Jump to content


Photo

marija antoaneta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#16 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 25 July 2006 - 11:19

QUOTE(amelija @ 25 Jul 2006, 12:09)
Sramota je ovo sto cu reci - ali ja sam non-stop prepuna praznih plasticnih flasa koje nikako da vratim u prodavnicu, najvise zbog toga sto zaboravim gde sam sta tacno kupila. Pa posle nekog vremena svi promene ambalaze pa vise ni ne mogu da vratim, i sve tako blesavo nesto.
Tako da bi meni bilo mnogo lakse kad bi postojali neki opsti "kontejneri" gde to mogu posle da ostavim i gotovo, bez obzira na kauciju.


Sorry, ali ne kuzim huh.gif
Mozes li mi to malo pojasniti...

Iz tvog posta sam shvatio da je tamo gdje zivis na snazi zakon slican ovome kod nas, tj. da se ambalaza vraca u ducane gdje se onda kupcima vraca iznos koji su prethodno platili kao kauciju.

Ako je tako, onda nije valjda da se ambalaza mora vratiti u istu onu prodavaonicu u kojoj je kupljena? huh.gif

Ovdje kod nas postoji propis po kojemu svi ducani koji su veci od 50 m2 (brojku sam lupio) moraju prikupljati ambalazu. Dakle, svejedno je kome ju vracas, taj ju mora preuzeti i vratiti ti 50 lipa koje si dao za kauciju.

A sto se tice kontejnera, problem je njihova dostupnost, a ducana ima na svakom koraku.

#17 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 July 2006 - 11:37

QUOTE(Cro-boy @ 25 Jul 2006, 12:19)
Ako je tako, onda nije valjda da se ambalaza mora vratiti u istu onu prodavaonicu u kojoj je kupljena?  huh.gif

Ne mora u bukvalno istu, ali je problem sto npr prodavnica A prodaje npr koka-kolu u ambalazi X a prodavnica B u ambalazi Y, i onda ne mozes da vratis flasu X u ducanu B.

#18 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 25 July 2006 - 12:20

QUOTE(amelija @ 25 Jul 2006, 12:37)
Ne mora u bukvalno istu, ali je problem sto npr prodavnica A prodaje npr koka-kolu u ambalazi X a prodavnica B u ambalazi Y, i onda ne mozes da vratis flasu X u ducanu B.


Pa ovo je stvarno glupavo!! ohmy.gif

Kod nas mozes u bilo koju prodavaonicu (dakle vecu od spomenutih 50 kvadrata) vratiti bilo kakvu ambalazu. Pri tome cak nije bitno da li uopce doticna prodavaonica prodaje pice!

Auuu... onda si stvarno u pravu... sad.gif

#19 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 25 July 2006 - 13:29

QUOTE
....i onda prosili put kad smo imali ovu temu, dodje neko da nam objasni da se vise energije potrosi za reciklazu nego sto se potrosi da bi se nova amalaza napravila...


Ko god kaze, moze da tvrdi koliko hoce, neka se i potrosi ista energija, ne trose se dodatne, neobnovljive sirovine.

#20 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 27 July 2006 - 02:33

QUOTE(Nimrod @ 25 Jul 2006, 15:29)
Ko god kaze, moze da tvrdi koliko hoce, neka se i potrosi ista energija, ne trose se dodatne, neobnovljive sirovine.

Ovo je prava istina i pravilan rezon za ocuvanje planete. Medjutim ovakav rezon nemaju oni koji bi eventualno ulozili u reciklazu. Njima je bitno koliki je profit. Zato drzave moraju da stoje iza toga i stimulisu ovakve privredne akcije (oslobadjanje poreza ili tako nesto) ili preuzmu organizaciju reciklaze. Recimo EU je formirala neprofitnu organizaciju PETCORE-PET Container Recycling Europe koja treba da promovise reciklazu PET (polyethylene terphthalate, ovo razumeju samo strucnjaci) ambalaze. Ne znam zasto samo PET, valjda je najrasprostranjenija.

Kada kazem drzave, mislim na vlade, njihove agencije, strucne sluzbe, savetnike. Svi oni zajedno moraju da vide i vise i dalje nego privatni preduzetnik. Ako treba i propisima moraju da ga nateraju da smanji zagadjivanje ili recimo da koristi reciklirani materijal. Svakako ovo bi morali najvise da podrze strucnjaci i naucnici raznih fela. Takodje nas neuke bi trebalo stalno plasiti crnim prognozama, ne bi li se dozvali pameti.

