Jump to content


Photo

Zašto više neću ići u beogradski Zoo?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 14 September 2006 - 08:44

Iako je samo postojanje Zoo vrtova veoma podložno diskusiji (što bi Calvin & Hobbes rekli - "Hobse, pita mama da li želimo da idemo u Zoo popodne? Može ako posle toga odemo do zatvora." wink.gif) činjenica je da isti postoje i da su međusobno veoma različiti. Pre par godina sam propustio da posetim berlinski zoo vrt (ili bolje reći berlinske zoo vrtove pošto imaju dva - u Berlinu sve je duplo tongue.gif) ali zato ne propuštam da posetim zagrebački kad god sam u Zagrebu i imam dovoljno vremena... Tako je bilo i pre neki dan kada smo devojka i ja navratili u isti u proputovanju sa Hvara (najbolji način da izbegneš depresiju nakon letovanja je da ne odeš direktno doma wink.gif)

Evo par (desetina biggrin.gif) fotkica iz zagrebačkog zoo-a čisto da možete napraviti komparaciju sa beogradskim...

WARNING: ljudima sa dial-up vezama može potrajati učitavanje...

Zagrebački zoo vrt je smešten u Maksimiru i koncipiran je tako da omogućava što više slobode kako ljudima tako i životinjama.



Budući da se nalazi u Maksimiru okružen je vodom i predivnim zelenim ambijentom.









#2 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 14 September 2006 - 08:45

U Zoo vrtu postoji nekoliko fantastično uređenih paviljona (insektarijum, monsunske šume, nokturnarijum...)...

Insektarijum



Paviljon monsunskih šuma



Ulazak u "Zonu sumraka"



Informacije o životinjama i životnim sredinama u kojima one žive se nalaze na svakom koraku





#3 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 14 September 2006 - 08:46

Sve životinje imaju koliko-toliko dovoljan tj. širok životni prostor - na žalost to znači da se baš i neće najlepše videti na fotkama sa vama... wink.gif










Edited by srdjann, 14 September 2006 - 08:50.


#4 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 14 September 2006 - 08:47

Dok se nekima ipak možete približiti











#5 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 14 September 2006 - 08:48

Zoo vrt ima posebni deo posvećen ekologiji - Staza savjesti



na kojoj srećete najopasniju zver na planeti...



Sve u svemu u vrtu smo proveli preko tri sata družeći se sa životinjama koji su prosto proleteli. Ako zamenemarimo moralnu dilemu koju sam naveo na početku slobodno mogu reći da su ljudi koji vode Zoo vrt u Zagrebu odradili sjajan posao i da je pravo uživanje prošetati istim za zaista simboličnu cenu od 20Kn (oko 240 dinara). Ljudima koji imaju bilo kakve veze sa beogradskim Zoo vrtom ovaj tako blizu a tako daleko zagrebački Zoo bi im morao biti uzor - po svemu a prvenstveno po lokaciji, ambijentu, opremljenosti zatvorenih paviljona i informacijama koje dobijete tokom šetnje. Zagrebačke (osnovne) škole svoje časove biologije slobodno mogu da premeste u Zoo vrt. Beogradske nažalost ne...

Edited by srdjann, 14 September 2006 - 08:55.


#6 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 14 September 2006 - 08:57

Vrlo lepo izgleda.
Vidi se da su kopirali druge zoo vrtove po svetu. Npr. insektarijum podseca na americke zoo vrtove, ima puno tabli za korisnim informacijama, sve je veoma cisto u uredno.

Jos jednom - veoma lepo.


P.S.
Bilo bi dobro da se beo-zoo vrt izmesti sa Kalemegdana na drugo mesto, recimo na Veliko ratno ostrvo (na jedan njegov deo), koje bi moglo da izgleda kompletno drugacije nego sad.

#7 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 14 September 2006 - 10:38

Ja sam imala isti "problem" kada sam pre dve godine videla Zagrebacki Zoo, potpuno te razumem smile.gif

#8 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 14 September 2006 - 11:29

Jednom, jako davno, bio sam u (Istočno)Berlinskom Tier-Gartenu i video razliku. U BG ZOO ne idem odavno. Od kada sam video mrtve jednodnevne piliće u kavezima sa grabljivicama, divlje patke u boksu u kome boravi krokodil i čuo da zamorci i hrčci koje deca donose u ZOO služe za hranu. O boksevima u kojima čuče i mrcvare se divlje mačke da ne pričam.
I o Pariskom ZOO da ne pričam.

QUOTE
P.S.
Bilo bi dobro da se beo-zoo vrt izmesti sa Kalemegdana na drugo mesto, recimo na Veliko ratno ostrvo (na jedan njegov deo), koje bi moglo da izgleda kompletno drugacije nego sad.

Beogradski graditelji i "graditelji" su dovoljno zasrali sa svojom sbrda-sdola delatnošću po gradu. Neka ostave Ratno ostrvo nekim budućim graditeljima.
Drugo, Ratno ostrvo je vrrrrlooo poplavljivo a nalazi se i na međunarodnom plovnom putu. Problematično je tamo raditi bilo šta. No, "graditelji" misle drukčije.

#9 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 14 September 2006 - 12:47

par fotki iz berlinskog zoo-a smile.gif

1
2
3

#10 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 19 September 2006 - 00:17

Zagrebacki zoo vrt oduvek je bio pojam za beogradski.

#11 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 19 September 2006 - 03:26

Idite na Palic/Suboticu pa se teshite.

#12 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 19 September 2006 - 04:09

QUOTE(Recycle Bin @ 14 Sep 2006, 09:57)
Bilo bi dobro da se beo-zoo vrt izmesti sa Kalemegdana na drugo mesto, recimo na Veliko ratno ostrvo (na jedan njegov deo), koje bi moglo da izgleda kompletno drugacije nego sad.

Veliko Ratno Ostrvo je Zoo-Vrt samo po sebi. Ne treba ga maltretirati kao Margit Sziget. Dovoljna je Ada Medjica za maltretiranje. sad.gif dry.gif

#13 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 19 September 2006 - 07:41

A i nemaju stubove za 24 sata....................

#14 kachunchica

kachunchica
  • Members
  • 16 posts

Posted 19 September 2006 - 09:18

QUOTE(djordje geprat @ 14 Sep 2006, 13:29)
Jednom, jako davno, bio sam u (Istočno)Berlinskom Tier-Gartenu i video razliku. U BG ZOO ne idem odavno. Od kada sam video mrtve jednodnevne piliće u kavezima sa grabljivicama,

Pa evo ja sam nedavno bila u zagrebackom i to u terminu kad su hranili zivotinje(to je kao atrakcija) i vidjela sam isto tako mrtve pilice u kavezima grabljivica...
Nije ti to samo u Bg.
Cisto da te utjesim smile.gif

#15 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 19 September 2006 - 09:23

QUOTE(kachunchica @ 19 Sep 2006, 10:18)
Pa evo ja sam nedavno bila u zagrebackom i to u terminu kad su hranili zivotinje(to je kao atrakcija) i vidjela sam isto tako mrtve pilice u kavezima grabljivica...
Nije ti to samo u Bg.
Cisto da te utjesim smile.gif

Ma, to je samo posledica sindroma da tudje govno miriše, a svoje smrdi. Tako uvek imaš one kojima s sopstvenom gradu jedna stvar smeta, a u drugom je ta stvar super.

Tako verovatno neki misle da u Zagrebačkom ZOO-vrtu, životinje hrane biftekom(srednje pečenim), i to na viljušku, dok im u Beogradskom ZOO-u bacaju mrtve piliće.