Jump to content

Photo

IKOM internet?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#31 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 02 December 2006 - 02:38

Зашто ли сам знала да ће бити оваквих коментара. rolleyes.gif

Прво, у време кад сам "бирала" интернет, других опција није било. ПЦМ на оба телефона, за почетак. dry.gif

Друго, ИКОМ јесте изузетно лош, не поричем, али за последњих (рецимо) годину дана је доста солидно радио, добијала сам баш оно што сам плаћала (па чак и више) и није било већих замерки (што, наравно, не значи да се не бих пребацила на неку бољу опцију да је таква постојала). На самом почетку су радили стварно очајно, али су се времено изненађујуће поправили, да не грешим душу. Уосталом погледај неколико мојих постова изнад.

У сваком случају, пошто је ПЦМ скинут, требало би да АДСЛ проради и да се проблеми сведу на минимум.

Убр, Инкогнито, прође годину дана. Welcome back! smile.gif

едит: Прогутала слово.

Edited by Zeka Peka, 02 December 2006 - 02:41.

#32 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 02 December 2006 - 02:40

pih, a ja potpiso ugovor i za ovaj vikend zakazao montažu biggrin.gif

#33 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 02 December 2006 - 02:44

Колико си пук'о? biggrin.gif

Пази, надам се да се ови догађаји од прошлог викенда неће поновити (искуство тако говори), али верујем да је 128 опција пропала. dry.gif

едит: Е, да... Поента мог поста о 2 минуса за Иком је била да питам колеге кориснике да ли су имали/имају сличних проблема. smile.gif

Edited by Zeka Peka, 02 December 2006 - 02:46.

#34 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 02 December 2006 - 02:58

Uvođenje je 2000, a za te pare dobijaš dva meseca gratis 64k flat. Ah da, štite se i ugovorom da moraš 1 god (10 meseci zapravo) biti korisnik neta.

Nadam se da je to samo privremeno zbog kvara, jer konkurencija u vidu ADSL-a ima da ih zgazi u tom slučaju. Čuo sam da Telekom sada navodno razdvaja i dovjnike i ukida PCM uređaj ako se želi ADSL.

edit: a nezvanično sam čuo i potencijalno uvođenje lokala (kao na SBB), samo to je sve nepotvrđeno i neprovereno tako da...

Ma, samo da se skinem s Lelekoma smile.gif prošli mesec mi stigao 3k račun za tel, dvojnik, analogna... iz principa sam rekao da neću ADSL i po cenu razdajanja. Neka se sad malo nakupim "mržnje" prema IKOM-u, pa ću dogodine možda preći na nešto drugo.

Edited by FRY, 02 December 2006 - 03:04.

#35 (*_*)

(*_*)
  • Members
  • 111 posts

Posted 02 December 2006 - 07:34

QUOTE(Zeka Peka @ 2 Dec 2006, 02:44)
Поента мог поста о 2 минуса за Иком је била да питам колеге кориснике да ли су имали/имају сличних проблема.  smile.gif

imala/imam jos uvek sad.gif

#36 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 03 December 2006 - 12:48

QUOTE(Zeka Peka @ 2 Dec 2006, 03:44)
Колико си пук'о? biggrin.gif

Пази, надам се да се ови догађаји од прошлог викенда неће поновити (искуство тако говори), али верујем да је 128 опција пропала.  dry.gif
едит: Е, да... Поента мог поста о 2 минуса за Иком је била да питам колеге кориснике да ли су имали/имају сличних проблема.  smile.gif

I meni sasekoše večernjih 128Kbs, sram da ih bude. S konja na magarca. Tek sada ima da svlačim sa interneta bezskrupulozno. Nema više gašenja računara noću, ima taj magarac da radi za dva konja.

#37 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 03 December 2006 - 16:12

u mene za sad šljaka 128k day-and-night, valjda dok me ne navuku biggrin.gif laugh.gif

edit: Nego jedno pitanje za kolege: koristite li stare email naloge domaćih provajdera za slanje pošte ili je mrka kapa po tom pitanju? Nema šta nisam pokušao sa setovanjem (Outlook), ali nema teorije da šaljem email preko sezam i ostalih smtp servera. Odradio sam telnet sezamovog smtp servera iz cmd promta, ali nema konekcije. sad.gif

Primanje radi normalno, kao i gmail koji radi u oba smera.

Edited by FRY, 03 December 2006 - 16:17.

