Jump to content


Photo

Knjige koje vam se ne svidjaju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
203 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 24 April 2006 - 18:11

Znaci ne radi se o "najglupljim knjigama" kao takvim (a poznato je i da je tako nesto jako tesko objektivno utvrditi) nego prosto o raznoraznim knjigama koje nam se nisu svidele bez obzira da li su neka totalna glupost ili su knjige koje prosto nisu 'legle' ili su knjige koje su jako dobro uradjene ali nas je kraj razocarao, itd.

Dakle, da pocnem ja:
- Parfem, Patrick Süsskind - koja morbidna knjiga ohmy.gif
Svo vreme dok sam je citala bilo mi je nekako huh.gif mada me je interesovalo sta ce dalje biti, ne mogu da kazem da nije, a onda na kraju kulminacija ph34r.gif
A vidim oko mene se ljudi odusevljavaju, mnogi je ovde na forumu navedose na temi "najbolja knjiga", itd

Dalje, dobre knjige a glupi krajevi:
- Igra staklenih perli, Hesse (neko negde vec spomenuo), znaci sve interesantno i fino i onda na kraju sta? Glupost dry.gif
- Sofijin svet, Gaardner - isto tako jako fina knjizica ali kraj me je skroz nekako razocarao.

Itd.

#2 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 24 April 2006 - 18:15

QUOTE(amelija @ 24 Apr 2006, 20:11)
- Sofijin svet, Gaardner - isto tako jako fina knjizica ali kraj me je skroz nekako razocarao.




mene je vise razocarao kraj njegove knjige Kci direktora cirkusa....
a ja bas volim Gordera...

#3 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 24 April 2006 - 18:37

QUOTE(amelija @ 24 Apr 2006, 19:11)
Znaci ne radi se o "najglupljim knjigama" kao takvim (a poznato je i da je tako nesto jako tesko objektivno utvrditi) nego prosto o raznoraznim knjigama koje nam se nisu svidele bez obzira da li su neka totalna glupost ili su knjige koje prosto nisu 'legle' ili su knjige koje su jako dobro uradjene ali nas je kraj razocarao, itd.

Dakle, da pocnem ja:
- Parfem, Patrick Süsskind - koja morbidna knjiga  ohmy.gif
Svo vreme dok sam je citala bilo mi je nekako  huh.gif mada me je interesovalo sta ce dalje biti, ne mogu da kazem da nije, a onda na kraju kulminacija  ph34r.gif
A vidim oko mene se ljudi odusevljavaju, mnogi je ovde na forumu navedose na temi "najbolja knjiga", itd

Dalje, dobre knjige a glupi krajevi:
- Igra staklenih perli, Hesse (neko negde vec spomenuo), znaci sve interesantno i fino i onda na kraju sta? Glupost  dry.gif
- Sofijin svet, Gaardner - isto tako jako fina knjizica ali kraj me je skroz nekako razocarao.

Itd.


sve paviceve knjige -ogromno razocarenje. vidis pisca koji ume da okrene recenicu, da ulovi muziku rechi, da pise ...a nece jer se svesno kurci da je genije (sto nije) i time podriva elementarno u knjizevnosti - da prosecan citalac voli da cita price. mozda zeli vise ali nikako manje od - prica.

takodje: igra staklenih perli - jedino pitanje koje sam imala po zavrsetku citanja- cemu ovo? potpuno besmisleno.

napisacu jos ako se setim.

Edited by mango, 24 April 2006 - 18:38.


#4 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 24 April 2006 - 19:22

QUOTE(amelija @ 24 Apr 2006, 18:11)
.
.
Dalje, dobre knjige a glupi krajevi:
- Igra staklenih perli, Hesse (neko negde vec spomenuo), znaci sve interesantno i fino i onda na kraju sta? Glupost  dry.gif

QUOTE(mango @ 24 Apr 2006, 18:37)
.
takodje: igra staklenih perli - jedino pitanje koje sam imala po zavrsetku citanja- cemu ovo? potpuno besmisleno.
Meni se svidja kraj Igre staklenih perli, shvatio sam ga kao zavrsnu lekciju....
Posto vam se ne svidja The Glass Bead Game, niposto u ruke ne uzimajte The Unconsoled Kazuo Ishiguroa. Ovde je kraj izrazito cudan, da li da kazem besmislen, ali dobro, knjizevnost je poodavno iskocila iz tesnog kostima "price".

