Jump to content


Photo

Severni pol bez leda od 2040


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 sraf

sraf
  • Members
  • 30 posts

Posted 12 December 2006 - 13:36

Izgleda da se topljenje leda na polovima ubrzava. Smatra se da ovakav razvoj jako odgovara naftnim kompanijama koje znaju da se velike zalihe nafte
nalaze u sada zaledjenim, priobalnim podrucjima Aljaske.

Sta smo jos spremni da unistimo da bi smo mogli da zivimo "kao Amerikanci",
u simbiozi sa automobilom?


http://www.matr.net/article-15731.html

North Pole sea ice may melt by 2040, researchers find
August 24, 2005 View for printing

Boulder scientists worked on Arctic warming study

Global warming could melt summer Arctic sea ice by the end of the century, scientists say, making for an ice-free North Pole for the first time in more than a million years.

#2 Venom

Venom
  • Members
  • 3,447 posts

Posted 12 December 2006 - 13:59

Nema veze, ionako cemo do tada svi da pocrkamo od ptichjeg gripa.

#3 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 12 December 2006 - 14:29

QUOTE(sraf @ 12 Dec 2006, 13:36)
Izgleda da se topljenje leda na polovima ubrzava. Smatra se da ovakav razvoj jako odgovara naftnim kompanijama koje znaju da se velike zalihe nafte
nalaze u sada zaledjenim, priobalnim podrucjima Aljaske.

Sta smo jos spremni da unistimo da bi smo mogli da zivimo "kao Amerikanci",
u simbiozi sa automobilom?
http://www.matr.net/article-15731.html

North Pole sea ice may melt by 2040, researchers find
August 24, 2005 View for printing

Boulder scientists worked on Arctic warming study

Global warming could melt summer Arctic sea ice by the end of the century, scientists say, making for an ice-free North Pole for the first time in more than a million years.

Jel pokusavas da kazes da naftne kompanije namerno podsticu globalno zagrevanje da bi mogle jeftinije da eksploatisu naftu kod Aljaske?

#4 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 12 December 2006 - 14:36

QUOTE(sraf @ 12 Dec 2006, 13:36)
Izgleda da se topljenje leda na polovima ubrzava. Smatra se da ovakav razvoj jako odgovara naftnim kompanijama koje znaju da se velike zalihe nafte
nalaze u sada zaledjenim, priobalnim podrucjima Aljaske.

Одлична вест. Значи да неће бити несташице горива, како предвиђају, а Србија ће коначно имати море.

Истина, Панонско.

#5 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 December 2006 - 14:55

Чини се као да се велики временски циклус полако затвара.
Историја је и почела на Северном полу, у умереном климату и сад ће се тамо, у истим климатским условима, и завршити.

#6 Freddy

Freddy
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 12 December 2006 - 16:39

Beži ti Mile iz `olandije dok je vreme! Ako se ovo desi, obala će biti negde kod Arnhema.

#7 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 December 2006 - 18:38

Правим сојеницу.
Рачуњам, само сам 1-1,5 метар у депресији, морало би моћи.

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 December 2006 - 19:15

QUOTE(mile curcic @ 12 Dec 2006, 18:38)
Правим сојеницу.

neko treba da obavesti one iz Diskaverija. greota da Extreme Engineering ne napravi prilog o ovome.

#9 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 12 December 2006 - 19:56

QUOTE(sraf @ 12 Dec 2006, 05:36)
Izgleda da se topljenje leda na polovima ubrzava. Smatra se da ovakav razvoj jako odgovara naftnim kompanijama koje znaju da se velike zalihe nafte
nalaze u sada zaledjenim, priobalnim podrucjima Aljaske.


Mogu ti reci da vise nafte ima u severnim delovima Kanade, konkretno Alberta, pa evo nadjose je i u Saskatchewan-u, i to nisu delovi pod vecitim snegom i ledom. Samo topljenje leda na polu i vadjenje nafte ne bih doveo u nekakavu direktnu vezu. Posto zivim na severu Alberte i indirektno sam na neki nacin ukljucen u naftnu industriju znam da je sezona vadjenja nafte baz zimski period kada je zemlja zaledjena, to vise odgovara cikama iz oil kompanija, ne pitaj me zasto jer ne znam razlog, meni je bilo cudno kada sam to prvi put cuo.