#38 miki_bgd

miki_bgd
  • Members
  • 45 posts

Posted 04 December 2006 - 23:07

Korisnik sam Ikom-a vec tri meseca (flat 64kb) i do sada moja iskustva su sledeca:
Veza je bila stabilna do 64kb (8kbajta) preko dana i 128 tokom noci. Ta prica vise ne vazi, ali dobro, generalno gledajuci nisam ni platio za nju. Sto se tice ovih 64kb moram reci da sljaka ok, tj. nemam nekih zamerki na kvalitet protoka.
Postoji jedna stvar koju bih trebao da napomenem. Naime, pri potpisivanju Ugovora, klijent (ugovorna strana), tj. ja, duzna je da koristi uslugu Ikom-a najmanje jednu godinu, od datuma potpisivanja istog. Sve bi bilo u redu da u medjuvremenu Telekom nije ponudio ADSL 256 za 1200 dinara mesecno sto je, morate priznate dosta povoljnije od 1100 dinara koje sad placam Ikom-u (64 flat rate).
To je moja greska, mislim to da treba da isplacam ove racune za godinu dana, pa posle da predjem na ADSL. Niko mi nije kriv, trebao sam da gledam sta potpisujem.
Jos jedna stvar, nije fora pljuvati po Ikom-u, jer oni daju ono sto su po Ugovoru i obecali, sto znaci, niko nam nije kriv sto sada konkurencija daje bolje uslove.
Sto se tice Sbb-a, nisu ni oni bas tako dobri kao sto se prica. Mozda su samo za nijansu bolji.
Jedva cekam dan kada cemo kao sav normalni svet moci da surfujemo i uzivamo u svim carima Interneta. Do tada, moramo se navici na ono sto imamo.

#39 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 04 December 2006 - 23:22

Pa, u ugovoru je sasvim lepo rečeno da važi 1 god. (tj. 10 meseci) i to nigde nije skriveno. I mene je naravno mrzelo da čitam, ali sam odmah pre sklapanja pakta upitao dečka koji je došao sa ugovorom "ima li ovde nečeg bitnog (just the headlines, please)?" i odmah mi je rekao da je jedina caka ugovor na 1 god (tačnije 10 meseci, kada se odbije gratis period). Ugovor te inače ne obavezuje na režim i brzinu paketa. U 2k dinara je uračunata cena Thomson modema (oko 1600) i ugradnja+setup (400) sa porezom koji ostaje trajno u tvom vlasništvu.

Drugo, 1100-355=745 din (prava cena fleta), jer i pored ADSL-a, ti bi plaćao kablovsku TV (osim ako ne živiš sam, pa ti TV ne treba...). Ono što znam sigurno: ja se na antenu nikada više ne bih vratio i pored svim muka sa kablovskom - to su zanemarljive sitnice u poređenju sa mukom koju ljudi poseduju sa klasičnim antenskim sistemima.

Videćemo kako će biti, ja planiram da pređem na 128 ili 256k paket za dva meseca, kapiram da su ti korisnici u malo boljem položaju (probaću svakako).

Meni lično kabl daleko više odgovara u odnosu na ADSL, jer mi je upload na 90% downloada (trenutno 124-128/100-110k) koji mi je podjednako bitan. Tu je kabl u značajnoj prednosti u odnosu na ADSL, plus nema agregacije i overheada od kojeg pati potonji.

Ono što je pozitivno na strani nas korisnika je zakon (pravilnik) o radu kablovskih operatera (više informacija ovde) koji će uvesti reda i u ovoj kategoriji, te će nas većina u slučaju neispunjavanja obaveza definisanih ugovorom moći da se žali i poziva inspekciju.

Živi bili - pa videli. wink.gif

Ono čemu se ja iskreno nadam je podizanje lokala (poput SBB-a) koji će smanjiti spoljni saobraćaj i efektivno ukinuti potrebu za ovim limitiranjem korisnika na koji se svi žale.

Edited by FRY, 04 December 2006 - 23:33.

#40 silent

silent
  • Members
  • 22 posts

Posted 06 December 2006 - 11:18

QUOTE(FRY @ 4 Dec 2006, 23:22)
U 2k dinara je uračunata cena Thomson modema (oko 1600) i ugradnja+setup (400) sa porezom koji ostaje trajno u tvom vlasništvu.

Jesam li dobro razumeo, modem sam praktično kupio? Ne mogu sad da kopam i da tražim ugovor, ali jesi li siguran za ovo?

I još jedno pitanje, kako ste povezali ovaj Thomson modem (ili je ovo ruter?), preko usb ili na mrežnu kartu, šta je bolje?

#41 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 06 December 2006 - 12:46

QUOTE(silent @ 6 Dec 2006, 12:18)
Jesam li dobro razumeo, modem sam praktično kupio? Ne mogu sad da kopam i da tražim ugovor, ali jesi li siguran za ovo?

I još jedno pitanje, kako ste povezali ovaj Thomson modem (ili je ovo ruter?), preko usb ili na mrežnu kartu, šta je bolje?

Treba da radi podjednako. Meni je neko vreme modem radio preko USB-a a sada preko mrežnog adaptera. Nisam primetio razliku u protoku. Negde sam pročitao da je bolje preko mrežne, pošto taj način manje opterećuje resurse računara.

#42 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 06 December 2006 - 14:10

QUOTE(miki_bgd @ 4 Dec 2006, 23:07)
Sto se tice Sbb-a, nisu ni oni bas tako dobri kao sto se prica. Mozda su samo za nijansu bolji.

Pa sad...zavisi sta hoces od interneta. Ima ljudi koji automobil koriste samo za kratke voznje pa im je onda Mercedes za nijansu bolji od Juga. Kotrlja se i jedno i drugo pa im nije toliko bitno. Tako i IKOM internet. Ako surfujes sat vremena dnevno onda i nije neka razlika. Za ozbiljnije korisnike razlika je drasticna. U ceni, kvalitetu, dostupnosti.

