Jump to content

Photo

IKOM internet?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#1 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 27 August 2006 - 19:49

Dočekasmo i to čudo 21. veka. Pre neki dan na oglasnoj tabli je u mojoj zgradi osvanuo plakat:

U domaćim krugovima se odomaćila izreka "o Ikom-u sve najgore" iako su se u poslednjih 18 meseci drastično promenili na bolje i podigli nivo usluga (bar u mom kraju...); na njihov .net se malobrojni korisnici koji su bili te sreće da ga dobiju nikada nisu ozbiljnije žalili.

Cene na prvi pogled su klasično visoke (o poređenju sa konkurencijom u EU da i ne govorim), ali ako se oduzme uračunata TV pretplata, tada i nije baš toliko loše. Naročito sa aspekta da me masovni d/l i ne interesuje previše, koliko 24h/7 povezanost na net. Obzirom da ADSL u mojoj centrali nije na vidiku (postoji izvesni trač da od novembra kreće, ah ta nada umire poslednja), dok mi je druga alternativa wireless, mada i tu ima ograničenja koja me odvlače na taj korak (išao bih na varijantu provajdera po sistemu ključ u ruke, a taj provajder, pogađate, takođe dere...).

Da li je još neko naišao na ovakav plakat u skorije vreme? Konkretno, čudno mi je to što na plakatu pored fiksnog stoji i mobilni telefon "kontakt osobe" koja je za to zadužena, pa rekoh da nije neki hoax. smile.gif

edit: moj 1000. post na forumu, ko bi pretpostavio da će se ticati neta tongue.gif

Edited by FRY, 27 August 2006 - 19:51.

#2 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 28 August 2006 - 11:22

Jes' vala sto kazes...stekli su imidz najgore kablovske mada se u poslednje vreme popravljaju. Mislim da je njihov glavni problem sto su se prekasno setili da nesto urade. Ni SBB nije bio nista posebno pocetkom 2005. pa su za pola godine pokrili internetom ceo grad, pustili lokal, pay tv, lokalizovane kanale i postali broj jedan u Beogradu. Ikom ih prati samo kasni jedno pola godine-godinu dana.

Sto se njihovog interneta tice ja bih ga zaobisao osim ukoliko nema bas nikakve alternative na duzi period (tipa dvojnicka linija, poslat zahtev Telekomu pre dve godine al' nema teh. mogucnosti za cistu liniju ili pak nemogucost za wireless). Nesto ne volim ponude poput IKOM-ove...od 7-17h imas 128k, od 17-7h ti podignu na 256k, ogranicen p2p i ako im se ucini da mnogo skidas onda te banuju na odredjeno vreme. Ako nesto volim onda je to komocija. Necu da razmisljam koliko sam bio online, koliko sam danas skinuo i da se za 1500 dinara mesecno tresem i razmisljam da li sam se zamerio nekom baji iz IKOM-a koji prati moj saobracaj. Skinem recimo film i ono...wow, nisu me isekli, super, sad cu malo da se primirim jedno par sati, da zveknem jedno tri piva pa da se okurazim i da zapocnem skidanje drugog filma u istom danu pa sta mi Bog i lijepa sreca daju. wink.gif

Usput u kom si delu grada?

#3 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 28 August 2006 - 15:42

Ja sam IKOM-ov pretplatnik još od pre neke tri godine, iako mi kablovska TV nije ni trebala jer sam imao satelitsku ("svoja antenica, svoja slobodica"), ali navukli su me na priču "sa'će Internet, samo što nije". U to vreme imao sam samo modemsku vezu i stvarno je bilo mučenje. U međuvremenu sam obezbedio ADSL, s kojim sam vrlo zadovoljan, a ovi iz IKOM-a i dalje ništa novo ne nude, barem ne za područje Novi Beograd-Zemun. Ne znam da li im je u nekom drugom delu grada najzad proradio kablovski Internet.
Par puta sam zvao da pitam šta se događa po pitanju Interneta i uvek dobijao odgovor tipa "radimo na tome". Posle sam digao ruke od njihovog provajdinga, ADSL-u fala.

#4 nostradamus

nostradamus
  • Members
  • 132 posts

Posted 28 August 2006 - 20:43

Problem sa IKOM-om je to što su oni kupili 4 manja provajdera kablovske televizije i od njih nasledili infrastrukturu koja je blago rečeno bila jadna, pa je treba srediti. Tamo gde je IKOM radio sam i sam pravio infrastrukturu sve radi kako treba. Imam kablovski internet već nekih 6 meseci i manje-više sve radi kako treba. Nema ih razloga pljuvati, jer se popravljaju, a i spustili su cenu tako da paket 64 flat ( od 09-17 64 kbs, a od 17-09 128 kbs) košta 1100 dinara sa uračunatom kablovskom televizijom.

