Jump to content


Photo

Svetla


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#1 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 29 November 2006 - 08:02

Izvinavam se ako se o ovome već diskusovalo, tražio sam tri strane unazad...
Dakle, jutros po magli vozim na posao, sa uključenim maglenkama (juče je kolega učestvovao u lančanom sudaru) i prođem pored šest mazgova koji NEMAJU UPALJENA SVETLA! Još nije svanulo i magla je, a oni voze bez svetala, kontaju isto vide. Pa je li moguće da im u glupaču ne ulazi da svetla ne služe samo da njima osvetle put, već i da ih drugi vide? Takvu stoku bih isključio iz saobraćaja zauvek! Bez mogućnosti da ikad više ponovo polažu. Nije ni čudo što mora da se donese zakon po kojem će svetla imati da sijaju i u podne u julu.
I drugo: gde je tu milicija? To je najteže moguće ugrožavanje bezbednosti saobraćaja. Ne, oni se smontiraju na nekoj deonici autoputa gde su bez ikakvog razloga metnuli znak "80", i onda te pecaju dok sa stotke ne spustiš na 80. Kao, vozili ste 87, ugrožavanje bezbednosti, žvanj-žvanj. A te muflone bez svetala i ne gledaju.

#2 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 29 November 2006 - 09:30

QUOTE(Koko Bil @ 29 Nov 2006, 08:02)
Izvinavam se ako se o ovome već diskusovalo, tražio sam tri strane unazad...
Dakle, jutros po magli vozim na posao, sa uključenim maglenkama (juče je kolega učestvovao u lančanom sudaru) i prođem pored šest mazgova koji NEMAJU UPALJENA SVETLA! Još nije svanulo i magla je, a oni voze bez svetala, kontaju isto vide. Pa je li moguće da im u glupaču ne ulazi da svetla ne služe samo da njima osvetle put, već i da ih drugi vide? Takvu stoku bih isključio iz saobraćaja zauvek! Bez mogućnosti da ikad više ponovo polažu. Nije ni čudo što mora da se donese zakon po kojem će svetla imati da sijaju i u podne u julu.
I drugo: gde je tu milicija? To je najteže moguće ugrožavanje bezbednosti saobraćaja. Ne, oni se smontiraju na nekoj deonici autoputa gde su bez ikakvog razloga metnuli znak "80", i onda te pecaju dok sa stotke ne spustiš na 80. Kao, vozili ste 87, ugrožavanje bezbednosti, žvanj-žvanj. A te muflone bez svetala i ne gledaju.


Ma treba ih likvidirati smile.gif

Slazem se, samo malo extremisticki stav

#3 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 29 November 2006 - 09:36

startujem motor, palim svetla, vezujem se. to je procedura koja ne zavisi od doba dana ili razdaljine koja treba da se predje. kada sam u srbiji kolima cesto mi se desava da mi blenduju kada su mi svetla u toku dana ukljucena. a i nisu tako retka upozorenja prijatelja da ce me saobracajna kazniti ako me uhvati sa svetlima u toku dana.

ako se ne varam u eu je zakonska obaveza voziti sa svetlima, dok se u ch preporucuje (uz obimne reklame i edukaciju) a cini mi se da sam negde procitao da ce od sledece godine biti i obavezno.

bzbroj pokusaja da ljudima objasnim upravo taj fenomen biti vidjen, ali bezuspesno, uglavnom se zavrsi reicma: "to ovde niko ne radi", posle cega ja ostajem bez reci.

#4 Borris_

Borris_
  • Members
  • 3,423 posts

Posted 29 November 2006 - 10:27

QUOTE(pajapatak @ 29 Nov 2006, 10:36)
startujem motor, palim svetla, vezujem se. to je procedura koja ne zavisi od doba dana  ili razdaljine koja treba da se predje. kada sam u srbiji kolima cesto mi se desava da mi blenduju kada su mi svetla u toku dana ukljucena. a i nisu tako retka upozorenja prijatelja da ce me saobracajna kazniti ako me uhvati sa svetlima u toku dana.

ako se ne varam u eu je zakonska obaveza voziti sa svetlima, dok se u ch preporucuje (uz obimne reklame i edukaciju) a cini mi se da sam negde procitao da ce od sledece godine biti i obavezno.

bzbroj pokusaja da ljudima objasnim upravo taj fenomen biti vidjen, ali bezuspesno, uglavnom se zavrsi reicma: "to ovde niko ne radi", posle cega ja ostajem bez reci.


U francuskoj nije

Prosle godine su probali nekolikomjeseci (nije bilo zakonski obavezno) pa su se motoristi zalili.

Inace nije zabranjeno da se upale svjetla po danu (ne znam odakle ljudima to da ce te policija kazniti).

#5 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 29 November 2006 - 10:35

QUOTE(Borris_ @ 29 Nov 2006, 10:27)
U francuskoj nije

Prosle godine su probali nekolikomjeseci (nije bilo zakonski obavezno) pa su se motoristi zalili.

