Jump to content

Photo
- - - - -

Nova skola

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
218 replies to this topic

#16 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 August 2006 - 12:23

QUOTE(namcor @ 25 Aug 2006, 21:15)
Pa treba da znaš da je to bilo "hiljadu četristo devedeset i neke" tj. na kraju 15. veka, a uopšte nije važno da li je bilo godinu pre ili kasnije, tj. nije bitno da nastavnik istorije insistira na datumu, nego na suštini, tj. smeštanju događaja u određeni istorijski okvir.

Zasto je onda bitno da bude bas tacno u tom istorijskom okviru? Dovoljno je dobro da bude tu negde blizu, zar ne? A ne mora bas ni blizu...

Pretpostavljam da uocavas sklisku padinu.

#17 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 25 August 2006 - 12:30

QUOTE(namcor @ 25 Aug 2006, 11:31)
Ljudi ne shvataju da biti obrazovan ne znači imati fotografsko pamćenje. Danas je jednostavno nemoguće "znati sve", a pamtiti gomilu podataka je besmisleno kada imamo internet, enciklopedije isl. Treba imati široko opšte obrazovanje i neku globalnu sliku, a detalje uvek možemo pronaći.
Npr. da li je uopšte bitno da li je Kolumbo "otkrio Ameriku" 1489,1491 ili 1492, a kamoli tačan datum i sat. Bitno je imati sliku o vremenu u kojem se to desilo, o konstelaciji snaga, o suštini potrage za "zapadim putem u Indiju", a tačnu godinu ako znamo - znamo, ako ne - nije ni važno, uvek možemo da pronađemo.

Kad smo kod fotografskog pamćenja setih se odlične knjige ''Crveni horizonti'' rumunskog generala, šefa zloglasne tajne policije Sikuritate Jona Paćepe koji je prebegao na zapad početkom 80tih.
Knjiga, koju toplo preporučujem svima koji se zanimaju istorijom komunizma u 20. veku, radom tajnih službi i funkcionisanjem diktatorskih režima.
Na početku knjige Jon govori o svom detinjstvu i školovanju. Imao je veoma strogog oca (ne sećam se da li je i on bio obaveštajni oficir) koji je u potpunosti preuzeo ulogu strogog vaspitanja i ''obuke'' malog Paćepe.
Jedna od metoda koju je sprovodio u svom ''treningu'' je bila i vežba pamćenja. Malom Jonu je otac u zadatak dao uči rumunski telefonski imenik napamet!!!??? Ali ne odmah ceo već jednu stranu pa ga onda propituje. Zatim dve, tri, deset strana itd. itd. Količina naučenih strana je progresivno rasla.
Jon Paćepa tvrdi da je tom metodom razvio fotografsko pamćenje, dovoljno mu je bilo da kasnije pročita samo jednom neki dokument ili stranicu knjige pa ga onda od reči do reči reprodukuje. Zato je, između ostalog, imao meteorski uspeh u hijerarhiji rumunske obaveštajne službe i stigao do mesta njenog šefa.
Drugi primer koji mi je pao na pamet su hindu sveštenici i gurui koji vekovima imaju praksu mentalnih vežbi pamćenja svetih spisa i usmenog prenošenja tako naučenih tekstova budućim naraštajima.
Memorisanje činjenica je veoma bitno, bez toga nema uspešnog procesa učenja. Kod nas je veliki problem kvaliteta gradiva i primenjljivosti i važnosti naučenog u svakodnevnom životu. Za sada je to na veoma niskom nivou i to je rak rana našeg obrazovanja.

Edited by slowmotion, 25 August 2006 - 12:34.

#18 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 25 August 2006 - 12:37

QUOTE(Indy @ 25 Aug 2006, 13:23)
Zasto je onda bitno da bude bas tacno u tom istorijskom okviru? Dovoljno je dobro da bude tu negde blizu, zar ne? A ne mora bas ni blizu...

profesor djordje vukov iz 8. beogradske gimnazije je bio moj profesor istorije, i mogu reci jedan od najboljih profesora ciju sam nastavu pohadjala, ukljucujuci i fakultet.
vazio je i za jednog od najstrozijih, i jedan je od retkih koji nije predavao lekcije direktno iz udzbenika, vec je uvek davao sira objasnjenja, literaturu, i mislim da je to jedini profesor u gimnaziji na cijim smo predavanjima hvatali beleske.
narocito je insistirao na pamcenju datuma, tako da smo imali citave spiskove godina kada se desila koja bitka, povelja ili pad carstva smile.gif
u unakrsnom ispitivanju imao je cak i obicaj da postavi pitanje sta se desilo godine te i te.
znaci, vrlo temeljno ucenje, koje ukljucuje kako logicko rezonovanje tako i raspolaganje cinjenicama.
inace, mislim da je teze zaboraviti tacnu godinu nego samo onako orijentaciono time frame, jednom kad vec naucis.

#19 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 25 August 2006 - 12:38

QUOTE(kingmaker @ 25 Aug 2006, 12:16)
i da, ocu da lekar zna tacno i precizno sve detalje. i salterusa. ostali su slobodni.

I automehanicari.
A Vuksa ne mora.
QUOTE(Celt @ 25 Aug 2006, 11:30)
ma... zna se sta je potrebno za dobro obrazovanje - da drzava ima novac.

Kad smo vec kod toga i efikasnosti naseg obrazovnog sistema, ne smemo zanimariti citavu jednu paralelnu obrazovnu industriju u kojoj se placaju dodatni casovi privatnim nastavnicima (a iz drzavnih skola uglavnom) za skoro sve predmete, a narocito kada krenu prijemni ispiti u srednjim skolama i na fakultetima. Sve u svemu, ako to dodamo budzetskim izdvajanjima za skolstvo, previse para za premalo muzike.

