Jump to content


Photo

ćirilica v. latinica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
151 replies to this topic

#1 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 01 October 2006 - 16:40

...iako je, potpuno je jasno, povod za postavljanje topika upravo donošenje ovog novog ustava (već, od nekih, nazvanog oktroisani)...

...par pitanja...

...koju ćirilicu treba sačuvati...
...zašto je potrebno iskoreniti latinicu...
...kojim ćemo pismom pisati za 100 ili 200 godina...

...pre više od 170 godina srbija je dobila prvi savremeni ustav...ovaj je bio napisan na, do tada, tradicionalnom srpskom pismu, ćirilici...koliko ljudi bi danas moglo da ga pročita, i koliko ljudi bi danas moglo da ga razume (ne sa pravne, nego jezičke strane)...



...pisano na pismu kojim se, uz neznatne promene, pisalo prethodnih 700 godina, od remek-dela srpske srednjovekovne književnosti do dositejevih knjiga...ipak, par decenija kasnije, nasleđe je zanemareno, ovo pismo je nestalo i zamenila ga je današnja ćirilica...

...prva nedoumica je, a možemo da nastavimo u bilo kom smeru ako bude bilo zainteresovanih, da li je prelaz sa tradicionalne na novu ćirilicu, sa svim jezičkim promenama koje je to donelo, bilo jednako uvođenju srpske latinice...


...nadam se da se neće zameriti postavljanje ovog topika baš ovde, iako na politici postoji sličan...činilo mi se da je ovde mesto gde se mogu izbeći nepotrebne emocije i potegnuti više stručnih argumenata...možda sam u pravu, možda i ne...

Edited by Mr.Smith, 01 October 2006 - 16:41.


#2 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 01 October 2006 - 18:04

QUOTE(Mr.Smith @ 1 Oct 2006, 11:40)
...prva nedoumica je, a možemo da nastavimo u bilo kom smeru ako bude bilo zainteresovanih, da li je prelaz sa tradicionalne na novu ćirilicu, sa svim jezičkim promenama koje je to donelo, bilo jednako uvođenju srpske latinice...


ne postoji po meni ni jedan jedini argument za ovakvu tvrdnju, danasnja cirilica je savrseno prilagodjena jedinom potpuno fonetskom jeziku na svetu - srpskom. prava je steta sto Vuk nije bio recimo Amerikanac, siguran sam da bi danas bio mnogo slavniji i slavljeniji od Dzordza Vasingtona.

#3 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 01 October 2006 - 19:13

QUOTE(3opge @ 1 Oct 2006, 19:04)
jedinom potpuno fonetskom jeziku na svetu - srpskom.


laugh.gif dobar vic.

#4 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 October 2006 - 19:18

QUOTE(Bolek @ 1 Oct 2006, 20:13)


Uze mi reč iz usta. Nažalost, u školama i danas uče decu takvim glupostima.

#5 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 01 October 2006 - 19:43

QUOTE(3opge @ 1 Oct 2006, 20:04)
jedinom potpuno fonetskom jeziku na svetu - srpskom


"Fonetski jezici" ne postoje. Svi jezici imaju fonetiku, tako da je taj termin oksimoron. Postoje camo fonetska pisma. Pravilnije bi bilo reci "fonetski transparentna pisma".

Da li je verovatno da je srpskohrvatski (od preko 6,000 postojecih jezika) JEDINI u kome alfabet priblizno odslikava izgovor? (Jedina forma pisanja koja savrseno odslikava izgovor je fonetska ili uska transkripcija u IPA alfabetu, koja se pise u uglastim zagradama).

U evropi, na primer, isti nivo transparentnosti pisanja imaju finski, turski i baskijski.

Finski, cak, obelezava i dve kljucne stvari za sistem tog jezika: duzinu vokala i konsonanata.

Svakodnevno srpskohrvatsko pisanje ne obelezava cetiri akcenta, koji su u standardnom jeziku kljucni za razumevanje reci.

#6 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 01 October 2006 - 19:45

QUOTE(Crveniautobus @ 1 Oct 2006, 21:43)
"Fonetski jezici" ne postoje. Svi jezici imaju fonetiku, tako da je taj termin oksimoron. Postoje camo fonetska pisma. Pravilnije bi bilo reci "fonetski transparentna pisma".

Da li je verovatno da je srpskohrvatski (od preko 6,000 postojecih jezika) JEDINI u kome alfabet priblizno odslikava izgovor? (Jedina forma pisanja koja savrseno odslikava izgovor je fonetska ili uska transkripcija u IPA alfabetu, koja se pise u uglastim zagradama).

U evropi, na primer, isti nivo transparentnosti pisanja imaju finski, turski i baskijski.