Kada govorite o "besmislenosti" pomenite i Fukoovo klatno Umberta Eka. Ovo delo je po meni jedan poprilicno dobar, mozda cak i bezobrazan stos zato sto citaocu krade nenadoknadivo vreme; delimicno ga shvatam kao drsko poigravanje intelektualnoscu (ne mislim na pricu, vec pristup). Procitas gomilu stranica i na kraju shvatis da su premise na kojima je sve zasnovano u biti pogresne. Ako odbacis centralnu pricu kao pricu, dobijes gomilu minijatura koje su vredne citanja. Simpaticna mi je razlika izmedju zapadnoevropske i brazilske kulture i zene koja ne moze da padne u trans zato sto je odrasla u racionalistickom nemackom okruzenju.

#5 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 24 April 2006 - 19:33

davno sam citala Fukoovo klatno i ne mogu tacno da se setim. inace, mislim da bi bila zanimljiva diskusija o ulozi "price" u knjizevnosti. ja verujem da bez dobre price tesko da moze biti dobrog i za citaoce zadovoljavajuceg dela, ti kazes da je knjizevnost srecom davno iskocila iz tesnog kostima price (uzgred, lepo si to rekao sta god ja mislila o tome) pa bismo mozda mogli da pokrenemo tu temu?

Edited by mango, 24 April 2006 - 19:34.


#6 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 April 2006 - 10:18

uuu kako sam samo zaboravila, verovatno zato sto sam davno citala

elem:
Igo - Zvonar bogorodicine crkve

kakvo sranje dry.gif

svi normalni, simpaticni, iole pristojni likovi su poginuli/uginuli/obesene/streljani/nesto slicno
sve budale i kreteni su ziveli dugo i srecno

sranje

#7 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 April 2006 - 16:47

QUOTE(amelija @ 25 Apr 2006, 20:18)
svi normalni, simpaticni, iole pristojni likovi su poginuli/uginuli/obesene/streljani/nesto slicno
sve budale i kreteni su ziveli dugo i srecno

Krajnje realno... tongue.gif

Moj prilog A Whole New Mind - Daniel H. Pink. Kad covek iz/osmisli koncept pa ga onda potkuje sa milion 'slucajeva' kako bi dokazao kako to nije samo koncept nego ziva istina...
Slicno kao i The Wisdom of Crowds - James Surowiecki s tim sto je ovaj James zaglibio ono bash-bash.

#8 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 27 April 2006 - 17:52

Od knjiga koje mi nisu sjele: Dnevnik Bridget Jones.
Prije nego prasnete u roflmao.gif, molim samo trenutak da objasnim. Nisam ni očekivala vrhunsku literaturu i savršen stil. Ali uopće mi nije bila smiješna. Čak mi ni lik nije bio simpatičan. Čini mi se da u toj ligi ima puno bolje literature. Kako to da je H. Fielding tako uspjela?

QUOTE(amelija @ 24 Apr 2006, 18:11)
Dakle, da pocnem ja:
- Parfem, Patrick Süsskind - koja morbidna knjiga  ohmy.gif
Svo vreme dok sam je citala bilo mi je nekako  huh.gif mada me je interesovalo sta ce dalje biti, ne mogu da kazem da nije, a onda na kraju kulminacija  ph34r.gif

Meni je ta knjiga ostala u jasno pozitivnom sjećanju kao, recimo, bajkovita. Malo pomaknuta, ali ugodna za čitanje. Sad mi pada na pamet da nisam propustila štagod čitajući na njemačkom (s obzirom na moje non-bajkovito znanje istoga)?

#9 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 28 April 2006 - 02:59

QUOTE(amelija @ 25 Apr 2006, 11:18)
uuu kako sam samo zaboravila, verovatno zato sto sam davno citala

elem:
Igo - Zvonar bogorodicine crkve

kakvo sranje  dry.gif

svi normalni, simpaticni, iole pristojni likovi su poginuli/uginuli/obesene/streljani/nesto slicno
sve budale i kreteni su ziveli dugo i srecno

sranje


Igo je bio monarhisticka konzerva, pa se ovo moze citati i kao kritika republikanaca. Igo na stranu, Balzaka ne varim, kao ni Zolu i ostale francuske realiste i naturaliste.

