Jump to content

Photo

Skinite kile bez prisile

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 05 June 2006 - 11:02

Jutros sam u poštanskom sandučetu našao ovu "reklamu", pa sam se prvo nasmejao jer srećom, nemam kilu da bih morao da je skidam (sa ili bez prisile), mada imam nekoliko kila viška, koje bi bilo dobro da skinem (što će biti moguće verovatno samo uz neki vid prisile).
Međutim, posle sam se zamislio. Koliko znam, kilo je skraćenica za kilogram i imenica je srednjeg roda, a ne ženskog, mada se na pijacama često čuje nešto poput "dva'es' i dve kile žive vage". Ali na pijacama se ionako retko sreću lingvistički stručnjaci, a još ređe na prodajnoj strani tezge.
U ovom slučaju je verovatno autor "reklame" hteo da na svaki način skrpi nešto što se rimuje, pa je dobio ovu glupost. Ne bavim se izradom reklama i verovatno mi zato nikad nije bilo jasno zašto autori toliko često pokušavaju da dobiju nešto rimovano, makar bilo potpuno debilno. Na primer, "Vivo za sve živo"; koga ovo asocira na uslugu mobilne telefonije, mora da je svetski šampion asocijacija.
Zanimljiv je i slučaj imenice auto. Iako je to skraćeno od automobil, za razliku od kila, auto je muškog roda, ali toliko često čujem izraze tipa "to je odlično auto" (zato i prodajem prokletu kršinu), tako da više nisam siguran šta je tačno.

#2 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 06 June 2006 - 06:43

Da stvarno:

kilogram je muskog roda . a . kilo srednjeg
automobil muskog .......... a . auto isto muskog

U Bosni je auto srednjeg "to auto". Stvarno sta je tu pravilno? Mozda ce neki strucnjak da se smiluje da nam objasni.

Lep pozdraU

#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 06 June 2006 - 20:06

Pravilno je reći "taj auto". Ova reč je skraćeni, neformalni oblik imenice automobil.

#4 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 06 June 2006 - 20:30

QUOTE(DJ_Vasa @ 6 Jun 2006, 22:06)
Pravilno je reći "taj auto". Ova reč je skraćeni, neformalni oblik imenice automobil.

Sir Vasilije OK i za nas je auto muskog roda, ali kako objasniti odstupanje kod kilograma. Prelaskom, kako ti kazes, u skraceni, neformalni oblik kilo prelazi iz muskog u srednji rod, "to kilo". Stvarno je ovaj srpski zaguLen.

Lep pozdraU

#5 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 06 June 2006 - 21:13

U pravu si za kilo. Imao sam u vidu samo poslednji red tvog posta. Rod se u narodnom govoru često menja u ovakvim slučajevima, ali pretpostavljam da kod auta postoji šira svest o poreklu reči. Drugog objašnjenja sem ove pretpostavke nemam. Kao još jedan primer mogu ti navesti i ime nekada popularnog domaćeg auta - fića. Čuo sam da u nekim krajevima govore moja fića, gde se smatra za imenicu ženskog roda, iako je ovaj nadimak potekao od imena italijanskog koncerna FIAT.

#6 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 06 June 2006 - 21:18

QUOTE(DJ_Vasa @ 6 Jun 2006, 22:13)
Kao još jedan primer mogu ti navesti i ime nekada popularnog domaćeg auta - fića. Čuo sam da u nekim krajevima govore moja fića, gde se smatra za imenicu ženskog roda, iako je ovaj nadimak potekao od imena italijanskog koncerna FIAT.

E, od te moje fiće, i ja redovno dobijam ospice.

#7 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 06 June 2006 - 22:27

QUOTE(balu @ 6 Jun 2006, 08:43)
Da stvarno:

kilogram je muskog roda . a . kilo srednjeg
automobil muskog .......... a . auto isto muskog

U Bosni je auto srednjeg "to auto". Stvarno sta je tu pravilno? Mozda ce neki strucnjak da se smiluje da nam objasni.

