Jump to content


Photo
- - - - -

Zaštita životinja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
295 replies to this topic

#256 komensalista

komensalista
  • Members
  • 45 posts

Posted 06 July 2011 - 12:56

ako smatras da o ovome ne vredi diskutovati, okej, daleko ti lepa kuca.

Edited by komensalista, 06 July 2011 - 12:58.


#257 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 06 July 2011 - 20:49

... daleko ti lepa kuca.

Kad pazljivo zagledas, ta kuca je jos za nijansu lepsa od tvoje i vrlo joj je blizu. Neslaganje u teorijskoj ravni je u ovom slucaju sasvim sekundarno, a i paradoksalno.

Meni ostaje da se nadam da to sto konzumiram mlecne proizvode i jaja donekle produzava kakav-takav zivot izvesnim kravama, ovcama, kozama i kokama. Takodje, da se, bar kroz 50-100 godina, ovakve dileme pred Zemljane (mozda pre usled pojave novih biotehnologija, nego usled masovnog osvescivanja) vise nece postavljati, kao i da se u Srbiji, ako je bude kao takve, nece odrzavati takmicenja u svinjokolju, pravljenju kobasica, cerupanju gusaka i srodnim disciplinama.

Da citiram Cuang Cea - izvuceno je iz jednog obuhvatnijeg konteksta, ali valjda ne i neumesno.

Veliki zrec, u svojoj ceremonijalnoj odeci, priblizio se klanici i ovako obratio svinjama: “Kako mozete prigovarati tome sto cete umreti? Gojicu vas tri meseca. Disciplinovacu se tri dana i posticu tri. Prostrcu finu travu i staviti vasa tela na izrezbarenu zrtvenu posudu. Zar vas to ne zadovoljava?”

Zatim govoreci sa stanovista svinja nastavi: “Mozda je, najzad, bolje ziveti na mekinjama i pobeci iz te klanice.”

“Ali onda”, dodade, govoreci sa svog stanovista, “da bi uzivao cast dok je ziv, covek je spreman da umre na ratnom stitu ili u krvnikovoj korpi.”

Tako je odbacio svinjsko stanoviste i usvojio vlastito. U kojem je smislu, onda, bio drugaciji od svinja?

Edited by cmix909, 06 July 2011 - 20:50.


#258 komensalista

komensalista
  • Members
  • 45 posts

Posted 07 July 2011 - 13:11

Kad pazljivo zagledas, ta kuca je jos za nijansu lepsa od tvoje i vrlo joj je blizu.


jel ovde nekakav obicaj da svi kad pricate ne kazete nesto konkretno, ne razumem...

#259 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 10 July 2011 - 18:14

Srbija se obavezala pred Savetom Evrope da će zabraniti kupiranje ušiju i repova

von ORCA, Sonntag, 3. Juli 2011 um 16:11

Attached File  doberman.jpg   11.85KB   3 downloads

Doberman - lep i bez kupiranih ušiju
Ovog vikenda stupaju na snagu konvencije koje je potvrdila Narodna skupština Republike Srbije u decembru 2010. godine i to:
Evropska konvencija o zaštiti kičmenjaka namenjenih za ogledne i druge naučne svrhe i
Evropska Konvencija o zaštiti kućnih ljubimaca.
Ove konvencije sada su deo pravnog sistema Rebublike Srbije. Iako su mnogi članovi ovih konvencija već deo Zakona o dobrobiti životinja koji je još 2009. godine stupio na snagu, svedoci smo da se on veoma često ne sprovodi.

Konvencija o oglednim životinjama sadrži principe koje se odnose na poštovanje 3 R pravila pri izvođenju ogleda (Replacement – zamena, Reduction – smanjenje i Refinement – usavršavanje). Ovaj koncept znači da se ogled mora sprovoditi na životinjama sa niže filogenetske lestvice, ili uz korišćenje neanimalnih metoda (kulture ćelite tkiva i sl.) ukoliko se može postići cilj; ogled se mora sprovoditi na najmanjem broju životinja i neophodno je stalno usavršavanje oglednih procedura kako bi se umanjila bol, patnja i stres.

Konvencija koja se odnosi na zaštitu kućnih ljubimaca između ostalog zabranjuje: skraćivanje repova; sečenje ušiju; zanemljivanje glasnih žica; čupanje noktiju i vađenje zuba. Takođe, konvencija predviđa znanje i sposobnosti odgovornih za sprovođenje aktivnosti poput vođenja azila i odajivačnica.

