Jump to content


Photo

HI-FI BOLEST


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 08 June 2006 - 12:41

Topic za lozenje na temu hi-fi i hi-end opreme. Ko na cemu slusa muziku?

Izvolte, pucajte

#2 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 08 June 2006 - 13:04

pucali smo wink.gif

Na forumu ima mnogo muzikofila, ali malo audiofila (ili mudro cute, pa se za njih ne zna). Uglavnom je to go parazit do parazita sto po netu halapishe besplatne empetrice i kuchine. Hi-end je miljama daleko od nas.

Kod mene jos ista ova oprema. Samo je sad (novi) Pionir crne boje.

a kod tebe?

#3 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 08 June 2006 - 13:43

nemam trenutno dobar CD player, tu sam u fazi odlucivanja pred kupovinu, pa koristim neki cheapo pioneer DVD

on ide u



ili u prevodu pretpojacalo cary slp98, moj je samo silver boje sasije, nije crven

a odatle u



ili u prevodu aktivne kutije ATC SCM 20 ASL Pro (tako im stoji u krstenici, skraceno ATC 20A pro)

imam i ovo, al nije ustekano



Kuzma Stabi + Stogi + Denon DL160
nisam ga koristio jedno 15 godina

a imam i ovo



Technics SL1210 Mk2
znam da je blasfemija pored Stabija, ali radi posao za brzo preslusavanje

Planiram da pazarim ovaj CD player



Quad 99 CD-P II, sa varijabilnim analognim izlazom iz koga mogu direktno da idem u aktivne kutije, cime broj komponenti u dobrom sistemu smanjujem na minimum, dve.

Da ne kacim ovde slike kablova ph34r.gif

Edited by gazza, 08 June 2006 - 13:47.


#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 June 2006 - 14:36

QUOTE(gazza @ 8 Jun 2006, 21:41)
Topic za lozenje na temu hi-fi i hi-end opreme. Ko na cemu slusa muziku?

Izvolte, pucajte

Pucali jesmo, ali mi se naslov svidja. I jeste bolest, neke vrste. Nedavno sam, citajuci nesto o praznoverju (ili sujeverju, sta li je vec) naisao na clanak o "natprirodnim" verovanjima koje HiFi fanatici pridaju stvarima kao sto su npr. kablovi (i to ne zvucnicki, nego ovi za struju), koji blage veze sa onim sto kaze fizika nemaju. Postoji potpuna analogija izmedju tih najgorih zaludjenika koji spucavaju nesto tipa 50000 dolara na sistem i onih koji se hrane iskljucivo "biodinamickom" hranom (povrcem branim iskljucivo u vreme punog meseca, i slicne lepote).

To na stranu, u domenu onoga sto jeste merljivo, polazem dosta na dobar zvuk, a mislim da je tu danas otprilike prvi "sumnjivac" ovo vec pomenuto, a to je kompresovana muzika. Pomalo kao podgrejana pizza...

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 June 2006 - 14:53

Da ne ostanem duzan odgovor, sad nemam nista specijalno (OK Technicsov stub, prilicno konvencionalan u svakom pogledu + Sony DVD plejer).

Sto se tice neceg novijeg, prilicno simpatija gajim za Revox sisteme koji su bas futuristicki i prilagodjeni onome kako se danas slusa muzika (dakle, digitalnim medijima).



Evo ga sistem za "source management" (zanemarite crappy muzicki ukus vlasnika primerka na slici biggrin.gif ) Cena jeste malo odvratna, ali to je Revox...

#6 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 08 June 2006 - 15:03

Ne dam vise banku na to! dry.gif :Logotech 40e zvucnici + winamp + 300gb HD. Skoro sve sam CD + LP slinuo na disk, doduse jos cuvam Torensa i Quad kutije.

Neverovatno je da ta manija (nista negativno) i dalje opstaje. Ovde ima nekoliko radnji koje imaju po 100m2 u najskupljoj ulici a u radnji imaju 5-6 cudovista sa lampama i to je to. Od cega oni zive? Koliko nekoga treba da klepe po usima da bi samo platili rentu cca 2000-2500 e mesecno za takvo mesto????? huh.gif blink.gif

#7 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 08 June 2006 - 15:58

QUOTE(Hefestus @ 8 Jun 2006, 15:03)
Ne dam vise banku na to!  dry.gif  :Logotech 40e zvucnici + winamp + 300gb HD. Skoro sve sam CD + LP slinuo na disk, doduse jos cuvam Torensa i Quad kutije.

Neverovatno je da ta manija (nista negativno) i dalje opstaje. Ovde ima nekoliko radnji koje imaju po 100m2 u najskupljoj ulici a u radnji imaju 5-6 cudovista sa lampama i to je to. Od cega oni zive? Koliko nekoga treba da klepe po usima da bi samo platili rentu cca 2000-2500 e mesecno za takvo mesto?????  huh.gif blink.gif


neki zive od prodaje solarijuma a neki bogme od prodaje toga

nije za poverovati sta se sve od opreme da naci u beogradu

vecina vlasnika bolestina nece da se pokazuje.

nego, koje quad kutije imas? ako je neki ESL, da ti slucajno nisu visak u kuci a zeni ih pritom mrzi tongue.gif ? bogao bih ti spasiti brak za omanju svoticu.

