Jump to content


Photo

pesaci i biciklisti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#1 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 06 April 2006 - 08:54

QUOTE
Sve više udesa zbog bicikala

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije upozorilo je da je povećano učešće bicikala, bicikala sa motorom i motocikala u saobraćajnim nezgodama u Srbiji.

U toku 2005. vozači tih vozila učestvovali su u 4.390 saobraćajnih nezgoda, od kojih su više od 50 odsto izazvali ti vozači ne poštujući propise o bezbednosti saobraćaja, navodi se u saopštenju policije.

Dodaje se da je u tim udesima poginulo 187 osoba, dok je 3.257 ljudi povredjeno. Medju nastradalima je najviše vozača bicikala, potom vozača bicikala sa motorom, dok su najmanje ugroženi bili vozači motocikala.

Saobraćajna policija je upozorila da su zbog nekorišćenja zaštitne kacige posledice udesa znatno teže.

Kako bi bio smanjen broj udesa, policija će u narednom periodu pojačati kontrolu tih učesnika u saobraćaju i insistirati na poštovanju saobraćajnih  propisa.

(Beta)

Zanimljiva vest, ali su komentari jos zanimljiviji. Jbt, ispadose vozaci gori od ratnih zlocinaca. Nemam nista protiv biciklista (bar nista efikasno i legalno evil.gif), ali imam stosta protiv stava 'vozaci su stoka, a za nas bicikliste i pesake ne vaze nikakva pravila'. Sta mislite generalno o ponasanju pesaka i biciklista? Ima li neko podatak koliko je kazni naplaceno pesacima u toku prosle godine?

#2 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 06 April 2006 - 10:02

pa sad, ne bih tvrdio da su vozaci stoka ali je cinjenica da barem u Beogradu vozaci(cast izuzecima) ne daju 5 para za bicikliste i pesake.

Zivim na Vracaru i tamo se zbog parkiranih automobila ne moze normalno pesaciti trotoarom....koliko se secam, duzni su da ostave 60cm za prolaz. Prosecno, mislim da ne ostavljaju ni 6cm.

Sto se tice biciklista strasno je sto u Beogradu ne postoje regularne biciklisticke staze. Uvek sam se pitao sta je tada ispravno, voziti po trotoaru ili po kolovozu....kada vozim po kolovozu trudim se da postujem semafore i pravila. Elem, tesko je voziti po ivici kolovoza asfalt je malo zguzvan....tj. malo vise.

sa druge strane mnogo je rizicno voziti bike i rolere po zvanicnim setalistima zbog male dece i slicno. U Beogradu se po setalistima voze motori i automobili tako da mi je razmisljanje smesno.

sa jedne trece strane, drzava/grad su krivi za sve. Nikome kazne, nigde staza a kosti polomljene. Da nisam video bolje(ooo mnogo bolje) mislio bih da je sve ovo normalno. Nije ni cudo sto se onda ne menja.....

tja...

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 April 2006 - 10:26

Nisu svi vozaci stoka niti su svi pesaci i biciklisti divni, ali fakat jeste da su u Srbiji vozaci automobila i ostalih motornih objekata prilicno bahati i da pesake i biciklste cesto tretiraju kao "smetala" koje treba zaprasiti, prepasti, itd.

#4 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 06 April 2006 - 10:38

Iskreno, pesaci u Beogradu su mnogo vise bahati od vozaca. Svaki dan najmanje pet puta vidim pesaka koji mrtav 'ladan prelazi ulicu na crveno, a pandur stoji prekoputa. Sto je jos ludje, pandur ne uradi ama bas nista. Sta mislis sta bi meni uradio da isto pokusam kolima?

edit: dodao 'u Beogradu'

Edited by Grunf, 06 April 2006 - 10:40.


#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 April 2006 - 10:44

ma ima i pesaka raznih, ali opet, fakat je da ja u Beogradu (da dodam i u Italiji, Spaniji, Grckoj je vrlo slicno ukoliko je za utehu unsure.gif ) apsolutno *ne mogu* da prodjem prva kao pesak vec uvek moram htela-ne htela da propustim automobile koji dolaze iz sporedne ulice ukoliko naravno ne zelim da budem pregazena.

