Jump to content


Photo

susamovo ulje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 07 October 2006 - 16:06

koristite li susamovo ulje za przenje (neke vrste) mesa/ribe?

ideja zvuci interesantno, ali prilicno je jako tako da bi moglo i da sjebe stvar.
zapravo je cini mi se prvenstvena namena za blago zacinjavanje salata, ali se pitam da li bi moglo da ide i u neke orijentalne recepte umesto maslinovog (tipa blago pecena tuna, bilece belo sa sojom i ananasom i sl).

bilo kakva iskustva?

Edited by kurdi, 07 October 2006 - 16:06.


#2 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 07 October 2006 - 18:08

QUOTE(kurdi @ 7 Oct 2006, 17:06)
koristite li susamovo ulje za przenje (neke vrste) mesa/ribe?

ideja zvuci interesantno, ali prilicno je jako tako da bi moglo i da sjebe stvar.
zapravo je cini mi se prvenstvena namena za blago zacinjavanje salata, ali se pitam da li bi moglo da ide i u neke orijentalne recepte umesto maslinovog (tipa blago pecena tuna, bilece belo sa sojom i ananasom i sl).

bilo kakva iskustva?


verovatno ti je poznato da na tržištu postoje dve vrste hladno ceđenog susamovog ulja: svetlo (od presnog susama) i tamno (od pečenog susama). svetlo ulje ima gotovo neutralan ukus, dok je tamno znatno "jače". tamno ulje predstavlja jedan od osnova makrobiotičke ishrane, dok svetlo intenzivno koriste poklonici presne hrane, a i ostali. ne bih ti ga preporučio za prženje, ustvari, jebeš prženje samo po sebi.

ako tek počinješ sa upoznavanjem susamovog ulja, svakako bih ti preporučio da kreneš sa blažim, tj. svetlim, dok se tvoja čula dovoljno ne adaptiraju na novi ukus. naravno, njime možeš da začinjavaš sve vrste hrane, ne samo salate, u zavisnosti od tvog načina ishrane. meni je sus. ulje mnogo gotivno, tako da sam gotovo u potpunosti eliminisao maslinovo iz upotrebe.

a da bi imao od čega da počneš, evo ti jedan jednostavan ali vrlo ukusan recept: naseckaš nešto paradajza i krastavca, dodaš šaku barenog crvenog salatnog pasulja, malo arame algi, dva ili tri šampinjona (po mogućstvu presna), zatim nešto izgnječenog avokada, češanj ili dva belog luka, biber, poškropiš umeboši-sirćetom i tamari sosom i, za kraj, dodaš supenu kašiku tamnog susamovog ulja. prijatno.

#3 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 09 October 2006 - 04:55

eto kakvih nekulturnih mrmota ovde ima, ni hvala da ti kažu.

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 October 2006 - 05:07

Jeste, a kurdi je bez sumnje najgori. Evo da kazem ja hvala, volim susam, kikiriki, orasnice, sport za zube...

#5 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 10 October 2006 - 13:41

Poslednji potez prilikom spremanja bilo kog chop suey-ja, hot & sour supe i slicnih kineskih stvari je zalivanje susamovim uljem.
Probaj da isprzis bananu/e presecenu/e na pola na susamovom ulju, zatim je/ih iseckaj na kolutove. Dodaj dosta svezeg korijandera/persuna, izrendanu koru limuna, iscedi malo soka pomorandze, dodaj dosta bibera, izmesaj sve... ; ili neka varijacija na temu i eto lepog priloga (uz ribu npr.).

#6 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 10 October 2006 - 15:18

zasto kineska ulja od susama imaju mnogo bolji i aromaticniji ukus od ovih domacih?

da ne pitam zasto nase ulje od bundeve ima ukus kao ulje za podmazivanje menjaca u poredjenju sa austrijskim ili nemackim.

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 October 2006 - 15:55

Nemam pojma, ja sam mislio da su domaca ulja dobra. Bar su nekad bila, pa je bilo i ono "za vitalnost vase bulje, koristite vital ulje". tongue.gif

#8 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 11 October 2006 - 00:36

QUOTE(Willow @ 9 Oct 2006, 05:55)
eto kakvih nekulturnih mrmota ovde ima, ni hvala da ti kažu.


izvinjavam se, morao sam de se odlucim pre nego sto je stigao tvoj odgovor (koji mi doduse ne bi pomogo, posto sam hteo da przim, i opet cu), pa sam posle zaboravio na celu stvar posto nisam u medjuvremenu nista kuvao.
hvala.

