Jump to content


Photo

Polaganje vozackog


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 October 2006 - 09:15

QUOTE(Tresko @ 17 Oct 2006, 08:51)
Nemoj da lupaš.

Dozvola ti se "priznaje" kad voziš svoj auto sa srpskim tablicama, za proputovanje.
Ako živiš u EU, ne možeš da zameniš svoju dozvolu za tamošnju, već moraš da polažeš nanovo ispit, jer ti dozvolu(srpsku) za to ne priznaju.

Uopste ne lupa.

Zavisi od zemlje do zemlje, i npr ako zivis u Belgiji mozes samo da odes tamo gde treba sa srpskom dozvolom i prebacis je u belgijsku. U Nemackoj ne mozes tako nego moras da polazes ponovo ispit, ali ne moras da uzimas kurs. U nekim zemljama moras da prodjes i ceo kurs.

To inace sve vazi ako zivis u nekoj zemlji, ako samo prolazis vazi ti internacionalna. Npr zivis u Nemackoj, znaci mozes da vozis kroz Italiju i Francusku sa nasom (internacionalnom) ali u Nemackoj sa njom mozes da vozis samo prvih pola godine ili godinu, a za posle moras da je prebacis.

Edited by amelija, 17 October 2006 - 09:15.


#17 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 October 2006 - 09:30

e, a jel to znaci da ce onda biti priznate i stare dozvole?
da znam, dal da cekam da ih priznaju il da puknem k do 2k evrica za dozvolu dry.gif

#18 jeeves

jeeves
  • Members
  • 22 posts

Posted 17 October 2006 - 09:38

Posto zivim u zemlji EU a bas sam se skoro interesovala oko polaganja voznje, mogu da ti odgovorim, makar delimicno

[quote=misa82,13 Oct 2006, 22:28]
-6 meseci traje obuka

Ovo je, stvarno, nevidjena glupost. Obuka traje maksimalno dva meseca.

-ne izlazi se na voznju dok ne polozis testove

Tacno, bar ovde (Madzarska).

-2 godine ne smes da vozis sam, vec da pored tebe bude neko iskusniji.
-i da nesmes da vozis u nekim terminima, neznam...uvece valjda posle 8, sta ja znam

Da li ovo uopste treba komentarisati? Nema veze s mozgom.

-ako treci put padnes imas neku zabranu od neznam kolko vremena izlazaka na testove i ides kod psihologa

Nisam proveravala pa ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim--moguce.

-cena veca x puta.

Ovde trenutno kosta oko 300-400 evrica. Nemam pojma koliko je sada u Srbiji.

#19 misa82

misa82
  • Members
  • 28 posts

Posted 18 October 2006 - 17:14

QUOTE(jeeves @ 17 Oct 2006, 10:38)
-2 godine ne smes da vozis sam, vec da pored tebe bude neko iskusniji.
-i da nesmes da vozis u nekim terminima, neznam...uvece valjda posle 8, sta ja znam

Da li ovo uopste treba komentarisati? Nema veze s mozgom.






Nije glupost. Vec postoji tako nesto u USA, s tim sto tamo nemas uopste obuku, kao casovi, vec imas pravo da vozis sa nekim pored sebe i kad si spreman izadjes na test.

#20 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 19 October 2006 - 04:32

naravno da nije glupost. pocetnici i klinci najvise prave udese, i to obicno nocu, kad se vracaju pijani iz grada. setite se kako su prosla ona 3 nesretnika na autoputu kod autokomande (sa stričevim golfom i brzinom od cirka 200kmh)
da ne nabrajam dalje
ne znam kako je u EU, u kanadi pocetnici ne smeju da voze sami (tj, mora neko da je suvozac ko ima "full" dozvolu), nocu (ne secam se posle koliko sati), niti na autoputu.
sve me to opet podseca na onu trojicu....

#21 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 19 October 2006 - 07:36

QUOTE(amelija @ 17 Oct 2006, 10:15)
Uopste ne lupa.

Zavisi od zemlje do zemlje, i npr ako zivis u Belgiji mozes samo da odes tamo gde treba sa srpskom dozvolom i prebacis je u belgijsku. U Nemackoj ne mozes tako nego moras da polazes ponovo ispit, ali ne moras da uzimas kurs. U nekim zemljama moras da prodjes i ceo kurs.

