Jump to content

Photo

Esperanto

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 quentin

quentin
  • Members
  • 1,110 posts

Posted 08 August 2006 - 10:06

Vidim u Sarajevu se održava svjetski kongres esperanto omladine.
Može li neko da mi objasni, ako među vama ima ljudi koji se bave esperantom, šta čovjeka motiviše da uči umjetni jezik pomoću koga će moći da komunicira samo sa onima koji taj jezik isto tako uče.
Ne shvatam da neko svoje vrijeme i trud može da troši na tako nešto, kad može da nauči neki strani jezik koji već ima bogatu pisanu kulturu i milione izvornih govornika.
Shvatam ja ideju oko pokušaja sa umjetnim univerzalnim jezicima tipa esperanto, ido i slično ali danas kad je engleski lingua franca u svim oblastima tako nešto je prevaziđeno.

#2 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 08 August 2006 - 12:22

QUOTE(quentin @ 8 Aug 2006, 11:06)
Vidim u Sarajevu se održava svjetski kongres esperanto omladine.
Može li neko da mi objasni, ako među vama ima ljudi koji se bave esperantom, šta čovjeka motiviše da uči umjetni jezik pomoću koga će moći da komunicira samo sa onima koji taj jezik isto tako uče.
Ne shvatam da neko svoje vrijeme i trud može da troši na tako nešto, kad može da nauči neki strani jezik koji već ima bogatu pisanu kulturu i milione izvornih govornika.
Shvatam ja ideju oko pokušaja sa umjetnim univerzalnim jezicima tipa esperanto, ido i slično ali danas kad je engleski lingua franca u svim oblastima tako nešto je prevaziđeno.

Tema ja zanimljiva. Ja nisam esperantista, niti bih ikada to bio, ali imao sam bliskih susreta sa njima, i ono što mogu da kažem je da određeni broj njih pristupa esperantu sa ideološke strane. Uglavnom kažu da engleski ne može biti lingua franca, jer je zadobio to mesto krvavim ratovima i osvajanjima (ima tu određena doza anti-globalizma), kao i da određene nacije nikada neće prihvatiti engleski (jedan Francuz neće ili će nevoljno da komunicira sa strancima na engleskom dok će možda esperanto i prihvatiti). I naravno tvrde da je esperanto lakši za učenje od svih ostalih jezika.

(još jednom da napomenem da ovo nisu moji stavovi i ja se od njih u potpunosti ograđujem)

#3 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 08 August 2006 - 12:25

Ideja komunista i pacifista.
Sto engleski kad moze neki treci.
Ja sam ucio esperatno. Cak sam ga dobro i govorio.
Ali je to samo zezalica za ferijalni savez i tzv. slobodne umetnike.
Kad odrastu, sede pa biflace engleski, francuski i nemacki.

#4 Raving Loonatic

Raving Loonatic
  • Members
  • 79 posts

Posted 10 August 2006 - 03:06

Ovo ne odgovara na pitanje iz topika, ali me podseti na jednu zanimljivost...

Negde procitah da deca koja kao prvi jezik nauce Esperanto mnogo lakse uce druge jezike nego deca kojima je prvi jezik jedan od "prirodnih" (oprostite lingvisti ako nije pravi izraz). Sto vodi do zanimljivog fakta da postoji zajednica (lingvisticka, ali rastrkana po svetu), koja broji svega nekoliko hiljada ljudi ako i toliko, kojima je Esperanto maternji jezik.

Zasto Esperanto? Jebem li ga... unsure.gif

Edited by Raving Loonatic, 10 August 2006 - 03:07.

#5 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 10 August 2006 - 03:54

Kod ucenja jezika (izmedju mnogih drugih faktora) pomaze slicnost dva jezika na jednom ili vise nivoa (fonologija, morfologija, sintaksa, leksika...), ali daleko je od toga da je to jedino sto utice na uspeh.

Slicnost jezika moze biti i prepreka, jer moze doci do "previse transfera" iz prvog jezika u drugi.

Esperanto bi svojim govornicima (izvornim ili ne) bio od pomoci kod ucenja leksike evropskih jezika (prvenstveno romanskih), mozda i kod fonetike za neke jezike, ali jednostavno nema govora o tome da jedan jezik moze univerzalno svojim govornicima olaksati ucenje svih drugih jezika.

Sto se tice izvornih govornika esperanta, oni sada vec postoje i u trecoj generaciji, a za primenjenu lingvistiku su jako zanimljive promene koje se javljaju na svim nivoima strukture esperanta kada ga deca nauce kao prvi jezik. Ove promene su slicne promenama koje se desavaju u kreolizaciji (ali im nisu identicne), prvenstveno u javljanju redukovanih formi (zbog allegro govora izvornih govornika) i u regularizaciji i streamliningu gramatickog sistema.

