Jump to content


Photo

pesaci i biciklisti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#46 Fear

Fear
  • Members
  • 370 posts

Posted 20 April 2006 - 11:42

QUOTE(eoten @ 8 Apr 2006, 18:43)
O biciklistima mi iz Vojvodine znamo vise jer su kod nas mnogo masovnija pojava nego u Bg. Rezultat mog mini istrazivanja na putu od oko 60 km u blizini Subotice izmedju 5 i 6 ujutro: sreo sam oko 20 biciklista van grada gde nema svetla pored puta pa je izuzetno vazno da imaju nekakvo svetlo ili bar katadiopter da bi bili primeceni iz daljine. Dvojica su imali ona treptava baterijska svetla ostali nista. E sad, zamisli kako je lepo kad krenes da pretices i nadjes se oci u oci sa neosvetljenim biciklom koga nikako ranije nisi mogao da primetis.
Drugo sto mi pada na pamet je obicaj da ako izleze na put sa pravom prvenstva prolaza i pritom skrecu sebi desno jedno 30% biciklista uopste ne gleda levo. Valjda misle da su dovoljno uski da ih vozaci mogu obici bez obzira na ostale ucesnike u saobracaju.
Kod starijih biciklista je cest obicaj da , kad skrecu levo, izbace ruku i odmah i krenu da skrecu bez kratkog pogleda unazad. Ako mi se nekad desi da udarim jednog takvog pametnjakovica ostaje mi nada da cu uspeti da dokazem da sam vec poceo da preticem i da nisam mogao da ga izbegnem.

A sto se tice ovog:

ja sam bio suvozac u kamionu (mala Zastava) koji se sudario sa turskim sleperom na ulazu u Suboticu. Moj vozac je poginuo, ja se izlomio i proveo oko tri meseca na bolovanju, jedan turcin slomio obe noge a drugi , koji je vozio, zaglavio godinu dana u zatvor. Po meni, ni kriv ni duzan, jer je sudski utvrdjeno da je presao na levu stranu tako sto je naglo kocio jer je kasno primetio neosvetljeni bicikl ili bicikl sa pomocnim motorom. Nasa brzina pri sudaru bila je 40 km/h a njegova oko 30. Bezopasni, right  dry.gif


Sorry za što ti se desilo !
A inače u ''savesne i ničim izazvane ljutnje prema biciklistima'' treba dodati i: jako retko korišćenje ruku (za skretanje)-valjda se to podrazumeva šta on-ona misli ... blink.gif pa voženje istih na putu a postoje i biciklistička staza i pešačka mad.gif signalizacija uveče-noću-svitanje ... hmmm ... nepoznat pojam !!! I naravno sve ovo ne ugrožava saobraćaj ... mmmda, sad' će poverujemo ... !?!?
Za pešake je sve već rečeno ali najviše besnim na izletanja bez gledanja levo-desno 'bem ti kulturu kao i biciklisti (uglavnom iz sporednih ulica) !!!
Ali i vozača ima svakakvih (žmigavci, izletanja pri velikim brzinama ili pri malim ... ) ma sve je već pobrojano zašto se ponavljati !?

Prvo i osnovno, naučiti kulturu u saobraćaju-pravila, znake i sl.- i naravno zakonski pooštriti mere -prema svima- pa jbg. kada te lupe po džepu boleće-sigurno (dobro ima onih koje baš i neće ali bi i njih trebalo adekvetno kazniti) !!! Kako početi; polako i korak po korak od škole pa nadalje. Jer ako se ne počne nećemo stići do cilja nikako-logično !?

#47 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 22 April 2006 - 03:39

QUOTE(Fear @ 20 Apr 2006, 12:42)
Prvo i osnovno, naučiti kulturu u saobraćaju-pravila, znake i sl.- i naravno zakonski pooštriti mere -prema svima- pa jbg. kada te lupe po džepu boleće-sigurno (dobro ima onih koje baš i neće ali bi i njih trebalo adekvetno kazniti) !!! Kako početi; polako  i korak po korak od škole pa nadalje. Jer ako se ne počne nećemo stići do cilja nikako-logično !?


Ne vredi po dzepu... Zatvor bato...
Stoka samo silu razume...
Prelazak van pesackog ili na crveno, 24h u pritvoru... Sledeci 48... Sledeci 96... I jos sam placas sta pojedes i popijes... I placas kaznu preko toga...
Kamere na svakoj raskrsnici... Na svakom semaforu... Na svakih 50 metara puta...

