Jump to content

Sta ce Srbima Kosovo

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
115 replies to this topic

#1 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 27 September 2006 - 21:08

Sta rade ti Vojini neobavesteni savetnici? Je li treba da mu mi, forumashi, otkrivamo kakvu guju izdajnicku gaji u svojim hriscansko-pacenickim legijalistickim nedrima?! innocent.gif
Zna li on sta mu o Kosovu misli prvi covek javnog tv-servisa?

Doduse... to je mislio /i pisao/ juna 2003. u NIN-u; onda kada se nasao na goloj
zurnalistickoj ledini /nije mu dalo da uskoci u Hadzi Strujinu fotelju, a RTS jos nije izmenio pravilinik o neobaveznoj skolskoj spremi../, pa ga Reljic zbrinuo kod sebe..
Danas bi verovatno sebi pojeo mooda za ove reci. biggrin.gif
Btw, je li ga iko cuo da se poslednjih godinu-dve uopste oglasavao glede Kosova,
makar i ovog preambuliranog?

Evo njegovog texta iz NIN-a, tek da malo zaseirimo. Onako, za svoju dushu... rolleyes.gif

Šta će Srbima Kosovo?

Najskuplja srpska reč” - Kosovo - konačno je dobila cenu. Ništa tragično. Prodavati ono što je već u vlasništvu drugih, samo je dokaz odrastanja nacije. Naime, nekad sam verovao da gubitak Kosova za svakog Srbina predstavlja simboličnu kastraciju. Koji će Srbin pristati da mu odseku muda? Sad vidim red pred kantarom. Stoje Srbi i drže bele bubrege u rukama. Pitaju za cenu. A kad sve i svako u Srbiji ima cenu, ništa i niko nema vrednost. Nije tačno.
Kosovo valja prodati. Dva su razloga. Prvi, svet hoće stabilnost Balkana odmah, mada ne zna kako. Zato će svaka sledeća kompenzaciona ponuda biti lošija po nas. Drugi, Srbi masovno lažu da vole Kosovo. Da je to zaista “pupak” Srpstva, “sveta srpska zemlja”, “kolevka” Evrope, “najskuplja” srpska reč - Srbi ne bi pola veka odlazili sa Kosova. Ne samo da su odlazili, već se ukupno njih hiljadu, od nekoliko stotina hiljada, vratilo za celu deceniju nacionalno vrelog slobizma. Ne samo da nisu hteli da se vraćaju, već posle stodnevnog rata, ova srpska vojska i ova srpska policija jedine su u istoriji ostavile Kosovo pevajući, pokazujući tri prsta i ne skrivajući radost što odlaze i što su živi. Plakali su samo oni koji su ostavljali dom, imanje i grobove. Ni oni nisu plakali zbog manastira, cara Lazara i Gazimestana. Kao u Kninu, niko nije odbio naređenje za povlačenje, niko nije ostao na Kosovu da pogine za politiku laži i obmana, halucinacija raspršivanih nacionalnim fakirima, narikačama, opsenarima i skotovima. Racionalno. Ohrabrujuće, čak.
U prethodnoj deceniji razoreni su svi nacionalni mitovi. O hrabrosti i čojstvu, o zajedništvu Srba od Plitvica do Skoplja, o bratstvu sa Crnogorcima, o pobedama u ratu i porazima u miru, o Kosovu. Hvala Slobi što više nemamo u šta da verujemo. Hvala nama samima što smo nacija kostimirana i preparirana da krene na sopstvenu sahranu. Da se najede i napije na daći, iznad nameštaja od čamovine. Ako je došlo vreme da pođemo od nule, nule kao istorijskog računa, nule kao rezultata milenijumskog nacionalnog bilansa, učinimo to kao nacija - što još nismo, kao odrasli ljudi - što ćemo možda biti.
Ova srpska vlada ne treba da bira ulogu na Kosovu; ni Lazarevu, ni Majke Jugovića, još manje Brankovića. Uradite ono što je u testamentu ostavio Đinđić. Trgujte sa svetom, priznajte Albancima da drže većinski paket akcija Kosova, odlomite koliko možete za pravoslavnu enklavu, tražite obezbeđivanje prečice do Evrope, zahtevajte značajan stimulativni paket za održavanje balkanske stabilnosti, hrabro se suočite sa izbeglicama i priznajte da podgrevate lažnu nadu o vraćanju naše vojske na Kosovo ili o potpunom vraćanju Srba tamo odakle su krenuli. Svaka sledeća vlada dobiće manje od vas, svaka sledeća ponuda Srbima biće uvredljivija od ove. Ovu možemo da podnesemo, imajući na umu njenu alternativu. Ništa! Ovoj vladi pripada da u svojoj politici bar jednom bude državnička, a ne “švercerska”. Za ovo, imaju opravdanje.
Albanci su, kao NATO pešadija, “na jatagan” za sebe oteli Kosovo. Spremni su da prilože još desetine hiljada svojih da umru za ono u šta veruju. Koliko smo mi spremni da platimo, u životima, za ono što verujemo da nam pripada? U toj jednačini počiva misterija što ćemo na kraju ove decenije imati na granici ujedinjene Albance, buduće hegemone Balkana. Demonizovani, izolovani, sankcionisani, bombardovani, proterani, osiromašeni, smanjeni, apatičnim Srbima - usred borbi za bukvalno preživljavanje - eksponencijalno opada interesovanje za Kosovo. Poslednja velika prilika propuštena je ‘93. kad je Zimerman ponudio Ćosiću trećinu Kosova. Tada su Jović i Milošević zapretili da će Dobricu obesiti na Terazijama ako ...ima ustupi pedalj “naše svete zemlje”. Super. Šta bi danas dali Srbi za takvu ponudu. Dušu? Ono što nije uradila srpska mudrost, uradiće - kao i obično - srpska nemoć.

