Jump to content


Photo

kablovski internet ili ADSL ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#16 pikli

pikli
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 13 May 2006 - 14:40

QUOTE(cosmo @ 12 May 2006, 15:08)
Inace, jednostavno se njihov korisnicki centar zaoibilazi. Niko ko je na SBB-u ne zove call centar, vec se problemi resavaju relativno brzo i efikasno preko njihovog foruma. Problem je sto ovi koji rade u call centru znaju samo cene i da prebace na neki lokal. Na forumu je drugacije, direktno mozes da ostavis username i problem se reseava u najkracem roku.
Glavni njihov problem je neinformisanost i neljubaznost call centra, ali vec rekoh, pomenuti izbegavati u sirokom luku...

Ako mi ne radi kablovski net to je malo teže, zar ne wink.gif
QUOTE
U svakom slucaju, dajem veliku prednost kablovskom internetu


I ja ali u nekoj drugoj državi

Meni kad nestane kablovske treba im 3 dana da poprave

Kakogod hvala za savet za njihov forum, probaću kad sledeći put vrisne kablovska

#17 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 15 May 2006 - 06:36

QUOTE(cosmo @ 12 May 2006, 15:08)
... Vazno je i kako se namesta modem (preko mrezne karte, nikako na USB) ...



QUOTE(kikii @ 12 May 2006, 15:18)
Ja sam sa kablovskim internetom (SBB) imala problema samo dok sam bila prikljucena preko USB-a (bar jednom dnevno sam morala da restartujem modem). Od kada predjoh na mreznu kartu nikakvih poteskoca nisam imala. Doduse, ja  nisam neki zahtevni korisnik i kablovski koristim tek par meseci smile.gif . Ako i dodje do nekog pucanja veze, to ne traje duze od minuta, bar je moje iskustvo takvo.
Nikad nisam imala ADSL (ni dial-up) tako da ne mogu uporedjivati.



E upravo ove stvari ih cine losim provajderom. Kao i mnoge ADSL provajdere koji ne znaju svoj posao.
To vise nema nikakve veze sa samim tehnologijama kablovskog i ADSL neta i njihovim pretpostavljenim performansama.

Naravoucenije: pazljivo birajte provajdera a ne tehnologiju pristupa.

#18 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 15 May 2006 - 08:58

Nije tako prosto uporediti kablovski vs. ADSL. Kablovski se drasticno razlikuje od provajdera do provajdera dok je ADSL manje vise svuda identican. Telekom je odredio pakete i provajderi mu vise dodju kao preprodavci.

Po meni je najbolji SBB kablovski, pa onda ADSL. Sve ostale verzije kablovskog su po meni ok jedino ukoliko je bas moranje.

#19 Spaghetti Monster

Spaghetti Monster
  • Members
  • 133 posts

Posted 15 May 2006 - 11:17

Uz sve mane koje su navedene za SBB ipak mislim da se trenutno nijedan provajder ne moze porediti sa njima bas zbog lokala. Pogotovo sad kad su jos i spustili cene skoro u rang ADSL-a. Ja sam u oktobru uzeo sa par prijatelja flat 512/256 (7 racunara deli vezu) i tokom proslog meseca samo napravili 150GB DL protoka. Od toga je bar pola povuceno iz lokala. To na ADSL neces uspeti garantovano biggrin.gif.
Sad samo na tebi ostaje da vidis sta ti vise odgovara, da li skidas filmove i slicno ili ti net sluzi samo za surf smile.gif

#20 aniko

aniko
  • Members
  • 15 posts

Posted 15 May 2006 - 12:22

sa sbb sam prilicno zadovoljna posebno sa poslednjih nekoliko meseci, pripejd je ok i sto se tice cene i brzine , prekida nikad nisam imala , radove mejlom najave , meni se cini prilicno profesionalno, ADSL imam tek nekoliko meseci i u poredjenju sa kablovskim ima malih nedostataka , malko je sporiji i ima prekide ali nista za pobesneti , tekuce i sve to za sitne pare prilicno posla odradi , naravno daunlodovanje muzike i filmova i slicnih stvari je suvise skupo za kablovski tako da to ostaje za ADSL ... i tako nije lose kad imas oba wink.gif