#8 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 08 June 2006 - 15:59

Ja bas respektujem ljude koji su spremni da na hi-fi spucaju novce koji izazivaju sablazan bliznjih. Mada, mislim da postoji granica iza koje se ulaganja prestaju vracati proporcionalnim poboljsanjem kvaliteta dobijenog zvuka. Ali tu tanku liniju vec svako mora da odredi za sebe.

Mene moja blaga groznica ne popusta; davao sam, dajem i davati cu onako umjereno, koliko se moze. O nekoj ezoteriji nema govora, ali je moja sreca, recimo, sto ipak mogu da uzivam slusajuci dobar album i sa portabl mp3 plejera i slusalica od 10EUR, kao i sa mog najdrazeg hi-fi parceta. Muzika je uvijek na prvom mjestu, al postoje trenuci kada je vise nego pozeljno da to zvuci sto blize onome sto je bend snimio u studiju, da se otkriju sve tajne, sve ideje i sav trud zapisanog rada.

A najsladji je bonus kad u snimku ploce cija je produkcija kostala basnoslvono mnogo cujem studijsku gresku. happy.gif

tak da bih volio da probam legendarni sonijev R10



king of all headphones, tako ih zovu. ali ne prave ih vise, a polovnajci su `malo` su poskupi.

Stoji da je kompresovani zvuk apsolutno najproblematicnija karika. Nema tog iole pristojnijeg sistema koji nece pokazati manjkavost mp3 zapisa spram audio CD formata. Blazen je onaj kojeg ta razlika ne dotice.

A zar indy nije koristio nekog NAD-a? Zasto sad s konja na magarca? wink.gif

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 June 2006 - 16:09

QUOTE(autsajder @ 9 Jun 2006, 00:59)
A zar indy nije koristio nekog NAD-a? Zasto sad s konja na magarca?  wink.gif

Mislim da je to bilo samo u planu, ali nesto se izjalovilo... dobro si me podsetio, mozda je sad pravo vreme.

#10 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 08 June 2006 - 22:22

QUOTE(gazza @ 8 Jun 2006, 16:58)
nego, koje quad kutije imas? ako je neki ESL, da ti slucajno nisu visak u kuci a zeni ih pritom mrzi tongue.gif ? bogao bih ti spasiti brak za omanju svoticu.


ESL 988

smile.gif nije ti to lose oko braka, a mogao bi i Spotu (macku) da pomognes jer kad prodje pored njih i vidi mene, odmah zapali. Dobio dangu, zbog ostrenja noktiju o iste.

Ja sam njih kupio od nekog tipa kome su trebala kinta, za rel. male pare. Super su zvucnici, ali u kombinaciji sa studiskim MB QUART. Oni su prva liga:

MB QUART (900k) PDF

MB QUART (html)

988 traze snagu (da se 'malo' odsrafis) da bi radili kako treba, a to bas ne moze svugde. Bolje rade od stare 63, ali i ostali uredaji mora da budu close 2 top.

Well stvarno mislim da tolike pare mogu da se potrose i na bolji nacin.
Ali ima nas raznih. Moj skolski ortak jedan od retkih koji je ostao u BG, je manijak svoje vrste za hi-fi. U bukvalnom smislu.

Poradio je snagasa Leben cs200 (lampas gold postolja) + preamp RS28, a 'leba nema da jede'. Bolje da ne kazem posto to kosta. dry.gif Ne kapiram bas to. Ok audiophilja je passion, ali je ovo 2 much.

btw. ne progdajem ih, a i da ih prodajem kako bi ih pokupio -> jedino ako si u prolazu za Shetladska ostrva.

Edited by Hefestus, 08 June 2006 - 22:24.