Lep pozdraU

nisam strucnjak, ali cu ti reci da je u bosni prihvacano i taj auto (kao skracenica od automobol) i to auto (kao zasebna rijec koja po formi dobija srednji rod)

#8 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 07 June 2006 - 14:43

QUOTE(DJ_Vasa @ 6 Jun 2006, 22:13)
Čuo sam da u nekim krajevima govore moja fića

A gde tako kažu? Prvi put to čujem.
Kako onda tamo počinju pismo čoveku koji se zove Mića?
"Draga Mićo,
Javljam ti se jer mi prošle nedelje crče ona fića što mi ti prodade kao potpuno ispravnu..." cool.gif

#9 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 07 June 2006 - 14:46

QUOTE(Mashinovodja @ 7 Jun 2006, 15:43)

Blago tebi. Ja sam imao prilike to da cujem od Bara do Subotice.

#10 diduliduda

diduliduda
  • Banned
  • 133 posts

Posted 09 June 2006 - 00:35

QUOTE(Mashinovodja @ 7 Jun 2006, 15:43)
Kako onda tamo počinju pismo čoveku koji se zove Mića?
"Draga Mićo,
Javljam ti se jer mi prošle nedelje crče ona fića što mi ti prodade kao potpuno ispravnu..." cool.gif

tamo bi se mića zvao mićo
i pera - pero wink.gif

#11 Ljuban

Ljuban
  • Members
  • 654 posts

Posted 09 June 2006 - 13:59

QUOTE(Džej_Di_Vasa @ 6 Jun 2006, 21:06)

Svi moji ikadašnji profesori (i profesorke,dakako wink.gif ) dojča su spikali to auto,verovatno profesijonalno deformisani od švapskoga das Auto.

Nema mesta traženju analogije u skraćivanju imenica,a i ne kontam vam gramatički osnov za logiku da rod auto mere zavisiti od roda automobil (ili vice-versa).
Aksiom je da je automobil muškog roda (a i žene su lošiji vozači tongue.gif ).E,sad,u pitanju je (ne naša) složenična struktura auto+mobil/e/ (samokret dry.gif ),pri čemu nijedna od date dve reči nije imenica (niti ikoja promenljiva reč),te se sve svodi na ''osećajni'' jezik.
U slučaju kilograma,stvar je nešto jasnija (ali nimalo indikativnija) jerbo je nosilac roda imenice reč gram,koja je i sama po sebi imenica muškog roda,dok kilo (deka,mega,giga,tera...) kao i većma prefiksa ne barata rodom,pa je skraćivanje prepušteno filingu.

#12 anti

anti
  • Members
  • 417 posts

Posted 09 June 2006 - 14:19

QUOTE(Mashinovodja @ 5 Jun 2006, 11:02)
...zašto autori toliko često pokušavaju da dobiju nešto rimovano, makar bilo potpuno debilno. Na primer, "Vivo za sve živo"...

eto vidis da si zapamtio. smile.gif

#13 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 11 June 2006 - 17:08

QUOTE(anti @ 9 Jun 2006, 15:19)
eto vidis da si zapamtio.  smile.gif

Aha. kad sledeći put budem tražio ponude za novi reklamni slogan novog superuspešnog proizvoda moje superuspešne firme (koju tek treba da osnujem), a ponuđač mi kao referencu navede "autor uspešne reklamne kampanje Vivo za sve živo", moja reakcija će biti "ah, ti beše taj debil ... OK, hvala, sledeći!"
Uostalom, znamo kako je prošao i naručilac kampanje "Vivo za sve živo" tongue.gif

Edited by Mashinovodja, 11 June 2006 - 17:09.

#14 anti

anti
  • Members
  • 417 posts

Posted 12 June 2006 - 00:41

QUOTE(Mashinovodja @ 11 Jun 2006, 17:08)
Aha. kad sledeći put budem tražio ponude za novi reklamni slogan novog superuspešnog proizvoda moje superuspešne firme (koju tek treba da osnujem...

prvo skoci pa onda reci hop. wink.gif