#21 cosmo

cosmo
  • Members
  • 371 posts

Posted 15 May 2006 - 14:05

QUOTE(rover @ 15 May 2006, 07:36)
E upravo ove stvari ih cine losim provajderom.  Kao i mnoge ADSL provajdere koji ne znaju svoj posao. To vise nema nikakve veze sa samim tehnologijama kablovskog i ADSL neta i njihovim pretpostavljenim performansama.
Naravoucenije: pazljivo birajte provajdera a ne tehnologiju pristupa.


Vecina kablovskih modema bolje radi preko mrezne karte, bas zbog zavrzlame zvane USB pod Windows XP-om. Dosta maticnih ploca ima problema sa XP-om i USB drajverima. Nema veze to sa provajderom, vec sa XP-om i maticnim plocama. U uputstvu za svaki kablovski modem je preporuceno da se vezuje na Ethernet. ADSL i kablovski modemi se razlikuju itekako, rade na drugim frekventnim opsezima i tehnologija pristupa je upravo totalno drugacija!

Kabl moze da radi na drasticno vecim brzinama, uz bolji ping + mogucnost lokalnog povezivanja u okviru jedne mreze. USB cak i ne podrzava odredjene brzine koje kabl moze da postigne.

Svaki kablovski provajder u svetu ce savetovati da modem prikljucite na mreznu kartu, ukoliko je imate.

USB u principu radi OK, ali sve zavisi od toga kako ce Windows da vam "odhendluje" USB drajver u sprezi sa maticnom plocom i modemom.

Uostalom LAN konekcije su zakon...

#22 ep1c

ep1c
  • Members
  • 37 posts

Posted 16 May 2006 - 07:18

Sbb je dobar jer ako recimo uzmes 256 kbps,na "sbb" dc++ hub-u imaces protok 512 kbps...sto je meni skroz ok...

A inace nema neke velike razlike izmedju cable i ADSL veze...

#23 pikli

pikli
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 16 May 2006 - 09:32

QUOTE(Boda Tajson @ 15 May 2006, 12:17)
Ja sam  u oktobru uzeo sa par prijatelja flat 512/256 (7 racunara deli vezu) i tokom proslog meseca samo napravili 150GB DL protoka. Od toga je bar pola povuceno iz lokala. To na ADSL neces uspeti garantovano biggrin.gif.
Sad samo na tebi ostaje da vidis sta ti vise odgovara, da li skidas filmove i slicno ili ti net sluzi samo za surf smile.gif

To je već nešto drugo

Moj zananac oko hotela Jugoslavije je radio isto lane i bio prezadovoljan, dok ja ni kablovku 3 godine nisam imao kako valja. Dan danas su mi Pink i History kanal zavejani ko Himalaji

Slično je bio na drugom delu grada u firmi sa kablovski netom, ali sam o tome već pisao

#24 cosmo

cosmo
  • Members
  • 371 posts

Posted 16 May 2006 - 10:01

A, da li si ti proverio nekad signal na modemu i video koji su parametri? Desava se nekad da signal drasticno opadne, desava se da neko osteti instalacije, ili jednostavno crkne glavni pojacivac... ili se neko nelegalno prikljuci i ubije signal. A spliteri na kablovima itekako umeju da zezaju. Jedan spliter maksimalno je samo pozeljan...