#20 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 25 August 2006 - 12:41

QUOTE(Leia @ 25 Aug 2006, 13:37)
profesor djordje vukov iz 8. beogradske gimnazije je bio moj profesor istorije, i mogu reci jedan od najboljih profesora ciju sam nastavu pohadjala, ukljucujuci i fakultet.
vazio je i za jednog od najstrozijih, i jedan je od retkih koji nije predavao lekcije direktno iz udzbenika, vec je uvek davao sira objasnjenja, literaturu, i mislim da je to jedini profesor u gimnaziji na cijim smo predavanjima hvatali beleske.
narocito je insistirao na pamcenju datuma, tako da smo imali citave spiskove godina kada se desila koja bitka, povelja ili pad carstva smile.gif
u unakrsnom ispitivanju imao je cak i obicaj da postavi pitanje sta se desilo godine te i te.
znaci, vrlo temeljno ucenje, koje ukljucuje kako logicko rezonovanje tako i raspolaganje cinjenicama.
inace, mislim da je teze zaboraviti tacnu godinu nego samo onako orijentaciono time frame, jednom kad vec naucis.

Ooooo, koleginice. Ja sam samo prirodni smer. Ovaj sada je treca wink.gif

#21 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 25 August 2006 - 12:43

QUOTE(Indy @ 25 Aug 2006, 13:23)

Bitno je za razumevanje značaja i značenja tog "otkrića" staviti ga u određeni istorijski okvir. Ali tačan datum je potpuno nebitan i bezveze je insistirati na tome, ili npr. na nazivima brodova kojima su plovili, ili kako se tačno zvala španska kraljica koja je dala podršku Kolumbu...
Ako znaš podatak (da je to bilo 1492.), a ne znaš ovo ostalo, sam datum ne znači ništa.

#22 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 August 2006 - 12:47

QUOTE(Leia @ 25 Aug 2006, 21:37)

Za istoriju i boze pomozi, ali ne smem ni da zamislim kako bi izgledala npr. hemija u namcorovoj verziji. "Natrijum je, tu negde, jedno- do sestovalentan, a hlor od dvo- do osmoipovalentan pa je natrijum hlorid ili hlorido natrijum, whocares, nesto izmedju Na7Cl22 i Na105Cl99... ili tu negde innocent.gif )

EDIT. Samo ti teraj svoje, namcore, kod nas je u ostalom, svako strucnjak za sve... rolleyes.gif

Edited by Indy, 25 August 2006 - 12:48.

#23 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 25 August 2006 - 12:53

QUOTE(namcor @ 25 Aug 2006, 13:43)
Bitno je za razumevanje značaja i značenja tog "otkrića" staviti ga u određeni istorijski okvir. Ali tačan datum je potpuno nebitan i bezveze je insistirati na tome, ili npr. na nazivima brodova kojima su plovili, ili kako se tačno zvala španska kraljica koja je dala podršku Kolumbu...
Ako znaš podatak (da je to bilo 1492.), a ne znaš ovo ostalo, sam datum ne znači ništa.

znaci po tvom misljenju dovoljno je znati da je neka spanska kraljica nekom dala podrsku za putovanje nekim brodom, tamo negde u 15-16. veku, a onda je taj nesto otkrio. i znacajno je. vrlo.

#24 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 25 August 2006 - 12:54

...
dupli post

Edited by Leia, 25 August 2006 - 12:54.

#25 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 25 August 2006 - 12:57

QUOTE(eneja @ 25 Aug 2006, 13:41)
Ooooo, koleginice. Ja sam samo prirodni smer. Ovaj sada je treca  wink.gif

ja drustveni, enchantèe cool.gif

#26 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 25 August 2006 - 12:57

QUOTE(Leia @ 25 Aug 2006, 13:37)
profesor djordje vukov iz 8. beogradske gimnazije je bio moj profesor istorije...

bemtizivot, jos ce se ispostaviti da smo sedele zajedno u klupi.

@alexia: vuksu ne valja opteracivati, slazem se.

#27 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 25 August 2006 - 12:59

Hemija je nešto drugo, ali i tu verovatno ima kojekakvih nepotrebnih stvari...
Ja sam bio vukovac, ali školu nisam voleo, sve mi je to bilo bez veze.
A hemiju na fakultetu sam polagao bukvalno sa znanjem iz srednje škole, jer smo imali odličnu profesorku koja nas je naučila suštini

#28 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 25 August 2006 - 13:00

sustina hemije? Hail.gif

ja znam sustinu fizike. emcenakvadrat. boli me patka.

#29 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 August 2006 - 13:01

QUOTE(namcor @ 25 Aug 2006, 21:59)
A hemiju na fakultetu sam polagao bukvalno sa znanjem iz srednje škole, jer smo imali odličnu profesorku koja nas je naučila suštini

Verovatno telepatski... rolleyes.gif

Uzas.

#30 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 25 August 2006 - 13:01

QUOTE(Alexia @ 25 Aug 2006, 13:38)
Sve u svemu, ako to dodamo budzetskim izdvajanjima za skolstvo, previse para za premalo muzike.

udzbenici nisu ni priblizno toliko losi koliko su nastavnici uglavnom nesposobni a i nemotivisani da prenesu to znanje.
kao da taj poziv prihvata samo onaj ko mora, a onda do kraja zivota do podne mrzi sebe a od podne decu i skolu...