#6 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 06 April 2006 - 10:45

Ma crknite benzinasi, dizelovci i gasovci smile.gif

#7 Bolshevik

Bolshevik
  • Members
  • 162 posts

Posted 06 April 2006 - 12:31

Ma, da, krivi su biciklisti.
Isto kao i oni sto ne nose pancire i slemove pa ih pogodi metak. Mislim znaju li oni za neke propise o zastiti prilikom svadbi, slava i sl...

Kada vozim biciklo Beogradskim ulicama u opticaju je nagon za preživljavanje, kakva saobraćajna pravila ph34r.gif Za 90% šofera sam isto što i rupa na putu, mislim, potrudiće se da me izbegnu da ne bi štetili kola...
Ali se i ja potrudim da likovima koji mi se zamere, grebnem boju pedalom al' guvernalom na sledećem semaforu innocent.gif

Edited by Bolshevik, 06 April 2006 - 12:32.


#8 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 06 April 2006 - 12:41

ja kao pesak odgovorno tvrdim - pesaci su stoka.

roditelji koji pretrcavaju ulice sa jedva hodajucom decom; babe&dede koje misle da pretrcavaju ulicu, a krecu se brzinom ulaska srbije u eu; mrki decaci koji prelaze ulicu van pesackog prelaza sa pogledom 'pridji mi, ubicu te!'; namontirane cice koje nabadaju stiklicama i izbegavaju bare bacajuci se na haube fancy automobila....
do u need more?

za bicikliste ne znam, ali fakat je problematicno to sto u beogradu nema staza za njih. doduse, nisam sigurna koliko bi iste imale smisla - nekako mi je staza za bicikliste u recimo balkanskoj suluda ideja.

#9 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 06 April 2006 - 12:46

uh, ja i ne smem da vozim bicikl ulicama, suvise je to veliki stres za mene, kolovozi blizu ivicnjaka su u losem stanju, vozaci su takvi kakvi su, krace receno, bolje je da ne izazivam sudbinu, dok sam imao zivce da vozim kola imao sam iskustva da je bicikliste i pesake tesko videti nocu a i umelo je da me isece munjevito iskakanje pesaka koji eto tako bi da predju ulicu gde im padne na pamet, na srecu ne voxim vec 10 godina kola i sada sam po gradu samo pesak i korisnik milih usluga GSP-a i taksija. bicikl mi ima halogeni far i jaku treptalicu pozadi da bih bio primecen od ostalih ucesnika u saobracaju i vozim ga samo po kraju na putu do keja i u povratku sa keja, biciklisticka staza je horor zbog motora i klinaca na adrenalinu koji jurcaju a o maloj deci da i ne govorim, crni rodtelji gde sve ne pustaju decu, steta sto ne postoji saobracajna policija i za vozace rolera i bicikala na keju, za ostale probleme u saobracaju, sta da kazem, glupo mi je da generalizujem necu da kazem da je bilo koji ucesnik u saobracaju stoka samo po tipu ucestvovanja u saobracaju, ima nas ovakvih i onakvih, ja kao pesak prelazim samo na zeleno i nikad van pesackog prelaza osim u bas sporednim ulicama, necu da bezveze idem u sledecu reinkarnaciju pravo sa asfalta i leta preko automobila cool.gif

Edited by Pontijak, 06 April 2006 - 12:54.


#10 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 April 2006 - 12:51

QUOTE(palchica @ 6 Apr 2006, 13:41)
za bicikliste ne znam, ali fakat je problematicno to sto u beogradu nema staza za njih.

apsolutno tacno
e sad, ne verujem da bi bilo neophodno praviti staze u svim zivim ulicama, ali barem po nekim najvaznijim trasama

inace opet moram da kazem da nas svih ima raznih (ja inace generalno spadam u sve cetiri kategorije ukljucujuci i rolere biggrin.gif) te da bi celokupna saobracajna kultura u Srbiji trebalo da se menja (a poseban topik moze biti o pitanju - kako?)

