Jump to content


Photo

Polaganje vozackog


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#1 misa82

misa82
  • Members
  • 28 posts

Posted 10 October 2006 - 12:59

Sprema se taj neki novi zakon, i svi sad zure da polazu da ih ne uhvate stroga evropska pravila. Ja ocekujem da ce zakon biti donet ubrzo posle izbora, dakle tu negde u aprilu sledece godine.
Da li neko zna kako ce da izgledaju ti novi testovi i ceo princip? Cilj je uskladjivanje sa evropskim pravilima da bi nam napolju priznali dozvole. Hrvati su koliko mi je poznato vec uradili sve sto treba, pa ako neko zna kako to sve kod njih izgleda, bilo bi dobro da saopsti.

Naravno, najvise me interesuje vase misljenje da li treba pozuriti sa polaganjem sada? U sustini, meni se ne zuri jer nemam auto, i necu ga imati jos neke 2-3 godine sigurno.
Sta predlazete?

#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 10 October 2006 - 16:45

Dozvola je tebi priznata u vecini evropskih zemalja i sada, jer je to regulisano Beckim sporazumom tamo negde 60ih jos. Nova pravila se ne donose radi uskladjivanja sa EU regulativom, niti je EU regulativa po tom pitanju uniformna.

Druga stvar, u vezi sa pitanjem - potpuno nevezano kad ces ti polagati voznju, jer ce pravila biti promenjena i moraces da postujes nova. Dakle kad ces ih nauciti (pre ili posle polaganja), je na tebi, niko nece polagati ponovo zbog novih pravila, ali ce ona biti vazeca i za one sa starim i za one sa novim dozvolama smile.gif

#3 Despot_Stefan

Despot_Stefan
  • Members
  • 564 posts

Posted 10 October 2006 - 21:52

A sta zapravo podrazumevaju ta nova pravila?

#4 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 October 2006 - 09:25

ja nemam pojma kakva su to "strashna" nova evropska pravila kukulele

znam samo da neke zemlje prihvataju nasu dozvolu a neke ne i to na razlicite fore (negde mozes samo ispit da polazes ponovo a negde moras ceo kurs), iz meni prilicno misterioznih razloga <verovatno je nekakva politika u pitanju>

#5 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 11 October 2006 - 09:56

Prihvataju nasu dozvolu, ali samo u odredjenom roku koji moze da se definise kao "proputovanje & privremeni boravak" (valjda prvih 6 meseci od ulaska u zemlju).


BTW, ne znam ni ja kakva su to strasna EU pravila. Zbog stalnog boravka napolju (tada vise ne priznaju nasu dozvolu) sam morao ponovo polagati za EU dozvolu. Sama materija nije nista ni opsirnija ni teza nego kod nas, valjda se samo neka pravila razlikuju i to je cela mudrost. Zuriti sad ili polagati kasnije - odgovor bazirati jedino u zavisnosti od toga da li auto-skole planiraju da podignu cenu kurseva "jer je sad po EU standardima".

Edited by Bata.Ilich, 11 October 2006 - 09:57.


#6 milan_ns

milan_ns
  • Members
  • 82 posts

Posted 11 October 2006 - 23:58

Ja sam polagao u Srbiji, pa u UK i nisam primetio neku posebnu razliku (sem sto ovde voze na levoj strani jel biggrin.gif).

Cak mozes kupiti (legalno) testove sa resenjima, kao kod nas biggrin.gif.

Edited by milan_ns, 12 October 2006 - 00:00.


#7 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 12 October 2006 - 00:45

QUOTE(milan_ns @ 11 Oct 2006, 23:58)
Ja sam polagao u Srbiji, pa u UK i nisam primetio neku posebnu razliku (sem sto ovde voze na levoj strani jel biggrin.gif).

ja jesam. u Srbiji test nisam radio na kompjuteru, a u UK mi nije sedeo pandur u kolima.

#8 milan_ns

milan_ns
  • Members
  • 82 posts

Posted 12 October 2006 - 21:46

Pa to i nije neka razlika.

Izmedju stikliranja hemijskom i biranja touch screenom, nema velike razlike (interfejs je dosta slican biggrin.gif).

Ja ni u Srbiji nisam imao pandura u kolima.

Edited by milan_ns, 12 October 2006 - 21:48.


#9 Zaje

Zaje
  • Members
  • 97 posts

Posted 12 October 2006 - 22:17

Pa pisalo je o tome u Blicu. Nasa dozvola se ne priznaje na duze vreme, jer je sistem obuke kod nas zastareo, a dozvola se kupuje k'o zimnica na pijaci!

BTW, procitah danas u Kuriru da ce osim automobila da oduzimaju i decu!!!

#10 misa82

misa82
  • Members
  • 28 posts

Posted 13 October 2006 - 21:28

Kada sam rekao "stroga ev pravila" malo sam bio i ironican.
Ono sto sam zapravo cuo:

-6 meseci traje obuka
-ne izlazi se na voznju dok ne polozis testove
-2 godine ne smes da vozis sam, vec da pored tebe bude neko iskusniji.
-i da nesmes da vozis u nekim terminima, neznam...uvece valjda posle 8, sta ja znam
-ako treci put padnes imas neku zabranu od neznam kolko vremena izlazaka na testove i ides kod psihologa
-cena veca x puta.

Pa ako znate da su ovo gluposti, recite. Ako je tacno, ja bih sad polagao jer ne bih bas da se smaram 500 godina. No, ipak mislim da su ovo samo prazne price i predlozi koji bi mozda trebalo da poteraju masu u skole koje ce kasnije da propadnu kada se donese novi zakon.
A sto se tice pravila koje cu morati u svakom slucaju da naucim - morace i oni koji vec imaju dozvolu, tu ne vidim problem.