Prodjes kolima na crveno na semaforu - uzimanje dozvole dozivotno...
Nepropisno polukruzno okretanje - mesec dana zatvora...
Skretanje bez migavca - mesec dana zatvora...
Vozis po kisi bez upaljenih svetala - dozvola na godinu dana...

Pa da vidis kako ce za 6 meseci da se uvede red u saobracaj...

#48 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 22 April 2006 - 07:22

QUOTE(martinj @ 22 Apr 2006, 05:39)
Ne vredi po dzepu... Zatvor bato...
Stoka samo silu razume...
Prelazak van pesackog ili na crveno, 24h u pritvoru... Sledeci 48... Sledeci 96...  I jos sam placas sta pojedes i popijes... I placas kaznu preko toga...
Kamere na svakoj raskrsnici... Na svakom semaforu... Na svakih 50 metara puta...

Prodjes kolima na crveno na semaforu - uzimanje dozvole dozivotno...
Nepropisno polukruzno okretanje - mesec dana zatvora...
Skretanje bez migavca - mesec dana zatvora...
Vozis po kisi bez upaljenih svetala - dozvola na godinu dana...

Pa da vidis kako ce za 6 meseci da se uvede red u saobracaj...

A ko ce da sprovodi ovako drakonske mere? "Bezgresni" policajci?

#49 Bolshevik

Bolshevik
  • Members
  • 162 posts

Posted 22 April 2006 - 09:39

QUOTE(martinj @ 22 Apr 2006, 04:39)
Ne vredi po dzepu... Zatvor bato...
Stoka samo silu razume...
Prelazak van pesackog ili na crveno, 24h u pritvoru... Sledeci 48... Sledeci 96...  I jos sam placas sta pojedes i popijes... I placas kaznu preko toga...
Kamere na svakoj raskrsnici... Na svakom semaforu... Na svakih 50 metara puta...

Prodjes kolima na crveno na semaforu - uzimanje dozvole dozivotno...
Nepropisno polukruzno okretanje - mesec dana zatvora...
Skretanje bez migavca - mesec dana zatvora...
Vozis po kisi bez upaljenih svetala - dozvola na godinu dana...

Pa da vidis kako ce za 6 meseci da se uvede red u saobracaj...


Ma da... dry.gif
Samo oštro, možda radikali i podrže taj princip u saobraćaju... Izgedaće još opasnije (fašističkije), a otvara beskrajne mogućnosti za maltretiranje vozača i korumpiranje policajaca.

Jel još neko primećuje problem sa pojedinim našim propisima koje niko ne može da poštuje sve i da hoće? Recimo Ibarska magistrala, koja je do 100km od bg-a praktično potpuno prava. Na tom delu se smenjuju ograničenja 40kmh - 60kmh... Potpisujem da onaj koji tufa vozi 40 više ugrožava saobraćaj nego onaj koji vozi 80... i naravno svi plaćaju kazne za pojas...

#50 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 22 April 2006 - 10:11

QUOTE(martinj @ 22 Apr 2006, 04:39)
Vozis po kisi bez upaljenih svetala - dozvola na godinu dana...

A gde to piše da po kiši treba voziti sa uključenim svetlima? huh.gif
Svetla se uključuju u uslovima smanjene vidljivosti, što kiša ne mora obavezno da podrazumeva.

Znači, ti bi pored uvođenja drakonskih kazni izmenio i saobraćajne propise?

#51 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 22 April 2006 - 23:42

QUOTE(gotivac @ 22 Apr 2006, 11:11)
A gde to piše da po kiši treba voziti sa uključenim svetlima?  huh.gif
Svetla se uključuju u uslovima smanjene vidljivosti, što kiša ne mora obavezno da podrazumeva.

Znači, ti bi pored uvođenja drakonskih kazni izmenio i saobraćajne propise?


Na to sam i mislio... sorry na gresci...

#52 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 23 April 2006 - 01:01

QUOTE(gotivac @ 22 Apr 2006, 11:11)
Svetla se uključuju u uslovima smanjene vidljivosti, što kiša ne mora obavezno da podrazumeva.

Pa, zapravo podrazumeva. I, btw, trebalo bi promeniti propise, i propisati obavezno paljenje svetala, bez obzira na doba dana.