#5 Mile_Tranzicija

Mile_Tranzicija
  • Members
  • 1,653 posts

Posted 28 August 2006 - 23:01

Ja nazalost imam ikom u stanu, kablovska televizija je srednja zalost, opet losija od SBB-a, a tek internet. Evo cena(novih)

Paket Veličina paketa Brzina protoka Cena
FLAT 1 Neograničena 64 Kbps * 1100 din
FLAT 2 Neograničena 128 Kbps * 1800 din
FLAT 3 Neograničena 256 Kbps * 2700 din
MAIL 250 MB 256 Kbps 550 din
CHAT 400 MB 256 Kbps 1300 din
SURF 2 GB 512 Kbps 2200 din
BUSINESS 20 GB 512 Kbps 7600 din
BUSINESS PLUS 40 GB 512 Kbps 14900 din
*Za flat pakete je data maksimalna brzina protoka

Flat od 256/kbs koji je kod SBB-a 1700 din, ovde je 2700 din. i 256 kb/s je maksimalan protok, sto znaci da moze da bude samo losiji od toga. Modem + Priključenje + Instalacija im je 2000 din. Blago receno uzas, u odnosu na SBB. Ja u zgradi imam i Sbb, pa se nadam da cu uspeti da zamenim ikom za SBB.

#6 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 28 August 2006 - 23:11

Ja sam na Ikom internetu više od 3 godine. Bilo je problema u početku, podnošljivih.
Istina je da i sada limitiraju preveliki download. Mislim da se ta granica kreće na oko 200 ili nešto više MB na dan. Kome je namera da kontinuoirano skida filmove, muziku biće kažnjen skidanjem protoka do mere kada će jedva da otvara web stranice(2-3Kbs) i nikakva tu kuknjava neće pomoći pošto su u ugovoru mudro proturili da je tih 128Kbs samo maksimalni protok. To je moje iskustvo. Kada se posle nekog vremena ispostavi da si, hteo ne hteo prihvatio to pravilo, da nema kontinuiranog "heavy" download-a, vraćaju ti protok. Evo sada sam bacio pogled na log protoka i video da sam juče skinuo 300MB a danas 200MB. Nisu me kaznili, tako da to pravilo i nije tako striktno. Verovatno gledaju kada neko jasno ispolji nameru da kontinuirano skida. Inače veza je stabilna i kada skidam to su uvek brzine u okvirima maksimalnih 8KBs od 9h-18h ili 15KBs od 18h-9h. Nema ograničenja P2P programa, lepo radi Skype. Problema ima sa xxx-om zbog stalno ispunjenog limita ali i to se da rešiti programom Rapget. Igrice preko neta rade odlično i ping je zadovoljavajući. Ako se uzme u obzir cena od 800din za 64/128Kbs mesečno, mislim da je IKOM dobro rešenje osim za one koji imaju stalne potrebe za velikim download-om.

#7 Mile_Tranzicija

Mile_Tranzicija
  • Members
  • 1,653 posts

Posted 28 August 2006 - 23:17

QUOTE(gagast @ 28 Aug 2006, 23:11)
Ja sam na Ikom internetu više od 3 godine. Bilo je problema u početku, podnošljivih.
Istina je da i sada limitiraju preveliki download. Mislim da se ta granica kreće na oko 200 ili nešto više MB na dan. Kome je namera da kontinuoirano skida filmove, muziku biće kažnjen skidanjem protoka do mere kada će jedva da otvara web stranice(2-3Kbs) i nikakva tu kuknjava neće pomoći pošto su u ugovoru mudro proturili da je tih 128Kbs  samo maksimalni protok. To je moje iskustvo. Kada se posle nekog vremena ispostavi da si, hteo ne hteo prihvatio to pravilo, da nema kontinuiranog "heavy" download-a, vraćaju ti protok. Evo sada sam bacio pogled na log protoka i video da sam juče skinuo 300MB a danas 200MB. Nisu me kaznili, tako da to pravilo i nije tako striktno. Verovatno gledaju kada neko jasno ispolji nameru da kontinuirano skida. Inače veza je stabilna i kada skidam to su uvek brzine u okvirima maksimalnih 8KBs od 9h-18h ili 15KBs od 18h-9h. Nema ograničenja P2P programa, lepo radi Skype. Problema ima sa xxx-om zbog stalno ispunjenog limita ali i to se da rešiti programom Rapget. Igrice preko neta rade odlično i ping je zadovoljavajući. Ako se uzme u obzir cena od 800din za 64/128Kbs mesečno, mislim da je IKOM dobro rešenje osim za one koji imaju stalne potrebe za velikim download-om.

