Posted 05 December 2006 - 22:03
Pozz svima.. vidin zakomplicirala se malo ova tema (btw oci mi ispale dok san sve procitala), ali mozda i triba da joj se posveti toliko paznje jer napokon radi se o necem konkretnom sta se u vecoj ili manjoj mjeri tice svih nas.
Ja san na faksu u Italiji, na 5-oj godini (odnosno drugoj od one +2) dakle sve san “odradila” po bolonjskoj reformi. Sad bi tila pokusat malo sintetizirat ovdasnji sistem; nazive cu zadrzat na talijanskom – bitno je ionako da se uvidi koncept..
‘Prirodan tok studija’ :
1. Laurea [3 god] [ 3x60=180 ECTS]
*
2. Laurea Specialistica [2 god] [2x60 =120 ECTS]
**
3. Dottorato di Ricerca [3 god] [3x60=180 ECTS]
--------
* - posli Lauree nije nuzno nastavljanje studija s LS (L.specialisticom) , alternativa moze bit studij od godine dana, zvan MASTER DI I. LIVELLO
** - u slucaju vec zavrsene L.Specialistiche, zeleci nastaviti studije, pred studentom su 2 izbora: doktorat (dakle kao ‘prirodan tok studija’) ili studij od godine dana zvan MASTER DI II. LIVELLO
---------
Da razjasnin malo pojmove..
LAUREA
Trogodisnji studij, upisuje se normalno na svim drzavnim fakultetima, zavrsava diplomskim radom (koji je, ovisno o fakultetu, 30-50 stranica), preduvjet je za upisivanje postdiplomskog studija.
LAUREA SPECIALISTICA
Postdiplomski studij u trajanju od dvi godine, zavrsava se obranom magistarskog rada (150 stranica cca), preduvjet je za kandidiranje na doktorski studij.
Laurea specialistica je organizirana na svim drzavnim fakultetima, cijene skolarine su jednake ka za ‘trogodisnju’ dakle niske, prosjek ocjena na trogodisnjoj je totalno nebitan za upis na LS.
U 99% slucajeva svaki smjer Lauree ima pri istom fakultetu organiziran odgovarajuci smjer L.Specialistiche ; upis na istu nije nimalo kompliciran (ja, virujte mi, nisan ni osjetila ‘promjenu’, cak san upisala LS prije nego sta san diplomirala – tribala san dipl tj “laureirat se” u decembru, a u 10om misecu su mi vec bila pocela predavanja s postdipl).
Postoji i mogucnost upisivanja LS na “srodnom fakultetu” ali uz obavezu polaganja ispita razlike.. Npr: nakon trodogisnje u “ekonomiji-smjer financije” zelis postdipl iz “ekonomije – smjer turizam” … anyway ovisno o tome koliko su ‘srodni’ ti fakulteti dobivas vise ili manje ‘ispita razlike’ koje moras zavrsit tokom prve god postdipl. (u mnogim se slucajevima to ne isplati jer br takvih ispita zna bit 8-10 pa ti samo za to triba min godina dana).
MASTER (I i II nivo)
Alternativni nacin nastavka studija; generalno je sinonim za “privatno” ka kontrast “drzavnom”.. sta bi znacilo – masteri su zamisljeni ka formiranje osobe u jednom specificnom segmentu olaksavajuci joj ulazak u ‘poslovni svijet’ – za master je karakteristicna suradnja s pozamasnim brojem (renomiranih) tvrtki i institucija, ukljucujuci EU organizacije ; sastoji se od 6 – 9 miseci predavanja (kako koji) i obavezan stage od nekoliko miseci u jednoj od firmi-partnerki… i sve je to lipo i divno i krasno…. Ono vjecito “ali” je da master kosta – cijene su svakojake jer sad tih mastera ima na milion, al generalno (za nekakav normalan a ne trla-baba-lan master) se radi o min 3.000 eur pa do eur10.000 (ako cete npr na Bocconi u Milano heheh). Eh, prilike se placaju..
U svakon slucaju, nakon mastera od godine dana imas svakako priznatih dodatnih 60ECTS.
Primjer.
U slucaju da jednom pozelis ic na doktorski studij, a imas zavrsen Master II livello (u toj ili slicnoj materiji naravno), u vecini slucajeva ti se priznaje kao prva godina doktorata dakle ostaju ti samo jos dvi.
------------
- “Stari sistem” - U italiji su to rijesili na ovaj nacin: oni sa zavrsenom cetverogodisnjom imaju pravo na upis na LS u trajanju od 1 god (cak i manje jer svaki fakultet odredjuje broj ispita potrebnih za ‘razliku’ odnosno dobivanje magistarske titule – nekad se radi o samo 2 ispita). Nadalje, njihov magistarski nije od spomenutih 150 strana nego od 40ak, i gleda se vise ka formalnost. I ne radi se o nikakvon ‘praznjenju takujina’ jer samo platis jos jednu god fakulteta (cijena je identicna ka za trogodisnju).