Jump to content


Photo

Spisak svih porušenih Džamija u BiH (po gradovima)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#1 Shady

Shady
  • Members
  • 38 posts

Posted 28 April 2002 - 03:25

Pozdrav svima

Kliknite ovde:
http://www.bosnjacki...e/dzamije.shtml

Tu ćete, u dnu stranice, vidjeti stravičnu brojku od više stotina
porušenih džamija u Bosni, sve po gradovima.

Popis gradova u kojima su džamije rušene je sledeći.

Banovići
Banja Luka (sa bližom okolicom)
Bihać
Bijeljina
Bileća
Bosanski Brod
Bosanska Dubica
Bosanska Gradiška
Bosanska Krupa
Bosanski Novi
Bosanska Kostajnica
Bosanski Petrovac
Busovača
Cazin
Čajniče
Čapljina
Čelić
Derventa
Doboj
Donji Vakuf
Foča
Fojnica
Gacko
Glamoč
Goražde
Gornji Vakuf
Gračanica
Gradačac
Hadžići
Ilijaš
Jablanica
Jajce
Janja
Kalesija
Kalinovik
Kiseljak
Kladanj
Ključ
Kotor Varoš
Kreševo
Kupres
Livno
Lopare
Lukavac
Ljubinje
Ljubuški
Konjic
Maglaj
Modriča
Mostar
Nevesinje
Novi Travnik
Odžak
Olovo
Orašje
Pale
Počitelj
Prijedor
Prnjavor
Prozor
Rogatica
Rudo
Sanski Most
Sarajevo
Skender Vakuf
Sokolac
Srebrenica
Stolac
Šipovo
Teočak
Teslić
Tešanj
Tomislavgrad
Travnik
Trebinje
Trnovo
Tuzla
Mrkonjić Grad
Vareš
Velika Kladuša
Visoko
Višegrad
Vitez
Vlasenica
Zavidivići
Zvornik
Žepa
Žepče
Živinice


U svakom od tih gradova uništena je do temelja makar jedna
džamija, a u nekim gradovima sve džamije. Groblja poravnata,
svi ostali sakralni spomenici uništeni... Izbrisan svaki trag!

Vlada u tzv «republici srpskoj” usporava, ili otvoreno ne
dopušta protjeranima i prognanima da se vrate na svoja ognjišta,
u gradove iz kojih su oni na silu protjerani. Kao što su ecimo:

Bijeljina,
Foča,
Višegrad,
Srebrenica,
Banjaluka....

Sto hiljada Srba i dan danas živi u sarajevu i niko ih nije protjerao,
tu su bili cijelo vrijeme opsade sarajeva i niko svima je podjednako
bilo teško pod granatama sa okolnih brda.

Vlada tzv. RS i većina njenog ruralnog stanovništva, zele da vrijeme
verifikuje te zlocine, otimačinu imovine, ubistva progone i da se ta
stvar zataska

Na koji god grad kliknete, na gornjem linku, vi ćete videti kako je
izgledala koja džamija, koje danas više nema.

Muslimani tokom rata u BiH nisu srušili NI JEDNU JEDNINU tudju
bogomolju, crkvu ili sinagogu, na teritoriji pod njihovih 51 % bosne.

Nama muslimanima vaše crkve i sinagoge nisu smetale u Bosni,
Sandžaku i na Kosovu ni kad smo bili najjača sila svijeta. Vaše su
bogomolje postojale i opstale više od 500 godina pod muslimanskom
vladavinom, a da ih niko nije dirao za toliko mnogo vremena. Da smo
bili zli sve bismo uništili za tih 500 godina.

Oni koji na ove podatke i dalje ostanu nijemi stidjeće se jednog dana,
i to ništa oni koji su zlo činili, rušeći tudje bogomolje, i protjerujući ljude.

