Jump to content


Photo

Produzavanje pasosa pre nego sto istekne


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
95 replies to this topic

#61 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 05 February 2007 - 16:14

QUOTE(amelija @ 5 Feb 2007, 15:41)
E, kod mene se tema topika bliži polako ali sigurno...

A sad mi pada napamet i ovo sa ličnim kartama, oćel biti i nekih novih pasoša, i ako da kada, dokle, gde, kako, itd?
Da znam pa da ako je moguće ne moram da se birokratišem 2x.

E da, i kažu neki dobri ljudi da je moguće bez problema putovati sa novim pasošem a da ti neke vize ostanu u starom, a ja se sve nešto bojim sad.gif  Jel to možda zavisi od zemlje do zemlje?



Amelija, moram da te razocaram ali iz mog iskustva sto se putovanja po Evropi tice, nigde me nisu pustili sa vizama iz starog pasosa a da imam novi. Jedino sto je bilo lakse izvaditi nove vize. Jer u ambasdu ponesem i stari pasos i onda sam vizu dobijala bez problema.

A inace o zameni pasosa se uopste vise ne govori. Tako da verujem da se novi pasos nece menjati jos barem jedno 2 godine.

#62 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 05 February 2007 - 16:43

ja sam putovao sa novim pasosem i sengenom u starom. [istina, davno 2001-02]

takodje englezi su mi prebacivali dvaput iz starog pasosa boravak u novi na aerodromu - mada negde procitah da to vise ne rade.

#63 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 05 February 2007 - 16:53

QUOTE(eneja @ 5 Feb 2007, 15:14)
A inace o zameni pasosa se uopste vise ne govori. Tako da verujem da se novi pasos nece menjati jos barem jedno 2 godine.


ja sam se nadao da hoce - opet su mi polomili onu hologramsku nalepnicu i nadam se da mi nece nasa policija opet praviti problema. prosli put sam bar bio 6 meseci pred istek pasosa, i samo nekoliko stranica slobodno.

#64 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 05 February 2007 - 17:06

QUOTE(eneja @ 5 Feb 2007, 16:14)
A inace o zameni pasosa se uopste vise ne govori. Tako da verujem da se novi pasos nece menjati jos barem jedno 2 godine.


Pa nije baš, evo nađoh nešto u Danasu

"U vezi Vašeg zahteva, obaveštavamo Vas da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije preduzelo konkretne aktivnosti na planu izrade Nacrta novog zakona o putnim ispravama državljana Republike Srbije, koji će u potpunosti biti usklađen sa standardima Evropske unije. Nova putna isprava Republike Srbije zadovoljiće i međunarodne bezbednosne standarde u pogledu izdavanja i korišćenja."

Znači prvo formiranje vlade, pa zakon, pa valjda još 6 meseci. Valjda će ih biti do kraja 2007.

#65 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 05 February 2007 - 17:34

QUOTE(Bolek @ 5 Feb 2007, 16:06)
Znači prvo formiranje vlade, pa zakon, pa valjda još 6 meseci. Valjda će ih biti do kraja 2007.

ti bas optimistican smile.gif

ako je SRJ postojala od 1992, a pasosi se poceli izdavati 1997, ima mi da se nacekamo jos bar koju godinicu...

#66 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 05 February 2007 - 18:59

QUOTE(jms_uk_2001 @ 5 Feb 2007, 17:34)
ti bas optimistican smile.gif

ako je SRJ postojala od 1992, a pasosi se poceli izdavati 1997, ima mi da se nacekamo jos bar koju godinicu...


Pa nisu baš iste okolnosti. tongue.gif

#67 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 05 February 2007 - 20:53

QUOTE(Bolek @ 5 Feb 2007, 17:59)
Pa nisu baš iste okolnosti. tongue.gif


a sad su bolje? wink.gif

#68 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 06 February 2007 - 09:06

QUOTE(Bolek @ 5 Feb 2007, 17:06)
Pa nije baš, evo nađoh nešto u Danasu

"U vezi Vašeg zahteva, obaveštavamo Vas da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije preduzelo konkretne aktivnosti na planu izrade Nacrta novog zakona o putnim ispravama državljana Republike Srbije, koji će u potpunosti biti usklađen sa standardima Evropske unije. Nova putna isprava Republike Srbije zadovoljiće i međunarodne bezbednosne standarde u pogledu izdavanja i korišćenja."

Znači prvo formiranje vlade, pa zakon, pa valjda još 6 meseci. Valjda će ih biti do kraja 2007.



Da da, i onda tome jos dodaj Kosove i jos kojekakve hitnije dogadjaje i eto ti 2008-ma.
Vidi nema jos ni zakona. A kada naprave zakon pa dok on udje u skupstinsku proceduru pa dok stigne na red za usvajanje ...

