Jump to content


Photo
- - - - -

Master disaster


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
636 replies to this topic

#31 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 20 October 2006 - 13:54

QUOTE
Nakon iscrpne i iscrpljujuce diskusije rektori su u potpunosti prihvatili studentske predloge i doneli odluku da svi koji su ikada stekli univerzitetsku diplomu prema starim propisima, kao i svi mi koji po tim propisima zavrsavamo studije, mozemo staru diplomu da zamenimo diplomom mastera.


OK, a sada jedno pitanje za nižu kastu: da li ovo znači da će nosioci tzv. Diploma
prvog stepena iz starog programa, po istoj logici postati Bachelori?

#32 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 20 October 2006 - 13:55

QUOTE(Indy @ 20 Oct 2006, 14:10)
Pa, prosto, automatski dobijaju doktorate. biggrin.gif

sad mi to kazesh bezdushni stvore mad.gif

laugh.gif

#33 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 20 October 2006 - 13:56

QUOTE(thermal bug @ 20 Oct 2006, 14:55)
sad mi to kazesh bezdushni stvore  mad.gif

laugh.gif

ali doktorko thermal, zasto se tako nervirate i grdite Indyja ohmy.gif

tongue.gif

malo ozbiljnosti: svidjaju mi se ova Indyjeva pojasnjenja, treba razvejati ljudima iluziju da ce bez motike dobiti neku titulicu onako za dz, plasim se da ce se mnogi ponadati da ce samo automatski prevesti svoje diplome dipl. necega na diplome master necega

Edited by Pontijak, 20 October 2006 - 13:59.


#34 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 October 2006 - 14:00

QUOTE(beowl @ 20 Oct 2006, 22:54)
OK, a sada jedno pitanje za nižu kastu: da li ovo znači da će nosioci tzv. Diploma
prvog stepena iz starog programa, po istoj logici postati Bachelori?

Pa jedino ako ubede nekog da su njihove 2 godine vredne 3, sto me ne bi cudilo, kako su poceli. tongue.gif

#35 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 20 October 2006 - 14:04

QUOTE(Indy @ 20 Oct 2006, 15:00)
Pa jedino ako ubede nekog da su njihove 2 godine vredne 3, sto me ne bi cudilo, kako su poceli. tongue.gif


recimo da severna polulopta brze obidje krug oko sunca nego juzna polulopta, kad je moglo da bude 9 planeta pa sada 8 e onda moze i ovo da se dokaze tongue.gif

#36 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 20 October 2006 - 14:08

Ja отегао дипломирање војске ради и да мало печем занат док још имам солидну ситуацију у БГ, па сад ускоро да дипломирам по старом, кад крену одједном ова прича, па факс прво објавио да треба два испита и 25000 динара. Не да сам се наљутио због тих 25к, него мислим ствааарно...Боље нисам ни очекивао. А сад видиш, аВтоматски преводе, без испита, а за паре ће да видимо.

#37 lessa

lessa
  • Members
  • 278 posts

Posted 20 October 2006 - 14:10

da se nadovezem na Indyja - ovime su samo napravili zbrku.

Bologna definise master (sto nije isto sto i magistar!) sa 300 ECTS bodova sto odgovara 5 godisnjim studijama (ili u kombinaciji 3+2 ili u kombinaciji 4+1).

To takodje znaci da bi teoretski razni dipl.ing. cije studije traju nominalno 5 godina trebalo da budu priznati kao masteri. (Teoretski jer se sve svodi na trajanje studija a ne uzima se u obzir sadrzaj. Na sistemskom nivou, sada, nisam sigurna da moze drugacije a da se ne napravi jos veca glupost).

To ne znaci da 4 godisnje studije treba isto tako da budu priznate jer:
a. opterecenje nije isto
b. jedan broj 4 godisnjih studija nema na kraju diplomski rad (npr. matematika/astronomija/astrofizika) koji bi, da se stvari rade kako treba (a nisu se radile) trebalo da studentu omoguci nekakav uvid i u neki ozbiljniji samostalno skoro-pa-naucni rad.

