Jump to content

Photo

radijski hitovi, slageri i predratna muzika

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
231 replies to this topic

#16 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 06 November 2006 - 12:40

Gledao sam “spot“ Mijata Mijatovića u emisiji „Stara dobra vremena“. Mijat sedi u kafani i peva pesmu „Drugar mi se ženi“. To definitivno nije pevač iz Maratonaca.

Krajem 90-tih na RTS-u išla je dokumentarna serija „Evergrin“.
Evo naziva pesama i autora koje sam zapisao.

PREDRATNA ZABAVNA MUZIKA
Sergej Strahov „Mansarda mali stan“
Miša Aranđelović „Ulicama kružim“
Kažu da je najpopularniji šlager pre rata bio „Ne plači Danijela“. Veliki hit bio je i „Plavi Havaju“.

RATNA ZABAVNA MUZIKA
Najbolji autori: Darko Kraljić, Bora Simić i Spasa Milutinović.
Najpopularnije pesme: „Kad i gde“, „Ne brini majčice mila“, „Oči te“ i „Dve kišne noći u septembru“.

Dobar topik Diče Overfriče, ovaj period pre WWII me baš interesuje. Samo što svi zajedno ne skupismo baš mnogo podataka. Svaka čast za emisuju o Mijatu. BANE5 bi mogao da na topiku postavi link za „Mare“ i „Svi vi...“.

EDIT:
Jedna anegdota iz života Gligorija Gige Geršića.
(Gligorije Giga Geršić, najnemarniji profesor Velike škole, noćobdija, ženskaroš, neviđeni osobenjak i jedan od najvećih srpskih umova bio je miljenik akademaca. Međunarodno pravo imao je u malom prstu a predavanja su mu bila maestralna. Bio je član Srpske kraljevske akademije i jedan od osnivača Radikalne stranke, ministar pravde i kraljev pravni savetnik.)

Giga Geršić je bio čest gost "Granda". Tu je naravno igrao karte. Jednom se toliko zaigrao da je partija trajala od sedam uveče do osam sati sledećeg jutra kada je jedan mladić ustao od stola i izvinio se što mora da prekine igru. Giga ga pogleda i povede se sledeći dijalog:
- Zbog čega napuštate igru mladiću?
- Imam ispit u devet.
- Kod koga mladiću - ostao je uporan Geršić.
- Kod Vas profesore!
Giga je naredio studentu da sedne i počelo je ispitivanje, tu za kafanskim stolom sa vrlo nezgodnim pitanjima. Profesor Geršić je bio zadovoljan odgovorima i upisao mu ocenu u indeks na licu mesta. Igra je nastavljena.
Ovaj student zvao se Mijat Mijatović, kasnije poznati advokat i prvi srpski pevač narodnih pesama koji je snimio ploču.

OBJAVLJENO NA SAJTU SRPSKO NASLEĐE!!!

Edited by klimt, 06 November 2006 - 13:33.

#17 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 06 November 2006 - 13:10

QUOTE(klimt @ 6 Nov 2006, 12:40)
Gledao sam “spot“ Mijata Mijatovića u emisiji „Stara dobra vremena“. Mijat sedi u kafani i peva pesmu „Drugar mi se ženi“. To definitivno nije pevač iz Maratonaca.

Krajem 90-tih na RTS-u išla je dokumentarna serija „Evergrin“.
Evo naziva pesama i autora koje sam zapisao.

PREDRATNA ZABAVNA MUZIKA
Sergej Strahov „Mansarda mali stan“
Miša Aranđelović „Ulicama kružim“
Kažu da je najpopularniji šlager pre rata bio „Ne plači Danijela“. Veliki hit bio je i „Plavi Havaju“.

RATNA ZABAVNA MUZIKA
Najbolji autori: Darko Kraljić, Bora Simić i Spasa Milutinović.
Najpopularnije pesme: „Kad i gde“, „Ne brini majčice mila“, „Oči te“ i „Dve kišne noći u septembru“.

Dobar topik Diče Overfriče, ovaj period pre WWII me baš interesuje. Samo što svi zajedno ne skupismo baš mnogo podataka. Svaka čast za emisuju o Mijatu. BANE5 bi mogao da na topiku postavi link za „Mare“ i „Svi vi...“.

jeste malo podataka prikupljeno, ali barem smo saznali dosta stvari o Mijatu iz one emisije. Kakav glas! E, kada bi mogli nekako da nabavimo plocu pa da prebacimo na cd ili tako nesto. Stvarno bi to trebalo biti sacuvano.
Darko Kraljic je bas poznat. Kao sto vec rekoh napisao je "Camac na Tisi" i "Devojko Mala"... pise da je rodjen 1920 , izgleda da je jos ziv...

#18 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 06 November 2006 - 13:29

Nažalost nije. Umro je u julu 1998. godine.
Njegov hit "Zašto si pospan Čo" pevao je Vojin Popović (možda je to pevač koga spominje Kiric). Evo još dva njegova hita iz ratnog perioda, "Moj mali kišobran" (Olga Nikolić) i "Pesma o točku" (Irena Minkovska).

