Jump to content

Photo

"Cveba"

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Drosophilia

Drosophilia
  • Members
  • 858 posts

Posted 10 May 2006 - 12:35

Što "cveba" drugim riječima znači?

Anton

#2 Drosophilia

Drosophilia
  • Members
  • 858 posts

Posted 13 May 2006 - 12:58

QUOTE(Drosophilia @ 10 May 2006, 13:35)
Što "cveba"  drugim riječima znači?

Anton

Pa dobro bre, ima li ovdje Srba ili nema i je li "cveba" slang izraz iz srpskog jezika ili nije? smile.gif

Je li "cveba" znači nešto kao slabić, smotan, tunjav, cmizdrav, itd itd?

Anton

#3 Bobilica

Bobilica
  • Members
  • 115 posts

Posted 13 May 2006 - 14:49

Ne mislim da te ljudi namerno ignorišu, pre će biti da, kao ni ja, nemaju pojma odakle ti ta reč za koju prvi put čuju.

#4 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 13 May 2006 - 15:04

cveba ti je vrsta kuruza kako ja znam, kod madžara se zove oronjmožolo iliti "aranymazsola". a imaš i onog xpboja xopbama stim nadjemkom. wink.gif

međutoa, u slengu ti to indid rvacka reč za glasinu, puštanje buve itd, naleteo sam par puta u raznim tjednicima na to.

ukratko, na srpski - patka. cool.gif

Edited by Hella, 13 May 2006 - 15:04.

#5 Drosophilia

Drosophilia
  • Members
  • 858 posts

Posted 13 May 2006 - 15:25

QUOTE(Hella @ 13 May 2006, 16:04)
međutoa, u slengu ti to indid rvacka reč za glasinu, puštanje buve itd, naleteo sam par puta u raznim tjednicima na to.
ukratko, na srpski - patka. cool.gif

Slang izraz iz hrvatskog? Ako je to tako bogami ja zalutao. laugh.gif

Imao sam nekakav nejasan osjećaj da sam taj izraz čuo u nekom starijem srpskom filmu, tipa "Specijalno Vaspitanje" i slično.

Dobro, hvala.

Anton

#6 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 16 May 2006 - 11:35

QUOTE(Drosophilia @ 13 May 2006, 16:25)
Slang izraz iz hrvatskog? Ako je to tako bogami ja zalutao. laugh.gif
Imao sam nekakav nejasan osjećaj da sam taj izraz čuo u nekom starijem srpskom filmu, tipa "Specijalno Vaspitanje" i slično.

Dobro, hvala.

Anton

Antone, ako se ne varam sinoc (tj. nocas) je na HTV-u islo "Specijalno vaspitanje". Nisam gledao, ali ako ti jesi, mozda si "naletio" na izraz koji spominjes.

#7 Drosophilia

Drosophilia
  • Members
  • 858 posts

Posted 16 May 2006 - 11:55

QUOTE(Cro-boy @ 16 May 2006, 12:35)
Antone, ako se ne varam sinoc (tj. nocas) je na HTV-u islo "Specijalno vaspitanje". Nisam gledao, ali ako ti jesi, mozda si "naletio" na izraz koji spominjes.

Sinoć? Ne, ako je bio film nisam znao. Šteta, to je bila prilika provjeriti, a i pogledati taj vrlo dobar film nakon toliko godina.

Anton

#8 jadranko

jadranko
  • Members
  • 60 posts

Posted 15 June 2006 - 13:58

cveba je grožđica/rozina. Ne znam je li književno ispravno, ali pri nam v Zagorju znači to.

#9 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 16 June 2006 - 07:55

Videti dole.

Edited by balu, 16 June 2006 - 07:59.

#10 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 16 June 2006 - 07:58

QUOTE(jadranko @ 15 Jun 2006, 15:58)
cveba je grožđica/rozina. Ne znam je li književno ispravno, ali pri nam v Zagorju znači to.

Asti gospe a ja mislio ti Dalmos. Kad ono ti si Dragec.

Lep pozdraU.

Ustvari javih se da izrazim svoje divljenje gos'n Helli koji Hrvatima prevodi hrvatski sleng i da, za one koji nisu upoznati, objasnim odakle ova srpska, odnosno novinarska patka.

Nekada u fina vremena, kada nije bilo zute stampe i kada se drzalo do nekakvog morala u novinarstvu, iza nepotvrdjenih vesti se stavljalo NT. To je dolazilo od latinskog "Non Testatum".

Elem u Svapskoj neki novinar je pred samu stampu ubacivao takvu neku vest i diktirao slovoslagacu da bi to brze islo. Slovoslagac je umesto NT slozio onako kako je cuo: "ente", sto kazu da na svapskom znaci patka ('tica patka) i tako je to i odstampano. Posto se vest pokazala netacnom od tada je u zargonu za netacne vesti ostalo to "ente". Mi smo samo preveli od Svaba, ali je u srpskom to evouliralo i dobilo i prosireno znacenje.

Uste jednom lep pozdraU

#11 jadranko

jadranko
  • Members
  • 60 posts

Posted 26 June 2006 - 07:48

[quote=balu,16 Jun 2006, 07:58]
Asti gospe a ja mislio ti Dalmos. Kad ono ti si Dragec.

Tebi je izgleda jako bitno tko je što.

Lep pozdraU.

Što zapravo želiš time reći?