Da li je moguć povratak Albanaca u okvir Srbije? Isključeno. Koji pametan Srbin, sa ovakvom predistorijom, hoće da živi u zajednici sa Albancima, koji bi za četvrt veka u broju pretekli Srbe i došli do Niša? Konfederacija? Ne verujem. Svaki oblik zajedništa sa nacijom koja je na pragu stvaranja Velike Albanije (Makedoncima je Kosovo budućnost), predstavlja improvizovanu skelu koja će se urušiti čim odavde odu oni koji umeju da dobiju rat, a ne znaju da organizuju mir. Neka Velika Albanija bude bradavica na nosu Amerike koja se upustila u rat protiv Srbije začet na lažima spolja i glupostima iznutra.
Dotle, pitanje Kosova ruinira svako pitanje demokratije unutar Srbije. Zato je nulta tačka početka stvaranja srpske budućnosti izbacivanje Kosova iz unutrašnje srpske politike. Šta je to sem priznavanja faktičkog stanja? Svaki ustav, svi izbori, zakoni, međunarodni pregovori, krediti, teritorijalno definisanje, odbrana, sve predstavlja beznadežnu improvizaciju dok se ne pojavi “konačno rešenje”. Umesto da tragamo za konačnim statusom Kosova, pozabavimo se konačnim oblikovanjem Srbije. Oni mogu da čekaju, jer nastaju. Mi nemamo vremena, jer nestajemo. Za sada, konačna je samo definicija odnosa Srba i Kosova. Ono što je Kosovo nama, odavno nismo mi njemu! Tačka.
Kosovo tako postaje lažna zakletva koju strašljiva vlast svakodnevno polaže pred nacijom i batina kojom se neprestano preti onima koji “prodaju” nacionalne interese. U međuvremenu, “konačno” rešenje za Kosovo postoji samo za Albance - stepenasta nezavisnost, ma šta ona značila. Za Srbe, ostaju samo bajke u koje veruju ljudi čiji je jedini greh što su živeli na periferiji Srpstva u vreme kad se svojski stvarao Beograd, antički grad-država. To je prestroga nagrada sveta za sva iskušenja kojima nismo odoleli.