Inace nije zabranjeno da se upale svjetla po danu (ne znam odakle ljudima to da ce te policija kazniti).



ma jasno da nije zabranjeno, ali je njihova argumentacija da smeta pa policija upozorava (tacniji termin).

a sto se zalili u francuskoj? siguran sam da je u nekoj zemlji eu obaveza (da me ubijes ne mogu da se setim u kojoj) pa sam mislio da je to na nivou cele eu regulisano.

#6 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 29 November 2006 - 11:46

QUOTE
Uključena svetla i danju - uskoro obaveza u EU

Nakon nedavno obavljenih konsultacija, Evropska komisija («vlada» Evropske unije) je donela odluku da za putnička vozila uvede obavezu upotrebe glavnih svetala i u dnevnoj vožnji.

Stupanjem ovog propisa na snagu sva novoproizvedena vozila za evropsko tržište moraće da budu opremljena uređajem za automatsko uključivanje oborenog svetla pri uključivanju kontakta. Tačan datum usvajanja propisa je predmet dogovora koji uskoro predstoje.

U nekim evropskim zemljama već postoji delimična ili potpuna obaveza dnevne vožnje sa uključenim svetlima. Recimo, u susednoj Mađarskoj policija vrlo revnosno kontroliše primenu takvog propisa, a prekršioce kažnjava visokim iznosima.

U dokumentu koji je Evropska unija izdala ovim povodom, navodi se pretpostavka da bi neprekidno uključena svetla mogla da doprinesu smanjenju broja smrtnih slučajeva u saobraćajnim nesrećama - čak i do dve hiljade godišnje.

Takođe se iznosi stav da bi povećanje potrošnje goriva izazvano stalno uključenim farovima bilo manje u odnosu na uobičajene pretpostavke, čemu bi, u značajnoj meri, trebalo da doprinese i primena savremene svetlosne tehnike.

Automobili B92


#7 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 01 December 2006 - 03:08

QUOTE(Koko Bil @ 29 Nov 2006, 08:02)
Izvinavam se ako se o ovome već diskusovalo, tražio sam tri strane unazad...
Dakle, jutros po magli vozim na posao, sa uključenim maglenkama (juče je kolega učestvovao u lančanom sudaru) i prođem pored šest mazgova koji NEMAJU UPALJENA SVETLA! Još nije svanulo i magla je, a oni voze bez svetala, kontaju isto vide. Pa je li moguće da im u glupaču ne ulazi da svetla ne služe samo da njima osvetle put, već i da ih drugi vide? Takvu stoku bih isključio iz saobraćaja zauvek! Bez mogućnosti da ikad više ponovo polažu. Nije ni čudo što mora da se donese zakon po kojem će svetla imati da sijaju i u podne u julu.
I drugo: gde je tu milicija? To je najteže moguće ugrožavanje bezbednosti saobraćaja. Ne, oni se smontiraju na nekoj deonici autoputa gde su bez ikakvog razloga metnuli znak "80", i onda te pecaju dok sa stotke ne spustiš na 80. Kao, vozili ste 87, ugrožavanje bezbednosti, žvanj-žvanj. A te muflone bez svetala i ne gledaju.


Cuh negde da je voznja bez svetla nocu i po magli krivicno delo i da se u normalnim zemljama smatra za ubistvo u pokusaju... Trac ili istina?

#8 dig_chohano

dig_chohano
  • Banned
  • 617 posts

Posted 01 December 2006 - 10:14

Česta pojava. U sredu ujutru sam išao za Niš, na auto-putu magla neopevana, video sam (srećom, inače ne bih ovo kucao) barem desetak vozila bez upaljenog svetla. Mada, kad pomislim na to da sam SVAKI put kad noću vozim (svako veče) videm barem jedan auto koji nonšalantno jezdi ulicom ugašenih svetala ništa mi nije čudno što ljudi ne pale farove po magli...

#9 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 01 December 2006 - 13:01

QUOTE(Koko Bil @ 29 Nov 2006, 08:02)
Izvinavam se ako se o ovome već diskusovalo, tražio sam tri strane unazad...
Dakle, jutros po magli vozim na posao, sa uključenim maglenkama (juče je kolega učestvovao u lančanom sudaru) i prođem pored šest mazgova koji NEMAJU UPALJENA SVETLA! Još nije svanulo i magla je, a oni voze bez svetala, kontaju isto vide. Pa je li moguće da im u glupaču ne ulazi da svetla ne služe samo da njima osvetle put, već i da ih drugi vide? Takvu stoku bih isključio iz saobraćaja zauvek! Bez mogućnosti da ikad više ponovo polažu. Nije ni čudo što mora da se donese zakon po kojem će svetla imati da sijaju i u podne u julu.
I drugo: gde je tu milicija? To je najteže moguće ugrožavanje bezbednosti saobraćaja. Ne, oni se smontiraju na nekoj deonici autoputa gde su bez ikakvog razloga metnuli znak "80", i onda te pecaju dok sa stotke ne spustiš na 80. Kao, vozili ste 87, ugrožavanje bezbednosti, žvanj-žvanj. A te muflone bez svetala i ne gledaju.

