Jump to content


Photo

Sponzoruše


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
74 replies to this topic

#61 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 12 April 2007 - 10:34

QUOTE(amelija @ 19 Jan 2007, 16:34)



QUOTE(Mama_mia @ 19 Jan 2007, 17:12)
Ou jes, si iz...mor or les.


Mada zaista nisam pristalica generalizacije i vrlo pazljivo prilazim takvim stvarima, pokusacu da argumentovano stanem na Maminu stranu (jer je Moja majka uvek u pravu biggrin.gif )...
Naime, ne osporavajuci da sponzorusa ima i u redovima onih sa muskim polnim oznakama (iako bi im najprikladniji nadimak bio onaj o primarnom polnom organu u zena, i to u deminutivu), devojke (citaj: zene u nastajanju) mahom imaju prirodnu potrebu da kao slabiji (nezniji - izvinjavam se feministkinjama) pol traze zastitnika za partnera. Naravno, kod nekih se to manifestuje tako sto se zakace za robijase koji pucaju od testosterona, narocito po kaficima kada treba da se makljaju, kod ogromne vecine pak se radi o jednoj suptilnijoj manifestaciji iste stvari - traze coveka koji ce im obezbediti sto lepsu (lagodniju) buducnost. No kako vise ne zivimo u vremenu robne razmene, vec izrazito razvijene trzisne privrede u kojoj novac ipak znaci osnovno orudje za prezivljavanje, tako je i logika zena jasna: bolje cu ziveti sa onim ko ima vise. Sto je naravno ok, i svojstveno coveku kao takvom, pa se ni muska logika bas ne razlikuje u mnogome od zenske. Ali, negativnu konotaciju svemu daje "ono ostalo" o cemu je vec bilo reci, da zanemaruju razvoj sopstvene licnosti (napustaju skolu...) na ustrb "onog drugog"- glancanju karoserije (sminke, silikoni, solarijumi i ostalo)
Logika je jednostavna i postoji vrlo jasan patern iliti sablon: sa jedne strane imas decka koji ima mnogo para sad i odmah (moze odmah da ti obezbedi lagodan zivot), a sa druge imas decka koji te pare nema, ali u najboljem slucaju ima pamet (sa kojom tek kasnije moze da stvori vrednosti, ergo lagodan zivot), ali 95% devojaka nema strpljenja (niti potrebe) da ceka to "kasnije", pa se okrece onom "odmah i sada". Tako da jasna vecina devojaka bira decka sa kolima pre decka sa diplomom, jer je u diplomu jos ne moze da sedne i odveze se na more ili u soping. Posto je 95% po mojoj slobodnoj proceni prilicno velik procenat, usudjujem se da sa rezervom kazem da su ZENE SPONZORUSE. Neke koje su tu logiku razradile do sitnih detalja i od toga napravile osnovno sredstvo za preivljavanje, koje se time bave profesionalno, nazivamo sponzorusama.
E sad, ko je nama kriv sto para nemamo, jel? Nama ostaje samo da sa zaljenjem posmatramo kako lepe devojke idu u ruke losim momcima, jel? Jok, za takvim se zenama ne vredi okretati. Jer po pravilu (eto jos jedne generalizacije za razmisljanje) LEPE DEVOJKE PO PRAVILU NISU BAS BISTRE wink.gif
Al' da ne sirimo temu...

#62 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 April 2007 - 10:48

tako je, prosvetlio si nas sve
žene kao takve nikako nisu sposobne da same dobiju diplomu/pare/i jedno i drugo i na taj način obezbede sebi prijatan život
jedini način na koji žene mogu sebi obezbediti prijatan i lagodan život je da nađu muškarca sa parama...


izvini, a iz kog si ti veka ispao?
cijenim iz devetnaestog
mada može biti da si i od ranije

#63 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 13 April 2007 - 11:02

QUOTE(amelija @ 13 Apr 2007, 11:48)
tako je, prosvetlio si nas sve
žene kao takve nikako nisu sposobne da same dobiju diplomu/pare/i jedno i drugo i na taj način obezbede sebi prijatan život
jedini način na koji žene mogu sebi obezbediti prijatan i lagodan život je da nađu muškarca sa parama...
izvini, a iz kog si ti veka ispao?
cijenim iz devetnaestog
mada može biti da si i od ranije


ja cijenim da ti bas nisi konstruktivno prisla postu, vec si ga citala ostreci noz...
Da si pazljivo procitala post i reci shvatala onako kako su i napisane, ne bi bilo potrebe da izvlacis zakljucke i zakljucujes kontekste. Naravno da nisam to rekao, ali na tvoje reakcije ja ne mogu da uticem, pa se necu ni truditi...