ALEKSANDAR TIJANIĆ

#2 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 27 September 2006 - 22:56

Ovo bi trebalo citati na pocetku svakog nacionalnog dnevnika RTS-a.
smile.gif

#3 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 27 September 2006 - 23:57

Ovo je pisao neko ko je član LDP-a, or what?

#4 NPS

NPS
  • Members
  • 1,071 posts

Posted 28 September 2006 - 00:05

QUOTE(A. Tijanić)
Da li je moguć povratak Albanaca u okvir Srbije? Isključeno.

Nije nemoguć! Bio bi moguć ako bi Beograd bio spreman da Albancima ponudi realan razlog za njihov opstanak u zajedničkoj državi. Recimo: svaki ćetvrti mandat, njihov čovjek je predsjednik srbije (po jednom, sa Kosova, iz Vojvodine, iz Sandžaka i iz uže srbije). Po istom principu ponudjena bi bila i podjela ministarskih resora, sa posebnom pažnjom na ministrarstva odbrane, ununutražnjih i spoljnih poslova, financija, kapitalnih investicija, itd. Albanci bi ovo sigurno oberučke prihvatili, ali stvar je u tome što je Beograd navikao da uzima (šta god može), a nije navikao da daje. Zato je i ostao bez Kosova, jer jedan narod može trpiti podredjen (drugorazredni) položaj neko vrijeme, može to biti i decenijama, ali ne može biti vječno. I ne samo Kosovo!!! Ovo što se ovih dana radi sa Vojvodinom, gdje su Radikalima date ingerencije da odlučuju o Vojvodini tako što im se nude mrvice - nije pred dobro! A posle će opet neko drugi biti kriv. wink.gif

Isto tako, tvorci ustava se trude zaobići pitanje statusa Sandžaka, gdje je primjetan pokušaj svodjenja bošnjačkog naroda na manjinu, tj pdstanare na vlastitoj zemlji (u čemu im pomaže dvojac Ugljanin-Ljaić) pa ni to neće da izadje na dobro.

#5 urrke

urrke
  • Members
  • 512 posts

Posted 28 September 2006 - 00:06

Odlican tekst, sto se mene tice.

Imao je Tijanic svojih trenutaka (recimo nedeljnik "Evropljanin"). Secam se kada je jos '97 posle izbora (onih sa debelim Mikijem) rekao na tv-u kako se plasi rastuce popularnosti radikala i fasizma u Srbiji...
Sad, sto je on takav lik, bezobrazan, beskrupulozan, koristoljubiv, jebi ga, kao covek nije neki, a opet mi je bolji od skoro svih nasih trenutnih ministara, ukljucujuci i ljigavce iz g17+ (osim ako u nedelju podnesu ostavke). Bar ponekad moze pozitivno da iznenadi, a i to je nesto u nasoj politickoj javnosti prepunoj govana od ljudi...
A da je lajao - lajao je uvek i previse, toliko da cesto sam sebe zezne...
E sad, koliko sam ja naucio o ljudima za 27 godina, obicno su bolji ti sto laju, nego oni sto mumlaju sebi u bradu (ili se, ne daj boze, smeskaju krivim ustima i nejednako otvorenim kapcima)...

I jedan zanimljiv link, Tijanicev intervju od 10. marta 2006 :
http://www.b92.net/s...razgovori02.php

#6 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 28 September 2006 - 00:10

QUOTE(NPS @ 28 Sep 2006, 02:05)
QUOTE(A. Tijanić)
Da li je moguć povratak Albanaca u okvir Srbije? Isključeno.

Nije nemoguć! Bio bi moguć ako bi Beograd bio spreman da Albancima ponudi realan razlog za njihov opstanak u zajedničkoj državi. Recimo: svaki ćetvrti mandat, njihov čovjek je predsjednik srbije (po jednom, sa Kosova, iz Vojvodine, iz Sandžaka i iz uže srbije). Po istom principu ponudjena bi bila i podjela ministarskih resora, sa posebnom pažnjom na ministrarstva odbrane, ununutražnjih i spoljnih poslova, financija, kapitalnih investicija, itd. Albanci bi ovo sigurno oberučke prihvatili, ali stvar je u tome što je Beograd navikao da uzima (šta god može), a nije navikao da daje.

