Jump to content


Photo

kablovski internet ili ADSL ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#1 niko

niko
  • Banned
  • 1,846 posts

Posted 10 May 2006 - 13:36

Interesuje me sta vi mislite ? Da li je bolji kablovski internet ili ADSL ? Sta se vise isplati ?

#2 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 10 May 2006 - 14:45

QUOTE(niko @ 10 May 2006, 14:36)
Interesuje me sta vi mislite ? Da li je bolji kablovski internet ili ADSL ? Sta se vise isplati ?

Vise-manje isti q. Cene su priblizne. Ako ti treba fixna javna IP adresa, lakse ces je dobiti na ADSL-u.

#3 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 10 May 2006 - 16:26

ADSL, zasad bar provajderi ne ograničavaju protok kao što to radi veliki broj provajdera na kablovskoj (bar po mojim informacijama) koji imaju varijante da "zamole "korisnike da ne downloaduju preko dana i sl...

#4 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 10 May 2006 - 16:38

Ја немам тих проблема. Имам flat 64 код ИКОМ-а који од 6 увече до 8 ујутру ради као 128. Ретко се деси да нам "нешто не ради", а тад, боже мој, зовнеш па им звоцаш. rolleyes.gif

Генерално, ко може да плати АДСЛ (и има физичке предуслове), нек узме то, боље је и сигурније.

Edited by Zeka Peka, 10 May 2006 - 16:39.


#5 Rockford Rock

Rockford Rock
  • Members
  • 15 posts

Posted 10 May 2006 - 19:29

Trenutno je ADSL jeftiniji, koristim ga od početka godine kod Neobee.net, i za sad sam zadovoljan. Bilo je malih problema u početku, ali sad sve funkcioniše kao što bog zapoveda. innocent.gif
Mislim da ne bi trebalo da bude problema ni sa kablovskim netom, prijatelj hvali SBB koji ima veliki broj korisnika umreženih u lokalnu mrežu, pa nije teško naći nešto po svom ukusu.
Kod Neobee ADSL modem se dobija besplatno na korišćenje, a za SBB nisam siguran, mislim da su i oni ranije tako radili.
Nećeš pogrešiti ni sa ADSL ni sa kablovskim, na nekim forumima se čak šuška o pojeftinjenju ovih usluga. biggrin.gif

#6 Strani plaćenik

Strani plaćenik
  • Members
  • 660 posts

Posted 10 May 2006 - 19:45

SBB je izgleda danas ili juče spustio cene.

#7 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 10 May 2006 - 19:51

QUOTE(Rockford Rock @ 10 May 2006, 20:29)
Kod Neobee ADSL modem se dobija  besplatno na korišćenje, a za SBB nisam siguran, mislim da su i oni ranije tako radili.


Kod Beocity-ja dobiješ modem na poklon. I to ne bilo koji, ja dobio ASUS smile.gif

#8 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 11 May 2006 - 07:12

ADSL vs. cable net

cable net:
pro:
bolji (sigurniji) kabl, moguc veci spektar usluga (teoretski)
con:
jedan provajder - potpuna zavisnost (po pitanju cene, kvaliteta, sadrzaja, brzina)

ADSL:
pro:
veliki broj provajdera - moguce menjanje na bolje "u hodu", ozbiljniji ISP igraci, bolja tehnicka podrska, pouzdaniji servisi.
con:
(odlucujuca) uloga Telekoma, losije veze

Danas, u Srbiji,to je sve isto. Kablovci ne nude nista vise ni bolje ni jeftinije od ADSL, pa ih biraj potpuno po istim kriterijumima po kojima biras bilo kog ISP (kao firmu, po pouzdanosti i odnosu prema korisniku, ili po ceni), nevezano za tehnologiju pristupa njihovoj mrezi.