#64 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 13 April 2007 - 13:36

Kandahar, dosta toga si pogodio, osim procenta. Nije takvih žena koliko misliš. Pa je samim tim i generalizacija (na znatno manjem procentnom udelu) netačna.

Inače, one koje jesu sponzoruše, zaista tako razmišljaju. Što je najgore, jesu sposobne da zarade same, i diplomu i sve ono što mi obični stvaramo, ali ne žele. Razlozi su razni, najčešće oni koji se tiču materijalne sigurnosti i dostupnosti zadovoljstava. Logika - hoću sad i hoću sve, ali o tuđem trošku. Takvu osobu ne mogu da poštujem. Na kraju krajeva, nije strašno biti kasirka, prodavačica u butiku, na trafici. To su sve časna zanimanja, iako ne baš atraktivna i stimulativna. Sve te sponzoruše mogu od svog rada živeti skromno, radeći pobrojane poslove, ako već nisu sposobne da završe fakultete. No, one se svojevoljno odlučuju da im lepše, popularnije stvari budu dostupnije, ali na način da to neko drugi omogući.

Ono što je tačno je da žene imaju naklonost ka uspešnim muškarcima. U slučaju sponzoruša, reč uspeh se interpretira kao "količina novca kojim se raspolaže". One koje nisu sponzoruše, cene i znanje i društveni položaj, kao i muškarčevu odgovornost prema sebi i okruženju.

Sve žene vole ambiciozne muškarce. Sponzoruše ambicioznost interpretiraju kao grabljenje i gaženje u nameri da se dođe do cilja, tj uspeha, tj novca. One koje to nisu, veruju da ambicioznost mora biti (samo)ograničena dignitetom ljudi iz okruženja, i selekcijom ciljeva do kojih se želi doći, a naročito selekcijom sredstava za dolazak do cilja.

Razlika je ogromna. Mene iskreno neki put začudi da se takav pogled sponzoruše na svet vrednosno relativizuje, i to od strane ljudi (žena) koje su sve suprotno od sponzoruša - ambiciozne, nezavisne, energične, jake, a sve u ime tolerancije openmindednessa ili čega drugog što se naziva "progresivnim".

#65 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 13 April 2007 - 14:33

Evo da jos samo malo pojasnim sta sam hteo da kazem... I Ameliji...
Naravno da nisam rekao da je 95% zena glupo i nesposobno, pa otud i sponzoruse. Usudio sam se samo da osobinu tog procenta zena da radije odaberu lak i brz nacin za lagodan zivot (tj. da odaberu decka sa lovom naspram decka bez love), nazovem sponzorisanjem kao logikom... Otuda i moj zakljucak da su 95% zena sponzoruse...Casni ostatak od 5% zena je onih koje zaista ne rezonuju tako i koje se pre svega same probijaju kroz zivot, razvijajuci pre svega svoje unutrasnje kvalitete. Upravo su to one devojke za koje se vredi boriti:) A ja sam siguran da je i Amelija jedna od njih wink.gif

#66 Kler Turner

Kler Turner
  • Members
  • 166 posts

Posted 14 April 2007 - 05:04

Evo jos jedna u istoj rimi:

ELEMENTAL: Tako lijepa

Tako lijepa, držiš svijet u šaci
na tvoj mig pijuni plešu, ti si kraljevna u bajci:
Tvoj vjerni suputnik, oblak skupoga parfema
obavija meki baršun tvoga porculanskog tena.
Tvoji nokti ne pucaju, tvoja kosa nema sijede,
Tvoje ruke su nevinije, tebi se nikad ne jede.
Znaš sve sexi manire, na telefon kažeš: «halo?» (mora bit sexy glas)
pozvana na tri domjenka al ti se nije dalo...

Imas sobu za cipele i gurua protiv stresa
koji i usput čita tarot, i za tebe i za pesa...
Imaš odjelce za Fifija i laptop za chatat s društvom
al moraju malko čekat jer tipkaš sa jednim prstom.
Voliš svijeće i cvijeće, kupke s mirišljavom soli:
Zapravo ne voliš sex, al daješ jer on to voli.
Držiš čašu s dva prste, znaš berbu ko somelier,
Procjenjuješ umjetnine, «Jel Lipovac il Berber?»
Znaš sva kulturna mjesta gdje lupetaš prazne fraze
«Veni vidi vici, ne?» bacaš latinske izraze.

Uđi u limuzinu, ima bar, TV, klimu
Gospon te mazi po nozi, s donje usne briše slinu,
Smješkaš se, mjenjaš temu, «evo auto je već pred stanom»,
Izlaziš, glasno se smiješ, nek znaju, carica je tamo.
Pomirena sa sobom, ulaziš u stan
«Kakav divan dan», pomisliš, «divan dan!»

