Jump to content


Photo

Amerika vs ostatak sveta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1171 replies to this topic

#1 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 30 June 2006 - 15:49

Kako izgleda ziveti u Americi?

Standard?
Life style?
Okruzenje/kulturoloski sok?
Skole?
Zaposlenje?
Zdravstvo?
Raja? (Gaja i Vlaja? )
Tornada?
Kriminal?

Koji deo Amerike preferirate za zivot a koji za zabavu i razonodu?

Ovo su samo generalna pitanja, ko god zivi u Americi sta god da napise ne moze da promasi temu.

Oni koji ne zive NARAVNO mogu takodje da misle ovde naglas, ali molicu da ne daju bas totalitarno masti na volju.

#2 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 30 June 2006 - 18:48

Kakva erozija.
Poceti sa pitanjem: kako se zivi u Americi
a zavrsiti sa: oni koji ne zive mogu glasno da razmisljaju?!?!

Koliko si joktosekundi rezmislila pre nego sto si postavila ovaj tred?

#3 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 30 June 2006 - 22:24

Ja sam malo pored Amerike, 60 km severno, tako da nije bas da nemam uvid. Inace imam dojam da se u AmeriKi zivi da bi se radilo, dok Europa radi da bi zivela. Bar se za onaj raspust raspilave. Moja Kanada je nesto izmedju, ali vise naginje na Ameriku.

Amosi ne smeju da koriste vise od dva tjedna jer neko na poslu moze da ukapira da se bez njih moze i da im da nogu. Vecina njih i nema veci raspust od ta dva tjedna.

Inace kad si zaposlen, ili imas mali biznis (koji sljaka), sve je OK. Mozes da si priustis solidnu zdravstveno osiguranje, stanovanje u pristojnom kraju, sto znaci i pristojna skola i pristojno okruzenje. To ne znaci da ce komsije da se druze sa tobom, ali bar neces imati problema. Life style je kuca-posao-kuca.

Najlepse i najpristojnije cose Amerike, za mene je gornje desno, odnosno tzv Nova Engleska (sve severno od NEV Jorka do Kanade), ali verovatno i najskuplje za zivot i ne znam kako je za posao. Pristojna je i ova drzava Vasington ispod mene (Sijatl - Boing & MS), saamo gornje levo cose. Inace tu nema ni orkana ni tornada.

Orkani uglavnom duvaju u donjem desnom cosku, a bogme i cela juzna obala (Meksicki zaliv) moze mestimicno da nadrlja. Inace tornado je mnogo manji, lokalniji vetar (tvister, levak, pijavica itd) koji duva u sredini Amerike, u njihovoj Vojvodini.

Kriminal? Sta da ti kazem. Ako izbegavas sirotinjske krajeve manje ga ima. Raja ko raja, ima gi razni. Elem nadam se da ce sada da se jave nasi pravi Amerikanci da ti daju informacije iz prve ruke.

Lep pozdraU.

#4 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 June 2006 - 22:36

Mene nikad nije ni privlačila ni interesovala. U trenutku kada smo rešili da napustimo BG, nije nam ni na pamet pala, prosto mi to ništa ne znači...

dok Europa radi da bi zivela

Ovo potpisujem.

Edited by alberto.ascari, 30 June 2006 - 22:37.


#5 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 01 July 2006 - 01:11

QUOTE(balu @ 1 Jul 2006, 00:24)
Ja sam malo pored Amerike, 60 km severno, tako da nije bas da nemam uvid. Inace imam dojam da se u AmeriKi zivi da bi se radilo, dok Europa radi da bi zivela. Bar se za onaj raspust raspilave. Moja Kanada je nesto izmedju, ali vise naginje na Ameriku.

Amosi ne smeju da koriste vise od dva tjedna jer neko na poslu moze da ukapira da se bez njih moze i da im da nogu. Vecina njih i nema veci raspust od ta dva tjedna.

Inace kad si zaposlen, ili imas mali biznis (koji sljaka), sve je OK. Mozes da si priustis solidnu zdravstveno osiguranje, stanovanje u pristojnom kraju, sto znaci i pristojna skola i pristojno okruzenje. To ne znaci da ce komsije da se druze sa tobom, ali bar neces imati problema. Life style je kuca-posao-kuca.