#11 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 06 April 2006 - 12:59

postoje staze na dunavskom keju (smrtna opasnost - deca i psi) i pored save, na strani z.stanice (smrtna opasnost - stici do nje).

mislim da staze u beogradu ne bi imale smisla - em je vecina ulica uska, em su strme, em se svako malo napravi guzva; eventualno na nbg bi bilo ok.

nervira me samo kad se ospe drvlje i kamenje po vozacima, a pesaci i biciklisti se smatraju nekim finim svetom. ima svakakvih vozaca, ali iz mog iskustva (i ne, ne tvrdim da je ono merodavno) pesaci i biciklisti su ti koji su saobracajno nepismeniji + privilegovaniji kod saobracajaca.

#12 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 06 April 2006 - 13:14

Palcice, thumbsup.gif Pesaci i biciklisti ne da su privilegovani kod policije, nego se, izgleda, na njih ne odnose saobracajni propisi.

#13 nesha taxista

nesha taxista
  • Members
  • 678 posts

Posted 08 April 2006 - 09:18

To ustvari i jeste problem, vozaci jesu cesto grozni, ali bude i kazni, kod pesaka nikad.

#14 Bolshevik

Bolshevik
  • Members
  • 162 posts

Posted 08 April 2006 - 09:36

QUOTE(nesha taxista @ 8 Apr 2006, 10:18)
To ustvari i jeste problem, vozaci jesu cesto grozni, ali bude i kazni, kod pesaka nikad.


Koliko su ljudi ubili pešaci & biciklisti u saobraćaju u zadnjih 10 godina?
Izvini, ali, otkako su povećali kazne, prelaženje van pešačkog se kažnjava, ne uvek, ali se dešava. Uostalom to je prekršaj na nivou nevezivanja pojasa - ugrožavaš svoje dupe, pa ti razmisli, samo glupima tu treba i kazna da to ne bi radili.
A ja apsolutno nikad nisam video pandura da je nekog zaustavio zato što ne propušta pešake na pešačkom. Ili što ne poštuje mene kao biciklistu, a hiljadu puta su me obišli na santimetar ili dva, par puta me i zakačili retrovizorom i nikom ništa.
Nemate pravo na zaštitu od pešaka i biciklista, i tačka. wink.gif

#15 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 08 April 2006 - 09:37

Svakog dana kada se vracam sa smene, vozim manjim vracarskim ulicama i svaki, ali svaki put mi neko iskoci iza parkiranog kombija/dzipa, van pesackog prelaza. Da ne pricamo o tome kako je lose osvetljenje u vecini manje vaznih ulica u Beogradu [nisu cak ni sporedne]. U Save Kovacevica pola bandera ili ne radi/ili su zaklonjene drvecem, vozila su zauzela trotoar pa pesaci moraju da koriste kolovoz. Veci problem od biciklista su motociklisti, koji uopste ne postuju saobracajne propise. Naravno, ima i totalnih ludaka za volanom. Juce sam stao jednoj zeni na pesackom, a taksista iza mene se zaleteo, poceo da me pretice, video da ce udariti zenu [koja je zastala] i nastavio levom trakom uz kocenje i obrtanje za 30-40 stepeni.

QUOTE
uh, ja i ne smem da vozim bicikl ulicama,


Kada sam bio klinac vozio sam bajs od kuce [Jerkovic] do Ade ili Zvezdinog stadiona, sada mi ne pada na pamet ni do Sumica da odem. Ima li uopste u Beogradu staza za bicikliste gde mozes opusteno da vozis?

QUOTE
A ja apsolutno nikad nisam video pandura da je nekog zaustavio zato što ne propušta pešake na pešačkom.


Ja jesam, cak je i jedan moj poznanik dobio kaznu zbog nepustanja pesaka.

Edited by reg, 08 April 2006 - 09:38.