#9 friend

friend
  • Members
  • 280 posts

Posted 11 May 2006 - 12:51

Kablovski net je moguc samo tamo gde je kablovski operater koji ima kablovski net u ponudi, a ADSL je moguc u centralama gde je Telekom ugradio opremu za ADSL.
Kod kablovskog mozes da placas kad hoces i sta hoces, menjas brzine i pakete... Kod ADSL menjas pakete u okviru brzine. brzinu menjas cekajuci Telekom, placas mesec za mesec ili unapred, kad otkazes treba da se otelis da ga ponovo dobijes...
Kablovski ima pripejd, ADSL nema.

U svakom slucaju, ako imas srece da mozes i kabl i ADSL samo je stvar procene i licnih potreba sta ti vise odgovara.
Moj kabl-provajder nema kablovski net, Ziveo IKOM, a ADSL imam skoro godinu dana i prilicno sam zadovoljan.

Edited by friend, 11 May 2006 - 12:52.


#10 cosmo

cosmo
  • Members
  • 371 posts

Posted 11 May 2006 - 13:02

Kablovski je mnogo bolji, sa vecim brzinama, i visestruko vecim izborom raznih paketa i opcija.

SBB kablovski, pored toga sto nudi vece brzine nego ADSL cak i na istim paketima, nudi i lokal u kome su povezani svi veci gradovi u Srbiji. Lokal radi nezavisno od spoljnog interneta (ne utice na protok) i brzine krecu od 384/192 pa do 1024/512kbit.

Sad su i snizili cene: 1750 din je FlatHOME neogranicen (nije tacno da seku protok, radi savrseno) 256/128kbit sa lokalom 512/384kbit.

Postoje i pre-paid varijante. Pakete mozete da menjate kako god hocete, nema naplate promene paketa. Isto tako protok je veci na kablu. ADSL zbog gubitaka zbog PPPOE protokola ima realno 220/60 (na 256/64), dok kablovski ima vecu brzinu uploada - 256/128 i realno vecu brzinu (245/115kbit u najgorem slucaju). Prepaid varijanta ima maksimalnu propusnu moc od 2/1mbit sto je drasticno vise od ADSL-a. Isto tako, Flat opcija bez optike moze 1024/512kbit, a sa optikom i 2mbit-a.

Mane kablovskog interneta su: morate da uvedete kablovsku TV da bi imali i internet, placa se i dodatni setup za modem (1500 din) a pri tom morate da uredno placate i pretplatu za kablovsku televiziju da bi mogli da uplacujete i internet pakete.

#11 niko

niko
  • Banned
  • 1,846 posts

Posted 11 May 2006 - 14:42

Pa i nisu neke mane. Vec imam kablovsku i redovno je placam. Samo ,moracu da menjam e mail i ko zna sta jos ,ako predjem na kablovsku... huh.gif

#12 cosmo

cosmo
  • Members
  • 371 posts

Posted 11 May 2006 - 15:30

Mane su za nekog ko nema uopste kablovsku a ima uslova za TV i internet... uvodjenje je sad 4000 din za stanove + 1500 za internet, to je vec 5500 din samo za uvodjenje...

I ja sam od ranije imao kablovsku pa mi samo tih 1500 din za setup nije predstavljalo neki poseban izdatak... 5500 din je vec mnogo visa cifra za dosta ljudi, samo da bi dobili kablovski internet ukoliko nemaju kablovsku u stanu. Da ne pricam za privatne kuce, uvodjenje kablovske je 7000 din...

Edited by cosmo, 11 May 2006 - 15:30.


#13 pikli

pikli
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 12 May 2006 - 11:37

QUOTE(cosmo @ 11 May 2006, 14:02)
Kablovski je mnogo bolji, sa vecim brzinama, i visestruko vecim izborom raznih paketa i opcija.

SBB kablovski, blah, blah, blah...

