Jump to content


Photo

vodene kornjače, kućni ljubimci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#31 dranata

dranata
  • Members
  • 732 posts

Posted 30 April 2006 - 18:03

E, ovako. Ja imam dve kornjacice i akvarijum od tridesetak litara i dok se nisam informisala mislila sam da je to ekstra dovoljno. Medjutim, za nepunih tri meseca, male zveri su prilično porasle, tako da bi več krajem godine trebalo razmišljati o većem. Znači, ako nečeš stalne troškove, tj, da svake godine kupuješ drugi, kupi im odmah akvaterarijum (moraju imati i kopneni i vodeni deo, ima toga da se naruči po pet šopovima a može i staklar da ti napravi po porudžbini), od 100, 120 litara i miran si zauvek, osim ako nemaš ambicije imati veći ili ti beštije ne izrastu baš mnogo.
Imaš forum na www.kornjace.net, tu možeš da pročitaš sve što je vezano i za opremu i za akvarijume, grejače, filtere i lampe... stvarno je ekstra sajt.
Nadam se da sam pomogla! Pozdrav!

#32 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 30 April 2006 - 18:27

QUOTE(dranata @ 29 Apr 2006, 21:32)
Esdy, ili neko drugi ako zna, trebale bi mi adrese nekih po vama najboljih pet shopova u gradu. Naravno, gde mogu da se kupe oprema i hrana za kornjace, ovo drugo me ne zanima.
Thanks! smile.gif


Stvarno ne znam... Ne idem po pet-shopovima, sta mi god treba okrenem ortaka da vidim da li ima on i slicno.. biggrin.gif

Hranu svako prodaje slicnu, ima one u granulama i tu tesko da mogu nesto "lose" da ti prodaju.... Sta ti treb od obreme ??? filtere mozes da koristis one za ribe tu se informisi na ovom forumu www.akvaristika.org ... Sto se tice kamenja i slicnih stvari za ukrasavanje imas ga u pet shopovima i u prirodi... smile.gif

#33 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 30 April 2006 - 18:29

QUOTE(mrda @ 30 Apr 2006, 13:35)
Ljudi, priskacite u pomoc, hocu da kupim dve kornjacice sebi, ali muci me da li da im prvo kupim terarijum, pa kasnije akvarijum ili da im odmah kupim akvarijum ali mi recite koje velicine tj zapremine??!! Hoce li biti za prvih godinu dana dovoljan neki 0d 20 litara ili  treba veci??!!

@ esdy:
molim te reci mi gde mogu da kupim leparda gekona i poshto je ako ikako znas pa mi javi!
Unapred hvala!!! smile.gif  biggrin.gif



Mogao i na PM da me kontaktiras wink.gif

Nego hoces kornjacu ili gekona... Leopard gekon moze da se nadje za +- 30eura [ovo nije u pet shopovima], ako ti je ta cena OK... Dacu ti broj telefona [na PM] da vidis da li ih jos ima...

#34 AV bre

AV bre
  • Members
  • 8 posts

Posted 29 May 2006 - 08:29

Nas novi humanitarni sajt za kucne ljubimce, pridruzite nam se i joj bitnije rasirite vest o sajtu....



http://www.well.org...... LJUBIMCE.htm


Poz.
HVALA

#35 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 29 May 2006 - 09:33

Imam vec tri godine dve crvenovratke, zovu se Filotej i Evdokija. (Da, ako vec morate da znate, otvorio sam neki stari kalendar i nasao dva najodvratnija imena.)

--> Potrebno je odrzavati terarijum/akvarijum cistim jer a) smrde i cool.gif na njima moze da zivi Salmonella sp. kao deo fizioloske mikroflore, sto je za njih ok ali se meni nesto bas i ne dopada... tongue.gif

#36 dranata

dranata
  • Members
  • 732 posts

Posted 30 May 2006 - 10:11

Pa nije ti valjda dosadilo da menjas vodu? Salim se naravno, moje dve su kod mene nesto jace od sest meseci pa mi je vec problem sa cestim ciscenjem vode a akvarijum mi je relativno mali, 30-tak litara.
Koliko su ti velike kornjace i koliki ti je akvarijum?

#37 Maslacak

Maslacak
  • Members
  • 76 posts

Posted 20 June 2006 - 09:51

zamoliću nekog ako može da mi pomogne. imamo kornjaču 3 meseca, poslednje dve nedelje samo spava, ne znam da li je išta pojela za to vreme. kad ih hvata taj period hibernacije, da li je to u pitanju i šta da radimo??? huh.gif blink.gif
hvala unapred!