Najlepse i najpristojnije cose Amerike, za mene je gornje desno, odnosno tzv Nova Engleska (sve severno od NEV Jorka do Kanade), ali verovatno i najskuplje za zivot i ne znam kako je za posao. Pristojna je i ova drzava Vasington ispod mene (Sijatl - Boing & MS), saamo gornje levo cose. Inace tu nema ni orkana ni tornada.

Orkani uglavnom duvaju u donjem desnom cosku, a bogme i cela juzna obala (Meksicki zaliv) moze mestimicno da nadrlja. Inace tornado je mnogo manji, lokalniji vetar (tvister, levak, pijavica itd) koji duva u sredini Amerike, u njihovoj Vojvodini.

Kriminal? Sta da ti kazem. Ako izbegavas sirotinjske krajeve manje ga ima. Raja ko raja, ima gi razni. Elem nadam se da ce sada da se jave nasi pravi Amerikanci da ti daju informacije iz prve ruke.

Lep pozdraU.


Bravo!!! smile.gif

#6 Sunce i More

Sunce i More
  • Members
  • 6 posts

Posted 01 July 2006 - 06:11

Rasput: imam tri nedelje,( i nemam paniku oko toga da ce me zaboraviti ako odem na odmor) a duzina zavisi od duzine radnog staza, prve godine dobijas jednu nedelju, pa tako dalje......... Inace imas pravo i na "bolesne dane" koji se obicno rasporedjuju na po cetiri meseca (tj. cetiri dana na svaka cetiri meseca placeno i to je kod vecine kompanija), ili nesto slicno.
Ako radis za drzavnu instituciju obicno imas placene praznike, a ako si u nekoj od drugih kompanija a radis za praznik obicno dobijes satnicu, plus polovinu iste za taj dan.
Zdravstveno, zavisi od kompanije, ali ako se razbolis nece te bas ostaviti na ulici. Ponekad je mozda bolje da nemas dobro osiguranje, jer ako provale da je osigranje koje placa sve, onda te salju na sve potrebne i nepotrebne preglede.........

Hurikani, Tornada, Poplave.........opasni ili manje opasni kao i sve druge prirodne nepogode koje mogu da te snadju bilo gde na kugli zemaljskoj.

Skole......nema losih skola, postoje samo dobri i losi djaci, to se vidi iz primera Amerike, gde cak i djaci u veoma "losim" srednjim skolama dobijaju stipendije za veoma dobre fakultete.

Life Style? Zavisi od tvog sopstvenog......imas milion i jednu mogucnost, treba da se pronadjes . Ovde na Floridi znam neke nase ljude koji jedva odu na okean tri puta godisnje da se okupaju.......ali to je stvar njihovog izbora. Postoje pozorista bioskopi, biblioteke, koncerti, galerije, neke su stvari veoma skupe za konzumiranje, ali ima dosta toga sto mozes da kozumiras besplatno ili po pristupacnim cenama..............
Zaposlenje......jos uvek jedna od zemalja sa najmanjom stopom nezaposlenosti.
Inflacija........postoji i to poprilicno u zadnje dve godine, mada ne priznaju, ali osetis po novcaniku.
Ako dolazis da bi se obogatio, nemas razloga to mozes i u Srbiji, milionera ima po celom svetu, nisu samo u Americi.
Ako dolazis da bi analizirao Amerikance i posmatrao ih kao Marsovce, nema razloga mozes da ostanes gde si.
Ako dolazis da promenis Ameriku i uveris ih kako smo mi najpametniji i najobrazovaniji, nema razloga ostani gde si.
Ako dolazis da zivis onako kako se "najbolje osecas u sopstevnoj kozi" bez obzira sta drugi misle o tebi, kako te gledaju, koji imas naglasak, koliko kilograma, vestacke sise, plasticne operacije, bokseri, pevaci, gangsteri, ulicari..........milioneri, kamiondzije.........legalna prostitucija u Nevadi, zemljotresi u Kalifornij.....nemas dovoljno dolara danas, pa kupujes na kreditnu karticu, imas otplatu kredita od 30 godina na kucu......
Sve to moze da se promeni i postane sasvim nesto drugo.........
Ovde ima mesta za sve.
Sta jos:
Raja........Sve isto samo na drugom jeziku.

