Jump to content


Photo

"Sveti" vladika Nikolaj (Velimirovic)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
352 replies to this topic

#31 pravoslavac

pravoslavac
  • Members
  • 121 posts

Posted 26 March 2002 - 01:02

Izvini sto se mesam,ali ko bese Milorad Tomanic?

#32 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 26 March 2002 - 02:43

PWJT8D-17:
Za par godina klinci sa vec ispranim mozgom ce poceti i fizicke obracune sa vrsnjacima koji se odlucuju za alternativni predmet "prava pedera i demonkratije". Samo cekajte... bice i to.


Nažalost, kao i slične stvari koje se događaju danas, to će biti nazivano "patriotizmom" ili "borbom protiv nastranosti" ili "obračunom sa antipatriotama" ili "spasavanjem Srbije" ili kako već...

#33 daniel

daniel
  • Members
  • 130 posts

Posted 26 March 2002 - 07:38

Neki od momenata iz pravoslavcevog posta koji su mi zanimljivi jer predstavljaju neku vrstu sinteze jednog odredjenog nacina misljenja, karakteristicnog za Srbe potkraj XX veka:

[list]

[*] "definisemo se kao Srbi"

[*] "proglasavanje [nekoga] klerofasistima"

[*] "pljuvanje po pravoslavlju"

[*] saveti pljuvacima po pravoslavlju da jure ribe, trce, treniraju, kupe kucnog ljubimca, praktikuju feng shui, itd.

[*] "pljuvaci", takodje, "nemaju pojma o pravoslavlju"

[*] "Papin atak"

[*] Pita se "ko je ovde fasista".

[*] "Hrvatima skida kapu"
[list]

Pravoslavce dragi, sta cete sa nama koji se ne definisemo kao Srbi? Koji uopste ne zelimo da se definisemo, vec da zivimo lep zivot?

Sta ako vas niko ne "proglasava" klerofasistima, vec to cine vase sopstvene aktivnosti (kao sto je, npr. blagosiljanje Arkana i slicnih zlikovaca od strane crkvenih velikodostojnika)?

Da li vladan & co zaista pljuju po pravoslavlju ili ostro kritikuju bolesne pojave u delu Srba koji se svrstava pod pravoslavne hriscane? Da li je, na kraju krajeva, ako nekome ili necemu zelimo dobro, svaka kritika automatski losa? Da li ima neke koristi od kritike?

Vasi saveti u vezi toga sta treba raditi su dobri, pokusajte ih sami primeniti.

Kada je ovde iko istestiran u pogledu poznavanja pravoslavnog katehezisa da vi mozete tvrditi da neko "pojma nema"?

Zasto bi se na forumu "Srbija" iko bavio Papom i njegovim navodnim atakom?

Dobro je sto se pitate ko je fasista, mozda i dodjete do odgovora.

U vezi skidanja kape Hrvatima, lepo je, mada neocekivano, videti kako uvazavate druge nacije. Da li ih uvazavate iz zaista vrednih ili bedastih razloga?

Razmislite o tome.

_________________
pozdrav, daniel

[ Izmena poruke: daniel na dan 2002-03-26 07:40 ]

#34 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 26 March 2002 - 09:13

Kada sam se krajem 1991. godine sasvim uvjerio da je pitanje dana kada ce i u Bosni poceti rat, razmisljao sam kako se skoloniti. Posto u inostranstvu nisam imao nikoga, logcino mi je bilo da se sklonim u neki manastir. Tako sam uz pomoc nekih prijateljica ( jedna od njih je monahinja ) dobio blagoslov pokojnog oca Lazara igumana u manastiru Ostrog da tu provedem nekoliko dana za parvoslavni bozic 1992. godine. Na zalost, tada je otac Amfilohije pricestio Arkana i svu njegovu gardu naoruzanu do zuba, slusao sam sta sve govori monah Stefan "bodreci" arkanove dobrovodljce sa dubrovackog ratista i tada privi put posumnjao u crkvu i mamastire kao ideolosko zariste klerofasizma.

