Jump to content


Photo

Zyban - deluje ili ne?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 kaskada

kaskada
  • Members
  • 40 posts

Posted 05 December 2006 - 10:42

Citao sam o ovom leku, ali bih voleo da cujem o njemu od onih koji su ga upotrebljavali, ili poznaju neke ljude koji su pomocu njega prestali da puse, narocito nesto o sporednim efektima, itd.

#2 puella

puella
  • Members
  • 12 posts

Posted 06 December 2006 - 02:02

E pa ovako. Moja snajka je farmaceut i kada sam je pitala za lek, rekla mi je da ga jekoristila jedna njihova radnica u apoteci i da je devojka prvo pocela malo bahatije da se ponasa, da bi nakon toga pocela da kasni a zatim i da prolazi kroz crveno svetlo automobilom i sve tako. Kako joj takvo ponasanje nije svojstveno prestala je da ga uzima i vratila se u normalu.

Zyban je prvo osmisljen kao antidepresiv pa kad su shvatili da neko moze od njega i da prestane da pusi poceo je da se prodaje kao sredstvo za odvikavanje. Inace takodje mi je receno da je efikasan ali mora da se vodi racuna i o sporednim efektima.


Inace, koliko sam ja upoznata u institutu Batut u Beogradu postoji program odvikavanja od pusenja koji vode lekari. Koliko znam placa se ali mislim da je sa cenom slican ceni koju bi dao za Zyban. Ako zivis u Beogradu mozes da razmislis i o toj opciji.


E, da, umalo da zaboravim. Moj brat je ostavio pusenje nakon akupunkture. On, doduse nije isao zbog pusenja vec drugih problema ali nakon prve seanse nije vise zapalio cigaretu.

#3 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 06 December 2006 - 09:03

QUOTE(puella @ 6 Dec 2006, 02:02)
E, da, umalo da zaboravim. Moj brat je ostavio pusenje nakon akupunkture. On, doduse nije isao zbog pusenja vec drugih problema ali nakon prve seanse nije vise zapalio cigaretu.

daj popis tačaka, da znam šta da tražim

i ja sam čula svašta o zibanu, a tako bih se bezbolno (bezvoljno?) skinula sa pljuga...

#4 rafiki

rafiki
  • Members
  • 172 posts

Posted 06 December 2006 - 09:40

Deluje - moja tasta se uz pomoc Zybana odvikla od pusenja. Popila je dve kutije tog cuda i potpuno prestala da pusi. Pre toga je vise od 30 godina pusila paklu i vise dnevno.
Za vreme "terapije" a i posle nismo primetili nikakve sporedne efekte. Doduse, zena je u penziji pa ne moze da kasni na posao, a i ne vozi kola, pa joj je malo teze da prolazi na crveno smile.gif
Ona je uhvatila neku varijantu da je sama kupila prvu kutiju Zybana a drugu joj je platilo zdravstveno osiguranje (fond za zdravstvo ili kako se vec zove) uz racun od prve kao dokaz. Mislim da je to u sklopu neke akcije odvikavanja od pusenja ili tako nesto.

Pozdrav

P.S. Ako ima veze: inace je odlucila da prestane da pusi kad joj je 4-godisnja unuka rekla: "Bako, zasto ne prestanes da pusis kad toliko kasljes?". Onda se okrenula Zybanu, i sad su cigarete deo ruzna proslost...

#5 dig_chohano

dig_chohano
  • Banned
  • 617 posts

Posted 06 December 2006 - 11:13

QUOTE(kaskada @ 5 Dec 2006, 10:42)
Citao sam o ovom leku, ali bih voleo da cujem o njemu od onih koji su ga upotrebljavali, ili poznaju neke ljude koji su pomocu njega prestali da puse, narocito nesto o sporednim efektima, itd.


U februaru sam započeo terapiju Zybanom. Pio sam ga nešto duže od mesec dana, 12. dana terapije sam ostavio cigarete bez ikakvog problema. Da se razumemo, Zyban ne deluje samo na rezolutnost odluke da se ostavi pušenje, istom lakoćom sam tokom terapije mogao da ostavim devojku, prekinem kontakt sa porodicom, napustim posao... U pitanju je klasičan antidepresiv koji, kao jedan od pratećih efekata, suzbija psihičku zavisnost i vezanost za bilo šta. Lek je proizveden da bi se koristio kao i svi drugi antidepresivi, međutim, tokom kliničkog ispitivanja u Velikoj Britaniji pokazalo se da kao antidepresiv nema baš sjajne rezultate, dok je zabeležen izuzetno jak prateći efekat supresije psihičke zavisnosti od cigareta, tako da se sad prodaje kao lek koji je isključivo za odvikavanje od pušenja.
Ja kod sebe nisam primetio nikakve promene tokom terapije, mada su mi drugari rekli da sam bio "malo" hiperaktivan. I da, tokom uzimanja Zybana, 2 piva imaju ekvivalent 2 gajbe piva kod ljudi bez terapije...
Vratimo se pušenju.Kao što rekoh, ostavio sam cigarete bez problema 12. dana terapije.Što je još bolje, osećao sam se kao da nikad nisam pušio, nisam imao problem kad neko u mojoj okolini puši... Međutim, dva meseca nakon što sam prestao da uzimam Zyban, posle dana punog nerviranja sam zapalio cigaretu. Pa onda još jednu... Nisam se vratio na raniji nivo pušenja (2 pakle dnevno), ali nisam baš ni nepušač ("normalnim danima" zapalim 5-6 cigareta, izlasci, žurke dovedu do 15-ak popušenih pljuga).
Postoji i jedna mračna strana Zybana, koju sam doznao tek letos. Moja tetka, koja je nauci okrenut farmaceut, je u nekom od stručnih časopisa pročitala da je Zyban umereno kancerogen i da je zbog toga izbagen iz upotrebe kao antidepresiv, pošto se depresija leči dugotrajnim uzimanjem lekova a Zyban bi tu mogao u potpunosti da iskaže svoj kancerogeni potencijal.