To inace sve vazi ako zivis u nekoj zemlji, ako samo prolazis vazi ti internacionalna. Npr zivis u Nemackoj, znaci mozes da vozis kroz Italiju i Francusku sa nasom (internacionalnom) ali u Nemackoj sa njom mozes da vozis samo prvih pola godine ili godinu, a za posle moras da je prebacis.

Ja uopšte nisam govorio o tome da ne možeš da voziš sa srpskom medjunarodnom dozvolom kroz zemlje EU. Normalno da možeš(kad voziš auto sa stranim tablicama). Kad voziš auto sa srpskim tablicama, ne treba ti ni medjunarodna dozvola, dosta ti je srpska nacionalna.

Ja sam govorio o situaciji kada se nastaniš u nekoj od zemalja EU(postaneš rezident). Tada, negde 6 meseci negde 12, ti tolerišu voženje sa medjunarodnom dozvolom. Nakon toga, moraš da imaš njihovu vozačku. Zbog političkih razloga, a kasnije i formalnih, vozačku dozvolu iz Srbije, ne možeš nigde jednostavno samo da zameniš za tamošnju, već moraš da polažeš ponovo ispit. Sa novim Zakonom, i novom dozvolom, moći će.

#22 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 19 October 2006 - 09:27

QUOTE(Tresko @ 19 Oct 2006, 08:36)
Zbog političkih razloga, a kasnije i formalnih, vozačku dozvolu iz Srbije, ne možeš nigde  jednostavno samo da zameniš za tamošnju, već moraš da polažeš ponovo ispit. Sa novim Zakonom, i novom dozvolom, moći će.


ako se ne varam, u belgiji mozes

#23 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 19 October 2006 - 09:36

da, da, u Belgiji mozes, sigurna sam 100%

#24 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 19 October 2006 - 10:19

QUOTE(amelija @ 19 Oct 2006, 10:36)
da, da, u Belgiji mozes, sigurna sam 100%

OK, u Belgiji možeš, drugde ne.

Stvar je samo da naše tzv. Ministarstvo spoljnih poslova, izvadi ruke iz dupeta, i traži od drugih zemalja da omogući konverziju vozačkih dozvola.

Jer, ako u Italiji recimo dozvoljavaju državljanima Maroka prostu konverziju, verovatno bi dozvolili i našima. Medjutim, treba samo tražiti.

Ali, i to je za naše komplikovano. Verovatno bi trebali da dodju iz drugih država da mole naše.

#25 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 19 October 2006 - 10:21

QUOTE(nickie @ 17 Oct 2006, 10:30)
e, a jel to znaci da ce onda biti priznate i stare dozvole?



jel zna neko odgovor?

#26 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 19 October 2006 - 13:39

QUOTE(Tresko @ 19 Oct 2006, 11:19)
OK, u Belgiji možeš, drugde ne.

Stvar je samo da naše tzv. Ministarstvo spoljnih poslova, izvadi ruke iz dupeta, i traži od drugih zemalja da omogući konverziju vozačkih dozvola.

Jer, ako u Italiji recimo dozvoljavaju državljanima Maroka prostu konverziju, verovatno bi dozvolili i našima. Medjutim, treba samo tražiti.

Ali, i to je za naše komplikovano. Verovatno bi trebali da dodju iz drugih država da mole naše.




Mislim da nije samo u pitanju diplomatski trud. Odnosno on definitivno jeste potreban, ali ne znaci da ce ovi automatski popustiti pred inicijativom. Ja kada sam pokusao da promenim svoju vozacku, prica je bila kao da je pripoveda ujka Albert - od neuskladjenosti pravila do toga da cesto u praksi imaju slucajeve da im dolaze ljudi iz istocne Evrope sa falsifikovanim dozvolama (a kad sednu za volan Stivi Vonder se bolje snalazi).

#27 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 19 October 2006 - 14:29

QUOTE(Bata.Ilich @ 19 Oct 2006, 14:39)
Mislim da nije samo u pitanju diplomatski trud. Odnosno on definitivno jeste potreban, ali ne znaci da ce ovi automatski popustiti pred inicijativom. Ja kada sam pokusao da promenim svoju vozacku, prica je bila kao da je pripoveda ujka Albert - od neuskladjenosti pravila do toga da cesto u praksi imaju slucajeve da im dolaze ljudi iz istocne Evrope sa falsifikovanim dozvolama (a kad sednu za volan Stivi Vonder se bolje snalazi).

Uh, to je posebna priča. U Italiji je bilo Albanaca koje su nalazili sa po šest-sedam dozvola, a nikad nisu položili ispit.