#35 Kajzer

Kajzer
  • Members
  • 535 posts

Posted 26 March 2002 - 10:01

2 Sister.
Eto, napisah ja onomad nesto o feministkinjama (secas se?) .
No, "megabajte teksta" o klerofasistima, a posebno o ovima za koje sam pitao, nisam procitao (OK, nije me bilo neko vreme), a odgovor na moje pitanje moze biti da ili ne.
Sto se tice teorije zavere i moje percepcije (cuj, percepcije) ne znam da li ima smisla da ti objasnjavam da si me zamenila sa nekim negativcem u tvojoj glavici.

#36 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 26 March 2002 - 10:16

sonja:

pravoslavac:
Onaj pise kako Vladika Nikolaj hvali Hitlera,o zemljo otvori se!


»Svetosavlje se«, podseca Mirko Djordjevic, »javlja uoci cetrdesetih godina proslog veka. Stvaraju ga nacionalisti, za svoje politicke potrebe, posebno Nikolaj Velimirovic, koji je 1937. godine odrzao cuveno predavanje na Kolarcu, pod naslovom Nacionalizam svetog Save. Svetom Savi je pripisao nacionalizam kojeg kod njega, jednostavno, nema! Ni pomena o necem slicnom nema. Stavise, Nikolaj mu je pripisao i druge osobine – da njegove ideje, kako ih on vidi, realizuje veliki vodja Hitler itd. U tom predavanju izrekao je i cuvene pohvale Adolfu Hitleru. Ovde se vidi, ponovo, neobicna cinjenica, kako se drzava jos i odvaja od crkve, ali se crkva tesko odvaja od same drzave. Mi to danas vidimo na brojnim primerima i, bukvalno, svakodnevno«.


samo nam je Mirko Djordjevic propustio reci kako je to Vladika Nikolaj hvalio Hitlera? I cudi me da se samo tako prihvataju necije ocene kao aksiomi. Neverovatno je videti kako se ljudi u ciju inteligenciju i intelektualni nivo sam se uverio, lako prihvataju uopstenih teza, neproverenih izjava, bez da se proveri istinitost toga. Nije bitno "biti u pravu", bitno je sta jeste, a sta nije...

pulsare, negde sam procitao da su neke vladike blagosiljale Arkana i ostale... da li ti znas vise o tome?

_________________
Negde u Braci je paorski koren i može rata i rata da bude. Kad nije paor za soldata stvoren, volije konje i zemlju neg' ljude.

[ Izmena poruke: evrosrbin na dan 2002-03-26 10:19 ]

#37 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 26 March 2002 - 10:17

"Pravoslavce dragi, sta cete sa nama koji se ne definisemo kao Srbi? Koji uopste ne zelimo da se definisemo, vec da zivimo lep zivot?"

"U vezi skidanja kape Hrvatima, lepo je, mada neocekivano, videti kako uvazavate druge nacije. Da li ih uvazavate iz zaista vrednih ili bedastih razloga?"

Daniele, u pravoslavnoj Srbiji, drzavi Srpkinja i Srba tvoja zelja da kao nesrbin zivis 'lep zivot' ravan je zelji nehrvata da u katolickoj Hrvatskoj, drzavi Hrvatica i Hrvata, zivi lijep zivot.

Barem sam ja tako shvatio pravoslavcevo 'skidanje kape', Hrvatskoj!

ps

na svu srecu, postoji razlika izmedju gradjanske i nacionalne, drzave.
Stoga te pozdravljam sa zeljom 'zivi ti lep zivot u Republici Srbiji'.

#38 Dino

Dino
  • Members
  • 648 posts

Posted 26 March 2002 - 10:25

Par pitanja za pravoslavca.
Da li ces cerki zabraniti dalje skolovanje posle osnovne skole posto devojcice treba da nauce samo da kuvaju, radjaju i budu dobre zene?
Ako ti dete jednog dana predstavi momka-devojku koji nisu Srbi ili pravoslavci sta ces da uradis? Izbacis dete iz kuce ili da ga ubedis da je taj nesrbin i nepravoslavac nedostojan da udje u porodicu?

Da li znas da nije uputno hvaliti se time da si vernik? Pravi vernici to ne treba da cine. Ili je to tvoje samo lepa maska?