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 October 2006 - 10:09

ja sam ga koristila samo za salate, a mislim da cu probati i nesto da przim pa sta bude (tj kontam da lose biti ne moze)

inace ja mnogo vise volim nase maslinovo ulje nego "stranjsko" jer je jace i vise mirise

#10 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 11 October 2006 - 14:48

nadjoh "recept" da pomesam 3kasike maslinovog i 1 kasiku susamovog ulja (+so i biber) i time premazem plavi patlidzan isecen na kolutove, stavila kolutove u rernu ispod grila i ispekla plavi 10 minuta sa jedne 10 sa druge strane.
Odlican prilog uz steak. I stvarno susamovo ulje da finu aromu patlidzanu

#11 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 October 2006 - 02:50

2 gazza
...................

>> ... zasto kineska ulja od susama imaju mnogo bolji i aromaticniji ukus od ovih domacih?
da ne pitam zasto nase ulje od bundeve ima ukus kao ulje za podmazivanje menjaca u poredjenju sa austrijskim ili nemackim ... <<

Vrlo jednostavno: tehnologija prerade, kolicine sirovine.

U vezi kineskih ulja - to su pre svega ogromne kolicine sirovine i tradicionalni metodi prerade.
Cedjenje na klasican nacin. Ostatak se koristi za kolacice od susama ili stocnu ishranu.

Oko bundevinog semena.
Losa tehnologija, neodgovarajuca sirovina. Nije svaka vrsta bundeve / tikve ista.

Neko je rekao kako postoje dve vrste hladno cedjenog ulja: "tamnije i svetlije".
Wrong.

Hladno cedjeno ulje mora i moze biti samo svetle boje! "Randman" je manji - kvalitet, cena visi.
Ostatak - "uljana pogaca" - ili ide na dalju industrijsku preradu, ili stocnu hranu.

Mislim, svi smo ucili fiziku i onu cuvenu jednacinu o medjusobnoj zavisnosti: P pritiska / T temperature / V zapremine.

Ako je pritisak prese za ulje veoma visok, raste temperatura, smanjuje se volumen.
No, visok pritisak izaziva porast temperature = promena organoleptickih karakteristika ulja = bude "tamno" i "gorko". Promeni ukus. Ali, daje veci "randman" ulja. Tj. "kolicinu" / po masi sirovine.
Bude jeftinije. (u pristojnim zemljama)

Nizi pritisak = svetlo ulje, finih organoleptickih osobina, ali manji "randman".
Bude skuplje.

Savremena tehnologija dozvoljava da te tokom procesa cedjenja - masa semenki hladi, (radni "organi" masina su shuplji, kroz njih se pumpa ohladjeni medijum / voda) sto daje manje ulja vrlo visokog kvaliteta, odlicnih ogranoleptickih osobina, umereniju cenu.

Tu jos mnogo zavisi od proizvodjaca / uvoznika / distributera.
Koliko je alav i u kolikoj srazmeri mesha svetlo / tamno ulje. Kakvo mu je pakovanje, kakve cene?

No, "zdrav zivot" kosta, - zar ne?

PS. Kad me neko pita o uljima, obicno mu posavetujem da malo izbunari po Net-u, nadje neku uporednu tabelu karakteristika, ovih-onih osobina ulja / masnoca, sadrzaja masnih kiselina, vitamina ... i vidi sta mu treba.
Treba li mu zaista, hoce li malo da kulinarski eksperimentise, ili je u pitanju samo pomodarstvo?

Generalno - sto veca primena raznovrsnih ulja, pa i svinjske masti (u smanjenoj kolicini) - to nikome ne moze da skodi. Recimo - rasporediti po danima nedelje. Uz odgovarajuce jelo. Bez preterivanja.
Samo toliko.

...

#12 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 12 October 2006 - 19:48

QUOTE(kurdi @ 11 Oct 2006, 01:36)
izvinjavam se, morao sam de se odlucim pre nego sto je stigao tvoj odgovor (koji mi doduse ne bi pomogo, posto sam hteo da przim, i opet cu), pa sam posle zaboravio na celu stvar posto nisam u medjuvremenu nista kuvao.
hvala.


nema problema, život ide dalje...

#13 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 12 October 2006 - 20:06

QUOTE(Kinik @ 12 Oct 2006, 03:50)
Neko je rekao kako postoje dve vrste hladno cedjenog ulja: "tamnije i svetlije".
Wrong.


Wrong my ass. Kada si zadnji put koristio tamno ili svetlo susamovo ulje u ishrani?

#14 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 October 2006 - 01:25

...


Juče.

...

#15 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 15 October 2006 - 11:40

Susamovo ulje svetlo/tamno (stvar ukusa i navike) licno koristim
skoro obavezno u pripremanju kineskih jela. Ko voli tu vrstu hrane,
mora da zavoli i ukus susamovog ulja rolleyes.gif, naravno - kineskog.
Nekako ide jedno s drugim. Sto ne znaci da se ne mere koristiti i ulje od
kikirikija, bundeve. Dapače.