Jump to content

Photo
- - - - -

Šume u Beogradu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
184 replies to this topic

#46 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 14 December 2006 - 22:30

Stigao je očekivani odgovor iz gradonačelnikovog kabineta.. Prenosim ga u celosti:

Postovani,
Za odgovor na ov pitanje potrebno je obratiti se sledecim sluzbama jer se
pitanje odnosi na delokrug rada iz njihove nadleznosti:
- Ministarstvu za poljoprivredu, sumarstvo i vodoprivredu - koje jedino moze
da izvrsi prenamenu sumskih povrsina u gradjevinsko zemljiste;
- Sekretatijat za urbanizam i gradjevinske poslove - koji izdaje
gradjevinske dozvole za izgradnju novih objekata;
- Gradjevinskoj inspekciji, opstinskoj i gradskoj - koje vrse kontrolu
objekata u izgradnji
- Sumarskoj inspekciji - koja vrsi kontrolu sece stabala u sumama

Sekretarijat za komunalnei stambene poslove

Pozdrav,

Postmaster beograd.org.yu

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
GRAD BEOGRAD - Sluzba za informisanje
Masarikova 5/XVII, 11000 Beograd, Serbia
tel. ++381 (0)11 3061-671, fax 3061-669
www.beograd.org.yu - e-mail: beoinfo@eunet.yu

Dakle, ovo je odgovor na pitanje: "Kome se obratiti?"!!!

Idealno za prebacivanje odgovornosti i zatvaranje kruga..

Neverovatno je da nigde nije postavljen čovek na funkciji koordinatora svih tih službi koji bi mogao da pokrene akciju na građansku inicijativu. I neverovatno je da građani moraju sami da obijaju pragove ne bi li pokrenuli nešto što je za društvo značajno.

Primetićete da u nabrajanju svih ovih službi nije naveden nikakav kontakt telefon niti, nedajbože, nekakav mail..

mad.gif

#47 ZeXXX

ZeXXX
  • Members
  • 6 posts

Posted 15 December 2006 - 06:50

Ima koordinator svih tih sluzbi cika tale...Nesa...zvani 10 %(za neupucene-bogdanovic).Vidis on ih koordinira,pa razmisli....Jel imas da ponudis vise?
ako nemas onda bolje da naucis reci i melodiju a pesma je:
'' beton,beton samo beton
beton nama treba
jer iz trave(sume) opasna nas
ljuta zmija vreba''
I samo da podsetim onaj gubavi Sting ima mnooooooogo veci budzet nego li vi kao grupa gradjana mozete da zamislite-pa ne spase sume Amazona sad.gif( Da ne bude da samo rovarim...imam prijateljicu u sekretarijatu za ekologiju grada beograda ;-) Pa ako mislite da ima dovoljno argumenata dajte da se izglasa predstavnik(Cika Tale) pa u jednu ruku fascikla sa dokumentacijom,u drugu bombonijera(u dzepu 100E za moj skromni doprinos ;-))...Pa kom opanci kom obojci tongue.gif

#48 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 16 December 2006 - 04:13

ZeXXX, jel vi to ozbiljno?

Koga da mitimo i za sta? Da nam jos vise sume poseku?
Sta moze da nam pomogne vasa prijateljica iz Sekretarijata?
Pogledaj samo spisak institucija kome bi cika tale trebalo da pise?

To je klasika kad oce da te skinu....da ne kazem s cega....pa ako si bas tol'ko zapeo, pocni da obijas pragove, dok ne osedis....

Blam, gde mi zivimo????? mad.gif

#49 ZeXXX

ZeXXX
  • Members
  • 6 posts

Posted 16 December 2006 - 07:39

QUOTE(vmechanin @ 16 Dec 2006, 04:13)
ZeXXX, jel vi to ozbiljno?

Koga da mitimo i za sta? Da nam jos vise sume poseku?
Sta moze da nam pomogne vasa prijateljica iz Sekretarijata?
Pogledaj samo spisak institucija kome bi cika tale trebalo da pise?

To je klasika kad oce da te skinu....da ne kazem s cega....pa ako si bas tol'ko zapeo, pocni da obijas pragove, dok ne osedis....