Pokušajte u nama muslimanima, vašom slovenskom braćom prepoznati
ljude, i mi ćemo još ljepse uzvratiti na svaki vaš pozitivan korak prema
nama. U srpskom narodu, posebno u Bosanskom dijelu ima još mnogo
fašizma, i vi koji ste čestiti ljudi morate više govoriti i pisati o tome, ako
vam je stalo da se ta sramota, bačena na sve vas, spere. Ja sam vam
dao jasne činjenice, a na svakom od vas je šta ćete činiti Mir i dobro
svakoj osobi dobre volje!

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 April 2002 - 03:31

Hitler je rusio sinagoge, Karadzic dzamije, a Taci crkve. Na bolest fasizma niko nije imun.

#3 Shady

Shady
  • Members
  • 38 posts

Posted 28 April 2002 - 04:03

Kliknite OVDJE za nastavak...

Potresna priča o hrvatskim zlodjelima u Ahmićima (Kliknite)

Ubijanje muslimanskih vjerskih službenika (kliknite!)



Posted Image
Na slici: Džamija Ferhadija (Banjaluka) koja danas više ne postoji..

#4 Shady

Shady
  • Members
  • 38 posts

Posted 28 April 2002 - 04:11

Indy pozdrav
izričito sam protiv svakog ataka na bilo cije bogomolje. Ne želim da pravdam one koji to čine, posebno tačija (Rugova mi se svidja, ali on ne, jer se pokazao kao fašist i prema muslimanima-bošnjacima koji žive na kosovu, i oni su takodjer sada protjerani od nekih Albanaca ali ne svih. pretpostavlja se da je Tači nosilac tih inicijativa),

Dakle, protiv sam rušenja crkava ali činjenica da su srpski manastiri opstali na kosovu tolom 500 godina turske vladavine, nam ipak nešto govori.

Sa rušenjem crkava na Kosovu se ipak počelo tek od Miloševića. Nakon preko 250 srušenih džamija od strane srpskih (što reguarnih a što paravojnih snaga) na kosovu, srušeno je (na žalost) i nekoliko crkava, ja zaista ne znam tačan broj, ali bih ga rado čuo, ako neko zna tačne podatke.

Kažem, protiv sam toga, bilo da se radi o mržnji ili o osveti. Pozdrav

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 April 2002 - 09:25

Shady, znas sigurno, Turci su cuvali srpske manastire na Kosovu - zato su i ocuvani (bili do skora). Rusenje dzamija i grobalja o kojem pises je najbolji dokaz da je u Bosni vrsen genocid (jer to jeste genocid = istrebljenje naroda i njegovih tragova). O tome bi trebalo da razmisljaju ovi beslovesni idioti koji podrzavaju akciju "svaki Srbin je Radovan". Non passarant! E bas necu da budem Radovan. Nema sanse.

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 June 2002 - 00:57

Evo kojim sam epitetima pocascen na tzv "plavom forumu" od naseg rezidentnog "evro"srbina za gornji iznet stav o genocidu koji se ogleda kroz masovno i sistematsko rusenje dzamija:

Ja, Indy, dakle sam:

"ponizan"
"budala"

Na to dodaje nasa ex-forumasica Simka:

ja sam, jos:

"skot"
"zloca"
"prodana dusa"

'Ajmo plavci, mozete vi to i gore!

PS. Mislim da Henry i jos neki koji odavde i dalje pocascavaju "plavi forum" svojim prisustvom, mogu da nauce nesto iz ovoga. Ja ne mogu da uticem na vas, ali bi bilo ipak najbolje da se povucete odande.

#7 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 27 June 2002 - 14:16

Izgleda mi,da su se nebesnjaci osetili pogodjeni u zivac.
Mnogo su razjareni.Kao da sve to nije vec poznato.Ili bi voleli da se zaboravi? Te laz-laz,sama laz-te lazne slike
te lazne brojke.Mesto da lepo ukazu kako su ruseni
pravoslavni hramovi od Turaka i ########a da o pokvarenim Hrvatima ni ne govorimo.Statistiku na sunce
pa da se vidi sta je to prema ono par samourusenih djamija - urusile se od starosti ("..ali mi cemo podici jos
starije!!":wink:

#8 Shady

Shady
  • Members
  • 38 posts

Posted 27 June 2002 - 14:39

Pozdrav Indy,

Baš me zanima koji je to forum (po plavoj boji rekao bih da se radi o
"Serbian Cafeu") ali nemoj mnogo da te uzrujavaju njihove uvrede.
Zapravo oni su ludi, ali ne shvaćaju! Bog nije stvorio ovaj svijet
da se na njemu čini zlo, nego da se čini dobro! Bolje je čovjeku da
učini zrno dobra, da kaže jednu pravednu riječ, nego da su njegovi
nebesa i Zemlja - a oni to ne shvaćaju.