I štikle postanu tijesne, i leđa nisu više ravna,
I šminka razmazana...ostaješ tako sama.
I osmjeh više ne sjaji, kosa nije tako bajna,
Sise idu na dole...ostaješ sama.
I srce više ne osjeća, glava više ne sanja,
Ne daj se godinama, Ines...ha..ostaješ sama.

Ne vrijediš tol'ko dušo, precijenila si se, misliš
meni bit na grbači - kako da ne,
svako ko te vidi najradije bi te puko,
samo si za to stvorena - tuko

ti si moja princeza, tako slatka kad se smiješ, svi mi
zavide kad izađemo van, skupa pića piješ
tako i izgledaš, ne može te imat svatko
ljepotice izgledaš tako slatko,

Al brate mili skupa si, nisi isplativa investicija,
Dušo draga jel imaš ti ikakvih ambicija, šta'š
cijeli život po kavama, družit se s tim kravama,
za pedeset godina šta misliš šta bi bilo sa nama
kad život se promijeni - i nestane glamura
sve što ostaje je priglupa nerealizirana cura,
mi(sli)š da cijeli život ću radit da tebe izdržavam,
ma odi mi u k**** takvu vezu ne podržavam,

sorry ne trebaš mi, nađi drugog kretena
ak' se tvoj život vrti oko auta i parfema,
šta znači dobar seks, to ti je jedina kvaliteta,
oš ti donosit novce u kuću, nećeš, šteta,
ja hoću al' ne za tebe takvu,
dušo shvati da sva ta tvoja sranja neko na kraju plati
nađi drugu budalu za to što trebaš da ti sredi,
sa mnom nećeš, tvoja p**** ipak tolko ne vrijedi

Ti znaš sve i znaju te
Gdje god da dođeš ti si zvijezda carice
Smješe se, snimaju te
Daj baci im bar kost da navale

Ti znaš sve i znaju te
O tebi šapću masne tračeve
I smješe se, snimaju te
I čekaju priliku da ti uvale...

Edited by Kler Turner, 14 April 2007 - 05:07.


#67 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 14 April 2007 - 23:39

QUOTE(yossarian @ 10 Apr 2007, 13:42)
Reč je izmislio neko ko ih "voli"  dry.gif ... Mora da si jako dugo u Španiji jer je već godinama sasvim odomaćena, i u svakodnevnom govoru i u štampi.
Ružna reč za ružnu pojavu, i sve se slaže  wink.gif .

Ako ozbiljno pitaš šta su sponzoruše, to su mlade devojke koje se vrte oko muškaraca punih love. Ti muškarci su njihovi "sponzori", koji im kupuju skupe krpice, skupe stvarčice i vodaju ih po zanimljivim mestima za izlaske. Nisu nužno ljubavnice jer i neženje često imaju sponzoruše. Devojke koje daju sve od sebe da izgledaju i ponašaju se upravo onako kako se sviđa novokomponovanim bogatunima, ne bi li im postale devojke na duže ili kraće vreme.


Jeste, ne zivim u ex-Yu od 83-ce,u kontaktu sam ali nisam cula za tu rec.

Nova rec za staru pojavu...

#68 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 16 April 2007 - 12:24

sponzoruse su, ako cemo pravo, zenski ekvivalent ovih novih bizmismena koji kradu, valjaju robu i posluju na kojekakve sumnjive nacine - i sasvim se lepo uklapaju jedni s drugima. u principu ima ih otprilike koliko i novokomponovanih bizmismena i njihovih adolescentnih naslednika, ovih klinaca koji se pale na bizmis pa ulecu u 'posao' otprilike u pubertetu.

da li ih ima mnogo? svakako mnogo vise nego u normalnim drustvima. to su ambiciozni mladi ljudi i zene koji zele lagodan zivot a ne pate od skrupula i grize savesti. kod nas ih ima vise nego u mnogim drugim zemljama jer kod nas klinci evo vec par decenija odrastaju u beskrupuloznom drustvu koje nagradjuje hohstapleraj a rad i znanje baca u zapecak.

sve u svemu... ne moze se govoriti o sponzorusama kao o nekom samoniklom fenomenu - bizmismeni i sponzoruse su iz istog kazana, iz ove nove lumper-kapitalisticke srbijice u kojoj korumpirani i truli vode glavnu rec. tako da je ova prica o srozavanju zenskog dela populacije nepotpuna i stvara utisak da su se eto, samo zene iskvarile... a nije bas tako...

Edited by Adam, 16 April 2007 - 12:29.


#69 007

007
  • Members
  • 547 posts

Posted 17 April 2007 - 08:19

QUOTE(Adam @ 16 Apr 2007, 13:24)
... a nije bas tako...

