Jump to content


Photo

The Case for Jesus


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 Inter

Inter
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 19 September 2006 - 20:54

Da li je neko čitao?

Knjiga koja sve ateiste natera da se zamisle.

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 19 September 2006 - 23:43

QUOTE(Inter @ 20 Sep 2006, 05:54)
Da li je neko čitao?

Knjiga koja sve ateiste natera da se zamisle.

Ja sam čitao. Samo mi se čini da se ta knjiga zove "Novi Zavet Gospoda Našeg Isusa Hrista".

#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 20 September 2006 - 00:11

QUOTE(Indy @ 20 Sep 2006, 00:43)
Ja sam čitao. Samo mi se čini da se ta knjiga zove "Novi Zavet Gospoda Našeg Isusa Hrista".

Koju verziju? Cuo sam da kalvinisti imaju neki digest (a gnostici tvrde da je ovo sto cirkulise cista piraterija)... biggrin.gif

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 September 2006 - 01:15

QUOTE(Schrodinger @ 20 Sep 2006, 09:11)
Koju verziju?

Mejnstrim, ofkors. tongue.gif

#5 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 20 September 2006 - 01:18

a jesi se zamislio?

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 September 2006 - 01:31

QUOTE(kingmaker @ 20 Sep 2006, 10:18)
a jesi se zamislio?

Zamislio se, pa onda (posle desetak godina zamišljenosti) rekao "naaah"... doduše, možda je ova Interova knjiga jača.

#7 Inter

Inter
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 20 September 2006 - 12:14

To vam je ovo, ustvari The Case for Christ

http://www.amazon.co...2751235?ie=UTF8

#8 Inter

Inter
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 22 September 2006 - 08:44

Evo info koji ce pomoci zainteresovanima da kupe ovu knjigu.
Necete se pokajati

http://www.dereta.co...iga.jsp?id=4214http://www.knjigainf.....Fk_id=101008@

Edited by Inter, 22 September 2006 - 08:47.


#9 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 22 September 2006 - 10:48

Mrzi me da citam, mozes li samo da kazes sta je bilo na kraju?
Je li kriv, ili nije?

#10 Inter

Inter
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 22 September 2006 - 13:49

nije knjiga o njegovoj krivici vec o verodostojnosti biblije i vechnim pitanjima:
Da li je Isus postojao, pravio chuda, vaskrso...
Pisac intervjuishe 10ak najboljih i najuticajnijih nauchnika planete...

#11 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 28 September 2006 - 09:06

Prosto je neverovatno da neko sa nesto visom opstom kulturom moze da veruje u neistoricnost Isusa. Ta bi pretpostavka povukla sa sobom i neistoricnost svih onih mnogobrojnih licnosti koji se pominju kao Isusovi savremenici( apostoli, prijatelji sv.Pavla, licnosti iz Dela apostolskih...). Sumanuto je verovati da je hriscanstvo moglo da se prosiri do nekih 7-8% stanovnista Rimskog carstva( po svedocanstvu Tertulijana) u 3. veku, a da su izmisljeni svi likovi koji se pominju u NZ-u. Postoji i mogucnost delimicne istoricnosti likova koji se pominju u NZ-u, sto je jos smesnija i neverovatnija pretpostavka. Dakle, nekoliko njih je resilo da izmisli Isusa i da tu izmisljotinu prosiri po sredozemlju. Na tom terenu su vec bili cvrsto utvrdjeni tradicionalni lokalni ili rimski kultovi koji nisu bili nimalo prijateljski raspolozeni prema novim religijama. Dakle, propovedanje hriscanstva je bilo skopcano samo sa problemima i progonima, pa se postavlja pitanje motivacije apostola( onih koji nisu izmisljeni) da se secaju po npr. Maloj aziji i propovedaju nekakve izmisljotine koje su Jevreji( kojih je bilo po celom carstvu) mogli komotno cinjenicno da opovrgnu.
Koliko je jadno poznavanje ove tematike na ovom forumu svedoci i svojevremena tema sa naslovom u kome se pominje i moja malenkost. Covek je mislio da je `naucno utvrdjeno` da Isus nije postojao tongue.gif , a na zalost ovo je i `misljenje` mnogih koji su sami sebe proglasili za kompetentne po ovim pitanjima.


P.S. Knjigu nisam citao.