Finski, cak, obelezava i dve kljucne stvari za sistem tog jezika: duzinu vokala i konsonanata.

Svakodnevno srpskohrvatsko pisanje ne obelezava cetiri akcenta, koji su u standardnom jeziku kljucni za razumevanje reci.


A i ja se zanosim ozbiljnoscu odgovora.

...

Dobar, dakle, dobar vic, sinovac.

#7 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 01 October 2006 - 21:34

...ipak, pitanje je bilo da je latinica suvisna...posto je prvi argument bio da je tradicionalna cirilica (bez milosti prema proteklom kulturnom nasledju) bila zamenjena savremenom (vukovom) cirilicom (s pravom?), zar nije onda srpska latinica korak u istom smeru - ona je jednako fonetska, bice verovatno jedinstvena srbima jer se hrvati bune da ima slova koja ne pripadaju hrvatskom jeziku, omogucuje bolju inkorporaciju stranih reci, imena i izraza (tamo gde je to neophodno)...

food for thought

Edited by Mr.Smith, 01 October 2006 - 23:11.


#8 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 01 October 2006 - 21:41

QUOTE(Mr.Smith @ 1 Oct 2006, 22:34)
...ipak, pitanje je bilo da je latinica suvisna...


nije

#9 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 01 October 2006 - 21:44

QUOTE(Crveniautobus @ 1 Oct 2006, 14:43)
"Fonetski jezici" ne postoje. Svi jezici imaju fonetiku, tako da je taj termin oksimoron. Postoje camo fonetska pisma. Pravilnije bi bilo reci "fonetski transparentna pisma".

Da li je verovatno da je srpskohrvatski (od preko 6,000 postojecih jezika) JEDINI u kome alfabet priblizno odslikava izgovor? (Jedina forma pisanja koja savrseno odslikava izgovor je fonetska ili uska transkripcija u IPA alfabetu, koja se pise u uglastim zagradama).

U evropi, na primer, isti nivo transparentnosti pisanja imaju finski, turski i baskijski.

Finski, cak, obelezava i dve kljucne stvari za sistem tog jezika: duzinu vokala i konsonanata.

Svakodnevno srpskohrvatsko pisanje ne obelezava cetiri akcenta, koji su u standardnom jeziku kljucni za razumevanje reci.



mozda je zaista trebalo da kazem 'jedino fonetsko pismo'. srpski je kao sto smo to vec ovde jednom davno raspravljali /potrazi ako ima u arhivi/ jedini jezik u kome postoji potpuna bijekcija izmedju slova i glasova i ja stvarno nemam nameru ponovo da se gnjavim to dokazujuci. tu akcenti ne igraju nikakvu ulogu posto akcentacija zavisi od reci a ne od glasa. ako znas primer jos nekog takvog jezika onda bih to voleo da cujem. prema tome, u navedenom smislu srpski jeste jedini jezik sa potpuno fonetskim pismom.

#10 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 01 October 2006 - 21:49

QUOTE(DJ_Vasa @ 1 Oct 2006, 14:18)
Uze mi reč iz usta. Nažalost, u školama i danas uče decu takvim glupostima.


da, na zalost uce decu a gomila polupismenih djeva kao sto si ti seta naokolo nenaucena.

#11 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 01 October 2006 - 21:57

nemam pojma o cemu s eprica, kakav ustav? jel moze neko ukratko da mi kaze o cega se radi? kakvo bre ukidanje latinice???

#12 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 01 October 2006 - 22:01

QUOTE(kurdi @ 1 Oct 2006, 16:57)
nemam pojma o cemu s eprica, kakav ustav?  jel moze neko ukratko da mi kaze o cega se radi? kakvo bre ukidanje latinice???


pogresio si temu, eno ti valjda gore na politici, ana se nesto pravila vazna po 'politikama'

#13 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 01 October 2006 - 22:06

ko je ana?
daj bre ne zajebavaj, nego reci u dve reci, dicu na politiku.

#14 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 01 October 2006 - 22:07

QUOTE(kurdi @ 1 Oct 2006, 16:57)
nemam pojma o cemu s eprica, kakav ustav?  jel moze neko ukratko da mi kaze o cega se radi? kakvo bre ukidanje latinice???


...ne ukida se, ali se ogranicava samo na privatnu upotrebu...pogledaj sveze vesti na b92, ne moras na politiku wink.gif ...

#15 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 01 October 2006 - 22:08

QUOTE(kurdi @ 1 Oct 2006, 17:06)
ko je ana?
daj bre ne zajebavaj, nego reci u dve reci, dicu na politiku.


sefica, znas ti dobro