Edited by klimt, 06 November 2006 - 17:54.

#19 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 06 November 2006 - 13:35

QUOTE(klimt @ 6 Nov 2006, 13:29)
Nažalost nije. Umro je u julu 1998. godine.
Njegov hit "Zašto si pospan Čo" pevao je Vojin Popović. Možda je to pevač koga spominje Kiric.
Evo još dva njegova hita iz ratnog perioda, "Moj mali kišobran" (Olga Nikolić) i "Pesma o točku" (Irena Minkovska).

a ona pesma gde Djenka pusta gramofon i ide ona pesma. Jel to uopste na srpskom? Mislim da govori Ein Gramofon, a posle kaze moj mali gramofon... hmm
da li uopste postoji nacin da se nadju sve te pesme koje pominjes?

#20 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 06 November 2006 - 17:15

Ne plači Danijela i Plavi Havaju su strane pesme prepevane na naski. Sa druge strane zanimljivo je da je Vlaho Paljetak napisao saljivu pesmu Hajdmo na Kubu.
Danijelu je nakon rata pevao Dzimi Stanic.
Mansardu sam zaboravio pomenuti, ali je svakako jedna od najpopularnijih predratnih pesama. Mislim da imam negde deo predratnog izvodjenja iste.

#21 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 06 November 2006 - 17:56

QUOTE(DickOverfrick @ 6 Nov 2006, 14:35)
a ona pesma gde Djenka pusta gramofon i ide ona pesma. Jel to uopste na srpskom? Mislim da govori Ein Gramofon, a posle kaze moj mali gramofon... hmm
da li uopste postoji nacin da se nadju sve te pesme koje pominjes?

Zaista ne znam.
Ovo su naslovi još nekih od predratnih hitova: “Periferija”, “Mala ulica”, “Tri palme na otoku sreće”, “Šta znate vi muškarci”…

#22 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 06 November 2006 - 18:37

odakle znas imena tih pesama? hmm... dal to negde moze da se cuje

http://www.xxx.com/file/ab1ymw
evo linka za pesmu "Svi vi sto mastate o sreci"

#23 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 06 November 2006 - 18:43

QUOTE(Nikola Kiric @ 5 Nov 2006, 02:15)
jakako da postoji. ja sam svojvremeno vidjao neke svetske CD kompilacije sa muzikom pre drugog svetskog rata gde je bio i neki nas pevac, Vojislav, prezimena se en secam.

Bilo ih je pregršt, može se malo videti sajt NBS, tamo je izvršena digitalizacija starih ploča.

Čuveni pevač zvao se Vojin Popović, počeo je da peva za vreme okupacije, i nastavio posle rata, a posebno snimao sa prvim džezerima kod nas (a da postoji materijal), ponajviše sa Spasom Milutinovićem.

Biće o tome emisija na radiju, pripremam lično. Obavestiću.

#24 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 06 November 2006 - 18:44

QUOTE(DickOverfrick @ 6 Nov 2006, 13:10)
jeste malo podataka prikupljeno, ali barem smo saznali dosta stvari o Mijatu iz one emisije. Kakav glas! E, kada bi mogli nekako da nabavimo plocu pa da prebacimo na cd ili tako nesto. Stvarno bi to trebalo biti sacuvano.
Darko Kraljic je bas poznat.  Kao sto vec rekoh napisao je "Camac na Tisi" i "Devojko Mala"... pise da je rodjen 1920 , izgleda da je jos ziv...

Imam ja Mijata, baš tu "Drugar mi se ženi", sa prastare ploče prebačeno. Da ne treba nekom...?
Ako neko ima sličan materijal, (hint: ormani, podrumi, tavani) neka mi se javi, imam potrebnu mašineriju za kvalitetno prebacivanje istog... stare ploče recimo jako fino umeju da zvuče ako se dobro prebace... pa da probamo nešto "kumulativno" da sklopimo.
Može i na traci, magnetofonskoj žici, acetatnim pločama, čemu god...

Edited by mmilovan, 06 November 2006 - 19:11.

#25 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 06 November 2006 - 18:48

QUOTE(DickOverfrick @ 5 Nov 2006, 11:07)
ja sam na jednom topicu pitao da li neko zna koja je to pesma, a niko mi nije odgovorio. ja sam opet cuo da je cela ta traka izgorela u bombardovanju beograda '41 i da je samo taj deo koji je prikazan u maratoncima ostao citav.
aj vidi, ako nekako mozes da saznas kako se prezivao taj Vojislav ili imena tih kompilacija... valja upoznati i malo evropske predratne muzike

Nije izgorela, isečak iz maratonaca je iz filma "Popodne jednog grada", režisera Maksa Kalmića. Eksperimentalni film, izvanredna stvar.
Orkestrom diriguje dirigent beogradske Opere, ubijen u Jasenovcu za vreme rata.

#26 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 06 November 2006 - 19:11

Za DickaOverfricka
Imena pesama sakupio sam iz raznih izvora (tv, radio, štampa...). Povremeno sam zapisivao.

