Jump to content

Photo

Stranci uče srpski

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 22 September 2006 - 21:48

Koliko znate da je učenje srpskog jezika rasprostranjeno po stranim univerzitetima? Ja, npr. imam drugaricu iz Krakova koja tamo studira srpski, a imaju i grupe za sve ostale južnoslovenske jezike (doduše srpski i makedonski su najmanje popularni). Pored Krakova, u Poljskoj se srpski izučava na još nekoliko univerziteta. A još jedan moj drug ima drugaricu iz Litvanije koja tamo studira srpski! Ovde kod nas litvanski nema sigurno, čak je pitanje da li ga iko s fakulteta i usput izučava...

Ne znam... zanimljivo mi je kad čujem da se neko u inostranstvu odluči baš za naš jezik. Još pogotovo iz tako neke manje zemlje poput Litvanije.

Kakve su vaše informacije?

#2 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 22 September 2006 - 23:57

Ja sam čula za dosta njih od čega u ovim poznim satima i bez razmišljanja mogu spomenem Italiju sa sigurnošću, gde se uči srpski, a mislim da ima i još po Evropi, sem ovih koje si ti naveo/la.

#3 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 23 September 2006 - 02:36

Znam da postoji mogućnost učenja srpskohrvatskog u Granadi, pošto Filološki fakultet s njima ima razmenu profesora (tj asistenata), tako da ga sigurno neko uči. wink.gif

A i nije neretko da postoji i na drugim univerzitetima u svetu.

#4 iblix

iblix
  • Members
  • 4 posts

Posted 25 September 2006 - 20:48

Ja znam da postoji u Parizum, pa nažalost ne možemo da učimo srpski u Briselum, što je moj grad. Videla sam da je mogućnost učenia hrvatskog jezika u jedna škola, pa ništa više.

Probam da učim sama, ali nije lako kao možete da vidite!

#5 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 26 September 2006 - 03:44

U Vankuveru na U of BC postoji slavistika i do pre neku godinu je postojao, zamislite, srpsko-hrvatski. Ne znam da li jos uvek postoji.

Cak je i u jednoj srednjoj skoli (Burnaby South) postojao srpski. Udruzili se roditelji, brojcano presli zakonski minimum i izdejstvovali srpski.

Lep pozdraU.

#6 Raving Loonatic

Raving Loonatic
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 October 2006 - 15:52

Na U of T-ju postoji odeljenje za slavistiku gde se naizmenicno uce srpski i hrvatski jezik i knjizevnost (jedan semestar srpski, jedan semestar hrvatski). Koliko sam primetio, to uglavnom uce nasa deca, da dobiju lake ocene posto vec znaju jezik. Ja sam dok sam studirao imao kurs iz moderne srpske poezije koji mi je bio bas gotivan. Za neke od pesnika na primer nikada nisam cuo u Srbiji....U bibliotekama U of T-ja takodje postoji pozamasna kolekcija srpskih knjiga, casopisa, itd.

#7 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 14 October 2006 - 14:20

U danskoj je moguce studirati srpsko-hrvatski na slavistici ili ga uciti u jezickim skolama. U jednoj takvoj je radio je i jedan izbeglaja, uco iz nekog sela blizu Tuzle.

Elam, rezultati nisu bili ocaravajuci. Bar za mene. Zamisli jednu prelepu, visoku i zgodnu dankinju prelepih arijevskih simetricnih crta lica, prozirno plavih ociju i zlatne kose kako te startuje sa "Djesi boilan". Kakav turn off.

#8 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 15 October 2006 - 06:03

QUOTE(Bustin @ 14 Oct 2006, 16:20)
Elam, rezultati nisu bili ocaravajuci. Bar za mene. Zamisli jednu prelepu, visoku i zgodnu dankinju prelepih arijevskih simetricnih crta lica, prozirno plavih ociju i zlatne kose kako te startuje sa "Djesi boilan". Kakav turn off.

A kad bi rekla "Gde si, bre, jab'te", onda bi osvojila svu treperavo ushicenu naklonost tvoje tamnokose, tamnooke, brahikefalne individue asimetricnih crta lica?