Striktno govoreci, for purposes of linguistic inquiry nije toliko bitno sto je esperanto kreiran , jer ako se krene u cepanje dlaka, "prirodnost" svakog jezika se moze dovesti u pitanje, jer su svi jezici nastali drustvenom konvencijom, bas kao i esperanto.

Licno bih se slozio da je daleko bolja investicija uciti engleski ili neki drugi veliki jezik, ali sam argument da je esperanto konstruisan jezik za mene ne drzi vodu. Samo je pitanje njegove trzisne vrednosti, a ona je trenutno prilicno zanemarljiva za mainstream potrebe.

Edited by Crveniautobus, 10 August 2006 - 03:57.

#6 quentin

quentin
  • Members
  • 1,110 posts

Posted 10 August 2006 - 07:51

Ovo je zanimljivo. Nisam imao pojma da postoje ljudi kojima je esperanto prvi jezik, da neko svoje dijete uči esperanto od rođenja. Malo mi je to čudno.

#7 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 10 August 2006 - 09:12

QUOTE(Glorfindel @ 8 Aug 2006, 12:25)
Ja sam ucio esperatno. Cak sam ga dobro i govorio.
Ali je to samo zezalica za ferijalni savez i tzv. slobodne umetnike.
Kad odrastu, sede pa biflace engleski, francuski i nemacki.

Ajde napisi nesto da vidimo kako izgleda smile.gif
Bas me zanima kako izgleda izmisljen jezik i da li je postedjen raznoranih gluposti (npr. nema clanove koje smatram totalno nepotrebnim dry.gif ).
Jos me zanima da li ce, ako se broj ljudi koji ga uce povecava vremenom, jednog dana moci i da zazivi? Onda to ne bi bio samo prvi vestacko stvoren jezik, vec i prvi koji je prostorno nezavisan.
Sto se tice male dece, njima ionako nije problem da nauce jezik, pa ko je spreman, neka eksperimentise biggrin.gif .

#8 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 10 August 2006 - 09:48

Hehe.
Jebem li ga da bih sad umeo ista da napisem.
Sunumi - suncati se
Cevapcico i opancico su pokloni srpsko-hrvatskog (tada se tako zvao)
Vrlo jednostavna pravila, koren reci poznat samo se na kraju dodaje o, ili a ili e (mada vise nemam pojma, to je bilo pre ohoho godina). Nema padeza, ali je cini me ostalo slaganje u broju i rodu (sto je opet valjda karakteristika evropskih jezika u smislu romanski, germanski...).

Bilo je lepo susresti se sa tim ljudima. Svi blebecu i to lepo zvuci, ali su to sve bili proleteri, ljudi koji su isli sa rancima po svetu i spavali po najjeftinijim hotelima ili kolektivnim smestajem. Sa njima je bilo veselo, svi su bili jednostavni i nasmejani, svi su ludelil za Poljakinjama (secam se jedne Malgorzate koja je bila mis ORA Mostar 86 za kojom su svi balavili). ja licno za jednim Jaroslavom koji je voleo Kate Bush, ali je bio zaljubljen u jednu preslatku Sarajku). Svejedno je bilo, u stvari, kojim se jezikom prica i na kraju kad se malo popije ili opusti, iscile engleski ili francuski. To se redovno desavalo. Zato, mozda, ta ideja nije ni zazivela, sustinski.

#9 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 10 August 2006 - 15:40

Evo, koliko ja znam o esperantu..

Jedan lik bio svojevremeno sekretar Saveza esperantista Jugoslavije. Moja
bivsa profesorka matematike isla na kurs, pa ga upoznala, pa se ispozaljubljivali,
pa vencali i izrodili decu.
Elem, njihova cerka nastavila porodicnu tradiciju. Naucila esperanto, pa se
dopisivala s nekim Svedjaninom-esperantistom, pa se pozaljubljivali, pa
vencali, pa ove godine dobili cerku... biggrin.gif

Btw, svi esperantisti, koje licno poznajem, su ljudi „posebnog kova“; kosmopoliti,
druzeljubivi, obrazovani... Uostalom, zar bi ulozili trud da nauce jedan izmisljeni
jezik, da nije takvih, hvalevrednih, pobuda.

#10 Raving Loonatic

Raving Loonatic
  • Members
  • 79 posts

Posted 10 August 2006 - 15:47

QUOTE(Crveniautobus @ 10 Aug 2006, 04:54)
Kod ucenja jezika (izmedju mnogih drugih faktora) pomaze slicnost dva jezika na jednom ili vise nivoa (fonologija, morfologija, sintaksa, leksika...), ali daleko je od toga da je to jedino sto utice na uspeh.