#25 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 17 May 2006 - 10:11

QUOTE(cosmo @ 15 May 2006, 15:05)
Vecina kablovskih modema bolje radi preko mrezne karte, bas zbog zavrzlame zvane USB pod Windows XP-om. Dosta maticnih ploca ima problema sa XP-om i USB drajverima. Nema veze to sa provajderom, vec sa XP-om i maticnim plocama. U uputstvu za svaki kablovski modem je preporuceno da se vezuje na Ethernet. ADSL i kablovski modemi se razlikuju itekako, rade na drugim frekventnim opsezima i tehnologija pristupa je upravo totalno drugacija!


A kakve veze ima kompatibilnost OS i korisnickog interfejsa sa frekvencijskim opsegom na parici/kablu? To sto slabije radi na USB nego na Ethernetu znaci ili da je modem kanta ili da je "majstor" kanta.


QUOTE(cosmo @ 15 May 2006, 15:05)
Kabl moze da radi na drasticno vecim brzinama, uz bolji ping + mogucnost lokalnog povezivanja u okviru jedne mreze. USB cak i ne podrzava odredjene brzine koje kabl moze da postigne.

Svaki kablovski provajder u svetu ce savetovati da modem prikljucite na mreznu kartu, ukoliko je imate.

USB u principu radi OK, ali sve zavisi od toga kako ce Windows da vam "odhendluje" USB drajver u sprezi sa maticnom plocom i modemom.

Uostalom LAN konekcije su zakon...



laugh.gif say no more laugh.gif

#26 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 19 May 2006 - 13:40

Ja sam za kablovski kod SBB-a. Na poslu imamo post-paid, sa 2/1 Mb/s, a kod kuće od pre 15 dana 128Kb Flat. I jedno i drugo radi odlično uz retke prekide o kojima nas uglavnom unapred obaveštavaju.
Jedini minus je 1500 dinara za setup koji je kod svih ADSL varijanti besplatan. Zato sam ovog meseca uzeo samo 128/64 Kb/s, a dalje ću uzimati 256/128, uz 512/384 u lokalu.

edit: zaboravio sam - na poslu je modem prikačen preko USB, a kod kuće preko LAN kartice i oba rade bez problema na Windows XP pro.

Edited by namcor, 19 May 2006 - 13:41.


#27 cosmo

cosmo
  • Members
  • 371 posts

Posted 19 May 2006 - 14:02

QUOTE(rover @ 17 May 2006, 11:11)
A kakve veze ima kompatibilnost OS i korisnickog interfejsa sa frekvencijskim opsegom na parici/kablu? To sto slabije radi na USB nego na Ethernetu znaci ili da je modem kanta ili da je "majstor" kanta.
laugh.gif  say no more  laugh.gif


Nije problem sa konekcijom niti sa frekvencijskim opsezima, vec sa time sto Windows XP UGLAVNOM, na dosta maticnih ploca, pravi problem sa USB vezom izmedju modema i operativnog sistema. 1000 puta je dokazano, ne samo kod nas na SBB-u vec i u svetu. Jednostavno modem hoce da zeza (Motorola, Webstar, koji god oces...) kad je povezan na USB. I problem nije u modemu, vec u operativnom sistemu i odnosu windowsa prema USB konekcijama sa drugim periferijama. Modem NE radi slabije na USB-u vec se prekida USB veza IZMEDJU racunara i modema. Radi istom brzinom kao i preko mrezne karte, problem nije to, vec prekidi i slicno.

Veza izmedju modema i OS-a preko mrezne kartice se drugacije tretira od strane windows-a (USB em ima ogranicenje u protoku, em ima problem sa drajverima) tako da modemi rade sigurnije i bolje preko mrezne karte. Uostalom, i sami proizvodjaci modema to preporucuju.

Kablovski internet ima mnogo bolji ping od ADSL-a. Odziv lokalnih cvorova i gateway-a, servera je reda 6-7ms u proseku sto NEMA sanse na ADSL-u kod nas. Zato je odlican za on-line gaming recimo.
Ping ka google je meni u proseku oko i ispod 30ms, opet nema sanse da bude takav na ADSL-u.
Isto tako ping ka spolja je drasticno bolji na kablu.