Kablovski bi trebalo da je bolji od ADSL-a i trebalo bi se opredeliti za tu varijantu, ali tek kad dođu normalne firme, a ne ova kaobojština, jer

SBB su lopovi

Kad su nam uvodili kablovsku moj ćale potpiše ugovor a računi stižu na pokojnog tečinog dedu

u firmi imali kablovski, sad ADSL. SBB jednostavno promeni parametre i nikog ne obavesti
Kad ih zoveš jebu te sa onom centralom gde te vrte u krug sa pritiskanjem brojeva, pa te na kraju prebace na operatera gde čekaš 5 minuta, da bi te posle tog čekanja automat isključio jer je prevelik broj ljudi na liniji , pa onda sve to ponovo.
Ako si dovoljno uporan i posle sat vremena ( u proseku ) dobiješ operatera on ti kaže radovi su u toku biće interneta što pre ( čitaj kad bude ). Nikad nemaju nikakav odgovor. Bolje su državne službe ( telekom, EDB, Vodovod ) od njih jer ti bar daju precizan odgovor ( za 24 časa, do jutra ili sl. )
I sve razgovore snimaju što ti kaže aparat na početku poziva, jer se ljudi plaše da im *ebu sve po spisku kad zanaju da ih snimaju

Admin je merio protok i utvrdio da nije bilo signala 10% vremena u toku meseca, a ko za inat tad ti je najpotrebniji

Od kad smo uveli ADSL net je malo sporiji ( lični utisak ), ali ga makar ima.

#14 cosmo

cosmo
  • Members
  • 371 posts

Posted 12 May 2006 - 14:08

Ja nikad nijedan problem za vise od pola godine nisam imao sa SBB-om. Bilo je desetak dana losijeg neta u vecernjim satima, ali neki lik je prikljucio 10 TV aparata (neka kladionica) nelegalno na mrezu i napravio im sum u Zemunu. Trebalo je desetak dana da ga nadju i to srede. I to je jedini problem koji sam ja imao sa njima (a nije bio do njih). Prekida u signalu nikad nisam imao.
Kada se rekonstruisala mreza kod nas u naselju, posle malo pocetnog natezanja mi smo im lepo rekli gde ce biti najvise korisnika, a zauzvrat smo dobili odlicno uradjenu mrezu i optiku, sa dobro umerenim upstream signalima (upstream, povratni, signal je najbitniji za kablovski modem, ako je on u granicama nema prekida u netu i net radi savrseno. Isto tako vazno je da otklone sum i da S/N ratio bude u okvirima normale). Vazno je i kako se namesta modem (preko mrezne karte, nikako na USB) i za kablovski net je VAZAN pravilno konfigurisan firewall, AV i spyware program jer DHCP koji dodeljuje adrese moze da bude blokiran od nekog lose podesenog firewall-a recimo ili spyware programa i eto pucanja i prekida u netu. Naravno zabranjeno je i prckanje po instalacijama u stanu, kablovski modem voli samo jedan spliter i cist kabl...

Inace, jednostavno se njihov korisnicki centar zaoibilazi. Niko ko je na SBB-u ne zove call centar, vec se problemi resavaju relativno brzo i efikasno preko njihovog foruma. Problem je sto ovi koji rade u call centru znaju samo cene i da prebace na neki lokal. Na forumu je drugacije, direktno mozes da ostavis username i problem se reseava u najkracem roku.
Glavni njihov problem je neinformisanost i neljubaznost call centra, ali vec rekoh, pomenuti izbegavati u sirokom luku...

U svakom slucaju, dajem veliku prednost kablovskom internetu jer radi drasticno bolje nego ADSL (koji sam iskusio kako radi na vise mesta u gradu. Radi OK, ali je kablovski daleko brzi i lakse se menjaju paketi).

#15 kikii

kikii
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 12 May 2006 - 14:18

Ja sam sa kablovskim internetom (SBB) imala problema samo dok sam bila prikljucena preko USB-a (bar jednom dnevno sam morala da restartujem modem). Od kada predjoh na mreznu kartu nikakvih poteskoca nisam imala. Doduse, ja nisam neki zahtevni korisnik i kablovski koristim tek par meseci smile.gif . Ako i dodje do nekog pucanja veze, to ne traje duze od minuta, bar je moje iskustvo takvo.
Nikad nisam imala ADSL (ni dial-up) tako da ne mogu uporedjivati.