Blam, gde mi zivimo????? mad.gif

da pojasnim ako nisam bio dovoljno jasan stvar je vrlo prosta-bez ikakvih teorija zavere...to i jeste klasicno odbijanje (skidanje sa k....).Poenta je da je u igri veliki novac,i da se zbog njega(i samo zbog njega) sve to desava.E sada,posto likovi (siva eminencija koja ima moc da odlucuje ) vode racuna ISKLJUCIVO o sopstvenom dzepu(koji je duboooook...) jedino resenje je istima ponuditi vise!!!zovite to mitom,investicijom,sredstvima ''fonda za ocuvanje beogradskih suma (FZOBS)'' ili kako god drugacije tek realnost je da je to jedina moguca varijanta wink.gif Toliko... yucky.gif

#50 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 19 December 2006 - 07:03

ZeXXX ako ste pazljivo procitali o kojim sumama je rec, konkretno za Avalu, na kojoj se ne vidi ama bas nista odradjeno, prevedite dinare u evre, pa zakljucite.
I vise je nego jasno da mi na moz' da pratimo te trendove, a mislim licno da i ne treba....
Ovaj Beograd i sve sto u njemu ima je i nas grad, vlast je vlast, ali nicija nije gorela do zore, pa nece ni njihova.....

E sad, posto je Bozovic sam obnarodovao cifru koja je ulozena u Avalu, poslala sam mu pismo, malo opsirnije, jer poznaje Avalu i radio je terensku obradu mape za Avalu....A poznajem je i ja, jako dobro....
Pored Bozovica poslala sam zahtev kancelariji poverenika za informacije od javnog znacaja, kako i na koje vrste radova su utrosena pomenuta novcana sredstva i na cije racune je novac uplacen????? dry.gif
Sredstva su izdvojena iz gradskog budzeta koji svi mi punimo i imamo pravo da znamo na cega i na koga se taj novac trosi....

Kad dobijem odgovore, ako ih uopste dobijem, postavicu ih ovde.....

A cika taletu savetujem da pokusa da konkretizuje pitanje, da bi izbegao sve one silne institucije, i to konkretizovano pitanje posalje jednoj instituciji....
Kako smanjenje prostora pod zelenim povrsinama spada u ugrozavanje i unistavanje zdrave zivotne sredine, mozda vec moze da nasluti odgovor, kome moze da pise za pocetak....
Ja hocu da pomognem, ali efekte koje mozemo postici ne znam, i to je ono sto me muci, ali vredi probati, nista ne mozemo da izgubimo...

Cika tale ne treba da bude sam, u svom zahtevu, to se tice svih nas koji u Beogradu zivimo..... tongue.gif

#51 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 19 December 2006 - 07:29

Da, znam kome ću i šta da napišem.

Ponovo ću napomenuti ovde da ovo prevazilazi problem "divlje" gradnje, ako je ta gradnja uopšte "divlja"..

#52 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 20 December 2006 - 08:20

Ajde, molim te cika tale, sta si smislio?
Podeli sa nama, mozda tvoje ideje mogu da pomognu jos nekome... dry.gif

Inace si u pravu za "divlju gradnju"....samo je pozadina daleko slozenija za taj deo grada....

#53 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 23 December 2006 - 03:31

Pozzzz,
Pre neki dan je pisalo u nekoj stampi podugacko o Miljakovcu 3, o gradnji, sumi, sta je cije i nicije, dato na lepe oci jedoj "uglednoj firmi" kojoj se veruje na rec, ne na papir...
A zemlja se inace prenosi na drugog vlasnika na rech i obecanje....sve to radile opstinske vlasti Rakovice.

Problematika datira jos od 1993.god.
tako da je samo naceta tema, pitam se kad ce i ostatak da ispliva?????

Ne znam da li je cika tale video ovu vest??????

#54 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 23 December 2006 - 18:46

Jeste, video sam tu vest, a ponovljena je priča par dana kasnije.. Prilažem sada i sliku tih kranova sa druge strane šume, pogled sa Banjice (iz pravca 5 solitera). To je, inače, sve što je ostalo od šume na toj strani (šuma iznad nekadašnjeg "Tehnogas"-a, a sadašnjeg "Messer"-a.

#55 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 25 December 2006 - 00:58

ljudi, ne vredi vam mnogo ovo " seku nam sume !!!"...
postoji GUP, trenutno je vazeci do 2021 god....

http://www.beoland.c...plan_namene.jpg

u njemu je jasno naznacena predvidjena namena zemljista do 2021.
to sto trenutno postoji miljakovacka suma [ delimicno je vec izgradjena ] ne znaci da ce postojati zauvek....