Ima da se nacekamo

#69 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 February 2007 - 13:51

uf pa meni bolje da još malo se sačeka pošto ako ih budu menjali baš krajem 2007me to će mi biti baš bzvz
inače nadam se da će i za pasoše postojati neki rok fore da se promene a ne ono e sad uvodimo nove i oma svi stari ne važe

eh da, a da li će stara lična karta moći da se koristi?
valjda hoće po onome što neko napisa da će l.k. morati da se zamene najkasnije do 2011te

#70 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 06 February 2007 - 14:45

QUOTE(amelija @ 6 Feb 2007, 12:51)
uf pa meni bolje da još malo se sačeka pošto ako ih budu menjali baš krajem 2007me to će mi biti baš bzvz
inače nadam se da će i za pasoše postojati neki rok fore da se promene a ne ono e sad uvodimo nove i oma svi stari ne važe

eh da, a da li će stara lična karta moći da se koristi?
valjda hoće po onome što neko napisa da će l.k. morati da se zamene najkasnije do 2011te



naravno, uvek postoji taj tranzicioni period.

za vecinu dokumenata...

#71 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 06 February 2007 - 15:03

QUOTE(jms_uk_2001 @ 5 Feb 2007, 20:53)
a sad su bolje? wink.gif


Pa, pre bih rekao drugačije. Ili neuporedive sa periodom 1992-1997.

Ionako tada niko nije hteo da se odrekne crvenog pasoša zarad buđavog plavog.


QUOTE(eneja @ 6 Feb 2007, 09:06)
Da da, i onda tome jos dodaj Kosove i jos kojekakve hitnije dogadjaje i eto ti 2008-ma. 
Vidi nema jos ni zakona. A kada naprave zakon pa dok on udje u skupstinsku proceduru pa dok stigne na red za usvajanje ...

Ima da se nacekamo


Videćemo. Kad bih se ja pitao, išlo bi to mnogo brže. Ne znam kako Kosovo može da utiče na izdavanje pasoša. (Osim ako ne misliš da će se svi državni organi baviti Kosovom i ničim drugim) Makar po prvi put znamo da se ime i simboli države neće skorije menjati, pa nema razloga za čekanje. wink.gif

#72 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 06 February 2007 - 15:22

QUOTE(Bolek @ 6 Feb 2007, 15:03)
Videćemo. Kad bih se ja pitao, išlo bi to mnogo brže. Ne znam kako Kosovo može da utiče na izdavanje pasoša. (Osim ako ne misliš da će se svi državni organi baviti Kosovom i ničim drugim) Makar po prvi put znamo da se ime i simboli države neće skorije menjati, pa nema razloga za čekanje. wink.gif


Kad bih se ja pitala to bi bilo juce. Ali na zalost mene niko nista ne pita.
A na Kosovo sam mislila u fazonu - kako smes da pitas kada se resava ovako vazno pitanje ( ... kad Hilandar gori) laugh.gif .

Ma ja to samo znajuci u kakvoj zemlji zivimo i da zakoni stoje u skupstini i po 9-10 meseci dok dodju na red. Evo neki zakoni nisu ni stigli da se usvoje u staroj skupstini a kad ce ova nova ... niko ne zna.

O pasosi se prica dosta dugo ( 1,5 -2 godine) i nista se ne radi. Eto napisao si da treba na naprave nacrt zakona. Sto znaci da jos nisu mrdnuli. Kada je tek krenula prica o pasosima koji treba da budu po evropskim standardima, pojavila se neka zena na tv i lepo rekla - ma zaboravite ljudi znate li vi koliko to kosta, ima vaznijih stvari. Tako kada se sve to sabere onako odokativno cenim da nema sanse da neprodje jos 1,5 - 2 godine.

#73 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 February 2007 - 15:24

ma da idu malo u guzicu

a što se tiče Kosova ja kontala onu siluetu Srbije na ličnim kartama tongue.gif

#74 janos

janos
  • Members
  • 385 posts

Posted 08 February 2007 - 02:22

Sto se tice izdavanja novog pasosa, najgore je sto ovi sto rade na salterima misle da su svi dzabalebarosi i neradnici, poput njih, da imaju vremena i para na pretek i da su debilni:

4. Septembra nazovem telefonom konzulat da pitam koji mi dokumenti trebaju.posto je tip zvucao nesiguran, pitam ga jos jednom, pa ga pitam je li siguran.Jeste,kaze,siguran je.
5.Septembra se pojavim sa trazenim dokumentima, taj isti tip mi kaze da mifali uverenje o drzavljanstvu ne starije od 6 meseci.-Pa juce ste mi rekli na telfonu da ne treba.-jao izvinjavam se , kaze, omak'la mi se greska.