Beograd sada nudi i mnogo vise od toga.

#7 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 28 September 2006 - 00:17

To što je Tijanić lajavac, bezobrazan (mada bih pre rekla, zna biti krajnje direktan i grub) , gad, i potkupljiv (uostalom, budimo iskreni, skoro svako se može kupiti, zavisi samo po kojoj ceni), ne znači da je loš novinar, dapače, i da nije, uostalom, vrlo inteligentan čovek. (A u stvari, sve to nekako i ide skupa, zar ne?).
Prema tome, vrlo dobro poznaje stvari. I ovaj članak je odličan. (Uostalom, i mnogi drugi raniji Tijanićevi tekstovi).

#8 urrke

urrke
  • Members
  • 512 posts

Posted 28 September 2006 - 00:20

QUOTE(NPS @ 28 Sep 2006, 01:05)
Nije nemoguć! Bio bi moguć ako bi Beograd bio spreman da Albancima ponudi realan razlog za njihov opstanak u zajedničkoj državi. Recimo: svaki ćetvrti mandat, njihov čovjek je predsjednik srbije (po jednom, sa Kosova, iz Vojvodine, iz Sandžaka i iz uže srbije). Po istom principu ponudjena bi bila i podjela ministarskih resora, sa posebnom pažnjom na ministrarstva odbrane, ununutražnjih i spoljnih poslova, financija, kapitalnih investicija, itd. Albanci bi ovo sigurno oberučke prihvatili, ali ...

I da zive u Srbiji? Ja bih se kladio u milion dolara da nema apsolutno nikakve sanse...
Narod je tamo ostrascen, kao i u Srbiji, i ljudi koji realno razmisljaju su daleko u manjini. To je jednostavno tako, i treba jos mnogo vremena da prodje da prosecan srpski ili albanski seljak shvate da imaju jedan zivot i da je vaznije da li im je stoka na imanju zdrava nego u kojoj drzavi im je imanje.
Uostalom, ko moze sigurno da kaze da sutra recimo Spanci i Katalonci nece napraviti slicne gluposti?
Kada je to nekome u interesu, bilo spolja ili iznutra, od svakog naroda moze da se napravi gomila idiota...

#9 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 28 September 2006 - 00:25

QUOTE(urrke @ 28 Sep 2006, 01:20)
Kada je to nekome u interesu, bilo spolja ili iznutra, od svakog naroda moze da se napravi gomila idiota...

Tačno. Ovo je poenta svega.

#10 NPS

NPS
  • Members
  • 1,071 posts

Posted 28 September 2006 - 01:03

- Tijanić: "Da li je moguć povratak Albanaca u okvir Srbije? Isključeno."

- NPS: Nije nemoguć! Bio bi moguć ako bi Beograd bio spreman da Albancima ponudi realan razlog za njihov opstanak u zajedničkoj državi. Recimo: svaki ćetvrti mandat, njihov čovjek je predsjednik srbije (po jednom, sa Kosova, iz Vojvodine, iz Sandžaka i iz uže srbije). Po istom principu ponudjena bi bila i podjela ministarskih resora, sa posebnom pažnjom na ministrarstva odbrane, ununutražnjih i spoljnih poslova, financija, kapitalnih investicija, itd. Albanci bi ovo sigurno oberučke prihvatili, ali stvar je u tome što je Beograd navikao da uzima (šta god može), a nije navikao da daje.

- Steamroller: Beograd sada nudi i mnogo vise od toga.

Ma nije nimalo tačno da tako nešto nude, nemoj tako paušalno da iznosiš teške riječi! Nije fer! Jedino što im Beograd nudi jeste suštinska autonomija! To znači da im se tom ponudom daje imaju na svom prostoru dosta vlasti (tj samo na Kosovu), ali da se ne petljaju u vlast na nivou Srbije. Daj dokaz da im je ikada iko ponudio tako neto što sam ja napisao?!?!? poz.