#6 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 06 December 2006 - 12:24

nema sanse da bih konzumirala tu strahotu. sve je stvar zdrave volje i motivacije, ako toga nema-nema nikakvog zdravog odvikavanja, kakvi, bre, lekovi. i jos je u slobodnoj prodaji. uzas jedan ph34r.gif

#7 Practical

Practical
  • Members
  • 676 posts

Posted 06 December 2006 - 19:02

Moja prica je slicna kao Digova. Cigarete sam ostavio bez problema (sa Zybanom). Nisam pusio preko 6 meseci niti sam imao potrebu za cigaretama.....a onda jednog dana....problemi, dosada, whatever...zapalio. I dalje sam pushach (ali trenutno ni ne zelim da ostavim). Ima vremena za kajanje smile.gif

#8 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 06 December 2006 - 19:37

QUOTE(Practical @ 6 Dec 2006, 19:02)
Ima vremena za kajanje  smile.gif

a jel prelaziš ulicu na crveno? unsure.gif
tj. jesi li primetio kod sebe neke side effects?
jel nema pušačke krize, kako izgleda to jutro 12. ili kog-već dana, kad se probudiš i do kraja ti ni ne padne na pamet da zapališ?

#9 cider

cider
  • Members
  • 299 posts

Posted 06 December 2006 - 19:39

majkumupoljubim. ja uvek izuzetak. sad.gif niti dana bez cigarete. sad.gif negde posle trećeg dana osetio gadljivost koja je ubrzo nestala i to je bilo to...nisam kompetentan za neku analizu, ali možda taj neuspeh "terapije" ima veze sa stresnom fazom života, pa nisam imao (i nemam) snage i vremena za nekakvo ispoljavanje čvrste volje. kod mene je zyban proizveo nesanicu, hiperaktivnost, razdražljivost i nedostatak koncentracije, ali, opet, ja sam ionako hipersenzitivan na pristojan broj kojekakvih supstanci.

inače, poznajem dve osobe kojima je odvikavanje od pušenja bez problema uspelo uz pomoć zybana.

Edited by cider, 06 December 2006 - 20:21.


#10 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 06 December 2006 - 20:08

kod nas postoje neke biljne cigarete uz koje se, navodno, dosta ljudi ostavilo.
pisao sam jednom o tome i Ministarstvo zdravstva je dalo zeleno svjetlo za upotrebu i navodno nisu nimalo stetne i ne stvaraju novu ovisnost - radi se u biti o cigaretama od paprene metvice, borovnice, jarebike i slicnog bilja.
cijena je bila nesto veca od kutije Ronhilla, a kljucni problem sto uzasno smrde.
no, oni koji su se odlucili pilit po tome kazu da im je uspjelo.

#11 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 06 December 2006 - 20:12

a jesam pogodio bilje, nema sta biggrin.gif pomijesao sam s alpskim cajem laugh.gif

anyway:

QUOTE
GAZETA
Počeo izvoz ”Herbalete”, hrvatske biljne cigarete

Piše: Nacionalova redakcija

Prije nekoliko dana nadležne institucije Europske unije odobrile su uvoz ŇHerbaleteÓ, biljne pušilice patentirane i proizvedene u Hrvatskoj. Radi se o biljnoj cigareti za čiju se proizvodnju umjesto duhana koristi mješavina četiriju biljaka – lista šumske jagode, podbjela, mente i lazarkinje. “Herbaletu” su prije masovne proizvodnje ispitali Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Agronomski fakultet, Zavod za javno zdravstvo, Ministarstvo zdravstva te brojni stručnjaci koji se bave ovakvim i sličnim proizvodima, a zaključak svih bio je identičan – “Herbaleta” je neškodljiva za ljudsko tijelo. Istog su mišljenja, očito, bili i europski stručnjaci koji su podržali domaće u zaključku kako je biljna cigareta dobar nadomjestak za klasičnu, odnosno svima koji pokušavaju prestati pušiti.