Ping je dosta bitan za neke stvari - ako je ping dobar, nema latencije i usporenja konekcije.

Kabl, takodje, nema nikakva ogranicenja (kao pppoe konekcija preko koje ide ADSL kod nas) u brzini, tako da je brzina koju ste platili brzina koju cete i dobiti. Kod ADSL-a, zbog vec pomenutog protokola, imate losiji ping i brzina nije ona koja je naznacena. Primer: 256kbit je realno 220-230kbit (MAXIMALNO), odnosno max do 28KB/s. Dok kod kabla meni 256kbit radi tom brzinom - 32KB/s konstantno. Pppoe protkol ima gubitke i do 20% od DSLAM-a do korisnika. A nasi provajderi NE uracunavaju overhead faktor.

Kabl ima i vecu mogucnost izbora razlicitih paketa, a odnos DL/UL moze biti i 1:1 bez problema. A tu je i pomenuti lokal.

#28 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 19 May 2006 - 15:09

QUOTE(cosmo @ 19 May 2006, 15:02)
I problem nije u modemu, vec u operativnom sistemu i odnosu windowsa prema USB konekcijama sa drugim periferijama. Modem NE radi slabije na USB-u vec se prekida USB veza IZMEDJU racunara i modema. Radi istom brzinom kao i preko mrezne karte, problem nije to, vec prekidi i slicno.


Rešenje problema je vrlo jednostavano - treba u setovanjima za USB isključiti Power Management.

#29 cosmo

cosmo
  • Members
  • 371 posts

Posted 19 May 2006 - 19:38

QUOTE(namcor @ 19 May 2006, 16:09)
Rešenje problema je vrlo jednostavano - treba u setovanjima za USB isključiti Power Management.


Na zalost, nije. Znam za dosta slucajeva gde je sve isproveravano, dizan win ponovo, sve iscekiranu u BIOS-u, kompletan Power management off, sve cisto i opet nece. Ne trpi se sa dosta maticnih ploca i to je to... naravno, ima masa ljudi kojima radi normalno preko USB porta... ali, bas zbog takvih problema je bolje prikljuciti modem na mreznu...

#30 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 23 May 2006 - 07:27

QUOTE(cosmo @ 19 May 2006, 15:02)
Nije problem sa konekcijom niti sa frekvencijskim opsezima, vec sa time sto Windows XP UGLAVNOM, na dosta maticnih ploca, pravi problem sa USB vezom izmedju modema i operativnog sistema. 1000 puta je dokazano, ne samo kod nas na SBB-u vec i u svetu. Jednostavno modem hoce da zeza (Motorola, Webstar, koji god oces...) kad je povezan na USB. I problem nije u modemu, vec u operativnom sistemu i odnosu windowsa prema USB konekcijama sa drugim periferijama. Modem NE radi slabije na USB-u vec se prekida USB veza IZMEDJU racunara i modema. Radi istom brzinom kao i preko mrezne karte, problem nije to, vec prekidi i slicno.

Veza izmedju modema i OS-a preko mrezne kartice se drugacije tretira od strane windows-a (USB em ima ogranicenje u protoku, em ima problem sa drajverima) tako da modemi rade sigurnije i bolje preko mrezne karte. Uostalom, i sami proizvodjaci modema to preporucuju.

Kablovski internet ima mnogo bolji ping od ADSL-a. Odziv lokalnih cvorova i gateway-a, servera je reda 6-7ms u proseku sto NEMA sanse na ADSL-u kod nas. Zato je odlican za on-line gaming recimo.
Ping ka google je meni u proseku oko i ispod 30ms, opet nema sanse da bude takav na ADSL-u.
Isto tako ping ka spolja je drasticno bolji na kablu.

Ping je dosta bitan za neke stvari - ako je ping dobar, nema latencije i usporenja konekcije.

