Jump to content


Photo

Put za Crnu Goru


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#1 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 23 July 2006 - 13:20

Trebalo bi da krenem 'dole' za 10ak dana, pa me zanima kakva su iskustva ljudi koji su skoro išli (naravno, ako ikog takvog ima ovde smile.gif)

Ne bih postavljao ovaj topik da je stvar regularna jer sam standardni put Ibarska - Zlatibor - Kanjon Morače - Pg - Ct - Bu prešao nebrojeno puta zadnjih 13 godina, ali sam nešto načuo da se sad dosta deonica 'radi', da su gužve zbog toga i sl. smaranja, kao i da je trenutno put preko Bosne mnogo bolji izbor.
Čuo sam da je taj put lepo skockan, pa ako nekog ne mrzi da napiše koju o ruti baš bih bio zahvalan. Putovaću noću pa nisam baš siguran da li ću imati nekog usput da pitam za put rolleyes.gif

#2 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 23 July 2006 - 14:26

Pokusaj da nadjes nagde SAT (jedan od 3-4 prethodna broja, nisam tacno siguran koji). Radili su patrolu i dali kompletnu auto kartu bgd-bd...

#3 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 23 July 2006 - 16:52

QUOTE(fancy @ 23 Jul 2006, 14:20)
Trebalo bi da krenem 'dole' za 10ak dana, pa me zanima kakva su iskustva ljudi koji su skoro išli (naravno, ako ikog takvog ima ovde smile.gif)

Ne bih postavljao ovaj topik da je stvar regularna jer sam standardni put Ibarska - Zlatibor - Kanjon Morače - Pg - Ct - Bu prešao nebrojeno puta zadnjih 13 godina, ali sam nešto načuo da se sad dosta deonica 'radi', da su gužve zbog toga i sl. smaranja, kao i da je trenutno put preko Bosne mnogo bolji izbor.
Čuo sam da je taj put lepo skockan, pa ako nekog ne mrzi da napiše koju o ruti baš bih bio zahvalan. Putovaću noću pa nisam baš siguran da li ću imati nekog usput da pitam za put  rolleyes.gif


isao nekoliko puta, poslednji put prosle godine. uvek biram taj put jer mi usput posetim roditelje smile.gif

ako izuzmemo to, zasto mislim da bi svi trebali da koriste taj put? zato sto je neuporedivo manja guzva. a ako ides u boku, narocito ako ides u herceg novi, onda ti je taj put blizi.

na raspolaganju ti je nekoliko varijanti i u svim tim varijantama prolazis kroz focu. od beograda ti je najbrze da do foce stignes preko valjeva, bajine baste i visegrada. nisam nikad presao taj kompletan put ali sam isao par puta od beograda do bajine baste preko debelog brda (ili bese debeli breg?) i mogu ti reci da je put bio u dosta losem stanju. ono sto vredi te zrtve je pogled na drinu kad pocnes da se spustas prema njoj.

druga varijanta ti je da od beograda krenes auto putem ka zagrebu, iskljucis se za sabac, potom nastavis u pravcu loznice, u bosnu udjes na prelaze sepak, zatim ides u zvornik, milice, vlasenica, han pijesak, rogatica, gorazde, foca. ova varijanta je duza nekih 90 km ali je vrlo verovatno da ces brze stici nego ako ides preko valjeva i bajine baste. put je uglavnom u dobrom stanju, osim jednog malog dela izmedju sapca i loznice gde je nesto losiji ali podnosljiv. deo puta izmedju han pijeska i rogatice je prilicno uzivanje za one koji vole planinski krajolik.

kad stignes u focu opet imas 2 opcije, u zavisnosti od toga u koji deo primorja ides.

opcija br. 1 je preko scepan polja. prosle godine je ta opcija podrazumevala dve stvari: deo puta u duzini od 13km na bosanskoj strani koji je u toliko ocajnom stanju da bi neki prosecan makadam bolje odradjivao posao ali i neke od najlepsih pejzaza koje sam u zivotu video (a ja sam autom obisao doslovce pola evrope), narocito dok se vozis prema pluzinama, obalom vestackog pivskog jezera. ako izuzmemo tih 13 kilometara, put je dalje u vrlo pristojnom stanju. nakon pluzina, ides prema niksicu, danilovgradu i podgorici. od podgorice ti je sve vise nego dobro poznato.