QUOTE(urrke @ 28 Sep 2006, 00:20)
I da zive u Srbiji? Ja bih se kladio u milion dolara da nema apsolutno nikakve sanse...  Narod je tamo ostrascen, kao i u Srbiji, i ljudi koji realno razmisljaju su daleko u manjini. To je jednostavno tako, i treba jos mnogo vremena da prodje da prosecan srpski ili albanski seljak shvate da imaju jedan zivot i da je vaznije da li im je stoka na imanju zdrava nego u kojoj drzavi im je imanje.
Uostalom, ko moze sigurno da kaze da sutra recimo Spanci i Katalonci nece napraviti slicne gluposti? Kada je to nekome u interesu, bilo spolja ili iznutra, od svakog naroda moze da se napravi gomila idiota...

Ma imalo bi šanse, urrke, ako bi im se stvarno ponudilo ono što sam gore napisao. Njihovi političari nisu glupi i ovakvu ponudu bi sigurno prihvatili jer bi time mnogo više dobili nego sa odlaskom. A nemoj da zapostaviš i uticaj AMERIKE i EVROPE na albance! Naime, kada bi Beograd zaista iskreno ponudio ovo što sam ja gore napisao, onda bi i evropa i amerika jednostavno nametnuli albancima da to prihvate! I morali bi prihvatiti! Jel se slažeš bar sa tim? poz.

.

Edited by NPS, 28 September 2006 - 01:08.

#11 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 28 September 2006 - 01:08

QUOTE(NPS @ 28 Sep 2006, 03:03)
Nije tačno da nude, nemoj tako paušalno da iznosiš teške riječi! Nije fer! Jedino što im Beograd nudi jeste suštinska autonomija, što znači da im se tom ponudom daje imaju na svom prostoru dosta vlasti (tj na Kosovu), ali da se ne petljaju u vlast na nivou srbije. Daj dokaz da im je ikada iko ponudio tako neto što sam ja napisao?!?!?  poz.

Ponuda da Albanci potpuno upravljaju Kosovom je mnogo vec nego da ucestvuju u vlasti Srbije. Oni bi dobili prakticno drzavu na teritoriji Srbije. Jedino sto Srbija trazi je da se ocuvaju medjunarodno priznate granice.

#12 NPS

NPS
  • Members
  • 1,071 posts

Posted 28 September 2006 - 01:18

QUOTE(Steamroller @ 28 Sep 2006, 01:08)
Ponuda da Albanci potpuno upravljaju Kosovom je mnogo vec nego da ucestvuju u vlasti Srbije. Oni bi dobili prakticno drzavu na teritoriji Srbije. Jedino sto Srbija trazi je da se ocuvaju medjunarodno priznate granice.

ma ti onda brate ne razumiješ šta pišeš. Oprosti, ali tako je. Naravno da je veće ovo što ja kažem od onog što ti kažeš! Jer ono što sam ja napisao, uklučuje "ovo-što-ti-kažeš" + svako četvrtog mantada predsjednik srbije Albanac, ministar kapitalnih inv. albanac, ministar policije albanac, ministar odbrane albanac.

Probaj ovo da shvatiš. Ovo bi Albanci prihvatili, a i svijet bi im nametnuo... jer bi time bili otkljonjeni krucijalni razlozi njihove podredjenosti. Ako bi oni prihvatili samo autonomiju na kosovu, bez prava na uticanje na politički život CIJELE SRBIJE, onda bi oni bili u PODREDJENOM položaju u odnosu na GRADJANE SRPSKE NACIONALNOSTI, jer bi (probaj sad ovo da shvatiš) - jer bi srbi mogli da se petljaju u vlasti na kosovu, a albanci ne bi mogli da se petljaju na nivou države Srbije. Shvataš li ovo?

