Jump to content

Photo

EXTRA

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#31 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 17 April 2006 - 12:37

Koliko primećujem, ovde je veći problem način upotrebe reči "extra" nego sama reč.

Opušteno je dobra reč, koristim je adekvatno, dakle kada je primerena, ne forsiram je. Dobro opisuje stanje pri polaganju nekog lagodnog ispita, npr. Ili ritam rada nekog laganog posla.

Mega ne koristim ali mi je OK.

#32 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 20 April 2006 - 01:13

QUOTE(PeraZdera @ 16 Apr 2006, 21:52)
meni je do jaja do jaja smile.gif

Until the eggs.

#33 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 20 April 2006 - 19:58

QUOTE(8-Walker @ 11 Apr 2006, 02:50)
cak su i babe na pijacama pocele da vicu EXTRA  ph34r.gif
jos kad cela recenica glasi "extra BRATE extra" ......  yucky.gif

koliko vas ne koristi rec extra ? ima li iko ?
naravno mislim na pogresno koriscenje
ex: "bilo je extra !"
a ne na pravilno
ex: "pljeskavica sa extra lukom"

ja EXTRA vrlo često upotrebljavam, svakodnevno ćeš me makar pet-šest puta čuti da ovoj ili onoj pojavi pridodajem to, extra. recimo - gle, extra cica... ili - novi album Riki Marina stvarno je extra... itd... uostalom, EXTRA mi iks puta bolje zvuči i od onog dementnog SUPER, i od onog maloumnog MOĆNO.

#34 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 20 April 2006 - 21:36

ante, apud, ad, adversus, circum, circa, citra, cis, erga, contra, inter, extra, supra, versus, ultra, trans...

Ostalo u glavi jos iz gimnazije, predlozi s akuzativom

Ali ga, hvala Bogu, ni u govoru ni u pisanju ne koristim, sem ponekad ono "ekstra kiselo mleko".

#35 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 20 April 2006 - 22:32

QUOTE(mmilovan @ 20 Apr 2006, 02:13)
Until the eggs.

not until (odnosi se na vreme). ali je funny anyway.

#36 jela73

jela73
  • Members
  • 322 posts

Posted 21 April 2006 - 16:57

Više od reči 'extra' me nervira 'smor', 'smoriti se', 'smoren'.....

#37 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 21 April 2006 - 22:55

QUOTE(mmilovan @ 20 Apr 2006, 02:13)
Until the eggs.

Jednom mom prijatelju, inače Amerikancu, toliko se dopalo "do jaja" da je počeo da koristi "up to my balls". Ukoliko ovo jednog dana uđe u engleski, znaće se čiji je copyright. tongue.gif biggrin.gif wink.gif

Edited by DJ_Vasa, 21 April 2006 - 23:06.

#38 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 21 April 2006 - 23:03

Ja sam rec extra cuo prvi put jos kao osnovac, od jednog gastarbajtera. Pricao je gde radi i dodao da pored toga ima i extra posao. Shvatio sam sta je zeleo reci ali je to zvucalo tako strano ondasnjem srpskom da je bilo smesno. A vidi sad: babe po pijaci vichu "extra za iste pare"!

#39 anti

anti
  • Members
  • 417 posts

Posted 23 May 2006 - 01:40

a sad da mi neko objasni jednu stvar posto sam odrastao u svici i tek sam tri godine u beogradu. mnogo me cudi sledece: cesto se cuje to "ekstrrra" al s onim ekstra guturalnim R kako ga francuzi izgovaraju. pri tom su to najcesce srednjoskolci koji to tako izgovaraju mada ima i odraslih. jel to neki poremecaj il je u pitanju cisto foliranje? moja devojka tvrdi da su to ljudi sa govornom manom ali se to cudno R cuje bas cesto. ispade da svaki deseti ima govornu manu.

e a meni kad tako neki po francuski kaze eeekstrrrrrrra brrrrrrate! ja mislim da me zajebava. blink.gif

#40 MaryPoppins

MaryPoppins
  • Banned
  • 750 posts

Posted 23 May 2006 - 11:12

nisam pratila razvoj teme, al da se i ja upishem. samo licni dozivljaj:

za redovnu upotrebu rechi extra, vrh, opusteno i laganica bi tukla koprivama po jeziku do iznemoglosti.

#41 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 23 May 2006 - 11:19

QUOTE(MaryPoppins @ 23 May 2006, 12:12)
nisam pratila razvoj teme, al da se i ja upishem. samo licni dozivljaj:

za redovnu upotrebu rechi extra, vrh, opusteno i laganica bi tukla koprivama po jeziku do iznemoglosti.

Nisi mi jasna. Ajd za to extra, sto vrh i opusteno

#42 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 23 May 2006 - 11:22

Тешка робија до пет година за употребу ваздушних наводника.

#43 MaryPoppins

MaryPoppins
  • Banned
  • 750 posts

Posted 23 May 2006 - 11:29

posto ne znam koliko si dugo u belgiji, pokusacu ovako:

"vrh" se u poslednje vreme u svakodnevnom jeziku upotrebljava da oznaci kvalitet neke pojave, koja u generalnoj gradaciji, prevazilazi i "extra". i manje, vishe, sve je "vrh" i u svakom kontekstu, do te mere da pocinje da se primenjuje i u nekim formalnim situacijama, gde mu svakako nije mesto.

"opusteno" pri tom, ne znaci nista i najcesce je znak da te sagovornik zapravo ni ne slusha, odnosno da ga ne zanima to sto imas da kazes, jer se uglavnom servira u formi odgovora, odnosno reakcije na iznet (uslovno receno) problem ili iritantnu situaciju.

i da se, za kraj, ogradim, nisam jezicki cistunac, volim da se igram recima, koristim kolokvijalne izraze, apsurdne konstrukcije i slicne pajserizme (kao sto vidis). jednostavno, u exploataciji reci koje nista ne znaci, cetiri navedene mi prosto smetaju. to je sve.

Edited by MaryPoppins, 23 May 2006 - 11:32.

#44 LayneStaley

LayneStaley
  • Members
  • 466 posts

Posted 23 May 2006 - 11:36

QUOTE(Hella @ 23 May 2006, 12:22)
Тешка робија до пет година за употребу ваздушних наводника.

Jašta. Kad vidim da neko upotrebi iste, dobijem neopisivu želju da mlatim onu vašarsku krušku. yucky.gif

#45 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 23 May 2006 - 11:40

Stvarno nisam cula da to neko prica. Otisla sam pre pojave reci smaranje, smor rolleyes.gif , tako da nisam upoznata sa novitetima u slengu jos od tog perioda.

Ako bi neko bio ljubazan da mi da primer te nove upotrebe reci vrh.

Recimo, opusteno koristim kad bi rekla npr "hej, samo opusteno"
za to extra, osim kiselog mleka mi nista ne pada napamet, ili recimo da kazu, "bilo je extra zezanje", svejedno nije neka lepota od izraza, al rekla bi da se slazu zajedno.

Sta reci za vrh?

Laganica, nikad cula

Edited by jvujuc, 23 May 2006 - 11:42.