Kada si postao vernik?

Da li se tokom posta uzdrzavas i od cinjenja ostalih "gresnih" stvari? Sexa, gledanja filmova i pozorisnih predstava, svadja, zlih misli.

Ucenje dece da je neko zao ili manje vredan zato sto nije: Srbin, pravoslavac, Nemac, Hrvat, katolik, Jevrejin, musliman, Albanac, hindu, clan plemena Tutsi, komunista... je dovelo i dovodi i do holokausta i do Jasenovca i do rata u BiH i do rata u Hrvatskoj i do Srebrenice i do 11. septembra i do rata na Bliskom Istoku i do rata izmedju Indusa i lokalnih muslimana i do Ruande i do gulaga i do Istocnog Berlina...
Da li zelis da tvoje dete bude isto kao ta "deca" koja su cinila zlocine kad su porasli? Sa kakvim pravoslavljem je to u skladu?

#39 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 26 March 2002 - 11:40

evrosrbin

samo nam je Mirko Djordjevic propustio reci kako je to Vladika Nikolaj hvalio Hitlera? I cudi me da se samo tako prihvataju necije ocene kao aksiomi. Neverovatno je videti kako se ljudi u ciju inteligenciju i intelektualni nivo sam se uverio, lako prihvataju uopstenih teza, neproverenih izjava, bez da se proveri istinitost toga. Nije bitno "biti u pravu", bitno je sta jeste, a sta nije...


Potpuno se slazem da je bitmo sta jeste, ali
"jeste" je i ono sto mi mozda ne znamo. Zasto si tako siguran da su u pitanju "uopstene teze, neproverene izjave..." Ako zelis da proveris procitaj knjizicu "Nacionalizam Svetog Save i Srpski narod kao Teodul", Nikolaja Velimirovica, izdanje Ihtus-Hriscanska knjiga, Beograd 2001. A evo citata iz te knjizice:"Ipak se mora odati postovanje sadasnjem nemackom Vodji, koji je kao prost zanatlija i covek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u XX veku on je dosao na ideju Svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvazniji posao, koji prilici jedino svetitelju, geniju i heroju. A nama je taj posao svrsio Sveti Sava, prvi medju svetiteljima, prvi medju genijima i prvi medju herojima u nasoj istoriji."
Mirko Djordjevic nije odgovoran za ono sto je Vladika pisao. Mozda neko misli da ga treba kriviti sto o tome govori i tako razbija necije iluzije. Ali to je daleko od "onog sto jeste".

#40 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 26 March 2002 - 11:44

"Ipak se mora odati postovanje sadasnjem nemackom Vodji, koji je kao prost zanatlija i covek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u XX veku on je dosao na ideju Svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvazniji posao, koji prilici jedino svetitelju, geniju i heroju. A nama je taj posao svrsio Sveti Sava, prvi medju svetiteljima, prvi medju genijima i prvi medju herojima u nasoj istoriji."


Znam za tu izjavu Vladike Nikolaja. Mnogi su u to vreme skidali kapu Hitleru za neke stvari. Za nacin na koji je ujedinio nemacki narod, podigao ga iz pepela, podigao ekonomiju. On je napravio vidljiv napredak u to vreme, i to je Nikolaj primetio.

#41 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 26 March 2002 - 11:59

pravoslavac:
Izvini sto se mesam,ali ko bese Milorad Tomanic?

To je covek koji je napisao knjigu "Srpska Crkva u ratu i ratovi u njoj", a izdala je Medijska knjizara Krug.
Nije poznat siroj javnosti, ovo je prvo sto je objavio, poznat je onima koji posecuju tribine u "Rex-u", cesto je tamo i ucestvuje u diskusijama. Koliko sam shvatila, proveo je sate i sate po arhivama
biblioteka, a cula sam da ga je Uprava Patrijarsijske biblioteke (gde je proveo puno vremena citajuci arhivu Glasa Crkve),
posle izlaska knjige proglasila za "personu non grata".

