Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Predrasude kod nas i u svetu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
725 replies to this topic

#61 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 12:47

QUOTE(amelija @ 1 Aug 2006, 13:45)
a ako su u pitanju dva skroz razlicita sveta gde decko/muz dzeparcem kupuje naocare za sunce u vrednosti dve devojcine/zenine plate, onda tu problema ama bas nikakvih nema?
Zavisi od žene do žene...moram priznati da cure koje ja poznam u 90% slučajeva nebi tome pridavale neki značaj...dapače njegovu financijsku moć bi smatrale prednosti a ne manom.

Edited by josip, 01 August 2006 - 12:49.

#62 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 August 2006 - 12:54

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 12:47)
Zavisi od žene do žene...moram priznati da cure koje ja poznam u 90% slučajeva nebi tome pridavale neki značaj.

pa zavisi i od muskarca do muskarca. tipovi koje ja znam uglavnom smatraju prednoscu ako im zena/devojka zaradjuje vise, u smislu da je bolje imati vise para.
ali ako su u pitanju ogromne razlike....tu se sad vec uplicu i drugi faktori, ne samo pare. onda verovatno pripadaju i potpuno razlicitim socijalnim, obrazovnim i sl. krugovima pa to vise pravi problem od razlike u zaradama.
i verujem da to postoji kao stereotip u oba smera.

#63 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 13:01

QUOTE(sta dalje @ 1 Aug 2006, 13:54)
pa zavisi i od muskarca do muskarca. tipovi koje ja znam uglavnom smatraju prednoscu ako im zena/devojka zaradjuje vise, u smislu da je bolje imati vise para.
ali ako su u pitanju ogromne razlike....tu se sad vec uplicu i drugi faktori, ne samo pare. onda verovatno pripadaju i potpuno razlicitim socijalnim, obrazovnim i sl. krugovima pa to vise pravi problem od razlike u zaradama.
i verujem da to postoji kao stereotip u oba smera.
Sa ovim prvim se u potpunosti slažem...ali meni je interesantan ovaj drugi slučaj.

Dakle, iz iskustva primječujem da golema financijska razlika u korist žene više smeta muškarcima nego što ista takva razlika smeta curama ako je u korist muškarca. To nebih nazvao stereotipom več više nekim iskustvenim opažanjem. Dozvoljavam da sam potpuno u krivu.

Edited by josip, 01 August 2006 - 13:06.

#64 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 01 August 2006 - 13:08

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 10:16)
Mislim da je ovo mit neutemeljen u stvarnosti.
Poznam jako puno ljudi kojima su djevojke/supruge obrazovanije od njih samih i nikada nisam primjetio da bi to itkome predstavljao problem bar ne muškom dijelu.

( zapravo, isključivo sam se susretao sa ženskim omalovažavanjem muškaraca koji su manje obrazovani od njih, kod muškaraca sam isključivo susretao ponos na obrazovanje svoje djevojke/supruge )

i ja sam tu osobinu "brige" o njegovom obrazovanju videla samo kod zena, ne secam se ni jednog tipa koji je imao neku primedbu sto mu je devojka obrazovanija od njega samog, naprotiv vrlo su bili ponosni na svoje izabranice.
al veoma chesto sam vidjala zene koje posle izvesnog vremena (mozda kad primarna zaljubljenost prodje unsure.gif ) krenu sa pitanjima a sta ti mislis ja sam dipl tralala a on nista.
moje pitanje bi uvek bilo: a jel on dobar chovek?

ili njemu je mama frizerka.
jbt znam mame koje su vrlo obrazovane a od svoje dece su napraviel teshke pacijente, dok je pak konkretno ta frizerka podigla jednog izuzetnog tipa (steta sto se zaljubio u zenu kojoj smeta sto mu je mama frizerka, al to je vec neka druga tema)

(dodushe jesam imala momka koji je jako tesko podnosio chinjenicu da sam ja upisala fax koji je on zeleo al nije uspeo, a kasnije jos jednog koji je na neobichan nachin pokazivao radost kad polozim neki ispit biggrin.gif , al nema veze ionako su davna proshlost obojica)

#65 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 August 2006 - 13:09

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 13:01)
Sa ovim prvim se u potpunosti slažem...ali meni je interesantan ovaj drugi slučaj.

Dakle, iz iskustva primječujem da golema financijska razlika u korist žene više smeta muškarcima nego što ista takva razlika smeta curama ako je u korist muškarca. To nebih nazvao stereotipom več više nekim iskustvenim opažanjem.

pa i jeste, veliki broj muskaraca se u takvim situacijama oseca neprikladno... meni to nije nikad bilo jasno, pogotovu sto i ne poznajem mnogo takvih.
nije samo stereotip, ima tu i razlike u prirodi svakako....sta znam... recimo zene su pametnije pa sto bi im smetale ako on vise zaradjuje, ionako ce i one da trose wink.gif

#66 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 01 August 2006 - 13:10

QUOTE(zagor @ 28 Jul 2006, 14:15)
ne znam, vizuelno, svakako, pojma nemam, mozda to u stvari i jeste moja predrasuda, radi se o tome da ja NIKADA ne bih bio sa zenom koja je "visochija" od mene.