#38 dranata

dranata
  • Members
  • 732 posts

Posted 07 July 2006 - 14:31

Malo je rano za period hibernacije, ako je stvarno stara samo 3 meseca. Pitanje je koliko je bila stara kada je dosla kod vas. Mada, kornjace imaju tako periode kada nista ne jedu. Proveri kolika je temperatura vode (mora da bude minimum 29 stepeni*), da ima mesto gde da izadje, kakve su joj oci (da li je nesto sumnjivo, natekle, yatvorene), od upale ociju hoce da izgube zelju za hranom i da postanu apaticne... Ako hoces strucnije da se posavetujes, idi na forum www.kornjace.net/forum, tamo imas bukvalno sve!
Mada koliko sam ti azurno odgovorila.... nadam se da je sve ok!

#39 Maslacak

Maslacak
  • Members
  • 76 posts

Posted 12 July 2006 - 13:57

hvala u svakom slučaju smile.gif
eno je kornjača živa i zdrava, što se hrane tiče - bure bez dna! rolleyes.gif

#40 undergroundquant

undergroundquant
  • Banned
  • 109 posts

Posted 12 July 2006 - 15:24

Ja bih da ispricam svoje iskustvo. pre jedno dvadeset godina kupio sam dve crvenouhe kornjace. u to vreme su one bili hit i svi klinci su ih kupovali. elem ovo je bitno. ja sam ne znam po cijem uputstvu poceo da ih kada su malo porasle hranim zivim mesom. sitni komadici... pocele su da rastu kao lude i prolazile su godine , nisam o njima nista brinuo, voda je stalno bila prljava, jedino sto je terarijum bio ogroman. bile su kod mene jedno dvanaest godina ili vise i onda ih je cale nekom poklonio i uopste mi nije jasno kako su tako dugo zivele a da ja uopste nisam bio ozbiljan u odgajanju. moguce da je ishrana komadicima zivog mesa kljucna za njihov razvoj. ako neko zna vise nek me ispravi. e da u pocetku njihovog razvoja sam bio jako pazljiv sto se tice promene vode koju bih kuvao i to sam radio jako cesto. ali posle kada su ojacale ne bih im menjao vodu po par meseci.

#41 Maslacak

Maslacak
  • Members
  • 76 posts

Posted 13 July 2006 - 07:34

ova naša preferira piletinu wink.gif

#42 untouchable_23

untouchable_23
  • Members
  • 1,337 posts

Posted 23 July 2006 - 16:11

Jaaaooooo.. divna tema!!! innocent.gif
Ne mogu da verujem da sam je tek sada otkrila, sada cu puno da se raspisem smile.gif

Dakle ovako. Ja licno nemam crvenouhog ljubimca (ali imacu ih uskoro kada sredim sve uslove potrebne za njegov/njen lep zivot:) ) ali sam za Novu Godinu kupila jednu devojcicu svojoj najboljoj drugarici, kao poklon. Bilo mi je smaranje da joj kupujem neke uobicajene stvari pa sam resila da joj kupim kornjacicu sa full opremom, da je podseca na mene svakodnevno i takodje iz razloga jer zna koliko ja volim kornjace, pa eto, umesto sebi resih da kupim njoj. smile.gif
Rekli su mi da je devojcica i bila je jako mala kada sam je uzela za Novu Godinu, kazu, imala je samo 2-3 meseca. Stvarno je bila kao kamicak neki. innocent.gif Uzela sam joj odmah i veeeeeliki dubok akvarijum, mislim da staje oko 20-30 litara tamo... znam da je to za posle malo, ali tada je bilo sasvim dovoljno posto je jos uvek bila beba. smile.gif Da bi joj obezbedila koliko-toliko prirodan izgled sredine u kojoj zivi kupila sam joj i biljke za akvarijum i naredjala kamencice i kamenje na koje moze da se penje i da joj ne bude monotono da se setka samo po staklu... nije fer, kako bi nama bilo da zivimo u praznoj sobi?! smile.gif
I tako... posto sam poklon kupila na sam dan Nove Godine, kornjacica je ostala kod mene nekih par dana i prilicno mi je bila cudna. Uopste nije htela da se krece i nista nije jela.. posto sam u pet-shopu dobila informaciju da treba da joj dajem samo racice i da je to dovoljno. (?! strasno koliko nista ne znaju!!!) Onda sam je odnela drugarici... prevezoh je nekako kolima i stigla je ziva i zdrava, medjutim, i dalje je bila totalno apaticna.. gotovo, mislila sam umrece i onda sam pocela da tragam po netu za jos informacija. Tada naidjoh na www.kornjace.net i tu sam saznala sve sto treba... nesto sto je trebalo da mi kaze i da zna i covek koji mi je prodao kornjacu, a ne da mi kaze "daj joj rakove i sve je u redu". Na sajtu sam saznala da im treba grejac, filteri, raznovrsna hrana, svetlost, vitamini, minerali i sve ostalo!!!
...i tako, sada malisa ima i grejac, i termometar radi kontrole, ima i lampu ali nije UV i to uskoro moram da kupim i odnesem drugarici jer je maleni poceo da biva mekanog oklopa, a to nije dobro sad.gif stavlja mu AD kapi svaki put kada menja vodu, sto je na svaka 2 dana jer se jako prlja od hrane i izmeta, i premazuje joj oklop AD kapima takodje, tako da se nadam da ce biti malo bolje.
Inace, sto se hrane tice, i dalje ne jede racice uopste ali smo resili problem Tubifex-om, oni mali crvici u kockicama, i to je jeo mesecima, samo to. Onda je nastao taj problem sa mekim oklopom pa smo je naterali da jede raznovrsnu hranu, i sada jede sve! ...mleveno meso, piletinu, ribu, kupus, salate, jabuke, sunku... bas sve. Nekada joj tako dodje period pa nece nista da jede, ali to je normalno, traje par dana pa se onda vrati u normalu. wink.gif I tako... pocela je i da raste, bas bas!!! smile.gif Uskoro ce joj trebati i pravi terarijum, heh... i naravno, UV lampa jer je obavezna, zbog toga joj je i omeksao oklop jer nema potrebnih sastojaka u organizmu koji su joj neophodni a koje dobija iz te lampe upravo.
Inace, treba ih sto je moguce cesce izbacivati na prirodno svetlo... i to im je jako bitno.