Apsolutno se slazem. Juce ili prekjuce sam video idiota, koji vozi srpski san (vw polo, diesel), bosanske tablice, i uopste mu ne rade zadnje pozicije. Vece i magla. Ja stanem pored njega, svirnem i pokazem mu na zadnja svetla, a on odgovara nesto u fazonu 'ih, znam ja za to odavno...' A meni ce da naplate kaznu za prljave tablice...

edit: da dodam, potpuno podrzavam obavezno paljenje svetala po danu.

Edited by Grunf, 01 December 2006 - 13:02.


#10 bojan33

bojan33
  • Members
  • 247 posts

Posted 01 December 2006 - 14:33

ljudi, je li bio ko u egiptu skoro ???

izlazim iz aviona, sedam u bus ka centru hurghade, bus pun drajva autoputem 80 na sat, nailazimo na patrolu policije i vozač busa šta radi - GASI SVETLA !!! ja žbun sine koliki šta kako jbt o čemu ti to, 80 na sat bez svetala niz autoput... a vozač će kao pa da muriji ne ide svetlo u oči !?!?!??


a onda ulazimo u grad... na stranu što voze kako hoće sa pritisnutom trubom rekordnih 355 puta u minuti, nego što po mrklom mraku voze samo sa pozicijom ili čak bez iste !!!! Zamislite ceo grad kako po mraku vozi samo sa pozicijom unokolo i trubi! Retko retko koga sam video da vozi sa farovima, i to su uglavno strani državljani ili oni sa najnovijim autima.

I ja opet sav zbunjen pitam jednog kako bre šta što tako i to, a on kaže pa da onome ko ide u susret ne idu svetla u oči & kao pa što vidi se, ima ulično osvetljenje!!!

Vrh majke mi, a ostali su mi uglavnom slegali ramenima kao pa šta će nam ?!

Edited by bojan33, 01 December 2006 - 14:38.


#11 Zaje

Zaje
  • Members
  • 97 posts

Posted 02 December 2006 - 01:05

Jedan od osnovnih postulata bezbednosti saobraćaja glasi:

VIDI I BUDI VIĐEN


Ja svetla uključujem van grada uvek, a u gradu već pri oblačnosti, a kamoli kiši ili magli. Uključena svetla mi daju osećaj sigurnosti.

#12 LaMar

LaMar
  • Members
  • 38 posts

Posted 02 December 2006 - 21:41

QUOTE(Zaje @ 2 Dec 2006, 01:05)
Jedan od osnovnih postulata bezbednosti saobraćaja glasi:

VIDI I BUDI VIĐEN


To je kao kada idete magistralnim putem i vidite traktor bez i jednog svetla ili barem macijeg oka kako lagano sa onim prikljucnim drangulijama vozi i samo sto ne kaze "cik pridji". Znaci seo covek na traktor kod ruzine kafane i kaze sebi ma zasta ce mi svetla do kuce nemam ni 200metara a nezna da ja iza idem po ogranicenjima 80km/h i da se oduzmem kada ga vidim na par metara! Gde je tu policija? furious.gif

Podrzavam ukljucena svetla po bilo kom vremenu jer bemoze da skodi!

P.S. Osim ako neko nema ekonomsku opravdanost jer ce tako auto da mu trosi manje struje roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif

#13 Tracker

Tracker
  • Members
  • 303 posts

Posted 03 December 2006 - 10:39

Svetla treba paliti chim je vidljivost opala a ako ljudi ne mogu to u svojoj glavi da procene kad je smanjena vidljivost, e onda neka pale NON-STOP! Apsolutno podrzavam upaljena svetla!
Ja mislim da meni niti jednom nisu zasmetala nechija upaljena svetla (osim mozda kad mi se autobus nabije u dupe sa novim, chistim halogenim farovima i bije k'o nezdrav, e tad mi mozda malo zasmeta rolleyes.gif)

QUOTE(Zaje @ 2 Dec 2006, 01:05)
Ja svetla uključujem van grada uvek, a u gradu već pri oblačnosti, a kamoli kiši ili magli.


Ja svetla palim chim i mi se instrument-tabla zamrachi i za nijansu pa brojke postanu manje vidljive. Neki put se to desi i u sred dana - pa shta. Upaljena svetla u pudne - u podne. Ne moze da shkodi ali nikako!

#14 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 03 December 2006 - 17:02

QUOTE(pajapatak @ 29 Nov 2006, 09:36)
ako se ne varam u eu je zakonska obaveza voziti sa svetlima, dok se u ch preporucuje (uz obimne reklame i edukaciju) a cini mi se da sam negde procitao da ce od sledece godine biti i obavezno.

varas se.

i ovde ti ablenduju kada imas upaljena svetla na putu usred belog dana, a mogu i da te kazne ako zaboravis da ugasis maglenke kada izadjes iz "tropske oluje" (sto se meni i desilo par godina unazad. dry.gif )

#15 Tracker

Tracker
  • Members
  • 303 posts

Posted 03 December 2006 - 17:19

A shta im je "argument" za kaznjavanje? Shta uopshte moze da im bude argument? Na kom osnovu oni tebe da kazne?