Jump to content

Photo

Potrebna pomoc oko prevoda CV-a

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#16 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 08 November 2006 - 00:27

Nemojte se vise muciti oko prevoda, evo rjesenja:

Slon koji govori
Petnaestogodišnji slon Koshick u početku je mimikom usta oponašao riječi koje je svakodnevno čuo od svojih čuvara u jednom zološkom vrtu u Južnoj Koreji.

Kako niko od čuvara nije mogao povjerovati da i stvarno proizvodi ljudske zvukove, pravi dokaz su dobili na kameri koja je snimila Koshicka kako noću u svojoj štali vježba ljudski govor.

Naučnik i profesor Bae Myung-Jin analizirao je nevjerovatne snimke slona koji govori.

"Slonovi inače imaju jako nisku frekvenciju glasa, toliko nisku da ljudi ne mogu čuti njihov glas. Ali ovaj slon je uspio da proizvede zvukove koje ljudi ipak mogu čuti", rekao je on.

U protekle dvije godine njegova dikcija se popravila pa on sada može da oponaša nekoliko riječi i fraza. Kako to radi?

Koshick upotrebljava surlu kao trubu, pa slično kao i muzičari duva kroz nos u određene djelove usta kako bi proizveo zvuk visoke frekvencije koji ljudi mogu čuti.

#17 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 08 November 2006 - 03:44

QUOTE(Kurdistan Kobejn @ 7 Nov 2006, 12:48)
Sve mudraci,posebno Crveni autobus-jezicki puritanac.Zanima me samo zasto niste vi preveli coveku CV,post je na Forumu vec 7 dana?
Ovako,setih se Marcella :Se'es na sve i bas si cool

Joj, da sam znao da ces tako da se uzbudis, ne bih ti nista ni rekao. Samo mi je bilo simpaticno kako si upotrebio pasiv da bi depersonalizovao gresku koju si napravio, sto je i jedan od razloga zasto se pasivne konstrukcije koriste u jezicima.

Inace, mislim da je jako lepo sto si probao da pomognes osobi koja je trazila pomoc.

Samo nemoj da si toliko touchy. Errare humanum est. wink.gif

#18 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 08 November 2006 - 03:45

QUOTE(Mioba @ 7 Nov 2006, 14:40)
zaboravio si jednog koji na kraju sažeto prepriča događaje, u neutralnom tonu, naravno...  dry.gif

laugh.gif

#19 Kurdistan Kobejn

Kurdistan Kobejn
  • Members
  • 18 posts

Posted 08 November 2006 - 08:27

QUOTE(Crveniautobus @ 8 Nov 2006, 03:44)
Joj, da sam znao da ces tako da se uzbudis, ne bih ti nista ni rekao. Samo mi je bilo simpaticno kako si upotrebio pasiv da bi depersonalizovao gresku koju si napravio, sto je i jedan od razloga zasto se pasivne konstrukcije koriste u jezicima.

Inace, mislim da je jako lepo sto si probao da pomognes osobi koja je trazila pomoc.

Samo nemoj da si toliko touchy. Errare humanum est.  wink.gif

Sve OK,Crveni.