AKO je predvidjena stambena gradnja, nema pomoci....osim da menjate GUP, ali unapred da vas obavestim to je next-to-sizif posao....gupovi se donose jedanput u par decenija i u medjuvremenu trpe neznatne ili nikakve promene....

ako malo bolje pogledate sliku ka kojoj sam linkovao, videcete da je istocno od baje pivljanina [ ulica pored kompleksa belog dvora ] obojeno zuto...dakle stanovanje, i to celom duzinom....tako, sva gradnja u tom delu je LEGALNA....

zapravo, na teritoriji grada koja je obuhvacena gr.gradj.zemljistem nema vise nelegalne gradnje....OSIM sitnih kradja sa spratnoscu/povucenim potkrovljima....

kosutnjak ima dvostruku srecu, tako da tu ne ocekujem neku gradnju ni u daljoj buducnosti...on je naime, osim sto je suma-gradsko zelenilo, prikljucen milosevom konaku [ ceo potez od vrha bbrda do konaka ] kao ambijentalno istorijsko nasledje....

avala, i druge lokacije izvan podrucja definisanih g-g-zemljistem su nezasticene u tom smislu, tako da bi po meni najracionalnije bilo pokrenuti inicijativu kod gradskih vlasti da NJIH zastiti urbanistickim aktima....ovo blize beogradu, to je gotova prica....

Edited by ruskabajka, 25 December 2006 - 01:00.

#56 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 25 December 2006 - 10:20

Na zalost moram da se slozim - GUP postoji kakav je da je, trebalo je menjati ga pre usvajanja, kada je bio na raspravi itd. Uostalom, postoji gradjanska inicijativa kao metod i dalje, zato na skupljanje potpisa.

Druga stvar koja meni ide neopisivo na nerve je to sto se unutar vec definisanih zelenih povrsina divlja - ne neophodno nelegalnom gradnjom, vec pretvaranjem istih u parkinge, baste kafica, skladisni prostor itd. I to u delovima grada koji su odavno izdefinisani, zatvoreni, cak pod specijalnim zonama zastite - pogledajte Cerak Vinogradi, Banovo Brdo, Kopitarevu Gradinu (istina ovo poslednje nisam video nekoliko godina, mozda je sredjeno sada).

#57 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 25 December 2006 - 17:58

Naravno da GUP postoji, ovakav kakav je. Ipak, ono što pokušavam jeste da pronađem neki način akcije koji će pomoći da se spreči dalje uništavanje tih šuma. Rekoh već jednom da su upravo te šume i parkovi pluća ovog grada. Da li je iko, kad se pravio GUP, razmišljao kakav će biti vazduh kada tu bude nešto drugo umesto tog drveća?!

#58 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 25 December 2006 - 21:36

jeli cika tale, ne poznajem bas taj miljakovacki deo, da li se gradi na podrucjima obojenim zelenom [ na karti koju sam linkovao ] ? ako da, onda nema brines, ne treba nikakva akcija, samo prijavis nadleznoj sluzbi...

ako ne...mislim da su to corava posla...

"Rekoh već jednom da su upravo te šume i parkovi pluća ovog grada. Da li je iko, kad se pravio GUP, razmišljao kakav će biti vazduh kada tu bude nešto drugo umesto tog drveća?!"

ne bih da branim urbaniste, ali kad pogledas plan namene, videces da ima dosta zelenih povrsina u "ivicnim" zonama grada tj, u zonama gde ce grad nastaviti da se razvija...urbanisti su inace jednostavni ljudi..imaju parametre, procente, i drvene bojice...

da ponovim, GUP je dokument puno zajebaniji za menjanje od ustava i ne zavisi bitno od politicke volje i misljenja sireg javnog mnjenja...pred usvajanje je izlozen javnoj raspravi [ ono sto se novom ustavu zamera da nije bilo ], ali ta rasprava je sve samo ne obavezujuca...

ono sto moze biti do politicke volje je da se GUP NE POSTUJE.... a to smo imali prilike da vidimo npr u zemunu a i sire da ne valja....

i sta sad ciniti ?... po meni najracionalnije je preduprediti buducu stetu i inicirati zastitu onih zona koje su nedefinisane...pod zastitom mislim plansko definisanje...
primera radi, sve one poljoprivredne zone [ bleda krem boja ] su potencijalne kaludjerice, a ima ih jako puno

slican slucaj je bio pre nekoliko godina u brace jerkovic, na brdu iznad, gde su vlasnici njiva izigravali urbaniste i sami su vrsili parcelizaciju, po "seljacki" odvoje put od 3 metra...ko je bio tamo zna na sta to lici...

#59 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 25 December 2006 - 21:59

Mislim da je ona priložena mapa malo ipak nedovoljno definisana (ili ja imam problem sa tumačenjem) - ulice nisu jasno označene. Mislim da se sa geodetske strane može posmatrati na puno načina..

#60 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 25 December 2006 - 23:26

definisane su ulice, one vaznije...gde god imas razlicite boje izmedju je ulica + unutar samih boja imas one linije koje takodje predstavljaju ulice...naravno ne sve nego poneke vaznije....otvori neku mapu grada koju imas, pa uporedjuj, nadji repere i moci ces da rastumacis...
ako ti ne ide, probacu sutra da u fotosopu obelezim repere...