Jump to content

Photo

Zasto NECU da se vratim

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
145 replies to this topic

#1 zmaj

zmaj
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 April 2002 - 14:51

Da li je vreme ili je nasa stara juga samo u nasim snovima.

#2 zmaj

zmaj
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 April 2002 - 14:55

A kad malo bolje razmislim, prijatelji iz detinjstva po svetu, a i oni koji su ostali zele negde da odu. Koliko puta sam cuo ono "nadji mi neku ili nekog da se vencam za papire"

#3 banecare1

banecare1
  • Members
  • 677 posts

Posted 05 April 2002 - 16:28

Nije stvar samo u "necu", za neke vazi "nemam gde" i to u smislu da su se gradovi iz kojih smo otisli do te mere izmenili da ih ne mozemo prihvatiti kao iste gradove!

#4 zmaj

zmaj
  • Members
  • 52 posts

Posted 08 April 2002 - 12:28

O tome sam i hteo. Ne kazem da mi je ovde strava dobro, ali ne mogu da ostanem u Jugi samo na racun "starih vremena"

#5 PWJT8D-17

PWJT8D-17
  • Members
  • 967 posts

Posted 06 May 2002 - 17:54

Kako je to Dusan Pekic doziveo rekavsi "Nije strasno biti tudjinac medju strancima; strasno je biti tudjinac medju svojima".

Gde da se vratimo? Zasto? Niti smo mi vise oni isti ljudi koji su otisli, niti je ona zemlja ista ona iz koje smo otisli.

#6 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 07 May 2002 - 20:33

"Svoji" ne moraju biti oni koji su istog porekla, to mogu biti ljudi sa kojima imamo bilo sta zajednicko. Prema tome ja licno ne osecam da pripadam nigde "geografski" ili "nacionalno", vec osecaj da sam "kod kuce" imam medju ljudima do kojih mi je stalo (a ti su iz svih krajeva sveta i trenutno rastrkani po celoj planeti). Tu gde sam sada sam "pustila korene" -- imam normalan posao koji volim, okruzena sam ljudima koji ili me razumeju ili mi ne osporavaju pravo na misljenje, imam slobodu govora i razmisljanja, do sada me niko nije maltretirao po bilo kojoj politickoj, nacionalnoj, ili kulturnoj osnovi (naravno svesna sam da problema i ekstrema ima svuda ali do sada sam ovde osetila najveci stepen individualne slobone) -- i nema nikakvih razloga da za sada odavde odem. Ali ukoliko se stvari promene i izgubim osecaj da mi drzava u kojoj zivim pruza (da upotrebim cliche) "certain unalienable Rights" bicu spremna da ih potrazim drugde.

#7 PWJT8D-17

PWJT8D-17
  • Members
  • 967 posts

Posted 08 May 2002 - 05:45

Apsoilutno se slazem Sonja. U tome se ogleda i razlika izmedju danasnje emigracije i one posleratne kojoj je Pekic pripadao - oni su ceo zivot proveli sanjajuci da se vrate, dok ova danasnja, ili bar jedan trezveniji, uklopljeniji, kosmopolitskiji deo, se time vise ne zaludjuje.

#8 zvezdara

zvezdara
  • Members
  • 236 posts

Posted 09 May 2002 - 21:36

I jedan mali dodatak. U vreme "stare" emigracije fizicko kretanje (odlazenje i vracanje) je bilo mnogo teze, trajalo je mnogo duze. Samo po sebi je predstavljalo "podvig" a u isto vreme i prepreku tako da je odluka o smeru kratanja cesto znacila nesto definitivno. Danas oni koji su srecni da imaju direktnu avionsku liniju pre stignu do Beograda nego neko iz Bara vozom ili Leskovca autobusom.
Zatim, mi imamo i mogucnost "virtualnog" kretanja sto se u ono vreme ogranicavalo samo na pisma.

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 June 2002 - 15:49

I jos jedan mali dodatak, posle moje zavrsene "turneje". Ne samo usled bespredmetnosti price "da li nas hoce" ili "nece" - NECU da se vratim zato sto je tamo drustvo u kome se ceni samo sirova snaga. NECU - iz principa - da pristanem da zivim u protocivilizacijskom drustvu koje misli samo na mlade i jake. Ili obrnutim redom.

#10 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 02 June 2002 - 18:35

Necu da se vratim jer je ovo sad moj dom. Sloboda, vitalizam, poetika, harizma, imaginacija, veselje... ACTION and ADVENTURE! :wink:

#11 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 02 June 2002 - 20:10

Suvise sam vezana za prijatelje i za druge stvari koje me vezuju za Beograd da bih zauvek ostala ovde. Ipak iskustvo zivota "napolju" je nemerljivo i samim tim bogatstvo. Volela bih da moje dete upozna razlicite obicaje kako bi kroz uporedjenje jednog dana imala normalan sistem vrednosti i samim tim ono sto je "nase" i "njihovo". Jer nista nije idealno....

Vraticu se ali to nece biti tako skoro.....