#11 pajica

pajica
  • Members
  • 4 posts

Posted 08 June 2006 - 23:09

Ja se retko odlucujem da nesto pisem, ali ste me sad stvarno uboli u slabu tacku!
"Sta fali mp3-u, nema nikakve razlike"? AHA! yucky.gif
Ja nisam imao bas neke velike novce da bacim na HiFi, ali ovo sto imam svira vise nego solidno, sta vise, imao sam dosta srece da su se komponente vrlo lepo slozile a da nisam imao ama nimalo iskustva pre toga. Beginner's luck, valjda. innocent.gif
E pa evo sad i fotki (nisu moje nego sa neta, ali to mu valjda dodje na isto):
Pojacalo je prilicno poznata stvar - Mission Cyrus 'Straight Line';
Attached File  Straight_Line.jpg   69.02KB   134 downloads
Zvucnici su 'home-made', a pravljeni po onom sa slike (onaj prvi s'leva - TDL Studio 1)
Attached File  TDL_metal_1.jpg   64.05KB   137 downloads
CD Player takodje poznata stvar - Marantz CD67SE;
Attached File  cd_67ii.gif   10.25KB   80 downloads
Najredja stvar je u stvari tuner - prastara Technics-ova machina iz 'professional' edicije, njihov prvi digitalni model ikada (iz vremena kada su jos pravili dobar HiFi).
Oznaka mu je ST-9038 (na slici je gore, iznad micro controller-a sa kojim je nekada isao u paru), a na eBay-u ume da dostigne i 300-400$. Kupljen preko Halo oglasa za 25Eur. laugh.gif
Attached File  ST_9038andSH_9038.jpg   20KB   142 downloads
Uz sve ovo, ako moram da ne nerviram zenu, jos samo sluske Sennheiser HD540 Reference i to bi bilo to. A, da, i jos dosta kablova (uglavnom DIY) da poveze sve to.
Priznajem, cuo sam u gradu i mnogo bolje sisteme, ali ni blizu za te pare, pa sam resio da dalje trosenje para usmerim u nabavku CDa umesto da besomucno menjam opremu. Taj sport sa HiFijem je jako opasan ako covek ne zna da stane na loptu. Vecina "audiofila' provodi vreme slusajuci opremu, a ne muziku.

Edited by pajica, 08 June 2006 - 23:48.


#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 June 2006 - 01:51

Super ti je sistem, pajice, posebno tuner (i ja sam nekad imao stari Technics, ali ne taj). I naravno da kompresovani zvuk nije savrsen, nemaju za dzabe Apple npr. Lossless format (ALAC). Ipod (generacija 5) sa ALAC-om (po svemu sudeci) moze da se okarakterise kao "Hi-Fi" po svim standardima (barem prema vecem broju tekstova, imali smo svojevremeno i topic o tome na Kompjuterima).

#13 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 10 June 2006 - 02:42

QUOTE(Indy @ 10 Jun 2006, 01:51)
Super ti je sistem, pajice, posebno tuner (i ja sam nekad imao stari Technics, ali ne taj). I naravno da kompresovani zvuk nije savrsen, nemaju za dzabe Apple npr. Lossless format (ALAC). Ipod (generacija 5) sa ALAC-om (po svemu sudeci) moze da se okarakterise kao "Hi-Fi" po svim standardima (barem prema vecem broju tekstova, imali smo svojevremeno i topic o tome na Kompjuterima).


ipod je i dalje bez vrhunskog digitalnog izlaza da bi se mogao koristiti samo kao transport i iz koga bi se lossless mogao slati u vrhunski DA convertor da bi se dobio zadovoljavajuci analogni zvuk

ovako je kanta.

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 June 2006 - 03:03

QUOTE(gazza @ 10 Jun 2006, 11:42)
ipod je i dalje bez vrhunskog digitalnog izlaza da bi se mogao koristiti samo kao transport i iz koga bi se lossless mogao slati u vrhunski DA convertor da bi se dobio zadovoljavajuci analogni zvuk

ovako je kanta.

To sam isto ja mislio, dok me nije Ajvoks razuverio:
QUOTE(Ajvoks @ 5 Aug 2005, 22:53)
Grešiš. Veoma.
DAC koji se ugrađuje u iPod je bolji od 90% audio CD playera više srednje klase, u svakom slučaju bolji od većine CD changera. Problem može da bude MP3, ali zato iPod podržava i AAC i lossless ALAC kompresiju.


+ ovaj tekst iz Stereophile koji mu je dao za pravo:
http://www.stereophi...934/index5.html

#15 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 10 June 2006 - 10:59

QUOTE(Indy @ 10 Jun 2006, 03:03)
To sam isto ja mislio, dok me nije Ajvoks razuverio:
+ ovaj tekst iz Stereophile koji mu je dao za pravo:
http://www.stereophi...934/index5.html


nema spora da ipod moze da se poredi sa raznim CD pleyerima iz komercijalne produkcije. ali ce retko ko, ali zaista retko ko ce snimati muziku na ipod u visokokvalitetnim formatima koji radikalno smanjuju kapacitet memorije bez opcije da imaju izlaz na svoj D/A konvertor koji je poslednjih godina postao vrlo bitna sprava za karakter zvuka odredjenog sistema. mislim da se ne moze govoriti da D/A konvertor iz i-poda moze da se poredi sa cak i jeftinijim DIY DAC-ovima baziranim na 1543 ili 1545 cipu, a 1541 da i ne pominjemo.
minimalan je broj vrhunskih DAC-ova koji imaju USB ulaz koji je za sada jedina opcija za koriscenje ipoda kao transporta. govorim o upotrebi i zaista dobrim sistemima. upravo zato sto je apple omasio audiofilski segment koji nimalo nije zanemarljiv pojavili su se novi igraci kao sto je squeezebox.
naravno da za obican kucni hi-fi bez posebnih pretenzija ipod radi itekako dobar posao.