Vratim se kuci, pogledam na internetu, pise ako imas plavi pasos, po zakonu o putnim ispravama, on je dokaz drzavljanstva, pa ti ne treba uverenje. Jos u posebnom paragrafu sajta MIP-a pise najlakse je ako imate plavi pasos, ne treba uverenje.
6.Septembra nazovem ponovo, kazem procitajte svoj web-sajt, ne treba mi uverenje. Zena koja se javila kaze - ma sajt nije azuriran.
Okrenem Ministarstvo inostranih poslova, javi se ljubazna gospodja, konsultuje se sa kolegama i sa sefom, nadje dopis od 3.Avgusta u kojem se potvrdjuje da uz plavi pasos ne treba uverenje o drzavljanstvu, pronadje ona i datum objavljivanja u sluzbenom listu.
7. Septembra pojavim sa ponovo na salteru, sa kopijom zakonskog paragrafa, kopijom njihove informacije sa web-sajta, a usput sam jos prikupio informacije iz nekoliko drugih ambasada, u kojima pise da nije potrebno uverenje.
Zenska na salteru odslusa moju pricu i kaze ako nemate uverenje, treba da platite da posaljemo fax u vas opstinski MUP.
Platim ja, i pitam koliko ce da traje: Kaze nedelju dana.Ali nazovite telefonom pre nego sto dodjete.
Zovem 15.Septembra, nije jos stigao.Zovite sutra.
Zovem sutra, i kroz nedelju dana, i kroz mesec dana, pa zaredjam da zivkam MUP i MIP i Ljermontovu i upravu jednu i drugu, i trecu, na kraju smo vec bili sa svima na "jebi si mater", prepoznavali glas jedni drugima , dok cekam da se dogovore ko ce da me otkaci, slusam kako se lepo zezaju na racun idiota koji "juri pasos".
Negde pocetkom novembra isceprkam informaciju da je zahtev vec danima u SUP-u Novi Sad, pa krenem njih da smaram da ga urade i posalju. Poslacemo sutra - kazu.A jel' moze danas? Nemoze. A jel' moze sutra faxom, hitno mi je, cekam vec dva meseca? - Nemoze. A zasto ? - Zato sto se ovde zna ko kosi a ko seno nosi, kaze gospodja i ostade ziva.
Ali nekih svega 7 dana kasnije, nakon svega jos nekoliko ponovljenih poziva, kazu mi ovi sa pocetka price da je sve ok, izvinte sto ste cekali, oni su tamo jako neorganizovani. Odem da pokupim pasos, platim ostatak novca, sedite kazu, odmah ce to...
Odsedim svega petnaestak minuta, izadje tip i kaze: Jao izvin'te, koleginica koja treba da radi vas pasos je vec otisla kuci, jel'mozete sutra da dodjete. Mogu.
Dodjem sutradan i stvarno dobijem pasos. Sa datumom izdavanja od prethodnog dana.

#75 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 08 February 2007 - 11:26

Daklem, vadjenje pasosa u konzulatu - nikad vise. Lepo zovem da pitam, kaze maksimalno za dve nedelje, "samo manje ce vas kostati u Srbiji". Rekoh nemam vremena da idem u Srbiju, platicu koliko da kosta, a taman mi treba za dve nedelje putujem. Podneo zahtev tamo negde 15 februara. Zovi, sad ce, sad ce, jao treba da stigne iz SUPa, evo sad cemo poslati urgenciju........prodjose dve nedelje, zovi i dalje, oni ne znaju zasto u SUPu, MUPu ili kome vec nesto ne radi, kad u jednom trenutku otkrise da nemam prijavu boravka u Srbiji. Pa naravno da nemam, odjavio sam se kad sam otisao, koji ce vam boravak u Srbiji. Opet zove konzulka u Srbiju, da posalje "urgenciju" (ne znam sta je "urgencija", ali izgleda da ju je uzaludno slati, posto su barem jedno tri puta govorili kako salju tu istu).

Pasos izdat - 21.04. Dve nedelje + dva meseca!!!! Nervni slom doziveo, otkazao pet putovanja cekajuci.

Onda, krenem, u nekoj nadi da eto, mozda to samo u Ambasadi SCG (tadasnjoj) tako rade, da vadim BiH pasos.....takodje u konzulatu, samo ovaj put u BG. Tri meseca cekao, bez ikakvog objasnjenja (osim - mnogo je zahteva pa je malo guzva). Na kraju stize pasos, mesto izdavanja: "Ambasada BiH, Zagreb"....Bolje da ne pitam. Nadam se da cu uskoro teatralno da recikliram oba pasosa.