Naizgled jednostavna zivotinjica za cuvanje ipak nije takva. Mnogo zahteva... cistoca, toploto, UV, razna hrana... i drustvo, po mogucstvu. Ova mala koju sam ja kupila za poklon je ubrzo bila dobila druga, koji je bio skroz nenormalan i hiperaktivan... ali je uginuo, nazalost, za samo par meseci. sad.gif Ipak moj poklon je jos ziv i nadam se da ce jos dugo biti... taman je poceo da raste i taman smo ukapirali sta mu sve treba. smile.gif

Eto, to je to... inace svima bih preporucila gore pomenuti sajt, super je.

#43 dranata

dranata
  • Members
  • 732 posts

Posted 02 August 2006 - 21:58

Drago mi je da ti se svidja tema i volela bih da budes sto aktivnija, da razmenjujemo iskustva!
Ja sada vec imam 2 azdahe zenka (bar mislim da jeste, kazu da to ne moze da se provali pre godinu dana starosti...) je dugacka 10,5 a muzjak oko 8 cm! Kod mene su nesto malo pre nove godine ja sam ih dobila za rodjendan. i one imaju akvarijum kao tvoj, a dve ih je, tako da ce krajem godine morati da dobiju novi...
www.kornjace.net je izvor skoro svih mojih informacijama o moja dva zlata. I one jedu sve sto se mesa tice, s tim sto moje te racice obozavaju i svu drugu vestacku hranu. na koju fori si je nagovorila da jede salatu i drugi zelenis, moje to samo omirisu i iskuliraju u stilu "sto si nam sad ovo dala, da li si normalna???" cool.gif

#44 lovesliescrushing

lovesliescrushing
  • Sleepers
  • 79 posts

Posted 22 November 2006 - 13:53

ja imam dve kornjače. drugarka poklonila mojoj šveci. šveca "poklonila" meni. i sad su OGROMNE!!!
baš mi je uvalila. trenutno spavaju zimskim snom. ništa ne hasaju kad je ovakvo vreme. razmišljam da ih dam vuku b. da li bi ih on prihvatio?
p.s.
imam još i psa

ovo su životinje koje sam imao:

papagaji (tigrice)
sova
kobac
mačku
ribice
hrčka
morsko prase
zeca

uh.....

#45 Don't Mess With Mister T.

Don't Mess With Mister T.
  • Members
  • 81 posts

Posted 25 July 2007 - 15:40

pre neki dan smo na terasi na 8. spratu nasli crvenouhu kornjacu veliku jedno 10 - 15 cm... raspitali smo se u komsiluku i nije nicija a i nije jasno kako bi se popela na terasu... mozda ju je pokupila neka ptica sa neke druge terase i donela na nasu - ko zna... kako nemamo uslove za drzanje kornjace rado bi smo je poklonili nekome ko ce da brine o njoj - posaljite mi poruku ako ste zainteresovani...