Jump to content

Photo

moguće?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 02 August 2006 - 14:17

drugar mi čvrstu veru daje, da u novom pravopisu matice srpske, izdanje 2004, piše da je pravilno:
sto, dvestA, tristA, četirIsto, petsto, šesTsto...
su poludeli pravopisničari?

#2 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 August 2006 - 15:09

a sta je cudno sa dvestA i tristA?!
oduvek je bilo tako

sto se tice cetIristo ni tu ne vidim nikakvu tesku ezgotiku, moguce da se i tu skracuje ono I kao i u cetIri

jedino mi je cudno ovo sesTsto, nikad ni cula ni videla

#3 Quizmaster

Quizmaster
  • Members
  • 1,129 posts

Posted 02 August 2006 - 16:14

QUOTE(tarana @ 2 Aug 2006, 14:17)
drugar mi čvrstu veru daje, da u novom pravopisu matice srpske, izdanje 2004, piše da je pravilno:
sto, dvestA, tristA, četirIsto, petsto, šesTsto...
su poludeli pravopisničari?

Dvesta i trista su pravilni oblici. Ipak, naši jezičari još nisu rešili pitanje pravljenja godišnjica od ovih brojeva. Pravilno je i dvestagodišnjica, tristagodišnjica i dvestogodišnjica, tristogodišnjica. Obe varijante mogu se naći u rečnicima. Oblik sa "a" zasniva se na sintagmi dvesta godina, trista godina. Oblik sa "o" može se pravdati analogijom sa stogodišnji(ca), petstogodišnji(ca) i sličnim rečima, a još više time što je "o" najčešći spojni vokal u složenicama. Kažemo, na primer, polj-o-privreda, iako u promeni imenice polje nigde ne dolazi "o" posle "lj".

Kod broja četiristo dilema nikada nije postojala, mada naš narod vrlo rado proguta slovo "I". Broj ŠESTSTO pišemo tako da bi mogli razlikovati njegove pojedine nastavke od broja 6. Znači, kada bi 600 pisali kao šesto, onda bi nastavak bio šestogodišnji(ca), odnosno isti kao kod broja 6. Ovako, pravilno je šeststogodišnji(ca), mada se u izgovoru to ne oseća. Takođe, šesto je redni broj od broja šest, pa se i zbog toga broj 600 piše na spomenuti način - ŠESTSTO.

Edited by Quizmaster, 02 August 2006 - 16:32.

#4 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 03 August 2006 - 09:56

QUOTE(Quizmaster @ 2 Aug 2006, 18:14)
Dvesta i trista su pravilni oblici. Ipak, naši jezičari još nisu rešili pitanje pravljenja godišnjica od ovih brojeva. Pravilno je i dvestagodišnjica, tristagodišnjica i dvestogodišnjica, tristogodišnjica. Obe varijante mogu se naći u rečnicima. Oblik sa "a" zasniva se na sintagmi dvesta godina, trista godina. Oblik sa "o" može se pravdati analogijom sa stogodišnji(ca), petstogodišnji(ca) i sličnim rečima, a još više time što je "o" najčešći spojni vokal u složenicama. Kažemo, na primer, polj-o-privreda, iako u promeni imenice polje nigde ne dolazi "o" posle "lj".

Kod broja četiristo dilema nikada nije postojala, mada naš narod vrlo rado proguta slovo "I". Broj ŠESTSTO pišemo tako da bi mogli razlikovati njegove pojedine nastavke od broja 6. Znači, kada bi 600 pisali kao šesto, onda bi nastavak bio šestogodišnji(ca), odnosno isti kao kod broja 6. Ovako, pravilno je šeststogodišnji(ca), mada se u izgovoru to ne oseća. Takođe, šesto je redni broj od broja šest, pa se i zbog toga broj 600 piše na spomenuti način - ŠESTSTO.

Da nije slucajno ovo zbog ostatka one nesrecne dvojine u srpskom? jedna jabuka, dve jabuke, tri jabuke, cetiri jabuke, pet jabukA?
Mada, cetristo..........hm.......

#5 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 03 August 2006 - 12:50

ako me memorija pamćenja nije izdala, u školi sam učio da je dvesto i tristo.
objašnjenje za četiristo i šeststo je sasvim okej, ali se pitam čemu pravopis, ako niko i samo niko, ne izgovara to kako je pravilno.