I nije... smile.gif

#70 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 17 April 2007 - 22:45

meni se cini da je ovde jedini problem, posto je sponzorusa uvek bilo, ta ischasenost naseg drustva.. naime, ranije su verovatno sve devojke gledale da se 'dobro' udaju, i mi osecamo da bi napretkom civilizacije, emancipacijom zena, broj takvih kombinacija trebalo da se drasticno smanji.. medjutim, kod nas su se desile razne gluposti, koje za posledicu imaju da ljudi samo gledaju kako da se provuku, da postanu bogati preko noci.. pa tako devojke osecaju da mogu da olaksaju sebi zivot, ne videci pritom da ga u stvari preskacu.. a ne mozemo im suditi zbog toga..
i ustvari jedino sto meni smeta je uloga medija u svemu tome.. jer, kod nas sponzoruse imaju i prepoznatljivi izgled - a la seljancica iz zitoradje koja se udaje za kontroverznog biznismena.. pa se tako samo-definisuci postavljaju i bukvalno u poziciju robe.. a to je vec izraziti kich.. jer verovali ili ne, sve one u stvari traze ljubav : )

#71 new media

new media
  • Members
  • 67 posts

Posted 18 April 2007 - 13:29

Meni je odličan opis Miloša Vasića. Radi se o tekstu: 'Život i običaji zemunskog klana', Vreme, 8. februar 2007, podnaslov 'Urbana sociologija i antropologija'

"Njihove žene takođe se drže prepoznatljive mode: uzor je ono što deca u Beogradu zovu "sojka pinkuša". Dakle, visoke i tanke štikle su obavezne; onda dekolte, uske farmerke i što više zlata. Redovni posetioci Specijalnog suda već su se navikli na te prizore. Sudska straža, stroga prema novinarkama kad je o oblačenju po lepom vremenu reč, mirno propušta Zemunke u zlatnim sandalama bez prstiju i sa ogromnim štiklama; neke (Aleksandra Ivanović, Legijinica) ulaze i na službeni ulaz, iz dvorišta, na užas sudija i tužilaca."

#72 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 19 April 2007 - 12:15

QUOTE(DOCc @ 17 Apr 2007, 23:45)
naime, ranije su verovatno sve devojke gledale da se 'dobro' udaju, i mi osecamo da bi napretkom civilizacije, emancipacijom zena, broj takvih kombinacija trebalo da se drasticno smanji..


Zar i ovo ne ide u prilog tome da su sve zene manje ili vise sponzoruse...
Bas me interesuju misljenja po pitanju tog fenomena "dobre udaje", koji postoji od kad i civilizacija...

#73 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 19 April 2007 - 13:03

QUOTE(KANDAhar @ 19 Apr 2007, 13:15)
Bas me interesuju misljenja po pitanju tog fenomena "dobre udaje", koji postoji od kad i civilizacija...

Pa npr, šta su to ranije (do skoro u istorijskom smislu) žene drugo mogle da rade u životu nego da se udaju i rađaju decu (po mogućstvu mušku)?
A one koje se ne bi udale ne bi mogle ni da naslede imovinu svojih roditelja nego bi to sve pripalo najbližem muškom rođaku, a one bi morale da idu u nekakvo prihvatilište ili slično.

E sad, to se fala bogu promenilo (barem u "našem" delu sveta), ali relativno skoro (pre 100nak, možda i manje godina), i treba još vremena da se potpuno izbriše iz svesti i podsvesti svih (i žena da je <dobra> udaja bitna i muškaraca da žene samo i jedino oće da se <dobro> udaju).

#74 AreOut

AreOut
  • Banned
  • 584 posts

Posted 21 April 2007 - 13:49

Ee kad smo kod toga sjetih se 2 drugarice... ljepuskaste obije, uglavnom jedna posla sa tatinim sincicem koji je u tom trenutku bio bogat, udala se za njega, naravno tatin sinci raspizdio imovinu jer je degenerik obicni. Druga se udala za momka koji tada nije imao gotovo nista ali je zavrsio fax i poceo da radi, sada malo proslo otvorio firmu fino zive. Kaze mi ja sam u njemu vidjela sigurnost i sve to ne mogu da slazem da nisam i zbog toga posla s njim, a pogledaj nju sta je uradila, nista joj zivot ne vrijedi.

Znaci skoro sve zene (kao i muskarci, bar oni normalni) gledaju da im partner ne bude bas besposlicar, ovo govoreci za duzu vezu naravno. E sad neko se zezne u procjeni neko ne, neko moze i da saceka neko bi sve odma i tako...

#75 Moca

Moca
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 26 April 2007 - 17:15

A bre sta vise razglabate dajte sliku neke sponzoruse. biggrin.gif