Jump to content

Photo

Dijalekti

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#1 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 24 July 2006 - 17:41

Centalizacija – dominacija – subordinacija, procitah ovde negde. Sjajna asocijacija za dijalekte i njihov polozaj u odnosu na standardni jezik.

Kao sto i sama rec implicira, narecja su odstupanje od opste priznatog knjizevnog (govornog) jezika. U pisanom jeziku se dijalekti ”tolerisu” zarad stilskog odrzanja folklorno-nostalgijske perspektive. U govornom jeziku se sve uglavnom svodi na pitanje dobre volje i licnog ukusa kod jezicki ”standardnih” sagovornika. Cak i oni koji iskreno praktikuju jezicku toleranciju mogu priznati da neke dijalekte vole vise a neke manje.

Tema se moze (i verovatno ce se) rasplinuti … neka (!), jer postoji mnogo aspekata. Svaka diskusija o jeziku postaje neminovno diskusija o pravilima i ukusu. A jezik je i sredstvo (za komunikaciju) i cilj (stvaranje identiteta). Nesto najintimnije. Nesto sto zivi (da izbegnem rec ”organski”, uvek me asocira na nepodnosenje) …

Bice mozda previse odjednom ali razlicitim dijalektima se posrecilo na razlicite nacine. Neki su postali (standardni) jezici. O tom potom ako diskusija zazivi …

Koje narecje cujete rado a koje nerado? Onako organski … wink.gif

#2 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 24 July 2006 - 20:09

Радо војвођанско, а кад чујем оне Врањанце, заболи ме главе.
Ме мио= купао сам се(?)...

#3 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 24 July 2006 - 21:52

Dijalekte ne slusam "organski".

...

U Srbiji je su govornici svega sto je juzno od Dunava stigmatizovani kao "glupi" i "neobrazovani", a svega sto je severno od Dunava kao "spori", "bezazleni", i "smesni". U sredini je Ostrvo Beograd, koje se u jezickom smislu smatra "nultim akcentom" i "nultim dijalektom".

Nista cudno. Takva je situacija na mnogo mesta. Dijalekti sirom Evrope su u nezavidnom polozaju. Cak i u zemljama gde su dijalekti siroko zastupljeni u javnom zivotu (Norveska, Svajcarska), govornici otvoreno prestiznih varijeteta (Oslo, Bergen) imaju daleko bolji pristup drustvenim/ekonomskim dobrima nego govornici ruralnih dijalekata (recimo Stril iz bergenskog zaledja).

Gde ima copora im i hijerarhije.

EDIT: NEZAVISNOM --> NEZAVIDNOM

Edited by Crveniautobus, 25 July 2006 - 00:42.

#4 Hannah

Hannah
  • Members
  • 260 posts

Posted 24 July 2006 - 23:54

Koji dijalekt organski ne podnosim?
Take a wild guess.. rolleyes.gif biggrin.gif

#5 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 25 July 2006 - 00:24

QUOTE(Hannah @ 25 Jul 2006, 00:54)
Koji dijalekt organski ne podnosim?
Take a wild guess.. rolleyes.gif  biggrin.gif

Kaj si rekla? biggrin.gif

Edited by DJ_Vasa, 25 July 2006 - 00:25.

#6 Hannah

Hannah
  • Members
  • 260 posts

Posted 25 July 2006 - 00:35

QUOTE(DJ_Vasa @ 25 Jul 2006, 00:24)
Kaj si rekla? biggrin.gif

Joj kak si me samo skužio? tongue.gif

#7 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 July 2006 - 08:38

Nema nista da ne podnosim, samo neke dijalekte razumem bolje a neke losije (da ne kazem skoro uopste biggrin.gif ).

A nemacki dijalekti su isto vrlo interesanti, oni severniji tvrde da se na jugu uopste ne prica nemacki, a istina jeste da na jugu zvuci kao da se neko zajebava.
Pa onda je tu i austrijski nemacki koji zvuci jos vise na zajebanciju.
A svajcarski nemacki vise uopste i nije nemacki, u sustini. A onda oni imaju svoje dijalekte i jos se isto preganjaju oko toga (kao ono bah ti si iz Berna a ja sam iz Züricha, tvoj dijalekat je glupav).

#8 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 25 July 2006 - 08:44

QUOTE(Crveniautobus @ 24 Jul 2006, 22:52)
U Srbiji je su govornici svega sto je juzno od Dunava stigmatizovani kao "glupi" i "neobrazovani", a svega sto je severno od Dunava kao "spori", "bezazleni", i "smesni". U sredini je Ostrvo Beograd, koje se u jezickom smislu smatra "nultim akcentom" i "nultim dijalektom".

Nisam cula da u Belgiji nekoga smatraju "seljakom" ako govori dijalekt. Evt. moze biti prokomentarisano, ovaj je iz tog i tog kraja. Zanimljivo je da na TV-u obicno stave subtitle kada puste snimak nekoga ko prica dijalekt. Inace, nista spec.

#9 tula (hiperborejska)

tula (hiperborejska)
  • Sleepers
  • 37 posts

Posted 25 July 2006 - 15:14

QUOTE(Crveniautobus @ 24 Jul 2006, 21:52)
Dijalekte ne slusam "organski".

...

Potkrala vam se jedna greska. Ne "U Srbiji.....", nego "U Beogradu.....".

#10 leeence

leeence
  • Members
  • 170 posts

Posted 26 July 2006 - 00:27

ja vojvodjanski nikako ne varim...
a pritom prave i kardijalne greshke u gramatici...
nishki mi je hilerijus-a na odsustvo gramatike se brzo naviknesh a i oni se sami poshale na voj rachun ponekad...

trenutno mi u it para ushi romanjolski koji je nepodnoshnjiv za slushati, a koriste uvek iste rechi...uzas...
neshto malo manje me nervira toskanski, koji je takodje tragichan-> npr. coca cola=hoha hola

#11 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 26 July 2006 - 04:20

QUOTE(leeence @ 26 Jul 2006, 02:27)
a pritom prave i kardijalne greshke u gramatici...

rolleyes.gif

A zjaju li pravopis?

#12 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 July 2006 - 07:23

QUOTE(Crveniautobus @ 26 Jul 2006, 04:20)
rolleyes.gif

A zjaju li pravopis?

laugh.gif

maj jok, "samo sedidu i nista ne radidu"

laugh.gif

#13 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 26 July 2006 - 07:47

QUOTE(cyberwor/L/d @ 26 Jul 2006, 08:23)
laugh.gif

maj jok, "samo sedidu i nista ne radidu"

laugh.gif

Ma kako samo sedidu, pa ko radidu na njive? Dodjoši?

#14 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 July 2006 - 08:55

QUOTE(leeence @ 26 Jul 2006, 01:27)
ja vojvodjanski nikako ne varim...

ne diraj! mad.gif

#15 leeence

leeence
  • Members
  • 170 posts

Posted 26 July 2006 - 12:10

QUOTE(jvujuc @ 26 Jul 2006, 07:47)
Ma kako samo sedidu, pa ko radidu na njive? Dodjoši?

jashta...