test ima a cultural bias (= je kulturno ... fali mi rec ... ne neutralan).

troll:
Test je kultrurno obojen
Test je povezan i sa kulturom
Test nije nezavisan od kulture

???

Šta bi bio dobar prevod?

#8 mizar

mizar
  • Members
  • 250 posts

Posted 16 December 2006 - 23:58

jedno malo upozorenje: ako se za listening part koristi kasetofon, pokusaj da sedis sto blize. obicno se prvo proveri da li svi dobro cuju pre nego sto test pocne. pa dakle potrudi se da ne pocne ako ti ne cujes kako treba. ako je kompjuterski, onda dobijes slusalice i nemas problema.

sto se ostalog tice, nemas cega da se plasis ali nemoj ni da ga potcenjujes, i obavezno uradi bar jedan ceo test odjednom i u zadatom vremenu da se malo familijarizujes i da vidis na cemu si.

#9 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 17 December 2006 - 00:04

QUOTE(mizar @ 16 Dec 2006, 23:58)
sto se ostalog tice, nemas cega da se plasis ali nemoj ni da ga potcenjujes, i obavezno uradi bar jedan ceo test odjednom i u zadatom vremenu da se malo familijarizujes i da vidis na cemu si.

baš se to meni desilo, na trećem section sam se opustila i na kraju praktično ceo nisam uradila (prošla sam, sve ok)...(u ono vreme bar) poenta je bila da nemaš ni trunke vremena za opuštanje, pošto je tajming vrlo knap, i to je stvar koja može da te zavrne...znaš sve da uradiš, ali ti ne ostane vremena

#10 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 17 December 2006 - 00:10

Kompjuterski test je i zato mnogo bolji: ti sam(a) sebi odredjujes kad ce da pocne sledeci clip. Jedino, ne mozes da cujes isti clip dva puta, i sve mora da se zavrsi u odredjenom vremenu.

Usput, kompjuterski test je adaptive, dakle sto vise imas tacnih odgovora, to ti se postavljaju teza pitanja i obrnuto.

#11 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 17 December 2006 - 00:12

QUOTE(yossarian @ 16 Dec 2006, 23:35)
troll:
Test je kultrurno obojen
Test je povezan i sa kulturom
Test nije nezavisan od kulture

???

Šta bi bio dobar prevod?

Kulturno obojen! To je to. Ja sam pokusavao da napravim pridev od "predrasuda" dok sam pisao ono iznad, pa mi nikako nije uspelo.

#12 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 18 December 2006 - 16:20

Nema vise ni paper based, ni computer based (CBT), vec ima novi Internet Based test. Dakle test je i dalje adaptivan, ali je ubacen novi deo "speaking", i integrativno testiranje (tj. slusas nesto, onda odgovaras na pitanja ili pisanjem ili biranjem od vise ponudjenih, ili slusas nesto a onda to prepricavas). A sto ne bi otisao na www.ets.org i lepo procitao sve sto te zanima, registrovao se za ucestvovanje na forumima, pogledao practice test itd?

#13 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 19 December 2006 - 02:35

Klik.

Ja sam polagala pre koji mesec, u Jovanovoj. Tamo ima 6 poluotvorenih kabina (tj. vise su kao kjubikli) sto je ujedno i maksimalan broj polagaca, dobijes slushke, sednes za komp i pichish. Mislim da nisam dobra osoba za procenjivanje opste tezine testa jer sam zivela na engleskom govornom podrucju, ali u odnosu na IELTS su zadaci svi prilicno laki, dok je vreme za rad dosta krace, tako da zahteva prilicno veliku koncentraciju. Posebno na 'listening' delu, gde imas 15 sekundi da koncipiras odgovor, 45 da ga das, onda se prekida snimanje pa sta si rekao - rekao si. Vrlo je vazno i da dobro razumes govorne klipove koje cujes po prvi put. Jasni su i razgovetni, i nisu po mojoj proceni nesto previse 'technical' (ubace poneki strucan izraz ali ne insistiraju na tome), ali treba odmah da pohvatas kljucna mesta i odmah da budes u stanju da ispricas deo onoga sto si cuo. Olaksavajuca okolnost je sto mozes da hvatas beleske.

(p.s. u nasoj testoloskoj tradiciji se koriste izrazi 'zavisan/nezavisan od kulture')

#14 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 19 December 2006 - 21:52

Istina je da se test promenio, ali neke od stvari ovde nisu bas tacne do kraja. Test na papiru ostao je u BiH, tamo jos uvek moze da se polaze ta verzija. Kompjuterski test (CBT) vise ne postoji. Kako izgleda polaganje sada - kompjuter, slusalice, papir za beleske, kandidat. Gramaticka sekcija ne postoji vise kao poseban deo, utopljena je u Speaking and Writing. Slusanje je drugacije od prethodnog, uveden je Speaking deo, pisanje obuhvata esej kao i ranije, ali i novi zadatak koji se bazira na onome sto je kandidat cuo i procitao neposredno pre toga.

Nimrod, ispravka - iBT, nova verzija TOEFL ispita, vise nije adaptivan. To je bio samo CBT. Moze se desiti da neko ima malo drugaciji raspored tekstova ili da ima kraci ispit, ali to sve zavisi od organizatora testa.

Osim pomenutog mesta za pripremu, mogu se naruciti i knjige sa amazona ili se moze naruciti online probni test. Kad kupujete knjige obratite paznju na znak iBT koji garantuje da knjiga obradjuje pripremu za tu verziju.

Samo testiranje se odvija u Beogradu na dve lokacije i u Subotici. Prijavite ispit barem mesec dana ranije, guzve su moguce zbog ogranicenog broja mesta. Mesecno se polaze jednom, dvaput, nekad cak i pet puta. Obratite paznju na to da se povremeno jave problemi sa serverima, a posto svaki kandidat mora da otvori svoj nalog na sajtu i preko njega prijavljuje i placa ispit to moze da bude problematicno. Kukanje i plakanje ne pomaze - centri za polaganje ne mogu da prijave ispit u necije ime, a i broj u Holandiji za telefonsku registraciju nekad zavisi od koriscenja istog servera. Razmisljajte unapred.