Reciklazom se dobija jos nesto sto cesto zaboravljamo. Smanjuju se deponije otpada koje prete da zauzmu ogromne povrsine. Pogotovo je plastika zaguljen otpad jer nece da istruli i zauzima poprilicnu zapreminu. Zato je treba sto manje bacati a sto vise reciklirati.

Lep pozdraU

#21 CikaPera

CikaPera
  • Sleepers
  • 11 posts

Posted 29 July 2006 - 14:24

Ovo je prava istina i pravilan rezon za ocuvanje planete. Medjutim ovakav rezon...


Mali covek zeli preko zice...
Divno je imati iluziju da svojim malim postupcima doprinosimo ocuvanju planete. Lepo je osecati se pozitivno, vredno, znacajno. Spasiti drvo, demonstrirati protiv nuklearki (bombi ili centrala, svejedno). Znam da je divno jer sam bio na takvom tripu.
A onda sam odrastao. Nikako nisam postao pametniji, samo iskusniji. Shvatio sam da:
Kada bi mali covek imao moc da bilo sta popravi, imao bi jednaku moc da isto pokvari. Aksiom je da bi covek iskoristio svu moc koju ima. Postoji povratna sprega na planeti, kada zatrujemo 99% vode kao direktna posledica pomrece 99% stanovnistva, i opet ce biti dovoljno za sve. Trenutno zivimo u raju i prokletstvo je sto ga nismo svesni. Idoli su nam razni velikomucenici. ljudi koji su totalno zastranili od ljudske prirode. Dosli smo u eden da uzivamo i stvaramo, da ispoljimo urodjenu kreativnost koju svaki covek poseduje u nekom obliku. Mi nismo tu da spasavamo svoj dom, gea je ziva i branice se od ljudi i ostalih parazita lisajeva: promenom klime, magnetnog polja ili na neki treci nacin - videcemo (sto rekose slepi).
Jedine dobre investicije su vaspitanje i obrazovanje. S obzirom da sve manje investiramo, bojim se da nam se crno pise. Svaka sledeca generacija sve vise mozdanih resursa koristi za skladistenje informacija a sve manje na razmisljanje. Sistem informisanja i obrazovanja stvara generacije koje veruju/ne veruju. Polako nestaju oni koji razmisljaju i sumnjaju. Nema potrebe stvarati mehanicke robote, mi to svakako jesmo, programirani tokom skolovanja i specijalizovani da sluzimo. Uostalom, jeftiniji smo i lakse nas je kontrolisati.
uff, malo sam pobegao od teme, sorry.

#22 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 06 August 2006 - 07:46

Opudi vas Sir Pera i niko vise ni da zucne. Rece on da nam se crno pise (tu se slazem sa njim) reciklirali, ne reciklirali (tu se bas i ne slazem). Jer ako recikliramo bar ce nam savest donekle biti mirna. I nije samo reciklaza u pitanju nego i shtednja energije, vode i mnogih drugih neobnovivih prirodnih sirovina. Smanjenje zagadjenja svih vrsta, takodje. Uradimo koliko je do nas, bar mi koji imamo decu, da ciste savesti odemo u vechna (sretna) lovista.

Recimo jedno od zagadjenja koje je prilicna nepoznanica, je zagadjenje elektromagnetskim talasima. Tih zracenja ima puno i prirodnih. Na njih bas i ne mozemo da uticemo, ali se treba shtititi od njih. Jedno od elektromagnetskih zracenja kome je covek poprilicno doprineo, a koje izgleda nije bas naivno, je mikrotalasno zracenje (od 300MHz do 300GHz).

U to zracenje spada recimo radarsko zracenje i secam se da smo radarce zajebavali da cuvaju jaja (od zracenja) inace ostadose bez potomstva. Kazu da ima nesto istine u tom zezanju. Na takva zagadjenja niko nas ne upozorava niti nam govori o posledicama. Mozda se jos uvek nedovoljno zna?!? Ali mozda treba i pitati vlade i razna ministarstva i strucne sluzbe. Kao davalac poreze i u neku ruku poslodavac vladara s vladama, treba biti dosadan i preslisavati ih kada god se za to ukaze prilika i/ili povod.

Sada ce Sir Pera da kaze da sam s-uma-sishavshi i da se zanosim (shto bi moji farmeri rekli zamlata), al' pustite me da sanjam.

Lep pozdraU.

