Jump to content


Photo
- - - - -

Master disaster


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
636 replies to this topic

#16 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 20 October 2006 - 13:26

QUOTE(Pontijak @ 20 Oct 2006, 14:15)
dorbo ste ovo primetili postovani Magistre Cro-boy  laugh.gif

da uputimo peticiju upravi foruma da nam dozvoli da te nove titule stavimo i ispred nickova, sta mislis o ovoj inicjativi?  laugh.gif


Veleštovani mr.sc. Pontijače,

tongue.gif rado cu potpisati takvu peticiju (kao mr. sc. Cro-boy hehehehe)

jao, kako bi samo s gustom odjebao ove na faksu i pokupio taj papir koji kaze da vec jesam to sto sam mislio da tek trebam postat huh.gif

jedino mi zao para koje sam odvajao od svojih gladnih pripravnickih usta...

#17 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 October 2006 - 13:26

QUOTE(amelija @ 20 Oct 2006, 22:21)
tako da najverovatnije zavisi od fakulteta do fakulteta + od zemlje do zemlje

Pa valjda je poenta bolonje da to ne bude tako.
Mada izgleda da unosi samo vise zabune, zasad.

#18 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 October 2006 - 13:27

QUOTE(Indy @ 20 Oct 2006, 14:26)
Pa valjda je poenta bolonje da to ne bude tako.

Jeste, cim se sve stabilizuje.
Al sad smo upravo uleteli u prelazno stanje.

#19 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 20 October 2006 - 13:29

QUOTE(amelija @ 20 Oct 2006, 14:21)
ja mislim da u nemaclandiji sigurno vec sad oma mozes da kazes da si master


i u americi kad konkurisem na poslove?

znam smaram te, imas pivo od mene, koliko vec za vikend

QUOTE(amelija @ 20 Oct 2006, 14:21)
mada meni ono dipl-ing jebes ga nekako deluje mocnije  biggrin.gif  (znas ono, plocice na vratima, javljanje na telefon i tako slicne sitnice koje zivot znace  tongue.gif )


e to!

mislim da je to izrazenije u austriji. jednom sam zvala neku firmu tamo i pitala da li mogu da pricam sa gospodinom x, na sta mi je sekretarica neljubazno odbrusila: ovde nema gospodina x, mi imamo samo gospodina inzenjera x puke.gif

#20 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 20 October 2006 - 13:32

Neću ja na divanu duhan pušeći da zadobijam gratifikacije, nije to poenta, no je poenta što se valjda tom bolonjizacijom diplome stiče status čoveka-u-svetu (za razliku od čoveka-na-Balkanu) koji takođe ima sva prava a koja homo balcanicus (posebno sa diplomom društvenih nauka) do sada nije imao.
Što će reći, ako će da se pali nekud, da znam šta tražim dalje. (+što su uveli obavezne vežbe na Masteru, što će reći ko će da meceniše sve te vežbe ako su u radno vreme?)

Eh da, nisam za leba preko pogače, za nešto se moraju proliti krv, znoj i suze (gde mi flajka skivija ispod stola) laugh.gif

#21 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 October 2006 - 13:32

QUOTE(paculla @ 20 Oct 2006, 14:29)
i u americi kad konkurisem na poslove?

e sad za ameriku vec nisam sigurna kako tacno ide, mada s obzirom da je cela ideja oko bolonje to sto jeste, mislim da mozes

btw ako ti tvoji nemci pisu amerima da su masteri, sigurno mozes i ti

#22 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 20 October 2006 - 13:35

Medvedja usluga?

Mislim da ce sada biti interesantno ovim "magistrima" kada budu vrsili nostrifikaciju diplome negdje u S. Americi.

Ma da znam da je u Kanadi mnogo toga priznato zdravo za gotovo onima sa diplomom beogradskog univerziteta, pitanje je da li ce ovo biti isto tako prihvaceno. Sumnjam.

#23 Jontra_Volta

Jontra_Volta
  • Members
  • 1,083 posts

Posted 20 October 2006 - 13:39

izgleda da postadoh gospodar a da ni prstom nisam mrdnuo... ohmy.gif


QUOTE
Drage koleginice i kolege,

Cast nam je i zadovoljstvo da vas izvestimo o rezultatima danasnjeg zasedanja Rektorskog saveta Konferencije univerziteta Srbije.

Nakon iscrpne i iscrpljujuce diskusije rektori su u potpunosti prihvatili studentske predloge i doneli odluku da svi koji su ikada stekli univerzitetsku diplomu prema starim propisima, kao i svi mi koji po tim propisima zavrsavamo studije, mozemo staru diplomu da zamenimo diplomom mastera.

Svi rektori drzavnih i privatnih univerziteta su glasali ZA ovu odluku izuzev rektorke UNS-a, koja je bila UZDRZANA.