Kabl, takodje, nema nikakva ogranicenja (kao pppoe konekcija preko koje ide ADSL kod nas) u brzini, tako da je brzina koju ste platili brzina koju cete i dobiti. Kod ADSL-a, zbog vec pomenutog protokola, imate losiji ping i brzina nije ona koja je naznacena. Primer: 256kbit je realno 220-230kbit (MAXIMALNO), odnosno max do 28KB/s. Dok kod kabla meni 256kbit radi tom brzinom - 32KB/s konstantno. Pppoe protkol ima gubitke i do 20% od DSLAM-a do korisnika. A nasi provajderi NE uracunavaju overhead faktor.

Kabl ima i vecu mogucnost izbora razlicitih paketa, a odnos DL/UL moze biti i 1:1 bez problema. A tu je i pomenuti lokal.



QUOTE(cosmo @ 19 May 2006, 20:38)
Na zalost, nije. Znam za dosta slucajeva gde je sve isproveravano, dizan win ponovo, sve iscekiranu u BIOS-u, kompletan Power management off, sve cisto i opet nece. Ne trpi se sa dosta maticnih ploca i to je to... naravno, ima masa ljudi kojima radi normalno preko USB porta... ali, bas zbog takvih problema je bolje prikljuciti modem na mreznu...



Ja se iskreno nadam da ti ne radis u tehnickom timu bilo kog privajdera, inace ... ph34r.gif

Lepo je biti entuzijasta koji znanje crpi iz PC magazina, ALI da bi nesto znao moras da ga razumes, ne samo pausalno da skupljas trivije i da ih slazes po svom nahodjenju.

Proizvodjaci modema se prilagodjavaju operativnim sistemuma, ne obrnuto. Ako nesto ne radi dobro sa XP OS, onda se nece dobro prodavati i greska je kod modema (bez obzira na to sta je MS zabrljao). Svi prave USB modem tako da MORA da radi dobro i sa kilavim XP drajverima na bilo kojoj ploci. Sto bolje to urade, bolji im je proizvod.

Naravno da je preporuka da se koristi Ethernet (genericka IP komunikacija), ali ako stavis na uredjaj USB - taj mora da radi.

"Brzi ping" je stvar brzine prenosa (raspolozivog bandwidtha) i opterecenosti mreze od tacke do tacke. Danas ti je do googla 30ms, sutra 40ms, a ako uzmes 150Mbps vezu moze biti i 10ms. Ako hoces da poredis - poredi istu tehnologiju i brzinu kod razlicitih provajdera u istom trenutku, ili razlicitu tehnologiju kod istog provajdera u istom trenutku do iste tacke. Sve drugo su фрогс&грандмадерс.

ADSL je najcesce baziran na ATM prenosu pa zaista ima gubitaka u bandwithu zbog interne konverzije IP paketa u manje ATM celije - to je tih do 20% manje stvarne brzine o kojoj pricas, nema veze sa PPPoE ili PPPoA protokolima). Medjutim, ATM based tehnologija je nekoliko puta jeftinija od TDM tehnologije, a u USA im je ionako svejedno, jer je i prenos kroz telekom ATM - tada se taj gubitak ne oseca, tj. svakako postoji.
Naravno da na kablovskoj DL/UL moze biti 1:1, kada pricamo o simetricnom prenosu. ADSL je ASIMETRICAN prenos (a ne Analogni niti sezamov tongue.gif ) pa nije ni predvidjen za te odnose.
I jedna i druga tehnologija nude sasvim dovoljne mogucnosti za kucne konekcije (ADSL 2+ ide i do 22Mbps DL) sva ogranicenja postavljaju provajderi i Telekom.

Boldovani deo u drugom kvotu je direktan dokaz da je USB problem u modemima (njihovim drajverima za razlicite OS i hardware) i tehnickom osoblju koje ih setuje, a ne u tehnologiji.