Jump to content

Photo

Definicija vokala na srpskom

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#16 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 September 2006 - 16:14

QUOTE(DJ_Vasa @ 14 Aug 2006, 13:26)
jer Amelija je krenula od postavke da je r vokal.

nisam, nisam, pogledaj prvi post (rekoh "r moze igrati ulogu vokala")

u svakom slucaju puno hvala smile.gif

#17 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 26 September 2006 - 18:03

Posto sumnjaju da je mozda zvanica definicija vokala na srpskom drugacija nego u drugim jezicima cim r moze da igra ulogu vokala tj da nosi slog, da bude dugo ili kratko i da bude akcentovano (to im je maksimalno egzoticno i neverovatno).

nista, pokusaj ovako da objasnis tim nevjernim tomama, mada mozda uopce nije tacno. ja sam se jednom prilikom isto slomila objasnjavajuci da r moze biti nosilac sloga, sve dok se u diskusiju nije ukljucila jedna zenska koja poznaje sanskrit i izjavila da to r kao nosilac sloga kod nas vjerovatno potice od sanskritskog RI (tako ga je izgovorila, a ja, kao sto vec rekoh, pojma nemam) koje takodjer ima funkciju vokala i zavrsila pricu, kratko i ubitacno.

no, kad smo vec kod toga i mene bi zanimalo koliko je ova njena teorija moguca?!
hajmo lingvisti, filolozi, javite se...

#18 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 27 September 2006 - 03:33

QUOTE(bodolino @ 26 Sep 2006, 20:03)
nista, pokusaj ovako da objasnis tim nevjernim tomama, mada mozda uopce nije tacno. ja sam se jednom prilikom isto slomila objasnjavajuci da r moze biti nosilac sloga, sve dok se u diskusiju nije ukljucila jedna zenska koja poznaje sanskrit i izjavila da  to r kao nosilac sloga kod nas  vjerovatno potice od sanskritskog RI (tako ga je izgovorila, a ja, kao sto vec rekoh, pojma nemam) koje takodjer ima funkciju vokala  i zavrsila pricu, kratko i ubitacno.

no, kad smo vec kod toga i mene bi zanimalo koliko je ova njena teorija moguca?!
hajmo lingvisti, filolozi, javite se...

Slovensko silabicko /r/ svakako ne moze da potice od sanskritskog, jer slovenski jezici ne poticu od sanskrita. Kako je sanskrit sasvim druga grana indoevropskih jezika (indo-arijska), jedino je moglo biti govora o tome da oba silabicka /r/ poticu od iste protoindoevropske foneme.

Koliko mi je poznato, nije sigurno da li je u protoslovenskom postojalo silabicko /r/. Mislim da vecina tvrdi da se radilo o grupi "jer" (schwa) + r.

Srpsko silabicko /r/, u svakom slucaju, je nekada zastupljeno i u protoindoevropskom (postuliranom) korenu, a nekad nije i bice da se radi o sekundarnoj pojavi u odnosu na indoevropsko silabicko /r/.

Sto se tice istog glasa u sanskritu i srpskohrvatskom, mozda je ponegde moguce i naci reci gde se PIE silabicko /r/ odrazilo kao istovetni glas i u srpskom i u sanskritu, ali (iako nisam indoevropeista) ne bih tvrdio da se radi o kognatima i o nekoj pravilnoj korespondenciji na nacin na koji, recimo, latinsko /p-/ sistematski korespondira sa pragermanskim /f-/.

Edited by Crveniautobus, 27 September 2006 - 14:36.

#19 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 30 September 2006 - 15:08

hvala crveni smile.gif

#20 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 30 September 2006 - 17:19

QUOTE(bodolino @ 30 Sep 2006, 17:08)
hvala crveni  smile.gif

Molim.

#21 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 October 2006 - 00:59

QUOTE(amelija @ 26 Sep 2006, 17:14)
nisam, nisam, pogledaj prvi post (rekoh "r moze igrati ulogu vokala")

u svakom slucaju puno hvala smile.gif

Sorry, pogrešno sam formulisao. Glavno da smo se razumeli. smile.gif