Naš, ljudski sud je često subjektivan, zato će sigurno doći dan kad
će se svakom predočiti njegova djela! Blago onima, koji toga dana
budu smireni. Ovi sa plavog foruma će se tad pojaviti iskolačenih
očiju, neće ni znati šta se dešava. Zato ih ostavi, ne pričaj više sa
njima. Prezri ih, to je dovoljno. Stara poslovica kaže "Ko sa djecom
spava, ujutru se budi umokren" - pa tako i ti - od rasprave sa njima
možeš imati samo štetu.

#9 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 10 August 2002 - 02:45

Shady:
"Sto hiljada Srba i dan danas ?ivi u sarajevu i niko ih nije protjerao,
tu su bili cijelo vrijeme opsade sarajeva i niko svima je podjednako
bilo te‰ko pod granatama sa okolnih brda."

Samo djelimicno tacno.

Shady:
"Muslimani tokom rata u BiH nisu sru‰ili NI JEDNU JEDNINU tudju
bogomolju, crkvu ili sinagogu, na teritoriji pod njihovih 51 % bosne."

Potpuno netacno.

Shady, Shady...

#10 Shady

Shady
  • Members
  • 38 posts

Posted 11 August 2002 - 01:54

Ja bih volio vidjeti suprotne podatke, koji bi bili potkrijepljeni. Pozdrav

#11 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 11 August 2002 - 05:54

1. Samo potpuno neupucena osoba moze izjaviti kako "sto hiljada Srba i dan danas ?ivi u sarajevu" jer je opstepoznata cinjenica da se taj broj nakon zavrsetka opsade kretao izmedju 20 i 30 hiljada. Osim toga, stanje u kojem su se sarajevski Srbi nasli za vrijeme rata bilo je po mnogo cemu specificno: terorisani od karadzicevih fasista s jedne strane, objekt sumnje ali nekad i meta bosnjackih zlikovaca poput Musana Topalovica s druge strane.

2. Samo potpuno neupucena osoba moze tvrditi da "Muslimani tokom rata u BiH nisu sru‰ili NI JEDNU JEDNINU tudju
bogomolju, crkvu ili sinagogu, na teritoriji pod njihovih 51 % bosne." jer se, najprije, ono sto ti zoves "njihova Bosna" prostire na nekih 25 % Bosne i Hercegovine. Pravda u tom ratu jeste, bez ikakve sumnje, bila najbliza bosnjackoj strani, ali daleko od toga da su im zlocini poput rusenja tudjih vjerskih objekata bili bas potpuno strani, (o tome je davno pisano ovdje http://www.b92.net/p...c=1920&forum=7), a daleko i od toga da i kod njih, sto bi nas narod rek'o, nema svega. Pogotovo danas. Dovoljno je, kad se nema sta pametnije, baciti pogled na bosnjacku verziju "Serbiancafe", "IslamBosnu", pa se u to uvjeriti. Cak i na "CyberBulevaru", ciji su sadrzaj i tonovi bitno drugaciji od "islambosanskih", covjek naidje na svasta. Sjecam se, tako, tamo nekog Shady-ja koji je kada je Lagumdzija Americi izrucio onu alzirsku grupu pozivao na terorizam, ubistva... sve u ime Boga i vjere...