Sto se tice priznavanja diploma, buduci da to jeste i dalje od zemlje do zemlje i od diplome do diplome i od institucije do institucije (Bolonji nije cilj da priznavanje automatizuje vec da ga pojednostavi i koliko toliko spreci izivljavanje nadobudnih profesora) desava se da ovdasnjim dipl.ing. u svetu (UK) priznaju to kao BSc jer im je to prva diploma bez obzira sto je BSc u najvecem broju slucajeva 3 godine a dipl. ing. je 5.

Sadrzaj programa (koliko su predmeti korisni, povezani medjusobno, svezeg sadrzaja, metodologija bla bla bla) koji vodi ka BSc ili dipl.ing. posebno komplikuje pricu te naravno da nije svaki BSc ili dipl. ing. isti.

Sto se tice sadasnjih magistara - svojevremeno je bio predlog da se njima prizna zvanje mastera i da im se takodje prizna jedan deo doktorskih studija (koliki - to zavisi od oblasti).

Malo iznenadjuje ovaj potez Konferencije univerziteta jer bi prvo Nacionalni savet trebalo da da predlog zvanja koja bi bila u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju pa tek onda da se postavi pitanje izjednacavanja diploma. Zvanja koja sam pomenula podrazumevaju "titule" tipa: BA, BSc, MSc, MPhil, MA, PhD itd.

E sada, ovi su krenuli unapred iz nekog razloga i samo napravili zbrku (cinjenica da su susedi Hrvati uradili to isto je shit opravdanje). Mada, imajuci u vidu da je svojevremeno Vece BU prosledilo zahtev za nostrifikaciju diplome "Master of Arts in English Language and Literature" (ili tako nekako) Univerzitetu umetnosti a sve zbog onog "arts" dovoljno govori o tome koliko neki koji bi trebalo da razumeju o cemu se tu radi ustvari nemaju pojma.

da, da ne zaboravim, bilo je i predloga da, ako dipl.ing. (sa 5 godina studija) budu izjednacini sa masterima, da bachelori (sa 3 ili 4 godine studija, ne znam sta je npr. ETF odlucio) budu samo ing.

sve u svemu, uopste nisam sigurna koliko je ovo sto su univerziteti odlucili validno i sprovodivo.

edit: typos i poslednji pasus

Edited by lessa, 20 October 2006 - 14:14.


#38 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 20 October 2006 - 14:11

oce li te titule ikad postati nezbunjujuce? unsure.gif
kolko mi je trebalo vremena da ubedim nemce da mi je tumac za engleski preveo dipl. ing. kao bsc. jer je kod nas master nesto drugo nego u nemackoj dry.gif

#39 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 October 2006 - 14:12

QUOTE(nickie @ 20 Oct 2006, 15:11)
oce li te titule ikad postati nezbunjujuce?  unsure.gif

hoce kad prodje malo vremena

#40 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 20 October 2006 - 14:15

Sto se tice ETF ovo pravilo o dva isipita + 25 000 jos uvek vazi, barem prema poslednjim informacijama mojih kolega koji su isli da se raspitaju pre 4 dana.

FON trazi (opet sam to cula od onih koji su zavrsili FON i sada se raspituju kako dalje) da se poloze 3 dodatna ispita i da se napise rad (to valjda kao magistarski samo ne mora da ima tu tezinu) + naravno neke pare. E kolike ne znam.

Za matematicki jos uvek ne znam ali cu se raspitati u narednih nekoliko dana. Sve sto saznam - napisacu.

Izgleda da je tacno da je svki faks za sebe odredio neki (manji broj ) ispita koji treba da se poloze dodatno i naravno odredjenu sumu koja trba da im se uplati.Ovo im je sada najlaksi nacin da zarade pare.

