Jump to content

Photo

Clanovi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
49 replies to this topic

#46 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 April 2006 - 09:43

pardon, mala ispravka:
"mene" dolazi od "ja", kao "krevet-kreveta"
nego "moj" ne dolazi od "ja" vec od "moj"
kao sto i npr "miletovih" dolazi od "miletov" a ne od "mile"

#47 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 28 April 2006 - 09:57

QUOTE(amelija @ 28 Apr 2006, 10:43)
pardon, mala ispravka:
"mene" dolazi od "ja", kao "krevet-kreveta"
nego "moj" ne dolazi od "ja" vec od "moj"
kao sto i npr "miletovih" dolazi od "miletov" a ne od "mile"

Da, znam da nisam sledio tvoje primere nego sam ih prosirio, i to namerno. Sledeci tu logiku (koju si ti uvela, a ja sam njezin pristalica) ni mene, meni ne dolazi od ja jer su, ocigledno, u vreme prajezika, sasvim drugacije dozivljavali subjekt od direktnih ili inderektnih objekata. Zato bi se inace onda u svim indoevropskim jezicima (bar koliko ja znam) ja leksicki potpuno razlikovalo od mene, meni .....?
Ali, ponavljam, to je istorija. Danas bi se svi kleli da je mene izvedeno od ja.
A tvoji primeri stoje, oni su samo daleko ocigledniji nego ovaj moj.

#48 Catwoman

Catwoman
  • Members
  • 1,425 posts

Posted 28 April 2006 - 10:34

QUOTE(DJ Vasa)
Da li je ovo iz holandskog? Pitam zato što bi se na engleskom to reklo I go to work ili I am going to work, dakle bez člana.

Bolji primer iz engleskog bi bila rečenica tipa "He hurt his hand" koja zvuči rogobatno ako se prevede bukvalno (što naši prevodioci inače prilično često rade rolleyes.gif).

Doduše, moj deda je imao običaj da kaže "Boli me ova moja leva noga", što bi je uvek zvučalo smešno.

#49 Catwoman

Catwoman
  • Members
  • 1,425 posts

Posted 28 April 2006 - 10:37

Jeste, a članovi su nastali od pokaznih zamenica.

Odnosno, da budemo precizni, određeni član je nastao od pokaznih zamenica (tj. pokaznih determinatora), a neodređeni od broja "jedan".

#50 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 28 April 2006 - 22:15

Dodao bih da se u reci "Miletov" radi o derivativnoj morfologiji, dakle svakako i o razlicitim lemama, dok je kod "Mileta" ili "mene" rec o flektivnoj morfologiji.

Ne znam otkuda supletivne forme za licne zamenice u indoevropskim jezicima (ne znam toliko dobro uporednu indoevropeistiku). U mnogim drugim jezicima, npr. finskom, turskom, arapskom, kineskom, baskijskom itd. se za razlicite padeze i/ili sintaksicke relacije licnih zamenica koriste oblici izvedeni od istog korena.

I u nekim indoevropskim jezicima (npr. farsi) nema supletivnih oblika za "ja" (ja=man). Slicno je u irskom (ja=me) ("e" sa akutom iznad, kao u francuskom).

Edited by Crveniautobus, 28 April 2006 - 22:16.