Ali naravno slazem se da je problem u izduvnim gasovima velikog broja vozila pogotovu u S. Americi gde je tek nedavno pocela rasprava u auto industriji i potrebi proizvodnje novih motora sa smanjenom kolicinom izduvnih gasova.
Samo pitanje je koliko ce se to i ostvariti s obzirom da ljudi tesko menjaju navike, kako objasniti nekome ko vozi pick up i trosi 20 l na 100 km da predje na neki manji auto, vrlo tesko, pogotovu u vremenu kada populacija potrosackog drustva uvek tezi za sve vecim, boljim, itd.......

Skeptik sam po pitanju ovog resavanja problema u auto industriji, novac i interes je u vecini slucajeva jaci od zdravog razuma, na zalost.

#10 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 December 2006 - 20:41

QUOTE(Klika @ 12 Dec 2006, 19:56)
.....znam da je sezona vadjenja nafte baz zimski period kada je zemlja zaledjena, to vise odgovara cikama iz oil kompanija, ne pitaj me zasto jer ne znam razlog,


Воле кад им се смрзне говно у дупету, што каже Пејаковић.

Аута или неаута, том процесу нема повратка. Тако кажу научници.
Интересантно је да је то први пут у људској историји (која се памти, дакако) да се овако крупне, глобалне промене дешевају, и то таквом брзином!
Мој кошија, Миланковић, јете причао о виноградима у Скандинавији, али он је рачунао у милионима година. Ово је, бре, у једном људском веку!

#11 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 12 December 2006 - 22:34

QUOTE(Venom @ 12 Dec 2006, 07:59)
Nema veze, ionako cemo do tada svi da pocrkamo od ptichjeg gripa.


Kamo srece biggrin.gif

Btw sva nafta iz Arktika nece mnogo uticati na snabdevanje gorivom u globalu...bar tako kazu. Sad, mozda su rezerve vece nego se misli...

#12 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 12 December 2006 - 22:39

QUOTE(Klika @ 12 Dec 2006, 13:56)
Samo pitanje je koliko ce se to i ostvariti s obzirom da ljudi tesko menjaju navike, kako objasniti nekome ko vozi pick up i trosi 20 l na 100 km da predje na  neki manji auto, vrlo tesko, pogotovu u vremenu kada populacija potrosackog drustva uvek tezi za sve vecim, boljim, itd.......


Ljudi vrlo lako menjaju navike kad ih lupis po novcaniku. Kada bi cena benzina skocila 2x, proizvodnja automobila koji trose 20 L/100 km bi opala strmoglavo. Medjutim sirom sveta drzave subvencioniraju naftne kompanije (koje inace ostvaruju rekordne profite), tako da su cene nize na pumpi nego sto bi trebale da budu.

#13 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 December 2006 - 08:56

QUOTE(mile curcic @ 12 Dec 2006, 09:38)
Правим сојеницу.



Zar ti vec odavno ne zivis u sojenici?

rolleyes.gif

#14 sraf

sraf
  • Members
  • 30 posts

Posted 13 December 2006 - 09:17

Radi se o nafti u priobalju Aljaske, ispod vode, koja se vadi platformama.
Takve nafte ima i u priobalju Sibira.

#15 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 14 December 2006 - 22:16

QUOTE(LogicLevel @ 12 Dec 2006, 14:34)
Btw sva nafta iz Arktika nece mnogo uticati na snabdevanje gorivom u globalu...bar tako kazu. Sad, mozda su rezerve vece nego se misli...


Varas se, nalazista nafte u severnoj Kanadi su tako velika, cifre da se onesvestis. Svaki dan se otkrivaju nova, a ko zna koliko jos toga ima neotkrivenog.
Posle Iraka,Kuvajta, S. Arabije, Kanada je mozda cevrta zemlja trenutno po nalazistima nafte, ne mogu da se setim sada tacne cifre ali mislim da su procenjene kolicine nafte oko par milijardi barela, znam da su pomeuli da je vrednost te nafte po sadasnjim cenama oko 3000 MILIJADRI $$.
O uglju da ne pricam.......takodje opasan zagadjivac okoline. Na srecu, prirodni gas je druga prica po pitanju zagadjenja, a svaki dan nicu nova nalazista.