#10 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 28 April 2006 - 09:03

Nikada dočitan Pavićev Hazarski rečnik.



Do zla boga dosadno. yawn2.gif

#11 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 28 April 2006 - 11:17

QUOTE(Vesna @ 28 Apr 2006, 10:03)
Nikada dočitan Pavićev Hazarski rečnik.
Do zla boga dosadno.  yawn2.gif


pavić definitivno, najveće razočarenje

ni ja nisam nikad dočitao hazarski rečnik wacko.gif a bogami ni predeo slikan čajem, njega sam batalio posle 50 strana ohmy.gif

od inostranih autora i knjiga, nikad nisam uspeo da pročitam do kraja hemingveja za kim zvona zvone (ekšli, isto batalio posle 50 strana). kunderu ne volim ali su mu knjige čitljive, sve sam uspeo do kraja da ih doteram. ne mogu više da se setim koja knjiga me je baš smorila. uglavnom isteram do kraja, ponekad sam kraj vadi celu knjigu a ponekad je bezveze ali je većina knjige dobra pa ima neki balans...

inače parfem od ziskinda mi je jedna od najjačih knjiga ikad, amelija ne kapiram zašto ti se nije svidela smile.gif

#12 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 28 April 2006 - 11:50

Uh uh uh... smile.gif

Recimo da me je razocarao Unikat Milorada Pavica, zato sto se sa svakim njegovim novim romanom nadam da ce ponoviti Hazarski recnik ili Predeo slikan cajem. Ili makar Unutrasnju stranu vetra.

Razocarao me je Kunderin roman Usporavanje jer to naprosto nije "onaj" Kundera. Eh prokleti francuski jezik, sta napravi od coveka. tongue.gif
Iskupio se, doduse, odlicnim romanom Neznanje nekoliko godina kasnije.

#13 Drosophilia

Drosophilia
  • Members
  • 858 posts

Posted 28 April 2006 - 12:45

QUOTE(mango @ 24 Apr 2006, 20:33)
davno sam citala Fukoovo klatno i ne mogu tacno da se setim.


Ecco me je pridavio sa svojim njihalom do točke gdje sam pomislio da bi bilo zanimljivije i zahvalnije naprosto uzeti i pročitati telefonski imenik Magadaskara i da bi bilo zabavnije opaliti sam sebe čekićem po prstima.

A nebi me navukao na tu garotu od enciklopedijske pilanije da mi se nije svidjela njegova uspješnica (1) "Ime Ruže".

A na zadatu temu ....."Gospodar Prstenova".Uprkos mazohističkoj istrajnosti nisam ni iz više pokušaja došao dalje od pedesete stranice.

Anton

(1)Na hrvatskom "hit"

#14 matilda01

matilda01
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 April 2006 - 12:51

Ljubav traje tri godine, Begbede - posle fenomenalne 399- i stvarno interesantne Windows of the wolrd, potonja mi je nekako bila dosadna i vise mi je licila na rad nekog skolarca, nego na enfant teribla francuske literarne scene. Doduse, cini mi se da je Ljubav hronoloski prva i napisana, pa mu se u tom slucaju donekle oprasta.

#15 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 April 2006 - 12:55

QUOTE(Nicol @ 27 Apr 2006, 18:52)
Meni je ta knjiga ostala u jasno pozitivnom sjećanju kao, recimo, bajkovita. Malo pomaknuta, ali ugodna za čitanje. Sad mi pada na pamet da nisam propustila štagod čitajući na njemačkom (s obzirom na moje non-bajkovito znanje istoga)?

ma nema da brines, ja jos na pocetku rekoh da se jako veliki broj ljudi odusevljava tom knjigom

evo i konkretnog primera: wink.gif
QUOTE(PeraZdera @ 28 Apr 2006, 12:17)
inače parfem od ziskinda mi je jedna od najjačih knjiga ikad, amelija ne kapiram zašto ti se nije svidela  smile.gif

svo vreme mi je izazivala samo&jedino nekakav cudan&neprijatan osecaj morbidnosti pri cemu je kraj bio kulminacija (pogotovo sto sam se ponadala da ce da ga lepo koknu na onoj napravi ali ni ta "zelja" mi nije ispunjena nego je ispalo jos morbidnije)

a moze l' neko da mi objasni sta je pa toliko fascinantno u toj knjizi?