QUOTE(FRY)
Ono čemu se ja iskreno nadam je podizanje lokala (poput SBB-a) koji će smanjiti spoljni saobraćaj i efektivno ukinuti potrebu za ovim limitiranjem korisnika na koji se svi žale.

Lokal kod IKOM-a bi sigurno unapredio uslugu samo imaj u vidu da IKOM ima barem 10x manje korisnika od SBB-a i da ne bi to bila ista stvar. Na IKOM-ovom lokalu pretpostavljam da ne bi imao vise od 50 korisnika sa u vr' glave 500GB share-a. I dzabe ti onda lokal ako nemas sta i od koga da skines. Mada u svakom slucaju bolje i tako nesto nego nista.

#43 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 06 December 2006 - 15:13

QUOTE(silent @ 6 Dec 2006, 11:18)

Sada sam baš proverio šta piše u onoj potvrdi, navedena je cena modema (1600 i kusur dinara) sa ugradnjm (nije izdvojeno koliko iznosi ugradnja, pogrešno sam se izrazio u prethodnom postu), sa PDV-om sve ispada 2000 dinara. Modem je dakle tvoj (ostaje trajno u tvom vlasništvu).

QUOTE(Hawk)
Lokal kod IKOM-a bi sigurno unapredio uslugu samo imaj u vidu da IKOM ima barem 10x manje korisnika od SBB-a i da ne bi to bila ista stvar. Na IKOM-ovom lokalu pretpostavljam da ne bi imao vise od 50 korisnika sa u vr' glave 500GB share-a. I dzabe ti onda lokal ako nemas sta i od koga da skines. Mada u svakom slucaju bolje i tako nesto nego nista.

Ma, nek ima samo par najnovijih stvari i to bi već skinulo sa grbače njih podosta. smile.gif
Ne znam koliko imaju net korisnika, ako je verovati* broju u mom ugovoru, tek nedavno su prešli 3000 korisnika. To je znatno manje od ukupnog broja TV pretplatnika (prema nekim informacijama, valjda oko 90k).

* ne garantujem istinitost ove info, samo nagađam. wink.gif

* Lokal *
Evo najsvežije info u vezi lokala, videćemo uskoro koliko je ovo tačno, ali je sigurno da Ikom razmišlja u tom pravcu. Doduše, i pre 6 meseci se pričalo o lokalu, ali nije bilo ništa. Lokal ih skoro ništa ne košta da postave, a em će svojim korisnicima učiniti veliku uslugu, plus će biti dodatno "konkurentni".

Edited by FRY, 06 December 2006 - 16:27.

#44 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 06 December 2006 - 18:19

IKOM poboljsava uslugu, to je cinjenica, samo sto uopste nemaju poslovnu viziju i kasne po godinu i kusur dana za konkurencijom. Prvo su bili zadovoljni Dorcolskom internet enklavom, kao eto, nije da nemamo internet. Pa kada je SBB pokrio internetom prakticno sve svoje korisnike onda su lagano poceli da se sire. Danas kako stoje stvari uskoro bi ADSL trebao da bude dostupan svakome ko ima telefonsku liniju. Iz Telekoma su najavili odvajanje od dvojnika i skidanje PCM uredjaja za korisnike koji zele ADSL. I sad ce IKOM kao dodatno da poboljsa uslugu uvodjenjem lokala, mozda cak i spuste 256k ispod 2000 dinara i mozda puste korisnike na flat paketima da skidaju vise od 200-300MB dnevno. Stvarno su totalni amateri, mogli su jos pre par godina da pokriju vecinu korisnika, da uvedu lokal i da pridobiju gomilu korisnika koji nisu imali alternativu za net. Suludo je cekati da se stvori alternativa pa tek onda nesto raditi. Tako mozda mogu da zadrze deo postojecih korisnika ali nove tesko da ce pridobiti.

BTW, jel su uveli javne adrese? Jos uvek Low ID na Emule?

#45 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 06 December 2006 - 18:41

Naravno, tu si potpuno u pravu. Svi spavaju na lovorikama, a sada im je poslednji voz da ugrabe koliko-toliko korisnika pred najezdom Telekoma. Da, Telekom je najavio uklanjanje PCM-a i razdvajanje analognih dvojnika, ali ja sam 3x samo tokom ove godine slao zahtev, popunjavao prijave kod različitih provajdera i od toga nije bilo ništa. Tokom 2007. će definitivno ADSL biti dostupan u celoj Srbiji i tada će nastati problem za ostale. Inače, uvođenje ADSL-a kod Telekoma košta 5500 din. (setup je besplatan samo dok traje promotivni period do kraja ove godine), što je dosta više u odnosu na ostale provajdere. Ali nećemo o Telekomu...

Što se tiče javnih IP adresa, mislim da nisu (Rapid uvek prijavljuje zauzet d/l sa "moje" IP adrese), a Emule ne koristim.