opcija 2 ti je da od foce krenes prema gackom, bileci i trebinju. ova opcija je narocito pogodna ako ides u herceg novi. procices i kroz legendarno tjentiste, pored dva jezera, imaces priliku da uzivas u perlepoj prirodi. trebinje je jedan veoma simpatican grad. od trebinja se penjes preko nekih brda (jedno od sela koje prolazis se zove tuli, to sam zapamtio), a potom se spustas u boku, precizno u meljine. crnogorci su resili da tu naprave ekstra dobar put ali ga prosle godine nisu bili zavrsili, tako da je poslednjih 6-7 kilometara pre meljina jedan uski puteljak na kojem se 2 auta moraju ozbiljno pomuciti da se mimoidju. sem toga, put kroz hercegovinu je u vrlo pristojnom stanju.

da rezimiram, preporucujem ti put kroz bosnu iz vise razloga:
1) da malo promenis biggrin.gif
2) okolis je predivan
3) nema guzve i voznja je pravo uzivanje

edit: sad videh da ces putovati nocu. mozes ignorisati sve moje komentare koji se ticu prirodnih lepota tongue.gif

putevi su inace u bosni solidno oznaceni i neces imati problema sa snalazenjem.

Edited by ikar, 23 July 2006 - 16:55.


#4 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 23 July 2006 - 18:51

Pridruzujem se prethodnom komentaru. Znaci Bosna i nista vise - zute linije sa strane, bela po sredini, drzi se ogranicenja i bice sve u redu. Put je milina ako znas da uzivas u voznji, guzve nikakve, kamiona skoro da i nema... Moja ruta je (doduse iz NS)ali opet autoputem za ZG, ali se ne iskljucujes za Sabac, vec nastavljas do Kuzmina, odatle iskljucenje prema granici Sremska Raca i onda putem prema Bijeljini, Zvorniku i dalje sve kako je vec receno...
Od Foce sam isao na Trebinje i posle na Herceg Novi... Taj put do Meljina stvarno ume da bude strasan, narocito ako naidje lokalni bus smile.gif ali snaci ces se, nikakav problem...
Bosanska policija- svi kazu spremi sitne evre i bice u redu - prosle godine mi nisu pravili problema, ali da znas: pojas obavezno, svetla SVE vreme ON, zuti prsluk (vazi i za CG), sajla, trokut, medjunarodna vozacka kako se kome svidis, i picis... Sokolac, kafe-picerija-diskoteka Viktorija, ne moz' promasiti, ogromni pleksiglas stubovi u obliku slova V sa desne strane puta, pristojan WC, dosta dobre pice (5KMova = 2.5E)...
AKo ti se ne zuri, u mestu Ustipraca - (gde inace ides na raskrsnici/mostu desno ka Gorazdu i dalje na more), ti produzi pravo za Visegrad da vidis NaDriniCupriju. Nije neki dozivljaj, ali eto mene nije mrzelo!

Edited by kovjanic, 23 July 2006 - 18:53.


#5 Heinz

Heinz
  • Members
  • 50 posts

Posted 23 July 2006 - 20:30

Ja sam pre 2 godine išao iz Meljina, preko Trebinja, Bileće, Goražda, Srbinja, Višegrada i put je stvarno OK. Ograničenja u BiH su redom 40 kmh za sva naseljena mesta sve dok se iz njih ne izađe, na dosta mesta je 60 kmh a retko gde 80 kmh. Od Višegrada opet imaš opciju da ideš na Zlatibor pa Ibarskom, ili na Bajina Bašta - Valjevo, što se meni nikako ne sviđa jer je preko Debelog Brda smor neviđeni, nikad da se stigne smile.gif, a opet od Valjeva se izlazi na Ibarsku i ulazi se u Beograd u kilometarskim kolonama sa punom linijom na putu.

Za fancy-ja predlog:
Beograd - Mladenovac - Topola - Rudnik (izbegne se smaranje dok se stigne do Ibarske na Pevcu) - Preljina - Kraljevo - Novi Pazar - Rožaje - Berane - Mojkovac - Podgorica - Petrovac. I nazad istim putem smile.gif

#6 Mixajlon

Mixajlon
  • Members
  • 14 posts

Posted 23 July 2006 - 22:03

A zna li neko kakva je magistrala kroz Bosnu koja ide preko Doboja, Zenice i za Sarajevo?

Iz Sombora sam pa bi mi najblize bilo da presecem put preko Hrvatske do Bos. Samca i dalje na Modricu, Doboj i dalje. Posto put ide dolinom Bosne voleo bih da izbegnem velike uspone i serpentine.
Pre rata sam redovno isao tuda ali sad ne znam kakav je put i ima li puno policijske kontrole usput.

