Jump to content

Photo

Dramatični voditelji

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 liber

liber
  • Members
  • 6 posts

Posted 03 June 2006 - 17:54

U poslednje vreme mi izrazito para uši naglašavanje u vestima, naročito na TV B92. Voditelji, najčešće bez ikakvog razloga, dramatično naglašavaju delove rečenica, što često zvuči veoma komično ("juče je na ulicama Pariza bilo DESET HILJADA LJUDI!"), a ponekad uliva i strah u kosti. Zna li neko da li su voditelji na ovoj televiziji školovani da ovako unose tenziju i da li su im pojedini delovi rečenice podvučeni kako bi ih posebno naglasili?

#2 Akhenaton

Akhenaton
  • Banned
  • 181 posts

Posted 03 June 2006 - 18:16

O domacim voditeljima i spikerima je suvisno govoriti.

Niko od njih nije ni cuo za rec "dikcija", vec taj posao radi ko stigne. Ima ih i mutavih, mucavih, sa govornom manom, sa kotrjajucim R, zrikavih, coravih...

#3 liber

liber
  • Members
  • 6 posts

Posted 07 June 2006 - 23:50

[quote=Akhenaton,3 Jun 2006, 18:16]
O domacim voditeljima i spikerima je suvisno govoriti.

Mislim da je ova konstatacija preterana i deluje nekako stereotipno. Ako govorimo o profesionalnim medijskim kucama, bar ja kao strucnjak, tvrdim da kad je dikcija u pitanju nisu uopste tako losi. Oni priuceni se odmah prepoznaju ili po elementarnom neznanju ili po napamet naucenim akcentima, ali ni na B92, ni na RTS-u, pa cak ni na Pinku, dikcija uopste nije losa.
Ovde je bilo reci o afektaciji koja je nenormalna i potpuno neprirodna.

#4 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 07 June 2006 - 23:57

Meni je najsmesnija bila nekad ona Gavrilovicka, sto je govorila vreme.
Tako je lepo izgovarala - dnevna - da se jasno culo i -d- i -n-. Ovo je uvek bilo povodom jednom mom prijatelju, sa katedre za staroslovenski, da komentarise sa: "Cujes li? Nas student!"