Pozdrav!

#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 14 October 2006 - 01:13

QUOTE(misa82 @ 13 Oct 2006, 22:28)
A sto se tice pravila koje cu morati u svakom slucaju da naucim - morace i oni koji vec imaju dozvolu, tu ne vidim problem.


Ne znam kakva će biti obuka, ali ti sa sigurnošću mogu reći da za pravila nećeš morati da brineš. Pravila su skoro sasvim ista, a menjaće se kaznena politika. Na Forumu B92 je pre oko godinu dana bilo diskusije na temu novog zakona o saobraćaju, dat je i link za predlog zakona, pa ih možeš pronaći u arhivi. I sa našom dozvolom (bez obzira na način polaganja) moći ćeš da se adaptiraš na vožnju u EU. Znaci i pravila su isti, ali te obično na granici upozore na neke specifičnosti. Na primer, kada ulaziš u Mađarsku (ne samo kod njih, ovo je samo ilustracija), moraš imati upaljena svetla na otvorenom putu i tokom dana.

Ako ti budu trebali saveti za vožnju po inostranstvu, navrati na forum, pa ćemo ti svi pomoći koliko god možemo. Počni da polako učiš propise i puno sreće na polaganju.

Edited by DJ_Vasa, 14 October 2006 - 01:15.


#12 Hotstepper

Hotstepper
  • Members
  • 298 posts

Posted 15 October 2006 - 03:00

QUOTE(Zaje @ 12 Oct 2006, 22:17)
... a dozvola se kupuje k'o zimnica na pijaci! ....



.... ljudi VOZACKI ISPIT je bitan zbog tebe samog, da bi ti ostao ziv! Pa prvo naucis da plivas pa posle skaces sa daske, zar ne?


QUOTE(misa82 @ 13 Oct 2006, 21:28)
-2 godine ne smes da vozis sam, vec da pored tebe bude neko iskusniji.
-i da nesmes da vozis u nekim terminima, neznam...uvece valjda posle 8, sta ja znam





Imam drugara koji se sad preselio u Bjeljinu, i kaze da tamo ne smes da vozis posle 23h ako nemas vise od 21 godinu (valjda mi rece da je tako, neka neko proveri)
Sto je za mene cista glupost! Zakon kaze punoleten si od 18. god. Od tad imas sva prava ravnopravno kao i svi drugi punoletni (osim ako nisi osudjivan, pod istragom, ili ...)
Imas pravo glasa, odlucujes o sudbini drzave, a nisi dovoljno razuman da vozis kola posle 23h???? mad.gif

Kako cemo "decu", tad vec punoletne gradjane, da ucimo da budu odgovorni, ozbiljni ljudi? Da snose odgovornost za SVE svoje postupke?
Neka onda stave da si punoletan od 21. god. pa cao....

#13 Step

Step
  • Members
  • 505 posts

Posted 16 October 2006 - 19:48

Ako ja npr. budem poceo da polazem voznju dok se ne donese novi zakon, da li to znaci da mene nece da hvataju te nove odredbe? Odnosno, ako recimo pocnem da vozim u decembru i polozim u periodu kada se donese novi zakon da li to za mene vazi ili ne?

#14 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 17 October 2006 - 07:51

QUOTE(Nimrod @ 10 Oct 2006, 17:45)
Dozvola je tebi priznata u vecini evropskih zemalja i sada, jer je to regulisano Beckim sporazumom tamo negde 60ih jos. Nova pravila se ne donose radi uskladjivanja sa EU regulativom, niti je EU regulativa po tom pitanju uniformna.

Druga stvar, u vezi sa pitanjem - potpuno nevezano kad ces ti polagati voznju, jer ce pravila biti promenjena i moraces da postujes nova. Dakle kad ces ih nauciti (pre ili posle polaganja), je na tebi, niko nece polagati ponovo zbog novih pravila, ali ce ona biti vazeca i za one sa starim i za one sa novim dozvolama smile.gif

Nemoj da lupaš.

Dozvola ti se "priznaje" kad voziš svoj auto sa srpskim tablicama, za proputovanje.
Ako živiš u EU, ne možeš da zameniš svoju dozvolu za tamošnju, već moraš da polažeš nanovo ispit, jer ti dozvolu(srpsku) za to ne priznaju.

Zato što je koncepcija drugačija. Imaju drugačije koncipirane kategorije(B, B1, A, A1), i tako dalje. Nakon izmene Zakona, i to će biti prevazidjeno.

#15 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 17 October 2006 - 07:54

QUOTE(Tresko @ 17 Oct 2006, 08:51)
Nemoj da lupaš.

Dozvola ti se "priznaje" kad voziš svoj auto sa srpskim tablicama, za proputovanje.
Ako živiš u EU, ne možeš da zameniš svoju dozvolu za tamošnju, već moraš da polažeš nanovo ispit, jer ti dozvolu(srpsku) za to ne priznaju.

Zato što je koncepcija drugačija. Imaju drugačije koncipirane kategorije(B, B1, A, A1), i tako dalje. Nakon izmene Zakona, i to će biti prevazidjeno.


Ej Tresko,
Imas li kakvih imformacija kolko dugo ce da se ceka na to?

P.S. Pitam kolko ce trajati nase uskladijvanje zakona, mislim da se samo to ceka (makar po pitanju slo)

Edited by Jr, 17 October 2006 - 07:56.