A meni bas to i treba sad.gif

#8 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 28 August 2006 - 23:29

QUOTE(Mile_Tranzicija @ 29 Aug 2006, 01:17)
A meni bas to i treba sad.gif

Onda zaobiđi. Samo, čuo sam da i SBB hoće da zavrne slavinu ako se previše skida.
Valjda će se i to jednog dana rešiti. Mislim da je besmislneno na flat nalogu meriti protok. Konkurencija će to doterati u red, kad tad.

#9 CallCenter

CallCenter
  • Members
  • 1,892 posts

Posted 28 August 2006 - 23:34

QUOTE(gagast @ 29 Aug 2006, 00:29)
Onda zaobiđi. Samo, čuo sam da i SBB hoće da zavrne slavinu ako se previše skida.

Neće SBB ali hoće Beocity. Skidao sam cca 20 Gb sa jesne i druge mreže uporedo, SBB kablovski i dalje savršeno fercera, Beocity štuca kad je download u pitanju.

#10 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 28 August 2006 - 23:57

QUOTE(gagast @ 29 Aug 2006, 00:11)
Ako se uzme u obzir cena od 800din za 64/128Kbs mesečno, mislim da je IKOM dobro rešenje osim za one koji imaju stalne potrebe za velikim download-om.

Nema dobrog resenja kada te neko kontrolise i ogranicava na flat paketu. Narocito ako je administrator gospodar zivota i smrti i proizvoljno ocenjuje ko se dobro vladao protekle nedelje a ko se ogresio o nepisano pravilo tolerantnog download-a. Neka barem odrede mesecnu kvotu, tipa 10GB, i ok. Bilo bi postenije sa njihove strane.

No dobro, slazem se da je bilo kakav paket za 800 dinara dobro resenje za korisnike bez p2p navika. Za surf, chat, forume i slicno je ok. Ali to vazi samo za 64k paket. Vec na 128k je po meni suludo placati 1500 dinara za 200-300MB dnevno.

#11 Mile_Tranzicija

Mile_Tranzicija
  • Members
  • 1,653 posts

Posted 29 August 2006 - 00:04

Ja da bi zamenio Ikom sa Sbb-om, moram da imam potvrdu da to hoce vlasnik stana, koji ne zivi u Bg-u, tako da cu ja to pricekati jos neko vreme...a do tada stara centrala... frusty.gif frusty.gif frusty.gif frusty.gif frusty.gif

Edited by Mile_Tranzicija, 29 August 2006 - 00:06.

#12 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 29 August 2006 - 00:12

Proverio? unsure.gif

Koliko znam svi kablovski operateri su samo lovili potencijalne korisnike i uopste nisu vodili racuna o tome ko je vlasnik stana, da li je potpisnik ugovora prijavljen na toj adresi i sl. Mogao je pas da uvede kablovsku samo ako je znao da otvori vrata. wink.gif

Verujem da su kod odjavljivanja malo zadrtiji ali mozes da probas na blef...tipa uveo podstanar koji je tu ziveo, necu vise kablovsku, dosao sam da odjavim, uplatnice vise necu da placam. smile.gif

#13 djoni

djoni
  • Members
  • 434 posts

Posted 29 August 2006 - 01:46

QUOTE(gagast @ 29 Aug 2006, 00:29)
Valjda će se i to jednog dana rešiti. Mislim da je besmislneno na flat nalogu meriti protok. Konkurencija će to doterati u red, kad tad.

Nema zavrtanja slavine kod SBB-a , možeš non-stop 24/7 ceo mesec da skidaš i nema nikakvih problema.

#14 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 29 August 2006 - 02:08

QUOTE(djoni @ 29 Aug 2006, 03:46)
Nema zavrtanja slavine kod SBB-a , možeš non-stop 24/7 ceo mesec da skidaš i nema nikakvih problema.

OK. Pročitao sam na nekom forumu raspravu o tome. Ili je to bilo ranije ili su korisnici tripovali. Bilo bi super da je taj SBB besprekoran. To bi nateralo i IKOM da se popravi.

#15 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 29 August 2006 - 02:26

QUOTE(gagast @ 29 Aug 2006, 03:08)
Bilo bi super da je taj SBB besprekoran. To bi nateralo i IKOM da se popravi.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

yeah, right... smile.gif

Šanse da ovde neko promeni kablovskog operatera zbog loše usluge spadaju u domen naučne fantastike. Mentalitet nam je takav, jbg dry.gif