#12 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 28 September 2006 - 09:40

QUOTE(Schrodinger @ 20 Sep 2006, 00:11)
Cuo sam da kalvinisti imaju neki digest (

To je pleonazam biggrin.gif

#13 IvanIvan

IvanIvan
  • Members
  • 221 posts

Posted 28 September 2006 - 21:59

QUOTE(AlefShin @ 28 Sep 2006, 10:06)
Prosto je neverovatno da neko sa nesto visom opstom kulturom moze da veruje u neistoricnost Isusa. Ta bi pretpostavka povukla sa sobom i neistoricnost svih onih mnogobrojnih licnosti koji se pominju kao Isusovi savremenici( apostoli, prijatelji sv.Pavla, licnosti iz Dela apostolskih...). Sumanuto je verovati da je hriscanstvo moglo da se prosiri do nekih 7-8% stanovnista Rimskog carstva( po svedocanstvu Tertulijana) u 3. veku, a da su izmisljeni svi likovi koji se pominju u NZ-u. Postoji i mogucnost delimicne istoricnosti likova koji se pominju u NZ-u, sto je jos smesnija i neverovatnija pretpostavka. Dakle, nekoliko njih je resilo da izmisli Isusa i da tu izmisljotinu prosiri po sredozemlju. Na tom terenu su vec bili cvrsto utvrdjeni tradicionalni lokalni ili rimski kultovi koji nisu bili nimalo prijateljski raspolozeni prema novim religijama. Dakle, propovedanje hriscanstva je bilo skopcano samo sa problemima i progonima, pa se postavlja pitanje motivacije apostola( onih koji nisu izmisljeni) da se secaju po npr. Maloj aziji i propovedaju nekakve izmisljotine koje su Jevreji( kojih je bilo po celom carstvu) mogli komotno cinjenicno da opovrgnu.
Koliko je jadno poznavanje ove tematike na ovom forumu svedoci i svojevremena tema sa naslovom u kome se pominje i moja malenkost. Covek je mislio da je `naucno utvrdjeno` da Isus nije postojao tongue.gif , a na zalost ovo je i `misljenje` mnogih koji su sami sebe proglasili za kompetentne po ovim pitanjima.
P.S. Knjigu nisam citao.


Kad sam poceo da citam post, rekoh daces nam nesto opipljivije da se zamislimo, kad ono opet: ko ne veruje u sta ti verujes taj se bavi nekakvim 'naucnim cinjenicama', kao nesto 'misli', 'razmislja' i mnoogo ti je smesan. Sta ima vise da se misli? Pa sve ima u Knjizi (sve je zapisano).

P.S. knjigu nisam citao, ali imam nameru, a Knjigu jesam, ali imam nameru opet.

#14 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 29 September 2006 - 23:54

QUOTE(IvanIvan @ 28 Sep 2006, 23:59)
Kad sam poceo da citam post, rekoh daces nam nesto opipljivije da se zamislimo, kad ono opet: ko ne veruje u sta ti verujes taj se bavi nekakvim 'naucnim cinjenicama', kao nesto 'misli', 'razmislja' i mnoogo ti je smesan. Sta ima vise da se misli? Pa sve ima u Knjizi (sve je zapisano).

P.S. knjigu nisam citao, ali imam nameru, a Knjigu jesam, ali imam nameru opet.


Ovo je tipicno za mnoge sa ovog foruma, nadam se u ovom slucaju ne-zlonamerno, izvrtanje cinjenica. Vrlo jasno sam govorio o istoricnosti Isusa, a ne o verovanju u Njega kao Sina Bozjeg, sto je privatna stvar svakog pojedinca. Dakle, da ponovim-eventualna neistoricnost Isusa bi povukla i neistoricnost, potpunu ili delimicnu, svih ostalih licnosti iz NZ-a( sv.Petar, sv.Pavle, sv.Jovan, sv.Toma, Apolos, Varnava, sv.Vartolomej, Tit, sv.Filip, sv.Stefan, Samarjanka, Marija-Bogorodica, Joakim, Ana, Zavedej, Tavita itd.itd.). Koju konkretno tezu ti zastupas i odmah cu je pobiti, da se sada ( potpuno dovoljnom) argumentacijom ne bi ponavljao.

#15 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 30 September 2006 - 01:07

QUOTE(AlefShin @ 28 Sep 2006, 10:06)
Dakle, propovedanje hriscanstva je bilo skopcano samo sa problemima i progonima, pa se postavlja pitanje motivacije apostola( onih koji nisu izmisljeni) da se secaju po npr. Maloj aziji i propovedaju nekakve izmisljotine koje su Jevreji( kojih je bilo po celom carstvu) mogli komotno cinjenicno da opovrgnu.

Како то мислиш, поставља се питање мотивације? Па сваки оснивач фирме више или мање ризикује, али му име остаје златним словима урезано у историју Корпорације™.