HVALA

#7 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 24 July 2006 - 06:51

QUOTE(Mixajlon @ 23 Jul 2006, 23:03)
A zna li neko kakva je magistrala kroz Bosnu koja ide preko Doboja, Zenice i za Sarajevo?
Iz Sombora sam pa bi mi najblize bilo da presecem put preko Hrvatske do Bos. Samca i dalje na Modricu, Doboj i dalje. Posto put ide dolinom Bosne voleo bih da izbegnem velike uspone i serpentine.
Pre rata sam redovno isao tuda ali sad ne znam kakav je put i ima li puno policijske kontrole usput.
HVALA


Vidi mozda mozes OVDE naci odgovor!
A takodje, ljudi iz Bihamka (Bosansko-hercegovacki AutoMoto Klub) su mi ljubazno odgovorili licno na email, na to isto pitanje u maju ove godine, ali sad ne mogu naci email... ako nadjem prosledicu ti! A mozes ih i sam pitati. http://www.bihamk.ba Ziveli!

Edited by kovjanic, 24 July 2006 - 06:54.


#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 24 July 2006 - 09:22

Ja sam pre dve godine u povratku išao trasom more - Podgorica - Mojkovac - Kanjon Tare (svratili na Žabljak) - Pljevlja - Prijepolje, posle po starom. Lepa priroda i solidan put. Razmišljam ako podjem ove godine, da idem Pljevlja - Žabljak - Nikšić - Podgorica. Ima li neko informacije?

Edited by alberto.ascari, 24 July 2006 - 09:24.


#9 Strangelove

Strangelove
  • Members
  • 101 posts

Posted 24 July 2006 - 14:51

Moze neko da mi kaze da li je za BiH potreban zeleni karton osiguranja i medjunarodna vozacka dozvola. Hvala!

#10 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 24 July 2006 - 15:21

QUOTE(Strangelove @ 24 Jul 2006, 15:51)
Moze neko da mi kaze da li je za BiH potreban zeleni karton osiguranja i medjunarodna vozacka dozvola. Hvala!


zeleni karton je obavezan, kao i uvek kad ides u inostranstvo. medjunarodnu dozvolu mi niko nikad nije trazio. ipak, za svaki slucaj je uvek ponesem sa sobom.

p.s. ja sam mislio da je vadjenje zelenog kartona obavezno prilikom registracije vozila...

#11 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 24 July 2006 - 15:30

QUOTE(alberto.ascari @ 24 Jul 2006, 10:22)
Ja sam pre dve godine u povratku išao trasom more - Podgorica - Mojkovac - Kanjon Tare (svratili na Žabljak) - Pljevlja - Prijepolje, posle po starom. Lepa priroda i solidan put. Razmišljam ako podjem ove godine, da idem Pljevlja - Žabljak - Nikšić - Podgorica. Ima li neko informacije?


isao sam prosle godine putem niksic-zabljak. prvo sam nekih 40 km isao putem za pluzine (solidan, sirok put sa ekstremno niskim intenzitetom saobracaja), a potom sam skrenuo za savnik i dalje prema zabljaku. do savnika je solidan put sa prilicnem brojem krivina, od savnika je pravi planinski put, u dobrom stanju ali prilizno uzak i mora se nesto opreznije voditi. priroda je prekrasna. preporucujem. na zabljaku smo rucali u kafani koja se cini mi se zove jasen (nisam 100% siguran). sjajno kiselo mleko i raznorazni ustipci, pite i naravno prsut.

edit: koliko znam postoji i drugi put od niksica prema zabljaku ali ne znam kakav je.

edit 2: od zabljaka se moze krenuti i prema pluzinama putem koji vodi kroz nacionalni park. prilicno jedinstven vizuelni dozivljaj, netaknuta priroda. medjutim, nekih 15ak kilometara je makadam. ja sam prosao putnickim autom bez vecih problema ali je 20 km/h maksimalna brzina. ko ima terensko vozilo, apsolutno preporucujem. putnickim autom se ipak ne isplati.

Edited by ikar, 24 July 2006 - 15:34.


