Jump to content

Photo

Eurobarometer 2006

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1 reply to this topic

#1 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 18 April 2006 - 16:05

Nedavno je izašla studija Evropske Komisije o jezičkoj situaciji u zemljama Evropeske Unije (uključujući i Rumuniju, Bugarsku, Tursku i Hrvatsku). Možete je pročitati ovde: http://europa.eu.int...meter06_en.html

Gomila zanimljivih podataka je izneta u ovoj anketi, kao što je recimo podatak da 56% stanovnika EU govori barem još jedan jezik osim maternjeg, a 44% nijedan. 28% govori barem dva jezika, a 11% barem tri.

Pitam se da li postoje bilo kakvi podaci o jezičkoj situaciji u Srbiji i šta kažu ti podaci. Ja zaista ne mogu ništa

Kakva je situacija van Evrope? (Apatridi?)

I konačno kakav je vaš lični doživljaj? Vidimo na sve strane da se otvaraju škole stranih jezika, izgleda da svi nešto danas uče.

#2 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 18 April 2006 - 19:50

Nemam nikakve konkretne podatke, studije koje su radjene u Srbiji po ovom pitanju. Imam samo nekoliko utisaka na osnovu iskustva i premisljanja o ovom problemu:

1. Jako mali broj ljudi u Srbiji moze da nauci jezik za vreme osnovne i srednje skole ako ne ide na privatne casove. Ima i izuzetaka i za takve izuzetke su zasluzni ili odlicni profesori stranog jezika ili jednostavno veci dar za strane jezike. Iako se u vecini osnovnih skola vec petnaestak godina prvi strani jezik uci od 3. razreda, a drugi od 5. razreda, situacija se nije bitno promenila. (U Beogradu i vecim gradovima ova praksa traje duze) U srednjim skolama, gimnazijama, uce se takodje dva jezika. Znam malo ljudi koji posle cetiri godine ucenja nekog stranog jezika u srednjoj skoli znaju da na tom jeziku izgovore tri smislene recenice, sto je i vise nego zalosno.
2. Poslednjih godina sve vise ljudi odlazi u privatne skole, mada prilicno kasno. Kazu oni koji rade u takvim skolama da su im najbolji ucenici tinejdzeri koji su ucili taj strani jezik od detinjstva. Naravno, engleski jezik ubedljivo vodi, mada postoji i sve vece interesovanje za francuski, italijanski, spanski i nemacki.
3. Ipak, ni to ne pomaze previse jer ne postoji dovoljno razvijena svest o tome sta ucenje stranog jezika zaista znaci. Na osnovu sopstvenog iskustva iz privatnih skola u kojima sam bila, mogu reci da vecina ucenika ne dodje do nivoa B2. Kad kazem vecina, mislim na 80-90% polaznika neke skole. Mozda je moja granica da bih rekla da neki strani jezik govorim suvise visoka (izmedju C1 i C2). Ipak, najdublje verujem da neko cije znanje konkretnog jezika nije na nivou B2 ne moze za sebe reci da govori taj strani jezik. Mislim da je tu i najveci problem. Dok se ne promeni svest o tome (koliko ljudi ima koji tvrde da su engleski naucili preko filmova ili muzike) nema stvarnog napretka.
4. Zatim, odnos gradova iz provincije i Beograda, Novog Sada i Nisa: iako se i u manjim gradovima otvaraju privatne skole, najcesce, naravno, engleskog, ali i nemackog, francuskog, italijanskog i spanskog, retke su i treba sumnjati u njihov kvalitet. (Cast izuzecima!) Neki drugi jezik za ljude koji nisu iz velikih gradova (npr. portuglaski, japanski) moze ostati samo san. (Ponavljam, cast izuzecima.)
5. Na kraju, ceo ovaj problem moze da se podvede i pod problem obrazovanja. Ako 5% populacije ima zavrsen fakultet, ne verujem da broj ljudi koji govore vise od jednog stranog jezika moze da predje taj procenat, a tih 5% bi bio broj ljudi koji govore jedan strani jezik. Tu racunam i one koji nikada nisu studirali, a ipak znaju neki strani jezik i, naravno, one koji su zavrsili fakultet, ali ne znaju nijedan jezik osim maternjeg. I pored drugacijeg rezultata na ovom forumu, mislim da je broj ljudi u Srbiji koji govore vise od 2 strana jezika na nivou statisticke greske.