osecam da si visok nekih 1.98 cm

biggrin.gif

#67 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 01 August 2006 - 13:12

QUOTE(pcelica @ 1 Aug 2006, 14:10)

biggrin.gif

Ma nije, vidi na pers pic

#68 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 13:20

QUOTE(sta dalje @ 1 Aug 2006, 14:09)
pa i jeste, veliki broj muskaraca se u takvim situacijama oseca neprikladno... meni to nije nikad bilo jasno, pogotovu sto i ne poznajem mnogo takvih.
nije samo stereotip, ima tu i razlike u prirodi svakako....sta znam... recimo zene su pametnije pa sto bi im smetale ako on vise zaradjuje, ionako ce i one da trose  wink.gif

Pa neznam meni je to nekako prirodno, mnogi žele živjeti samostalno od svog truda i svoje zarade, a prisustvo jako bogate supruge im samo obezvređuje trud. Naravno, obično im suze sa lica ukloni vjetar dok se voze u novom porshe-u kojeg dobiju na poklon. biggrin.gif

Glede cura i njihovog rezoniranja, to prepuštam vama samima svatko ima neki svoj put i nitko nije potpuno u pravu. A da postoje temeljne razlike u pogledu na svijet kod muškaraca i žena to je valjda svima jasno. Evo npr. kladim se da bojaš nokte raznovrsnim bojicama...meni to nebi nikada palo na pamet.

Edited by josip, 01 August 2006 - 13:36.

#69 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 01 August 2006 - 13:51

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 14:20)
A da postoje temeljne razlike u pogledu na svijet kod muškaraca i žena to je valjda svima jasno.

Pa meni evo nije smile.gif
Tj, naravno da ima razlika, da nema bilo bi dosadno, ali bas da su temeljne i nisu.
A to o "temeljnim" i "drasticnim" razlikama u pogledima na svet, interesovanjima, itd je samo jos jedna u dugackom nizu onih iz naslova topika.

#70 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 01 August 2006 - 13:53

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 14:20)
mnogi žele živjeti samostalno od svog truda i svoje zarade,

Zelim i ja.
E sad kako bi bilo kad bih bila sa nekim ultra-bogatasem, sasvim moguce da bi mi smetalo posto drasticne razlike u bilo kom smislu zaista mogu da budu problematicne.

#71 untouchable_23

untouchable_23
  • Members
  • 1,337 posts

Posted 01 August 2006 - 13:57

biggrin.gif

a sta ako otkines na neku toliko puno a ona "visochija" od tebe!? wink.gif
i sta da rade devojke koje su npr. mnogo visoke, a tipovi po pravilu ne tako visokI? jadne cure..
mozda te je nesvesno strah da neces moci da je obuzdas? roflmao.gif

#72 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 01 August 2006 - 14:02

evo, da ti objasni dr jovo tosevski, profesor na medicinskom fakultetu u kragujevcu, o preimucstvu koje su muskarci stekli tokom evolucije (u 'politici', a navodi nam 'vreme'):
"muskarac ima jednu neoborivu prednost - to sto je musko."

#73 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 14:05

QUOTE(amelija @ 1 Aug 2006, 14:51)
Pa meni evo nije smile.gif
Tj, naravno da ima razlika, da nema bilo bi dosadno, ali bas da su temeljne i nisu.
A to o "temeljnim" i "drasticnim" razlikama u pogledima na svet, interesovanjima, itd je samo jos jedna u dugackom nizu onih iz naslova topika.
Nema jeli? Klasični odgovor bi bio:
što je to pasivni offside? ph34r.gif

#74 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 01 August 2006 - 14:06

QUOTE(kingmaker @ 1 Aug 2006, 15:02)
evo, da ti objasni dr jovo tosevski, profesor na medicinskom fakultetu u kragujevcu, o preimucstvu koje su muskarci stekli tokom evolucije (u 'politici', a navodi nam 'vreme'):
"muskarac ima jednu neoborivu prednost - to sto je musko."

Pa dobro, u pravu je covek...

Zamalo.

1,89 cm

QUOTE(sta dalje @ 1 Aug 2006, 13:54)

Tacno. Moj san je da supruga otvori privatnu kliniku i zaradjuje milijune, a da ja po citav bogovetni dan odmaram, pijem pivo, citam, slusam muziku...

Edited by zagor, 01 August 2006 - 14:14.

#75 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 01 August 2006 - 14:11

QUOTE(zagor @ 1 Aug 2006, 15:06)
Pa dobro, u pravu je covek...

rekla sam ja da cu kad-tad da te uhvatim sa novom sexistickom konotacijom ali nisam znala da ce to da bude tako brzo smile.gif

nego - sta je se predrasudama da se u 20:00 moraju navuci roletne?
(moj mali pokusaj da se napravi pauza u sexistickoj raspravi ONvsONA i da se Zagor spasi da opet ne dodje u iskusenje da poklekne k'o Mel Gibson

Bez sale, to sa roletnama, zamalo nije bilo opasno dok su trajale vrucine - eto glupe predrasude: tako je moj komsiluk dizao roletne u rano jutro i pustao da sunce przi po celom stanu, a onda u 20:00 k'o po naredbi navlacio roletne te im svez vazduh nije mogao uci u kucu.

Edited by msmodesty, 01 August 2006 - 14:11.