[ Izmena poruke: U prolazu na dan 2002-08-11 06:55 ]

#12 Shady

Shady
  • Members
  • 38 posts

Posted 11 August 2002 - 07:35

Ahhhhhhh... Umjesto nadvikivanja da sam neupućen, molim dajte neki primjer za ovo što negirate. Kome su to muslimani srušili crkvu u BiH ili ubili vjerskog službenika. A gore u naslovu imate popis porušenih vjerskih objekata, i popis ubijenih vjerskih slušvenika, pa čitajte.

Ovaj topic nije otvoren da se sa bolesnim ljudima raspravlja, jer oni koji su podržali ili počinili zločine - i danas ih odobravaju, nego da se ukaže na razmjere strahotnih zločina prema čovjeku i civilizaciji što su ih bošnjacima počinili Slobodan Mološević i njegovi ljudi (u BiH Mladić, Karadžić, Šešelj, Arkan...)

Što se tiče toga da je Srbima bilo teško u Sarajevu - teško je bilo svima! Muslimanski oprez spram onih koji su ostali dovoljno je razmljiv- pa pripadnici istog tog naroda pucali su na njih sa okolnih brda. Ne poričem manje slučajeve nepravde ili terora, ali nije se nikad otišlo u masovno zlo prema Srbima koji su ostali u musimanskim gradovima.

Hvala Bogu, makar nisu radili ono što su četnici radili po Bijeljini, Foči, Višegradu, Banaluci, i ustaše po Hercegovini, a cijeli svijet zna što se zbivalo, osim hipnotisanih ljudi.

Manjih zločina iz osvete je bilo, ali razmjere stradanja bošnjačkog naroda, kao napadnutog izvana, su nemjerljive i neusporedive sa stradanjima drugih.

Vaše skrivanje je besmisleno. Ja nisam bitan i mene možete sve lagati. Ali Bog sve vidi...

#13 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 12 August 2002 - 04:22

Shady:
"Ahhhhhhh... Umjesto nadvikivanja da sam neupuçen, molim dajte neki primjer za ovo ‰to negirate. Kome su to muslimani sru‰ili crkvu u BiH ili ubili vjerskog slu?benika."

Naravno da si neupucen, sto se donekle moze i razumjeti posto nisi iz Bosne nego iz Srbije. Da samo odes do, sto bi ti vjerovatno rekao, "muslimanskog grada" koji je najblizi srbijanskoj granici, Gorazda, mogao bi se lako uvjeriti sta se je u tom gradu dogodilo sa poznatom crkvom, crkvom svetog velikomucenika Georgija koju je, kaze se, jos 1446. godine sagradio Herceg Stjepan. Da si samo citao bosanske novine (izuzev Ljiljana, naravno) bio bi ti svakako poznat slucaj kada su pripadnici Armije BiH Miralem Cengic, Nedim Zerdo, Semin Mucinbegovic i Vahid Begic 1993. godine u Fojnici usmrtili gvardijana drevnog samostana fra Nikicu Milicevica i vikara samostana fra Leona Migica. Iako ne masovni i dio drzavnog plana kao srpski, takvi slucajevi se jesu dogadjali i na muslimanskoj strani, te samo neupucena ili nemoralna osoba moze tvrditi ono sto tvrdis ti. Sto se dijela o Sarajevu tice, bilo bi mnogo postenije da si priznao kako si s brojem i situacijom Srba u Sarajevu pogrijesio (ili pokusao da podvalis), nego sto diskusiju usmjeravas u drugom pravcu ciji je ishod siguran (srpski su zlocini bili organizovani od strane drzave i najmasovniji, Bosnjaci su najvise stradali i u zadnjem ratu se branili itd.).

Shady:
"Ovaj topic nije otvoren da se sa bolesnim ljudima raspravlja, jer oni koji su podr?ali ili po?inili zlo?ine - i danas ih odobravaju, nego da se uka?e na razmjere strahotnih zlo?ina prema ?ovjeku i civilizaciji ‰to su ih bo‰njacima po?inili Slobodan Molo‰eviç i njegovi ljudi (u BiH Mladiç, Karad?iç, ·e‰elj, Arkan...)"