Eto, malo sa krajnjeg juga, daj sad neko sa nekog drugog kraja.

#7 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 01 July 2006 - 06:57

ja radim za americku kompaniju - i ljudi u americi u mojoj (velikoj inace) firmi kada pocnu imaju nedelju dana godisnjeg odmora. maksimalno 4, nakon pet godina staza u komapniji.

amerikanci su bogati, bogata nacija - mnoge stvari - bazicne za zivot, su jeftine a jeftinoca radja ravnodusnost.

ko ono rece, onaj ko ne zna cenu necemu sigurno ne zna vrednost nicega.

p.s. poslednje nije striktno americka slabost.

Edited by mango, 01 July 2006 - 06:58.


#8 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 01 July 2006 - 09:54

QUOTE(alberto.ascari @ 30 Jun 2006, 22:36)
dok Europa radi da bi zivela

Ovo potpisujem.


Kako onda Amerikanci izgledaju tako srecni i nasmejani za razliku od Evropljana (i posebno Ceha)?

Ja volim Ameriku (kao i svi Britanci) i relativno cesto tamo idem. U Americi postoji energija koje u Evropi nema, zemlja je bogata, ljudi imaju entuzijazam za ono cime se bave, prirodni su, jednostavni i friendly.

Priroda je fantasticno lepa i raznovrsna, kultura dobro finansirana i cveta, kafa i kalifornijska vina odlicni, benzin jevtin.

#9 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 July 2006 - 11:06

edit: izaslo mi pola poruke..

Edited by sta dalje, 01 July 2006 - 11:08.


#10 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 July 2006 - 11:07

QUOTE(semele @ 1 Jul 2006, 09:54)
Kako onda Amerikanci izgledaju tako srecni i nasmejani za razliku od Evropljana (i posebno Ceha)?

Ja volim Ameriku (kao i svi Britanci) i relativno cesto tamo idem. U Americi postoji energija koje u Evropi nema, zemlja je bogata, ljudi imaju entuzijazam za ono cime se bave, prirodni su, jednostavni i friendly.

Priroda je fantasticno lepa i raznovrsna, kultura dobro finansirana i cveta, kafa i kalifornijska vina odlicni, benzin jevtin.



izgledaju srecni i nasmejani jer im je to usadjeno od detinjstva kao kod (code) ponasanja koji vodi ka uspehu. a da li su srecni i nasmejani zaista, to ne znam.

ako se neko smeje non stop ne znaci da je srecan. pa i sami evropljani se razlikuju po tome. meni su npr. englezi bas kul zbog toga: nemaju razvucen osmeh a daleko od toga da su nepijatni. naprotiv.

radi se u evropi dosta, ali ipak jos vazi ta teza da se radi da bi se zivelo a ne obrnuto.

da ne dajem suvise masti na volju...ne poznajem dovoljno ameriku. bila sam samo u bostonu po nekim kongresima, u vise navrata ali nikad duze od 3 nedelje. moj utisak je bio pozitivan u smislu da jesu zaista friendly, ne pate od toga odakle je ko i tome slicno . koliko su prirodni...mah..to vec ne znam.
takodje mi je utisak bio da jako robuju pravlima. npr: mladjima od 21-dne godine je zabranjen alkohol. u restoranu smo bili narucili vino, bilo je ocigledno da smo stariji od 21-ne ali kelner nas je ipak terao da mu pokazemo pasose, inace nema vina...
onda, popunjavanje raznih formulara u avionu kad se priblizavalo sletanje ( doduse to je bilo neposredno posle 11.09.2001), jedno pitanje je bilo "da li ste ikad ucestvovali u teroristickim napadima na usa?", sa naznakom da cak i ako odgovoris "yes" ne znaci da te nece pustiti da udjes... malo je smesno.
e da, ostali su mi u secanju i oni racuni na kojima je pisalo "god bless america", imam ih jos, suvenir!

dakle opsti utisak mene koja zivim u evropi, je da obicni ljudi jesu prijateljski nastrojeni, da ne znaju mnogo o politici niti se time bave, da cak mnogi ne znaju ni koje su sve to tamo neke zemlje u evropi nego im je to jednostavno evropa...i da misle da zive u najboljoj zemlji na svetu.

a kako je zaista ziveti tamo, o tome ce oni koji su u americi smile.gif
btw, ni mene nije nikad privlacila i, kada sam odlazila iz bga trazila sam iskljucivo evropu.