#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 02 June 2002 - 22:18

Ali, Dzo, zar su ti tvoji prijatelji jos uvek u Beogradu?! Jedan od velikih "deteranata" nekakvog povracanja (koje se bojim da bi se bas u literarnom smislu i zavrsilo :lol: u Srbiju i jeste cinjenica da je vecina ljudi sa kojima bih tamo da budem skoro jednako daleko odande kao i ja. Nema nista bez sinhronizovanog povratka, sto bi rekla elle. Ma, nema nista od cele stvari; ako znam (eto, zahvaljujuci forumu) da me tamo ceka jedna ekipa za koje cu biti nekakav "izdajnik" koji se "svrckao po svetu dok smo mi krvavili gace" (ovo je autenticni citat!) i druga ekipa reprezentovana takodje ovde na forumu jednim vrlim forumasem ciji se nick zavrsava sa 92 (ali nema veze sa SUP-om) za koje se mi samo, da izvinete "ku$$imo", pravimo mnogo pametni i ocekujemo tretman zvezda; dok je treca ekipa - moja ekipa - jos uvek napolju: kome i cemu da se vratim? Beograd ce se oporaviti, ali se nece vratiti u ono stanje kojeg se mi sa nostalgijom secamo nego ce postati jedan novi urbani BG u kome ne znam da li za nas ima mesta. Evo, npr, tamo skoro iskljucivo drze "koncerte" nekakvi DJ-jevi, oni sto mixuju i remixuju, pravih muzicara skoro vise da nema niti ih ko dovodi niti bi imali publike. Sve je to lepo. Gilles Peterson, Bob Sinclair, ali gde su Rage, Henry Rollins, pravi rock koji treba BG-u? Nema ih, a to je samo indy-kacija da se ekipa promenila i da kako vreme prolazi pitanje povratka poprima neke dimenzije kojih ranije nije bilo.

#13 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 03 June 2002 - 08:55

Ma, nema nista od cele stvari; ako znam (eto, zahvaljujuci forumu) da me tamo ceka jedna ekipa za koje cu biti nekakav "izdajnik" koji se "svrckao po svetu dok smo mi krvavili gace" (ovo je autenticni citat!) i druga ekipa reprezentovana takodje ovde na forumu jednim vrlim forumasem ciji se nick zavrsava sa 92 (ali nema veze sa SUP-om) za koje se mi samo, da izvinete "ku$$imo", pravimo mnogo pametni i ocekujemo tretman zvezda; dok je treca ekipa - moja ekipa - jos uvek napolju: kome i cemu da se vratim

I ti posle tvrdiš da čitaš ono na šta odgovaraš? Vidi, Indy, da si stvarno čitao poruke znao bi da sam upravo ja bio taj koji se žestoko suprotstavljao stavovima koje mi pripisuješ. I sad šta, mesecima smaram po Forumu (i mnogo šire od toga, ali to ovde nije bitno) protiv takvog razmišljanja kod domorodaca, ali nema veze, sve to pada u vodu onog momenta kada sam pokušao da upozorim par vas na forumu Apatridi koji ste izgubili svaku meru, upravo na činjenicu da ste izgubili meru. Toliko je bilo dovoljno da ti meni pripišeš referencu WTC - NATO bombardovanje, da mi objasniš kako pripadam izvesnom psihičkom profilu i sad još da sam te proglasio za izdajnika. Pripisuješ mi stav koji ne samo da nikada nigde nisam izneo nego sam se vrlo žestoko borio protiv istog, u šta se možeš uveriti ako prelistaš starije 'tomove' Foruma. Da ne pričam o tome kako zavidim nekome na kengurima u komšiluku ili čemu već.

Upravo si demonstrirao ono na šta sam pokušao da ukažem onom porukom na temi Apatridi. Vidljivo je da sve manje vodimo dijalog, sve manje baratamo činjenicama i stavovima, a sve više vodimo monolog i pri tom koristimo sredstva kao što su predubeđenja, predrasude, stereotipi i sl. Gore citiran Indy-jev pasus je dobar primer toga.

#14 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 03 June 2002 - 21:28

pa nije ti on rekao da si ga ti proglasio za izdajnika, vec da to rade ljudi u "prvoj ekipi" (a ti si u drugoj ekipi). za ostalo ne znam.

no mene vise zanima da se razjasni ko je to i u cemu presao meru te trazio tretman zvezda zato sto je iz inostranstva. ja ne znam da je bilo ko to trazio - ljudi su trazili tretman onakav kakav imaju u inostranstvu, te da se protiv njih, gradjana srbije, ne sprovodi diskriminacija zato sto su ziveli u inostranstvu. to je sve.

#15 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 03 June 2002 - 21:40

Sioran:
no mene vise zanima da se razjasni ko je to i u cemu presao meru te trazio tretman zvezda zato sto je iz inostranstva. ja ne znam da je bilo ko to trazio - ljudi su trazili tretman onakav kakav imaju u inostranstvu, te da se protiv njih, gradjana srbije, ne sprovodi diskriminacija zato sto su ziveli u inostranstvu. to je sve.

Sve piše na topiku pod nazivom "Da li nas žele nazad". Deluje mi glupo da sad vadim jedan po jedan citat, ali ima ih dovoljno.

Ključna rečenica je ipak "ljudi su trazili tretman onakav kakav imaju u inostranstvu". Potpuno isto žele i ljudi ovde - da imaju tretman kakav bi imali u inostranstvu. Ni manje, ni više. Nažalost, borba za takav tretman će trajati još (suviše) dugo.

BTW, Indy je negde tokom popodneva po CET-u poslao nekoliko pomirljivih poruka koje su u međuvremenu nestale. Treba li da zaključim da je povukao ponudu za zakopavanje sekira?