Slicnost jezika moze biti i prepreka, jer moze doci do "previse transfera" iz prvog jezika u drugi.

Esperanto bi svojim govornicima (izvornim ili ne) bio od pomoci kod ucenja leksike evropskih jezika (prvenstveno romanskih), mozda i kod fonetike za neke jezike, ali jednostavno nema govora o tome da jedan jezik moze univerzalno svojim govornicima olaksati ucenje svih drugih jezika.

Sto se tice izvornih govornika esperanta, oni sada vec postoje i u trecoj generaciji, a za primenjenu lingvistiku su jako zanimljive promene koje se javljaju na svim nivoima strukture esperanta kada ga deca nauce kao prvi jezik. Ove promene su slicne promenama koje se desavaju u kreolizaciji (ali im nisu identicne), prvenstveno u javljanju redukovanih formi (zbog allegro govora izvornih govornika) i u regularizaciji i streamliningu gramatickog sistema.

Striktno govoreci, for purposes of linguistic inquiry nije toliko bitno sto je esperanto kreiran , jer ako se krene u cepanje dlaka, "prirodnost" svakog jezika se moze dovesti u pitanje, jer su svi jezici nastali drustvenom konvencijom, bas kao i esperanto.

Licno bih se slozio da je daleko bolja investicija uciti engleski ili neki drugi veliki jezik, ali sam argument da je esperanto konstruisan jezik za mene ne drzi vodu. Samo je pitanje njegove trzisne vrednosti, a ona je trenutno prilicno zanemarljiva za mainstream potrebe.

'Fala na pojasnjenju...referenca za tvrdnju za esperanto i ucenje jezika je sledeca:
Williams, N. (1965) 'A language teaching experiment', Canadian Modern Language Review 22.1: 26-28.

Pokupljeno sa Wikipedije, tako da se ne kunem u tvrdnju, a i sama studija je zastarela.

Edited by Raving Loonatic, 10 August 2006 - 16:01.

#11 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 August 2006 - 18:57

QUOTE(vinska musica @ 10 Aug 2006, 15:40)
Elem, njihova cerka nastavila porodicnu tradiciju. Naucila esperanto, pa se
dopisivala s nekim Svedjaninom-esperantistom, pa se pozaljubljivali, pa
vencali, pa ove godine dobili cerku...  biggrin.gif

He-he ... a jel´ zetovao taj svedjanin kod nas jedno vreme? Pitam jer me opisani background podsetio na jedan par koji sam srela pre jedno mesec dana u Svedskoj ... sakupili se esperantisti iz raznih zemalja na nekom seminaru te posto su mi bili u blizini po lokaciji ja sticajem okolnosti upoznala njega, pa nju i detence, pa se raspricali o-ha-ha o jeziku da bismo konacno slucajno stigli do Beograda ... nikad ne znas koga ces i kako da sretnes ...

Izvinjavam se na digresiji ...

#12 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 10 August 2006 - 22:57

Zaista ne znam nista o Svedjaninu. Ona je studirala fiziku, a pre toga isla u matematicku gimnaziju u Bg. Poceli da se dopisuju i ... danas oboje, tj. svo
troje zive u Svedskoj. Njeni roditelji su matematicari, nastanjeni u Cacku.
Eto, ako sam ti sta pomogla..

#13 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 11 August 2006 - 00:40

QUOTE(Raving Loonatic @ 10 Aug 2006, 17:47)
...referenca za tvrdnju za esperanto i ucenje jezika je sledeca:
Williams, N. (1965) 'A language teaching experiment', Canadian Modern Language Review 22.1: 26-28.

Nisam nikad video taj clanak. Bas me zanima kakav je bio eksperiment i sta je ukljucivao. Ne bi me iznenadilo da se radi o evropskim jezicima kao ciljnim. Takav neki setup bi isao sa Zeitgeistom 60ih.

#14 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 11 August 2006 - 10:05

QUOTE(vinska musica @ 10 Aug 2006, 22:57)
Zaista ne znam nista o Svedjaninu. Ona je studirala fiziku, a pre toga isla u matematicku gimnaziju u Bg. Poceli da se dopisuju i ... danas oboje, tj. svo
troje zive u Svedskoj. Njeni roditelji su matematicari, nastanjeni u Cacku.
Eto, ako sam ti sta pomogla..

Sasvim izvesno, taj "trio" sam srela! Jeste, sada zive u Svedskoj. Ona (jos uvek?)ne govori svedski. Bebce pravi prve korake i sva konverzacija medju njima se odvija na esperantu. Kazu da im je to kucna jezicka varijanta jer su tako odlucili. Bilo bi interesantno sresti tu devojcicu za par godina. Ko zna, mozda opet negde naletim na njih ...