#11 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 01 July 2006 - 12:36

QUOTE(sta dalje @ 1 Jul 2006, 11:07)
da ne znaju mnogo o politici niti se time bave, da cak mnogi ne znaju ni koje su sve to tamo neke zemlje u evropi nego im je to jednostavno evropa...i da misle da zive u najboljoj zemlji na svetu.


Nesto sto se cesto Amerikancima zamera je nepoznavanje drugih zemalja i kultura. U Evropi ima dosta evropocentricnosti i stava primadone koja se lako vredja. I meni je nakada to bio shock horror da Amerikanci uglavnom nisu upoznati sa finesama evropske kulture, medjutim ne vise. Amerikanci zive u velikoj zemlji (prostorno) i velikoj (po mogucnostima koje nudi). Istovremeno, Amerikanci zaista zive u jednoj od najboljih zemalja na planeti, a biti svestan toga je dalji izvor optimizma i pozitivne energije.

#12 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 01 July 2006 - 15:36

QUOTE(semele @ 1 Jul 2006, 12:36)
Nesto sto se cesto Amerikancima zamera je nepoznavanje drugih zemalja i kultura.


How (most of) the USA sees the world...



#13 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 01 July 2006 - 19:19

QUOTE(semele @ 1 Jul 2006, 09:54)
Kako onda Amerikanci izgledaju tako srecni i nasmejani za razliku od Evropljana (i posebno Ceha)?



ovo mi zvuci kao neka reklama za koka kolu. smile.gif

Edited by BeatrisDal, 01 July 2006 - 19:21.


#14 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 01 July 2006 - 19:30

QUOTE(semele @ 1 Jul 2006, 11:54)
Kako onda Amerikanci izgledaju tako srecni i nasmejani za razliku od Evropljana (i posebno Ceha)?

Ja volim Ameriku (kao i svi Britanci) i relativno cesto tamo idem. U Americi postoji energija koje u Evropi nema, zemlja je bogata, ljudi imaju entuzijazam za ono cime se bave, prirodni su, jednostavni i friendly.

Priroda je fantasticno lepa i raznovrsna, kultura dobro finansirana i cveta, kafa i kalifornijska vina odlicni, benzin jevtin.


Osvezavajuce.

Amerika je cesto misunderstood. Delom zato sto je tako raznovrsna, delom zato sto o njoj svako ima vec formirano misljenje, bez obzira da li je ikada upoznao jednog jedinog Amerikanca ili jednu jedinu Amerikanku, i, naravno, zbog moci koju ima (ovo poslednje je, svakako, klise).

Zemlja kao zemlja, jedino sto je najvaznija na svetu, pa svako ima neki problem s njom.

#15 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 01 July 2006 - 19:39

QUOTE(sta dalje @ 1 Jul 2006, 13:07)
da cak mnogi ne znaju ni koje su sve to tamo neke zemlje u evropi nego im je to jednostavno evropa...


Kao sto ni mnogi (vecina) u Evropi ne znaju koje su to tamo zemlje koje se granice s Kamerunom ili Laosom, koji je glavni grad Bruneja, i koji je glavni grad drzave Andhra Pradesh u Indiji (76 miliona stanovnika).

Kalifornija ima isto stanovnika kao Belgija, Holandija, i Svedska zajedno. Amerika se sastoji od pedeset drzava. To je vec ceo kontinent. Koliko Evropljana zna na karti sveta da pokaze Burkinu Faso, Uzbekistan, Utah, ili, sta mu ja znam, Severnu Karolinu?