Naravno da ovaj topic nije otvoren da se sa "bolesnim ljudima raspravlja" i sam se, znajuci igrom slucaja za sta si se zalagao na CyberBulevaru, pitam zasto uopste s tobom raspravljam. Zasto samo ne prekopiram tek jedan od tvojih militantno-islamskih apela na tamosnjem Forumu, da dobronamjerni ljudi vide o kome se radi, ko se na "Istini, odgovornosti i pomirenju" krije iza parola i vjerske retorike.
S pojavama kao sto si ti covjek uopste ne treba diskutovati, vec samo na njih povremeno ukazati.

[ Izmena poruke: U prolazu na dan 2002-08-12 05:26 ]

#14 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 12 August 2002 - 14:08

Procenjuje se da su pripadnici 10. brdske brigade (komandant Mušan Topalović Caco) na Kazanima ubili do 500 sarajevskih Srba.

www.bhdani.com/arhiv/1997/62/tekst562.htm

www.bhdani.com/arhiv/1997/63/caco63.htm

Da je zavisilo od Alije Izetbegovića i Omera Behmena (siva eminencija SDA) pobili bi Caco, Zuka (Zulfikar Ališpago), Juka i dva Ćela (Ismet Bajramović i Ramiz Delalić) i više "ćetnika". Srećom, u Sarajevu je tad bio i Jovo Divjak (mislim da je on jedini pripadnik bilo koje od mnogih XU vojski koji je odlikovan Legijom Časti).


NUDIO SAM OSTAVKU

Priredili: Senad PECANIN i Vildana SELIMBEGOVIC
                                                 
JOVAN DIVJAK: Kada govorimo o onome sto se cinilo
                                suprotno Zenevskoj konvenciji u ARBiH, treba reci da to nije bila
                                politika, to nije bio stav Armije, niti vrhovnistva BiH, mislim na
                                Predsednistvo koje je bilo u to vreme vrhovna komanda.
                                Medutim, podaci o kojima je ovih dana bilo reci u vasem listu
                                potvrduju da je nazalost bilo pojedinaca Armije BiH koji su se, ne
                                znam iz kojih razloga, ponasali i postupali kao oni koji su izvrsili
                                agresiju na BiH. Nisam iznenaden podacima, medutim iznenaden
                                sam brutalnoscu postupaka onih koji su pred sudom izjavljivali
                                kako su se, ne kaze se kojim motivom, stavljali u izvrsavanje
                                zadataka onih koji su naredivali ubistva. 

                                Podsecam da je novembra 1993. godine Izetbegovic znao da
                                kaze: "Tesko je danas biti Srbin i Hrvat u Sarajevu."
                                Naravno, covek se uvek pita: ako sam znao, kako sam reagovao?
                                Sto se mene tice, reagovao sam 27. maja 1993. godine dajuci
                                ostavku Predsedniku i Predsednistvu Bosne i Hercegovine zbog
                                onog sto se desavalo u Sarajevu. Nije to samo ono sto se
                                desavalo u okviru 10. brdske brigade nego i na prostorima i drugih
                                sarajevskih brigada - npr. na Dobrinji, u Hrasnici. Govorio sam o
                                tim podacima. Podatke sam dao i za Drugi samostalni bataljon i
                                navodio sam da su u to vreme na prostoru 10. brdske brigade bila
                                ubijena petorica, a dvadesetak je ranjeno. Kasnije sam u nekoliko
                                navrata intervenisao kod komandanta Armije Delica i predsednika
                                Izetbegovica vezano za to da se vojnici druge nacionalnosti
                                razoruzavaju i upucuju ispred linija da rade rovove. I tad mi je
                                receno: "Znate sta, moguce je, ne znam da li su Vasi tacni
                                podaci, ali ljudi nemaju poverenja prema Srbima jer je jedan
                                deo napustao linije." 