#12 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 07 December 2006 - 00:28

Ja sam svojevremeno kopala po literaturi o pusenju i ostavljanju istog, i secam se sledecih podataka:

- Od svih ljudi koji uspeju dugorocno da ostave pusenje, samo njih 8.5% je koristilo razne pomocne preparate. Obicno se takvi vrate pusenju relativno lako, jer ih fizicka zavisnost udari tek mnogo kasnije (jer je bila kontrolisana preparatima), kad vec misle da su je se oslobodili jer dugo nisu zapalili, i tako jedna po jedna, vrate se gde su bili.
- Najvecu sansu za dugorocni uspeh imaju ljudi koji ostave pusenje tokom nekog stresnog perioda. Oni koji cekaju da sve bude potaman da bi prestali, obicno pocnu ponovo cim sve ne bude potaman.
- Najbolji nacin da se ostavi pusenje je da se prestane sa pusenjem smile.gif Postepeno smanjivanje doze je nesto sto uspeva nekom uzasno malom postotku ljudi.


edit: 8.5% a ne 8.5 ljudi...

Edited by betty, 07 December 2006 - 11:10.


#13 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 07 December 2006 - 07:43

QUOTE(Carolostadien @ 6 Dec 2006, 21:08)
kod nas postoje neke biljne cigarete uz koje se, navodno, dosta ljudi ostavilo.
pisao sam jednom o tome i Ministarstvo zdravstva je dalo zeleno svjetlo za upotrebu i navodno nisu nimalo stetne i ne stvaraju novu ovisnost - radi se u biti o cigaretama od paprene metvice, borovnice, jarebike i slicnog bilja.
cijena je bila nesto veca od kutije Ronhilla, a kljucni problem sto uzasno smrde.
no, oni koji su se odlucili pilit po tome kazu da im je uspjelo.

imaju ih britanci vec dugo u raznim aromama, bilo ih ovde po apotekama.
QUOTE(betty @ 7 Dec 2006, 01:28)
Ja sam svojevremeno kopala po literaturi o pusenju i ostavljanju istog, i secam se sledecih podataka:

- Od svih ljudi koji uspeju dugorocno da ostave pusenje, samo njih 8.5 je koristilo razne pomocne preparate. Obicno se takvi vrate pusenju relativno lako, jer ih fizicka zavisnost udari tek mnogo kasnije (jer je bila kontrolisana preparatima), kad vec misle da su je se oslobodili jer dugo nisu zapalili, i tako jedna po jedna, vrate se gde su bili.
- Najvecu sansu za dugorocni uspeh imaju ljudi koji ostave pusenje tokom nekog stresnog perioda. Oni koji cekaju da sve bude potaman da bi prestali, obicno pocnu ponovo cim sve ne bude potaman.
- Najbolji nacin da se ostavi pusenje je da se prestane sa pusenjem smile.gif Postepeno smanjivanje doze je nesto sto uspeva nekom uzasno malom postotku ljudi.

koliko ja znam, situacija je seledeca:
onima koji postepeno smanjuju pusenje do prestanka, apstinentska kriza se racuna godinu dana, dok onima koji naglo prekinu, ista traje tri godine.
to bi trebalo da znaci da si bezbedan posle tih godinu odnosno tri godine dana.
jasno, sve je individualno.

#14 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 07 December 2006 - 11:11

QUOTE(Cruella De Ville @ 7 Dec 2006, 07:43)
imaju ih britanci vec dugo u raznim aromama, bilo ih ovde po apotekama.

koliko ja znam, situacija je seledeca:
onima koji postepeno smanjuju pusenje do prestanka, apstinentska kriza se racuna godinu dana, dok onima koji naglo prekinu, ista traje tri godine.
to bi trebalo da znaci da si bezbedan posle tih godinu odnosno tri godine dana.
jasno, sve je individualno.

Zapravo ovo sto sam citala je bilo o tome da malo ljudi uspe da u stvari prestane postupno. Vecina, kao, ipak prekrsi zavet svaki treci dan pa popusi pola pakle umesto cetvrtine i tako to.

#15 puella

puella
  • Members
  • 12 posts

Posted 07 December 2006 - 15:07

Moj jedan prijatelj je imao sledecu taktiku pri ostavljanju pusenja.
Napunis jednu teglu do pola pikacima i sipas vodu preko toga. To sve zaklopiti i ostaviti negde napolju (jer uzasno smrdi). I svaki put kad ti se javi zelja za cigaretom otvoris teglu i duboko udahnes.

Nisam probala, predpostavljam da je delotvorno i daleko jeftinije od svih drugih metoda, no za mene je ipak malo hard core.

@ Mioba

Na zalost ne znam koje su pusacke akupunkturne tacke. Moj brat je bio izbockan od glave do pete i tako desetak tretmana. Ni cijena nije bas prava sitnica (ako se dobro secam suma sumarum je bilo tada oko 300-400DM). No, ko sto rekoh on i nije isao tamo da bi ostavio pusenje, to je bio samo side effect.

Edited by puella, 07 December 2006 - 15:09.