#9 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 16 October 2006 - 22:48

A kad kazete srpsko-hrvatski, bas uce taj ili jedan od ova dva? Nekako imam utisak da onda vise vuku na hrvatski i da su oni bili nekako azurniji na tu temu. Tj, jednom sam cuo na HRTu kako su protestvovali sto se negde u Austriji ili Nemackoj jos uci hrvatsko-srpski, a ne hrvatski.
U Krakovu imaju odvojeno srpski i hrvatski. Mojoj drugarici, Poljakinji koja je na hrvatskom, ali je svaka dva meseca u Srbiji (dok je u Hr bila samo jednom za 3 godine studija), je lektorka skrenula paznju da se vec odluci jednom, da li studira hrvatski ili srspki, zbog dosta srbizama koje je pokupila odavde smile.gif

#10 InstantWitch

InstantWitch
  • Members
  • 7 posts

Posted 01 November 2006 - 18:31

Licno,ne raspolazem bas detaljima koji se ticu ove teme,ali recimo-prijatelj u Severnoj Americi(Arizona) je izrazio veliku zelju da uci bas Srpski Jezik,medjutim nije uspeo da nadje nijedan koledz koji nudi i ucenje Srpskog Jezika.Najcesce se radi o ponudi ucenja Ruskog,ukoliko student dodje sa pitanjem/zeljom da uci Srpski Jezik.Takodje,ponudili su mu varijante "razmene studenata",na sta je on rekao da su nasi Univerziteti skupi(???).

#11 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 02 November 2006 - 00:04

QUOTE(Uran @ 16 Oct 2006, 22:48)
A kad kazete srpsko-hrvatski, bas uce taj ili jedan od ova dva?

Pretpostavljam da to zavisi od toga odakle je predavač. wink.gif

#12 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 02 November 2006 - 16:55

Ne znam koliko stranaca uči srpski, hrvatski ili jednu od njihovih kombinacija/varijanti. Mislim da neću pogrešiti, niti reći veliku mudrost, ako kažem da je njihov broj vrlo mali, ali svakako nije nula.
Međutim, mene više zanima šta će im to? Ako ne nameravaju da budu ambasadori svojih zemalja u Srbijici, nisu porodično/sentimentalno vezani "za istu" i nije ih privukla egzotika srpskog jezika, onda stvarno ne vidim nijedan razlog zašto bi neko posvetio godine svog života učenju jezika jednog malog naroda koji, kako je krenulo, ima velike šanse da doživi sudbinu Hazara.
Ako neko poznaje strance koji uče srpski, zanimalo bi me šta je njihova motivacija.
Moj burazer je oženjen Francuskinjom koja je studirala ruski, iz čisto političko-ideoloških razloga. To je bilo u vreme kada je bila (pre)mlada i kao aktivni član KPF zanosila se nekakvim idejama napredne levice i svetske revolucije. Ne brinite, opametila se odonda. biggrin.gif Prošla je kroz klasične faze razvoja, prema onoj "Ako imaš 20 godina i nisi komunista, ti nemaš srca; ali ako imaš 30 godina i još uvek si komunista, onda stvarno nemaš mozga!" tongue.gif

#13 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 02 November 2006 - 17:59

Svet se deli na ljude koji uče jezike zato što su im potrebni i na one koji uče jezike zato što to vole. Ja, na primer, spadam u ovu drugu grupu. Kao što spadam i u grupu ljudi koji ne deli jezike na korisne i beskorisne. Za svaki jezik možeš da nađeš upotrebu. Kao i motive da taj jezik učiš. I tu se srpski jezik ne razlikuje od drugih.

#14 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 November 2006 - 18:05

QUOTE(Bolek @ 2 Nov 2006, 17:59)
one koji uče jezike zato što to vole.

Ta sam innocent.gif

Inace ja bih npr jako volela da znam finski i grcki. A sta ce mi konkretno - nemam pojma. A zasto su oni bolji i bitniji od srpskog - pa nisu. A da li ima jos ljudi na svetu kao ja - kontam da ima wink.gif

Bwt nemacki i spanski sam sama naucila iz cistog hira, tada nisam ni u najmanjem delicu malog mozga mogla da naslutim da ce mi jednoga dana zatrebati.

#15 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 04 November 2006 - 20:17

Sa dvadeset miliona govornika (dodaj ilioduzmi koji milion), srpskohrvatski, pod svim svojim sadasnjim imenima nikako nije mali i beznacajan jezik. U svetskim razmerama, postoji osam jezika sa preko 100 miliona govornika, 75 jezika sa preko 10 miliona (tu je i srpskohrvatski), i 264 jezika sa preko milion govornika. Dakle, svega pet posto svetskih jezika ima preko milion govornika.

Svega 17.9% svetskih jezika ima iznad 100 hiljada govornika (ovo je kumulativni podatak i ukljucuje sve prethodne kategorije).

Trenutno se procenjuje da je od preko 6000 jezika koji se govore na svetu 90% u neposrednoj opasnosti od izumiranja.

Kad se stvari stave u perspektivu, ovaj jezik je jedan od retkih koji su na duzi rok bezbedni.