                                I zaista nisu imali poverenja, ali ne vojnici, jer vojnici su bili
                                jednaki na liniji. Tu se nije razlikovao Mujo od Jovana ili Hrvoja,
                                jer oni su branili Sarajevo, a ostali u gradu su vodili politiku i,
                                bogami, drzali su nekakve privatne zatvore, npr. "Sunce", ili npr.
                                ono sto je bilo u Hrasnici. Uostalom, jedan deo tih ljudi koji su
                                unapredeni u cin generala verovatno ce nekad reci svome narodu,
                                reci ce pred Bogom, zbog cega i sta su to radili prema onima koji
                                su ostali u Sarajevu da se bore zajedno sa Bosnjacima. Niko
                                nema prava da govori da je vise Sarajlija od onoga koji je tu bio i
                                koji se branio. Postavljam pitanje: kakav odnos treba imati prema
                                150.000 mladica koji su na pocetku rata napustili Bosnu i
                                Hercegovinu, napustili Sarajevo i slali nam tople poruke "dobro se
                                branite", u odnosu na one koji su ovde bili? Ponavljam, i
                                predsednik Izetbegovic je govorio: "Danas je tesko biti Srbin i
                                Hrvat u Sarajevu." Sta je mislio, naravno, jednom ce i on
                                objasniti. 

                                U akciji hapsenja poginulo je 14 pripadnika Armije i MUP-a
                                medu kojima su mladici od 18 i 19 godina. Nemam podatke o
                                ukupnom broju zrtava, izuzev onih koji su bili zvanicni - to je
                                negde oko tridesetak. Ali, Munja (Munir Alibabic, op.prir.) je
                                govorio o nekoj brojci od 200-300 ljudi i da je tad naredeno da se
                                prekine sa daljom istragom iskopavanja. Nikako to nije ni blizu
                                onoga sto su govorili sa Pala: preko 10.000 Srba. Znam sigurno i
                                imam tacan podatak da je 2.000 Srba poginulo kao gradani
                                Sarajeva od granata koje su upucivane sa polozaja Vojske
                                Republike Srpske. 

                                Ono sto je prilika da se kaze i potencira jeste da je neophodno,
                                ako vec znamo da je jedan deo tih ljudi, zbog toga sto su ucinili,
                                kaznjen na pet-sest godina, a da se za to u Haagu, npr., dobiva
                                dozivotna robija, onda je neobjektivno da oni budu osudeni na
                                sest ili deset godina, ili da jedan deo bude potpuno osloboden.
                                Ovih dana je bilo onih koji su izjavljivali da zele u Haag. To je
                                prilika da Javno tuzilastvo Bosne i Hercegovine podigne optuzbu
                                protiv tih koji su tvrdili da znaju kakva su se ubistva i masakri
                                desavali na prostoru Bosne i Hercegovine od pojedinih pripadnika
                                ARBiH. Meni je bilo iznenadujuce kako Celo zna podatke za
                                Grabovicu. Ako zna, neka izjavi na sudu, neka iznese ta imena.
                                Naravno, ne da prozivam, ali gospodin Sefer Halilovic kao
                                komandant u to vreme, nacelnik Glavnog staba ARBiH, spominje
                                da mu je Muslimovic dao neke netacne podatke - zasto to kao
                                podatak ne ide na sud da se utvrdi ko je kriv. Ne samo da je kriv
                                onaj koji je ucinio zlocin nego je kriv i onaj koji je znao i nije
                                preduzimao nista da se to do danas resi. 

                                Kao poslednje postavlja se pitanje moralnosti. Danas je prilika da
                                ljudi iz vlasti, ljudi iz vere, ljudi iz kulture, politike, i ne znam
                                kojih oblasti, koji su tvrdili da nije bilo genocida od strane
                                Bosnjaka - globalno nije, ali je bilo pojedinaca - da javno kazu da
                                su bili u zabludi. I da se od takvih genocidnih ponasanja drzava i
                                vojno rukovodstvo ogradi.



_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.
Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-08-12 15:44 ]

#15 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 15 August 2002 - 19:11

Nesto me kopka pa mi mira ne da: sta bi sa Shadijem, carobnjace Gandalfe?
:wink:

_________________
Because things are the way they are, things will not stay the way they are. Bertolt Brecht


[ Izmena poruke: U prolazu na dan 2002-08-16 02:59 ]