Za mmilovana
Znači bio sam u pravu za Vojina Popovića. Na kom radiju spremaš emisiju? Obavezno javi termin. Ako te ne mrzi okači negde “Drugara” + neku pesmu Vojina Popovića (pretpostavljam da imaš čim spremaš emisiju - ili da sačekamo da spremiš emisuju pa da je celu grebujemo).

#27 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 06 November 2006 - 19:25

@mmmilovan
obavezno javi termin, i ako mozes okaci tu drugar mi se zeni... skini onu emisiju o Mijatu koju sam postavio, ima nekih informacija o njemu... da li si prebacivao jos nesto sa ploca?
mozda je najbolje da posetis neki buvljak...

#28 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 06 November 2006 - 19:29

I Maks Kalmić je ubijen na samom pocetku rata - ubili su ga Nemci u nekom od beogradskih logora jer je bio Jeverjin. Nikad nije stigao da do kraja isprofilise svoj filmski dar.
Prica jednog dana ili Nedovršena simfonija jednog grada je svakako jedan od bisera filmske dokumentaristike na ovim prostorima.

Licno sam svojevremeno video dupli CD koji se zvao "Sa starog gramofona" i koji je bio piratski i koji se prodavao. Neko je to kopirao u malom broju, a ja nisam stigao da kupim.
Pre rata u Kraljevini SHS postojala je samo jedna fabrika (i to mala porodicna manifaktura) ploca u Zagrebu. Kasnije je bukvalno njenom nacionalizacijom nastao Jugoton.
Vecina nasih pevaca je svoje ploce izdavala za strane kuce i jako je tesko uci u trag vecini istih. His Master's Voice je samo jedna od njih.
Predratni Radio Beograd je raspolagao zanimljivom aparaturom tzv. rezacima ploca. Na njemu su rezane ploce tj. pravljeni snimci bitnih stavri koje su emitovane. Nazalost, jako mali broj tih snimaka je sacuvan. Na njima je i ponesto muzickih segmenata. Mali broj snimaka je sacuvan i iz ratnog perioda.
Magnetofoni se pojavljuju nakon rata i prve arhivski muzicki snimci beleze se u 50-im godinama (do kraja 40-ih samo pojedini politicki dogadjaji).

Vojina Popovića su mnogi apostrofirali kao odlicnog i jako bitnog pevaca svog vremena koji je dosta uticao na posleratnu generaciju.
Koliko ja znam ne postoji nijedan sacuvan snimak Vojina Popovica napravljen na "nasim nosacima".
Da li ga ima na stranim izdanjima to bih voleo da znam, ali i da cujem.

#29 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 06 November 2006 - 20:08

QUOTE(Bane5 @ 6 Nov 2006, 19:29)
Vojina Popovića su mnogi apostrofirali kao odlicnog i jako bitnog pevaca svog vremena koji je dosta uticao na posleratnu generaciju.
Koliko ja znam ne postoji nijedan sacuvan snimak Vojina Popovica napravljen na "nasim nosacima".
Da li ga ima na stranim izdanjima to bih voleo da znam, ali i da cujem.

Postoji, Jugoton je izdavao te ploče (oko 1951 ili 1952), imam ih ja, ponešto. Dobar pevač, "predratnog" stila, rekao bih.

Pre rata su postojale dve kuće, ljubljansko-zagrebački Elektroton (od kojih je nacionalizacijom, oko 1947. nastao Jugoton i kada je, prema rečima učesnika jednog foruma, napravljen pravi kulturni genocid - spaljene su i pretopljene sve matrice i čitava predratna arhiva), a pre njega Edison Bell Penkala, takođe u Zagrebu, koji je propao oko 1938. Elektroton je bio u Ljubljani do 1938. nekako do kolapsa Edison Bell Penkala, a potom od tog doba u Zagrebu. Bio je vlasništvo supružnika (ili pak, brata i sestre) čija sam imena zaboravio.

Edison Bell bio je joint venture firma, deo kapitala bio je iz originalnog inostranog finansijera (vezanog sa Bell laboratorijama), a deo je bio domaći. Penkala je pridodato imenu zbog imena znamenitog pronalazača Eduarda Penkala, naturalizovanog Čeha, koji je između ostalog izmislio i patent olovku - penkalo (ne mešati sa naliv perom, ovo je nešto poput preteča 0.5 tehničkih olovaka, samo je mina bila nešto deblja) i - odatle i povod - nov inovativni pronalazak za smesu za presovanje ploča (kvalitetniji materijal od dotada korišćenog).

Ako neko bude želeo, može ovde da se iznese i (ponešto tužna) Vojinova sudbina.

Edited by mmilovan, 06 November 2006 - 22:21.

#30 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 06 November 2006 - 20:10

Heh, hvala ljudi, biće na zvaničnom Radiju, ako se ne izjalovi. Hvala na interesovanju, okačiću već nekako po emitovanju.

U stvari okačiću i ovde neke biserčiće, treba mi samo malko vremena da sve o čemu sam govorio priredim za net.

Biće, dakle...

Edited by mmilovan, 06 November 2006 - 21:26.