Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Predrasude kod nas i u svetu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
725 replies to this topic

#46 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 01 August 2006 - 08:54

Jos jedna veoma siroko rasprostranjena: on mora da bude obrazovaniji od nje, ili barem da budu jednaki, a obrnuto je apsolutno nedopustivo.

#47 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 09:16

QUOTE(amelija @ 1 Aug 2006, 09:54)
Jos jedna veoma siroko rasprostranjena: on mora da bude obrazovaniji od nje, ili barem da budu jednaki, a obrnuto je apsolutno nedopustivo.
Mislim da je ovo mit neutemeljen u stvarnosti.
Poznam jako puno ljudi kojima su djevojke/supruge obrazovanije od njih samih i nikada nisam primjetio da bi to itkome predstavljao problem bar ne muškom dijelu.

( zapravo, isključivo sam se susretao sa ženskim omalovažavanjem muškaraca koji su manje obrazovani od njih, kod muškaraca sam isključivo susretao ponos na obrazovanje svoje djevojke/supruge )

Edited by josip, 01 August 2006 - 09:21.


#48 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 August 2006 - 10:14

QUOTE(nickie @ 27 Jul 2006, 09:53)
Pocinjem sa predrasudama u vezi musko-zenskih odnosa:

1. On mora da bude visi od nje.
2. On mora da bude stariji od nje.
3. Ona mora da bude mrsavija od njega.
4. On moze da zaradjuje i za nju, ali obrnuto nikako.
5. Muskarac i kucni poslovi?
6. Zena sefica u firmi?
7. Ona placa pice u kafani?

Zanima me vase misljenje, da li i ostali reaguju tako u zemlji u kojoj zivite?


ima toga svuda nazalost. uopste nije vezano samo za srbiju. moj utisak je da je cak srbija ( i uopste ex-ju) i ispred sto se tice predrasuda u vezi musko-zenskih odnosa ( u vezi ostalih ne). a to objasnjavam time sto u zemljama veceg standarda je nekada bila dovoljna jedna plata da bi se ok zivelo te su mnoge zene sedele kuci da se bave decom a muzevi su radili. sada vise nije tako jer jedna plata ( prosecna) nije dovoljna nigde za celu porodicu te se i predrasude smanjuju. samo mislim da ce toga biti jos dugo.
ali uvek i svuda mozes da nadjes ljude koji bar od takvih predrasuda ne pate.

a svako ima neke cak iako nisu stereotipi.

#49 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 01 August 2006 - 11:09

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 10:16)
Mislim da je ovo mit neutemeljen u stvarnosti.
Poznam jako puno ljudi kojima su djevojke/supruge obrazovanije od njih samih i nikada nisam primjetio da bi to itkome predstavljao problem bar ne muškom dijelu.

Utoliko bolje smile.gif

Mada moguce i da zavisi od samog stepena obrazovanja, tj jedno je ako im ne smeta sto su one doktorirale a oni "samo" diplomirali, ali da li je 'ok' da on npr bude elektricar a ona zavrsila fakultet ili cak i doktorirala? Ili npr doktorka i "medicinski brat"? Ili dipomirana inzinjerka i seljak - prodavac paprika?

Meni se inace kao sto vec rekoh cini da dobar deo tih musko-zenskih predrasuda polako ali sigurno nestaje, samo treba dosta vremena.

#50 zeleni_zub

zeleni_zub
  • Members
  • 279 posts

Posted 01 August 2006 - 11:30

QUOTE(nickie @ 28 Jul 2006, 12:11)
Pa, po mom iskustvu, jeste.  smile.gif
Obicno su svi muski koji ne zatvaraju usta nekako neuroticni, nisu sposobni da slusaju drugog, i misle da su uvek u pravu. Takvu zensku jos nisam upoznala, sto ne znaci da ih nema  wink.gif

možda si ti takva pa nije ni moguće da upoznaš takvu još jednu
biggrin.gif

#51 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 01 August 2006 - 11:45

QUOTE(amelija @ 1 Aug 2006, 09:54)
Jos jedna veoma siroko rasprostranjena: on mora da bude obrazovaniji od nje, ili barem da budu jednaki, a obrnuto je apsolutno nedopustivo.


Meni je zanimljiva jedna varijacija ove predrasude: on mora zaradjivati vise od nje, jer inace manje vrijedi od nje. Znam neke muskarce koji ne bi mogli podnijeti da im bolja polovica zaradjuje vise od njih. Bilo bi zanimljivo vidjeti da li ovaj stereotip utjece na razlike u placama, tj. na cinjenicu da su muskarci bolje placeni od zena koje rade iste poslove.

#52 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 01 August 2006 - 11:57

QUOTE(Cro-boy @ 1 Aug 2006, 12:45)
Bilo bi zanimljivo vidjeti da li ovaj stereotip utjece na razlike u placama, tj. na cinjenicu da su muskarci bolje placeni od zena koje rade iste poslove.

Mislim da i jedno i drugo potice od teze da su zene pre svega tu zbog radjanja i podizanja dece, i da se bilo koja druga aktivnost zena smatra "petljanjem u nesto gde joj zapravo nije mesto" + "pokusavanje necega sto ionako nikada nece uspeti, barem ne u potpunosti" + "mozda cak ona i moze sve to ali ionako iovako ce pre ili kasnije ona osetiti neodoljivu potrebu da rodi decu i onda ce naravno sve drugo napustiti".