Medjutim, kažem, ako dozvoljavaju ipak konverziju dozvola iz Moldavije i Maroka, mislim da bi uz malo diplomatskog truda nešto ipak moglo da se uradi.

Ali, za to ipak naš MIP treba da shvati da ne postoje gradjani zbog njih, nego oni zbog gradjana.

#28 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 19 October 2006 - 14:35

Dakle, ja ne lupam ali posto je izgleda potrebno razjasnjenje nekima, jos jednom:

(a) ako trajno boravis u zemlji (definise se razlicito od zemlje do zemlje, izmedju 90 dana i 6 meseci), moras da imas nacionalnu dozvolu te zemlje. Procedura dobijanja nacionalne dozvole zavisi od toga, da li zemlja izdavalac dozvole ima sa zemljom boravista potpisan bilateralni ugovor, regulisan tzv. Beckom konvencijom Ujedinjenih Nacija (googl for more info).
a1) Ukoliko postoji takav sporazum, nacionalna dozvola se menja za novu (menja znaci da ne mozes imati dve dozvole u istom trenutku). Takav slucaj je recimo Srbija i Belgija (apparently na osnovu nekog SFRJ ugovora), Italija i Rumunija itd. Podrazumeva reciprocno priznavanje.
a2) Ukoliko sporazum ne postoji, primenjuje se nacionalna procedura zemlje boravka za izdavanje nove dozvole - dakle testovi, polaganje i sta je vec po spisku.

(cool.gif Ukoliko boravis manje od X dana propisanih za trajni boravak (dakle privremeno ili turisticki itd.), opet postoje dva slucaja, again, zavisno od iste konvencije - sa ili bez medjunarodne dozvole (koju izdaje naravno zemlja izdavalac dozvole).

Sad, za pismene je nadam se dovoljno.

Edited by Nimrod, 19 October 2006 - 14:35.


#29 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 20 October 2006 - 09:13

QUOTE(Nimrod @ 19 Oct 2006, 15:35)
Dakle, ja ne lupam ali posto je izgleda potrebno razjasnjenje nekima, jos jednom:

(a) ako trajno boravis u zemlji (definise se razlicito od zemlje do zemlje, izmedju 90 dana i 6 meseci), moras da imas nacionalnu dozvolu te zemlje. Procedura dobijanja nacionalne dozvole zavisi od toga, da li zemlja izdavalac dozvole ima sa zemljom boravista potpisan bilateralni ugovor, regulisan tzv. Beckom konvencijom Ujedinjenih Nacija (googl for more info).
a1) Ukoliko postoji takav sporazum, nacionalna dozvola se menja za novu (menja znaci da ne mozes imati dve dozvole u istom trenutku). Takav slucaj je recimo Srbija i Belgija (apparently na osnovu nekog SFRJ ugovora), Italija i Rumunija itd. Podrazumeva reciprocno priznavanje.
a2) Ukoliko sporazum ne postoji, primenjuje se nacionalna procedura zemlje boravka za izdavanje nove dozvole - dakle testovi, polaganje i sta je vec po spisku.

(cool.gif Ukoliko boravis manje od X dana propisanih za trajni boravak (dakle privremeno ili  turisticki itd.), opet postoje dva slucaja, again, zavisno od iste konvencije - sa ili bez medjunarodne dozvole (koju izdaje naravno zemlja izdavalac dozvole).

Sad, za pismene je nadam se dovoljno.

Apsolutno si u pravu. Apsolutno. Eto, sad možeš da se smiriš.
Naročito u pogledu Bečke konvencije Ujedinjenih nacija. laugh.gif

#30 misa82

misa82
  • Members
  • 28 posts

Posted 20 October 2006 - 09:55

Sad je sve vec jasnije...
Koliko ja znam mi bi trebali da donesemo novi zakon i zbog toga da bi sa drzavama EU mogli taj sporazum da potpisemo.

Ali sustinsko pitanje u ovom trenutku, za mene kao obicnog gradjanina, je da li ce tada biti priznata i vozacka dozvola koju je neko dobio po ovim sadasnjim pravilima. Jer bi u tom slucaju ja sada polagao vozacki (iz vise razloga...manja cena, manje utrosenog vremena...).

Da li ce ljudi morati ponovo da polazu ili placaju dodatno da bi zamenili ovu staru za novu?
Znam da se ovo jos ne zna, ali sam mislio da postoje primeri iz hrvatske ili neke druge zemlje koja je to vec prosla.