#53 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 23 April 2006 - 01:05

QUOTE(martinj @ 22 Apr 2006, 04:39)
Ne vredi po dzepu... Zatvor bato...
Stoka samo silu razume...
Prelazak van pesackog ili na crveno, 24h u pritvoru... Sledeci 48... Sledeci 96...  I jos sam placas sta pojedes i popijes... I placas kaznu preko toga...
Kamere na svakoj raskrsnici... Na svakom semaforu... Na svakih 50 metara puta...

Prodjes kolima na crveno na semaforu - uzimanje dozvole dozivotno...
Nepropisno polukruzno okretanje - mesec dana zatvora...
Skretanje bez migavca - mesec dana zatvora...
Vozis po kisi bez upaljenih svetala - dozvola na godinu dana...

Pa da vidis kako ce za 6 meseci da se uvede red u saobracaj...

A sta se radi sa onima koji ne znaju koliko je opste ogranicenje brzine u gradu? tongue.gif

#54 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 27 April 2006 - 21:51

QUOTE(Hella @ 10 Apr 2006, 16:45)
pa nisi budala. jednom se zajebah i krenuh preko pešačkog na redlajt, pa me zbombala kola. dobro, nije bilo niš strašno, sem što sam ulubio glavu sebi i krov tipusu, pa me posle još vijao da me vošti. sva sreća pa sam bio mlađi i brži. otad čekam, a krdo nek se smota oko točkova nekog busa, ako isti naleti.

Jednom prilikom sam u društvu rekao da su svi pešaci koji prelaze na crveno ili van prelaza samoubice i da bi im trebalo pomoći ali da mi je žao kola i vremena izgubljnog zbog uviđaja.

#55 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 27 April 2006 - 21:56

QUOTE(Pontijak @ 10 Apr 2006, 17:03)
dobro si opisala tu stazu smile.gif a za onog oca, pa takve ljude zaista ne razumem da mogu tako 'ladno da puste decu, meni to nikad nije padalo na pamet dok mi je sin bio mali a od pre neku godinu sam poceo da mu pedagoski zvocam kada vozimo bajseve zajedno, da ne postane tinejdzer divljak na biciklu  laugh.gif

jos jedan detalj: da li si primetila kako su pesaci kod 25. maja odmah poceli da se setaju onim delom staze gde su postavljene ograde bas da bi se odvojila staza za bicikliste od pesaka i automobila koji tu prodju? a tek onaj deo kod teniskih terena, cim se asfaltirala ta trasa biciklisticke staze, odmah pesaci krenuli da se tu setaju  mad.gif

posle ovih postova jasno mi je zasto sam onako "staracki" oprezan i ne volim da vozim bicikl ulicama i zasto vozim relativno sporo dok vidim ljude na 50 metara od sebe, ispade da je najmanji stres, sto neko ovde napisa, voziti se tom stazom nocu

Kada sam poslednji put prešao Savu da se provozam od Ušća do Jugoslavije, stalno sam zvrndao, opominjući pešake na biciklističkoj stazi.

Kada sam poslednji put prešao Savu da se prošetam od Ušća do Jugoslavije, stalno sam se sklanjao biciklistima i mopedistima na pešačkoj, šetačkoj stazi.

Koji kretenski narod.

#56 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 27 April 2006 - 22:07

QUOTE(martinj @ 22 Apr 2006, 04:39)
Ne vredi po dzepu... Zatvor bato...
Stoka samo silu razume...
Prelazak van pesackog ili na crveno, 24h u pritvoru... Sledeci 48... Sledeci 96...  I jos sam placas sta pojedes i popijes... I placas kaznu preko toga...
Kamere na svakoj raskrsnici... Na svakom semaforu... Na svakih 50 metara puta...

Prodjes kolima na crveno na semaforu - uzimanje dozvole dozivotno...
Nepropisno polukruzno okretanje - mesec dana zatvora...
Skretanje bez migavca - mesec dana zatvora...
Vozis po kisi bez upaljenih svetala - dozvola na godinu dana...

Pa da vidis kako ce za 6 meseci da se uvede red u saobracaj...


ph34r.gif

Zaboravio si dodati da bi bilo dobro i streljati na licu mesta one koji naprave kombinaciju prekrsaja. Sacmaricom ili nekim malokalibraskim topom.