#23 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 08 August 2006 - 20:40

Evo sta na jednome sajtu kazu za uticaj mikrotalasnih rerni:

Health
It is often feared by the public that microwaves leak and can cause cancer in humans. While certain microwave radiation can cause cancer in humans, the microwaves emitted from a microwave oven are too weak to do substantial damage. If a microwave were to leak, the microwaves would as Asif Iqbal writing for Suite101.com states, "heat body tissue the same way it heats food (since practically all meat, human or otherwise, is essentially the same." Areas like the eye which have poor blood circulation are most prone to radiation leaks and high levels of microwaves can cause cataracts. High levels of microwave radiation, nothing a microwave oven can produce, can only cause these ailments. A properly built microwave oven leaks almost no radiation that the population doesn't need to worry about getting cancer from the home microwave oven, something that many people fear.


Znaci rerne su bezbedne, ali izgleda ima nekih (certain-odredjenih, kako lepo rekose) mikrotalasa koji mogu da izazovu rak kod coveka. Naravno ne kazu koji su to, koje frekvencije i koje jacine.

Edited by visnja, 08 August 2006 - 20:48.


#24 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 12 August 2006 - 20:39

Bre niko da se primi da diskutuje o ovoj temi. Jedino Lady Visnja (sa Tasmajdana) rece nesto o mikrotalasnom zagadjenju i zacuta. Mora da je i ona zazirala od mikrotalasnih pecnica, pa je malo prostudirala stvar. Inace nisu samo pecnice izvor mikrotalasnog zagadjenja. Tu su i celularci odnosno mobilni telefoni. Ali ajde da manem to i da se usresredim na reciklazu.

Recimo nadjoh na netu da USA jednu trecinu svojih potreba za bakrom pokriva reciklazom. Bakar i jeste deficitaran i strateski materijal. Procentualno je poskupeo vise nego zlato u zadnjih par godina. Evo i ova nasa sokocala, koja nam omogucuju ovu komunikaciju, pored ostalog (plastike, stakla i ko zna cega sve jos) imaju i bakra. Mozda cak imaju i malo zlata.

Pocelo se sa nekakvom reciklazom sokocala (monitor, tastatura, mamina i ostale ploce, kuciste, chvrstnici, mishOvi, kablovi) ali cini mi se dosta traljavom. Nije lako rastaviti sve te komponente i tretirati svaki materijal obaska. Bas me interesuje da li je iko od vas svoj stari kompjuter dao na reciklazu? Ja sam svoj prvi bacio u kontejner i to nocOM u potaji. Nekako mi bilo neprijatno. Drugi sam teslimio nekom klincu, a evo javljam vam se s trece generacije. Kada ovaj rikne nadam se da cu moci da ga recikliram.

Lep pozdraU.

#25 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 15 August 2006 - 22:01

Meni se nekako cini da je ova tema trebala ici na apartide a ne ovde. Zasto? Zato sto tim treba da se bakcu ljudi koji zive po belom svetu a ne narod u Srbiji.

U Srbiji, seljackoj i siromasnoj, se koliko se meni cini zivi prilicno ekoloski i skoro sve se reciklira. Iz nuzde, istina, ali se reciklira. Flase slabo ko baca. Koriste ljudi za rakiju, za domace sokove, za paradajz, razno... Tegle - slatko, ajvar, pekmez... Plasticne kese tesko da ce ko baciti osim ako su pukle. Nose ljudi na pijac. U kupovinu niko ne ide bez cegera. Jes da mlad svet ne izlazi iz automobila ali oni stariji i te kako paze. Nema love za gorivo. Klopa se ne baca. Kosti i otpatci se daju zivotinjama. Garderoba se nosi decenijama. Bojler pale samo nocu i to ne svaku noc. Slabo se narod kupa. Peglaju i peru za jeftine struje. Nisam cuo da je iko palio masinu za ves za tri majice. Stedi se ama bas sve. Eto.

Sad, naravno da se u zapadnom potrosackom svetu misli o reciklazi ali ja ne znam sta bi se ovde recikliralo. Ono malo burzuja sto trosi i baca kao na zapadu i ne moze bas toliko da nadjubri. Sve u svemu, kad je u pitanju ta reciklaza ima zapad jos dobrano da se osvescuje da bi prisao Srbiji.

Sad jos samo treba objasniti narodu da taj trend treba zadrzati i kad se u Srbiji pocne ziveti normalno. A to je vec teze...