Cestitamo svima na novom akademskom zvanju! Pomenucemo jos i to da su rektori konstatovali da su ucestvovali u donosenju istorijske odluke za sve clanove domace akademske zajednice.

Zahvaljujemo svima koji su podrzali ovaj predlog i ponudili da budu njegovi potpisnici (prilozen u attachmentu).

Srdacno vas pozdravljaju studenti kojima je dopala duznost da na ovom sastanku, ispred studentskih organizacija, zastupaju interese studenata i diplomaca Srbije


#24 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 20 October 2006 - 13:42

QUOTE(Indy @ 20 Oct 2006, 14:21)
Onda bi bilo fer preispitati i diplome srednjih skola i one sa maturom. Mislim da su zasluzili barem jedno 'ing' ispred imena... Cas posla ima da dignemo obrazovnu strukturu zemlje na vrh Evrope.


ovaj tvoj predlog ce biti docekan sa aplauzima i svenarodnim odobravanjem, mada nije ti to pametno, pomisli na konkurenciju u AU kada pocnu da pristizu u gomilama gimnazijalci sa titualama inzenjera, diplomci sa titulama mastera... sve visokoobrazovani i titulirani hej tongue.gif

#25 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 20 October 2006 - 13:43

QUOTE(likota39 @ 20 Oct 2006, 14:35)
Medvedja usluga?

Mislim da ce sada biti interesantno ovim "magistrima" kada budu vrsili nostrifikaciju diplome negdje u S. Americi.

Ma da znam da je u Kanadi mnogo toga priznato zdravo za gotovo onima sa diplomom beogradskog univerziteta, pitanje je da li ce ovo biti isto tako prihvaceno. Sumnjam.


To je tako uradjeno u celoj Evropi u kojoj je bio sistem diploma a ne Bachelor/Master i skroz je logicno da mi uradimo isto.

#26 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 20 October 2006 - 13:44

Ovako sročeno podseća me na kraj devedestih kada smo svi živi prelazili iz godine u godinu, nevezano da li je uslov dat ili ne. ph34r.gif

#27 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 October 2006 - 13:47

QUOTE
уз, углавном, четворогодишње слушање наставе, досадашњи систем студирања је предвиђао и једногодишњи апсолвентски стаж, па су основне студије, за већину студената углавном трајале минимум пет година


"Staz" je prilicno sirokogrud termin za ono kako je kod nas izgledao 'apsolventski staz' (u francuskom sistemu staz podrazumeva vreme od cca 6 meseci koje student provede radeci puno radno vreme u cilju sticanja iskustva).

U ovome je sustina, jer Bolonja dopusta magistarski sa 4+1, ali ne sa 4 godine studija i 1 godinom rastezanja diplomskog... to bas nije isto.

#28 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 20 October 2006 - 13:51

QUOTE
Svi rektori drzavnih i privatnih univerziteta su glasali ZA ovu odluku izuzev rektorke UNS-a, koja je bila UZDRZANA

s obzirom da je uns prešišao sve ostale, volela bih da čujem objašnjenje rektorkine uzdržanosti...

#29 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 October 2006 - 13:53

QUOTE(Pontijak @ 20 Oct 2006, 22:42)
pomisli na konkurenciju u AU kada pocnu da pristizu u gomilama gimnazijalci sa titualama inzenjera, diplomci sa titulama mastera... sve visokoobrazovani i titulirani hej  tongue.gif

Pa neka samo pristizu, caskom ce da budu profiltrirani na radnim mestima wink.gif

QUOTE(paculla @ 20 Oct 2006, 22:43)
To je tako uradjeno u celoj Evropi u kojoj je bio sistem diploma a ne Bachelor/Master i skroz je logicno da mi uradimo isto.

Nije isto (vidi moju gornju poruku). Bolonja definise magistarski kao 3+2 ili kao 4+1, a ne kao "4+nesto zahebancije..." Na stranu sto je u starom sistemu bilo nagurano tma i tusta suvisnih predmeta (razne odbrane, politicke ekonomije i marksizmi)... To je potpuno vestacko, jer prosecan 'bachelor' u strucnosti nista ne zaostaje za nasim prosecnim 'dipl ing', ni za jotu (mozda je samo obratno).

#30 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 October 2006 - 13:53

QUOTE(John Finn's Wife @ 20 Oct 2006, 13:55)
Pre desetak dana od univerzitetske profesorke čula sam drugačije.
Dakle, šta god da si radio i kad god da si studirao, sleduje te isto: još jedna godina predavanja i vežbi + 1000 evra.
edit: evo i linka

da. srela drugara, upisuje master nakon chetvorogodishnjih osnovnih studija. cijena prava sitnica, 1000E.

drugi frend zavrshio ETF, on je samo platio da mu se diploma prevede na master. valjda zato stho studije traju pet godina.