A ono drugo je vezano za to u smislu "vazno je da muskarac ima dobar posao, dobre pare, dobro obrazovanje, itd, itd", a zena - pih, to uopste nije mnogo bitno jer to je ionako sve cista igrarija, a zna se sta je njena primarna funkcija.

#53 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 01 August 2006 - 12:08

Ne delim san svakog homoseksualca da ga kresne obdareni crnac.
Iskreno, gadi mi se sama pomisao.

#54 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 12:29

QUOTE(Cro-boy @ 1 Aug 2006, 12:45)
Meni je zanimljiva jedna varijacija ove predrasude: on mora zaradjivati vise od nje, jer inace manje vrijedi od nje. Znam neke muskarce koji ne bi mogli podnijeti da im bolja polovica zaradjuje vise od njih. Bilo bi zanimljivo vidjeti da li ovaj stereotip utjece na razlike u placama, tj. na cinjenicu da su muskarci bolje placeni od zena koje rade iste poslove.
Nebih rekao da je problem ako žena zarađuje nešto više od muškarca ali ako ona zarađuje drastično više onda to zaista ponekad postaje problem.

Glede razlike u plaćama za isti posao....malo mi je sumnjiv taj pojam "isti posao". Birokrate u statističkim uredima često znaju baratati pojmovima koji sve stavljaju u isti koš. Primjerice....nije svaki kirurg jednostavno kirurg postoje bolji i lošiji kirurzi.

Edited by josip, 01 August 2006 - 12:30.


#55 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 12:34

QUOTE(amelija @ 1 Aug 2006, 12:09)
Utoliko bolje smile.gif

Mada moguce i da zavisi od samog stepena obrazovanja, tj jedno je ako im ne smeta sto su one doktorirale a oni "samo" diplomirali, ali da li je 'ok' da on npr bude elektricar a ona zavrsila fakultet ili cak i doktorirala? Ili npr doktorka i "medicinski brat"? Ili dipomirana inzinjerka i seljak - prodavac paprika?
Iz prakse ljudi koje poznajem i koje sam poznavao obično problem nastaje sa ženske strane ( ne samo nje same več i njene obitelji, prijatelja i sl. ) kao "što ti fakultetski naobrazovana osoba ( ili još gore doktorica ) radiš sa neobrazovanom i neambicioznom budalom".

Nikada nisam primjetio da bi muškarcu smetala ženina naobrazba. Ako bi netkome i smetala ta razlika to bi bilo isključivo kao samodbrana od omalovažavanja od strane nje i njenih.

Edited by josip, 01 August 2006 - 12:36.


#56 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 01 August 2006 - 12:35

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 13:29)
Nebih rekao da je problem ako žena zarađuje nešto više od muškarca ali ako ona zarađuje drastično više onda to zaista ponekad postaje problem.


Meni ne bi bio (nadam se). Ja sam emancipirani muskarac. tongue.gif

QUOTE
Glede razlike u plaćama za isti posao....malo mi je sumnjiv taj pojam "isti posao". Birokrate u statističkim uredima često znaju baratati pojmovima koji sve stavljaju u isti koš. Primjerice....nije svaki kirurg jednostavno kirurg postoje bolji i lošiji kirurzi.


Ma sumnjiv je i meni ali ipak, statistika barata velikim brojevima pa se mogucnost statisticke pogreske svodi na minimum.

#57 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 August 2006 - 12:36

QUOTE(Cro-boy @ 1 Aug 2006, 11:45)
...Znam neke muskarce koji ne bi mogli podnijeti da im bolja polovica zaradjuje vise od njih. ...


pretpostavljam da ima takvih dosta.
to mi je skroz neshvatljivo. zar nije bolje imati vise para, sta je bitno ko vise zaradjuje....

#58 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 01 August 2006 - 12:39

QUOTE(Cro-boy @ 1 Aug 2006, 13:35)
Meni ne bi bio (nadam se). Ja sam emancipirani muskarac.  tongue.gif
Vidiš meni bi. Ne govorim ovdje o duplo večim zaradama ( dapaće...veča zarada više love za potrošit ) več o skroz drugom svijetu u kome tvoja djevojka džeparcem kupuje naočale za sunce u vrijednosti dvije tvoje mjesečne plaće. ( konkretan slučaj jednog mog prijatelja od prije par dana )

Edited by josip, 01 August 2006 - 12:42.


#59 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 August 2006 - 12:42

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 12:29)
Glede razlike u plaćama za isti posao....malo mi je sumnjiv taj pojam "isti posao". Birokrate u statističkim uredima često znaju baratati pojmovima koji sve stavljaju u isti koš. Primjerice....nije svaki kirurg jednostavno kirurg postoje bolji i lošiji kirurzi.


to je i meni uvek bilo sumnjivo, pa i sama takozvana cinjenica da zene za "isti" posao dobijaju manje para...

#60 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 01 August 2006 - 12:45

QUOTE(josip @ 1 Aug 2006, 13:39)
več o skroz drugom svijetu u kome tvoja djevojka džeparcem kupuje naočale za sunce u vrijednosti dvije tvoje mjesečne plaće. ( konkretan slučaj jednog mog prijatelja od prije par dana )

a ako su u pitanju dva skroz razlicita sveta gde decko/muz dzeparcem kupuje naocare za sunce u vrednosti dve devojcine/zenine plate, onda tu problema ama bas nikakvih nema?