#42 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 26 March 2002 - 12:47

[quote]
evrosrbin:
[quote]
Znam za tu izjavu Vladike Nikolaja. Mnogi su u to vreme skidali kapu Hitleru za neke stvari. Za nacin na koji je ujedinio nemacki narod, podigao ga iz pepela, podigao ekonomiju. On je napravio vidljiv napredak u to vreme, i to je Nikolaj primetio. [/quote]

Mnogi su i Na pojavu SM poskidali kape, ne samo plebs, nego uvazeni i mudri (verovalo se)ljudi. Pokazalo se da su bili u teskoj zabludi.
Verujes li da je nemacki narod zahvalan Adolfu sto ga je "izvadio iz pepela", tako sto je kasnije zbog toga morao da prodje kroz Pakao?
Vladika Nikolaj je imao pravo da pogresi, ali zovimo to pravim imenom - "onako kako jeste"

#43 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 26 March 2002 - 12:55

Dubravka:
Mnogi su i Na pojavu SM poskidali kape, ne samo plebs, nego uvazeni i mudri (verovalo se)ljudi. Pokazalo se da su bili u teskoj zabludi.
Verujes li da je nemacki narod zahvalan Adolfu sto ga je "izvadio iz pepela", tako sto je kasnije zbog toga morao da prodje kroz Pakao?
Vladika Nikolaj je imao pravo da pogresi, ali zovimo to pravim imenom - "onako kako jeste" 


Pokazalo se. I sustina je u tome da se pokazalo, a nije tad bilo vidljivo. Da je Vladika Nikolaj hvalio Hitlera zbog antisemitizma, zbog zelje da zavlada svetom, ja bih osudio njegovo pisanje i delovanje. U konkretnom slucaju Vladike Nikolaja, Hitlera i Mirka Djordjevica se radi o zestokom podmetanju i demagogiji tog Djordjevica. Zna se ko je Hitler bio i sta je radio, i zna se da je Vladika Nikolaj uputio pohvale Hitleru. Problem je sto mnogo toga ima izmedju. A floskula "Vladika Nikolaj Velimirovic je podrzavao Hitlera" ostaje...

Samom nemackom narodu je Hitler u to vreme po dolasku na vlast dao mnogo, i s pravom su ga voleli i postovali. Druga je stvar sto je on tu podrsku iskoristio za nesto drugo.

_________________
Negde u Braci je paorski koren i može rata i rata da bude. Kad nije paor za soldata stvoren, volije konje i zemlju neg' ljude.

[ Izmena poruke: evrosrbin na dan 2002-03-26 12:58 ]

#44 Kajzer

Kajzer
  • Members
  • 535 posts

Posted 26 March 2002 - 13:00

Da je, nekim slucajem, Hitler 1938. ili '39. otisao sa politicke (ili zivotne scene) bio bi u nemackoj istoriji upamcen kao jedan od najvecih Nemaca svih vremena. Svidjalo se to nama ili ne, to je cinjenica.

#45 Badguy

Badguy
  • Members
  • 529 posts

Posted 26 March 2002 - 13:16

"Ipak se mora odati postovanje sadasnjem nemackom Vodji, koji je kao prost zanatlija i covek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u XX veku on je dosao na ideju Svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvazniji posao, koji prilici jedino svetitelju, geniju i heroju. A nama je taj posao svrsio Sveti Sava, prvi medju svetiteljima, prvi medju genijima i prvi medju herojima u nasoj istoriji."


Znam za tu izjavu Vladike Nikolaja. Mnogi su u to vreme skidali kapu Hitleru za neke stvari. Za nacin na koji je ujedinio nemacki narod, podigao ga iz pepela, podigao ekonomiju. On je napravio vidljiv napredak u to vreme, i to je Nikolaj primetio. 



Iz citata se vidi da Nikolaj nije hvalio Hitlera zato sto je "ujedinio nemacki narod, podigao ga iz pepela, podigao ekonomiju" nego zato sto je "kao prost zanatlija i covek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam". Dakle, ne zbog ujedinjenja, podizanja iz pepela ili ekonomije, nego zbog vere.

Posto se iz citata ne moze videti sta znaci rec 'nacionalizam' u ovom kontekstu, o simbiozi nacionalizma i vere koji proistice iz datog citata, ne bih ovaj put.