#41 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 20 October 2006 - 14:43

QUOTE(Pontijak @ 20 Oct 2006, 14:56)
ali doktorko thermal, zasto se tako nervirate i grdite Indyja  ohmy.gif

tongue.gif

malo ozbiljnosti: svidjaju mi se ova Indyjeva pojasnjenja, treba razvejati ljudima iluziju da ce bez motike dobiti neku titulicu onako za dz, plasim se da ce se mnogi ponadati da ce samo automatski prevesti svoje diplome dipl. necega na diplome master necega

pa nisam uopshte neozbiljna, naprotiv, savladava me surovost zivota & sistema.
tj. ja pouzdano znam da je apsolutno nemoguce da JA dobijem neshto za dz, makar bilo i parche papira. tako da ce samnom zajedno u istom paketu propasti i gomila sirotih neduznih ladoleza tongue.gif

#42 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 20 October 2006 - 14:45

QUOTE(eneja @ 20 Oct 2006, 14:15)
Sto se tice ETF ovo pravilo o dva isipita + 25 000 jos uvek vazi, barem prema poslednjim informacijama mojih kolega koji su isli da se raspitaju pre 4 dana.

FON trazi (opet sam to cula od onih koji su zavrsili FON i sada se raspituju kako dalje) da se poloze 3 dodatna ispita i da se napise rad (to valjda kao magistarski samo ne mora da ima tu tezinu) + naravno neke pare. E kolike ne znam.

Za matematicki jos uvek ne znam ali cu se raspitati u narednih nekoliko dana. Sve sto saznam - napisacu.

Izgleda da je tacno da je svki faks za sebe odredio neki (manji broj ) ispita koji treba da se poloze dodatno i naravno odredjenu sumu koja trba da im se uplati.Ovo im je sada najlaksi nacin da zarade pare.

Još bih dodala da je prijava za Master (što ti naravno niko ne vrati ako te ne prime) 3000 dinara.
+ 86000
____________

ne znam samo ko će posećivati obavezne vežbe u toku radnog vremena

#43 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 October 2006 - 14:48

Morace da budu vikendom i tome slicno.

#44 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 20 October 2006 - 14:48

QUOTE(thermal bug @ 20 Oct 2006, 15:43)
pa nisam uopshte neozbiljna, naprotiv, savladava me surovost zivota & sistema.
tj. ja pouzdano znam da je apsolutno nemoguce da JA dobijem neshto za dz, makar bilo i parche papira. tako da ce samnom zajedno u istom paketu propasti i gomila sirotih neduznih ladoleza  tongue.gif


pa to smo od pocetka znali jer smo imali iskustva studiranja na milom nam univerzitetu a kako rasprava odmice sve vise podataka je da smo dobro razmisljali od pocetka ove price laugh.gif

i mala ispravka: siroti diplomirani neduzni ladolezi dry.gif dok nas ove master kerefeke ne degradiraju nacisto tongue.gif

#45 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 20 October 2006 - 14:51

QUOTE(John Finn's Wife @ 20 Oct 2006, 15:45)
ne znam samo ko će posećivati obavezne vežbe u toku radnog vremena


Khm, oprostite meni ako ne shvatih neku ironiju smile.gif . Ali ...
Nema vezbi, pa nema ni obaveznih vezbi. Za magistarske vec nekoliko poslednjih godina nema obaveznih ni predavanja ni vezbi (barem na ovim tehnickim fakultetima). Sve je kao neki mentorski rad, koji se svodi na: uhvatiti profana na faksu pomocu perfidno postavljenih zamki (posle x - mailova i par telefonskih poziva), uzeti preporucenu kljugu od strane profana, savladati grdivo ili napraviti neki rad (recimo nesto isprogramirati), a zatim isto to odbarniti pred profanom u pauzi izmedju njegova 2 predavanja.

Cenim da ce i sada biti vrlo slicno