Mislim da u srpskom narodu (tj. prevashodno kod beogradskih političara) ne postoji svijest o grandioznosti jednog ovakvog prijedloga. Mnogo gore po Albance jeste ako odu, tj gore je od ovog što ja kažem da bi trebali da prihvae ako bi im se iz BG ponudilo! Drugim riječima, bolje bi bilo za njih kada bi im se ovo ponudilo, pa oni prihvatili. Naravno niko im ništa prihvatljivo i zanimljivo ne nudi. Jedino što Beograd nudi jesu mrvice... jeste ono što oni imaju i bez beogradske ponude, i zato je ta lažna i neiskrena (čak faraonska!) ponuda unaprijed osudjena na neprihvatanje.

Ako sumnjaš u ovo što sam napisao, ili ne shvataš, evo, možda se javi Preševari, on je Albanac, a ima još Albanaca na ovom forumu, pa će da ti kažu jel bi ovo bilo prihvatljivo za Albance ili ne. Nadam se samo da oni ovo čitaju.

Edited by NPS, 28 September 2006 - 01:27.

#13 NPS

NPS
  • Members
  • 1,071 posts

Posted 28 September 2006 - 01:24

QUOTE(Steamroller @ 28 Sep 2006, 01:08)
Ponuda da Albanci potpuno upravljaju Kosovom je mnogo veca

Auuu, sad vidjeh da si napisao i riječ "POTPUNO". Žao mi je što sam tu riječ previdio, moram i na to da odgovorim naknadno. Naravno da Beograd ne nudi POTPUNO upravljanje Kosovom. Beograd bi htio (i bori se i dalje) da i on ima uticaja dolje, i nikada se ne bi odrekao toga. Znači, DA TE ISPRAVIM... niko iz Beograda ne nudi Albancima POTPUNO upravljanje kosovom, jer to bi značilo da se SAMO Albanci dolje pitaju o svemu, a to bi značilo - državu u državi. To niko iz Beograda nikada nije ponudio!

Zato je moj predlog ipak veći, od onog što ti kažeš da je veće. Albanci to ionako imaju, i bez beogradskog "davanja".

#14 Takeshi

Takeshi
  • Members
  • 2,001 posts

Posted 28 September 2006 - 01:25

[off]
Ja bi svima "Kosovo je srce Srbije" dao (kad bi bilo moguce, je l' da?) godinu dana "probnog" ostajanja Kosova u okvirima Srbije.Ali full! Znaci izbori, 2 mil. Albanaca, to je otprilike 60 mesta u parlamentu (zaboravicemo ovu Slobinu kreaciju za 20-ak poslanika, btw, zbog kojih ga nije ni bilo lako skinuti, kad je stalno u startu imao +20).

Sto znaci, da bi Albanci bili druga po jacini snaga...znaci, premijer. Mada, nije sigurno sta bi demokratka Srbija uradila kad bi se npr. u drugom krugu izbora za predsednika nasli Tomislav Nikolic i Hasim Taci !? tongue.gif E, onda, albanski kao drugi zvanican jezik, pa u skupstini svi sa slusalicama. Naravno, kao u Makedoniji, nijedna vlada ne bi mogla da se sastavi bez Albanaca...sto bi verovatno bio izuzetno ugodan proces. Preskacem ekonomski deo, koliko trenutno "guta" Kosovo sa razvaljenom infrastrukturom i stanovnistvom koje eksponencijalno raste.

E onda, posle godinu dana, da se raspise referendum. Hehehe tongue.gif

#15 NPS

NPS
  • Members
  • 1,071 posts

Posted 28 September 2006 - 01:32

evo, Steamroller, probaj da shvatiš ovo što je Takeshi upravo napisao. To je ono što ti ja govorim.

I nadam se da je sad malo jasnije da ne žele Albanci toliko da odu, koliko ih na to primorava beograd ovakvim neiskrenim ponudama, kao što je suštinska autonomija. Zapravo, čak mislim da je Beograd PRINUDJEN da ih na taj način tjera vani, jer bismo u protivnom za nekoliko decenija imali državu Srbiju sa više Albanaca nego Srba u njoj. A da ne spominjemo Rome, Madjare, Bošnjake... i ostale nesrbe. Srba (sa kosovskim albancima IN) bi po mojim procjenama imalo svega oko 40 posto, a možda sam i u tome pretjerao.

Edited by NPS, 28 September 2006 - 01:36.