#12 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 24 July 2006 - 16:02

QUOTE(ikar @ 24 Jul 2006, 16:30)
isao sam prosle godine putem niksic-zabljak. prvo sam nekih 40 km isao putem za pluzine (solidan, sirok put sa ekstremno niskim intenzitetom saobracaja), a potom sam skrenuo za savnik i dalje prema zabljaku. do savnika je solidan put sa prilicnem brojem krivina, od savnika je pravi planinski put, u dobrom stanju ali prilizno uzak i mora se nesto opreznije voditi. priroda je prekrasna. preporucujem. na zabljaku smo rucali u kafani koja se cini mi se zove jasen (nisam 100% siguran). sjajno kiselo mleko i raznorazni ustipci, pite i naravno prsut.

edit: koliko znam postoji i drugi put od niksica prema zabljaku ali ne znam kakav je.

edit 2: od zabljaka se moze krenuti i prema pluzinama putem koji vodi kroz nacionalni park. prilicno jedinstven vizuelni dozivljaj, netaknuta priroda. medjutim, nekih 15ak kilometara je makadam. ja sam prosao putnickim autom bez vecih problema ali je 20 km/h maksimalna brzina. ko ima terensko vozilo, apsolutno preporucujem. putnickim autom se ipak ne isplati.



OK, hvala. Videćemo...

#13 Strangelove

Strangelove
  • Members
  • 101 posts

Posted 24 July 2006 - 16:29

QUOTE(ikar @ 24 Jul 2006, 16:21)
zeleni karton je obavezan, kao i uvek kad ides u inostranstvo. medjunarodnu dozvolu mi niko nikad nije trazio. ipak, za svaki slucaj je uvek ponesem sa sobom.

p.s. ja sam mislio da je vadjenje zelenog kartona obavezno prilikom registracije vozila...


Hvala!

#14 leeence

leeence
  • Members
  • 170 posts

Posted 24 July 2006 - 17:20

QUOTE(ikar @ 24 Jul 2006, 15:30)
na zabljaku smo rucali u kafani koja se cini mi se zove jasen (nisam 100% siguran). sjajno kiselo mleko i raznorazni ustipci, pite i naravno prsut.

edit: koliko znam postoji i drugi put od niksica prema zabljaku ali ne znam kakav je.

edit 2: od zabljaka se moze krenuti i prema pluzinama putem koji vodi kroz nacionalni park. prilicno jedinstven vizuelni dozivljaj, netaknuta priroda. medjutim, nekih 15ak kilometara je makadam. ja sam prosao putnickim autom bez vecih problema ali je 20 km/h maksimalna brzina. ko ima terensko vozilo, apsolutno preporucujem. putnickim autom se ipak ne isplati.


da nije jezero kafana?? gde ste je nashli? ovo jasen mi nepoznato skroz...
drugi put je gotovo isti, svejedno je kojim idesh.

bicje da su ondak stavili josh dosta asfalta na putu za pluzine. anyway ko zabasa u te krajeve nikako da ne propusti put zabljak - pluzine. priroda je fantastichna a i zgodno je za planinarenje-> prodje se iza masiva do mesta koje se zove Sedlo (na durmitoru ima xy mesta koje se zovu Sedlo, ovo je bash upechatljivo), odatle se za mnogo kracje vreme stize do mnogih vrhova nego iz samog zabljaka... u letnje doba da se sresti po neki planinar...ima i nekoliko izvora, pa se fino ushtedi mesto u rancu za vodu! kabanica iz a must, planina je surova i vreme se menja u sekundi..

ps. tolpo preporuchujem i izlet do Cjukovca...takodje kolima pa jedno 20-30min peshke

#15 tula (hiperborejska)

tula (hiperborejska)
  • Sleepers
  • 37 posts

Posted 25 July 2006 - 07:54

"opcija br. 1 je preko scepan polja. prosle godine je ta opcija podrazumevala dve stvari: deo puta u duzini od 13km na bosanskoj strani koji je u toliko ocajnom stanju da bi neki prosecan makadam bolje odradjivao posao ali i neke od najlepsih pejzaza koje sam u zivotu video (a ja sam autom obisao doslovce pola evrope), narocito dok se vozis prema pluzinama, obalom vestackog pivskog jezera. ako izuzmemo tih 13 kilometara, put je dalje u vrlo pristojnom stanju. nakon pluzina, ides prema niksicu, danilovgradu i podgorici. od podgorice ti je sve vise nego dobro poznato."

Ovo, za tih 13 km ocajnog puta, je tacno. Ali je krajobraz i na tih 13 kilometara fantastican! Dakle, ne zuris, ides na odmor.