Jedan od ciljeva kampanje Zakon rešava haos koju ORCA vodi od 2002. godine bio je upravo ratifikacija ovih konvencija.
Do sada, naša zemlja je ratifikovala i Evropsku konvenciju o zaštiti životinja koje se uzgajaju na poljoprivrednim gazdinstvima (ETS 87), kao i Evropsku konvenciju o zaštiti životinja za klanje (ETS 102).

Sledeći korak je potvrđivanje Evropske konvencije koja se odnosi na zaštitu životinja u međunarodnom transportu.



#260 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 30 September 2011 - 19:33

Naleteh na ovo, malo mi je cudan tekst.
http://www.veterinab...=93&lang=srpski
Narocito ovaj deo:
"Strategija rešavanja problema nevlasničkih pasa na teritoriji grada Beograda predstavlja dokument koji definiše načela, ciljeve i mere koje će u pogledu rešavanja problema nevlasničkih pasa sprovoditi Grad Beograd. Grad Beograd u sprovođenju ove Strategije rukovodi se načelom humanosti, kombinuje metodu bez eutanazije (no kill strategy) i CNR metodu “uhvati - tretiraj - pusti” (CNR - Catch-neuter-release), sa posebnim osvrtom na zaštitu zdravlja ljudi i životinja, i primenjuje mere edukacije, kontrole i sankcija prema neodgovornim vlasnicima čijom nebrigom i nepoštovanjem pozitivnih pravnih propisa ali i moralnih načela direktno uzrokuju povećanje broja napuštenih pasa.



Očekuje se da će intenzivno sprovođenje Strategije u periodu od 5 do 10 godina, dati rezultate kojima će se :

Populacija napuštenih životinja smanjiti na prihvatljivu meru, ne narušavajući biološku ravnotežu čijim narušavanjem se može prouzrokovati rast populacije drugih životinjskih vrsta ( mačke, štetni glodari i sl );
Održavanje populacije u okviru broja koji obezbeđuje biološku ravnotežu;
Obezbeđivanje uhvaćenim napuštenim životinjama adekvatne veterinarske pomoći uključujući i lišavanje života na human način, kada je to neophodno;"

Koliki je to "prihvatljivi" broj napustenih zivotinja? Jel ovo znaci da je prihvatljivo napustati, samo ne mnogo? Kako nije definisano koje su to napustene zivotinje, sta recimo ako neko kupi tigra pa ga napusti, hoce li to biti prihvatljivo?Zasto je u opste "prihvatljivo" napustati zivotinje?Kako to da ce napustene zivotinje kontrolisati populaciju drugih zivotinja (macke,stetni glodari) kada se ne zna koje su to napustene zivotinje? Dakle, ako je predpostavka da su napustene zivotinje zapravo psi, da li to onda znaci da je dobro napustati pse kako bi oni ubijali macke po gradu cime se kontrolise populacija macaka koje takodje mogu biti napustene?Da li ovim grad zapravo poziva na napustanje pasa, njihovu upotrebu kao biolosku meru (oruzije) protivu macaka? Ako je tako, ova odluka Grada Beograda ne samo da je u suprotnosti za zakonom o dobrobiti zivotinja i Ustavom Srbije nego je u suprotnosti za zdravim razumom. Kako se to grad rukovodi nacelom humanosti i kombinuje metodu bez eutanazije? Sta radi copor pasa kada uhvati macku?Zasto je potrebno da se komadanje macaka odvija na javnim povrsinama u Beogradu? Kakav je uticaj na mentalno zdravlje ljudi kada gledaju to?Kakav se odnos formira prema psu i prema macki kada se gleda kako psi to rade? Hoce li ljudi voleti vise pse ili manje? Kako se osecaju ljubitelji macaka kada gledaju to? Zasto Grad Beograd uvodi u legalni sistem zakone prirode? Kakva se slika o svetu i mestu gde se zivi, dobija ako neko raste uz copore pasa koji komadaju macke, kako ce to dete da razume svet? Kao divljinu u kojoj vaze prirodni zakoni ili kao grad u kome vazi pravni poredak? Hoce li to dete postati civilizovan covek ili divljak?Kako ce stititi prirodu a kako grad kada ne zna sta je sta?

Edited by mightygears, 30 September 2011 - 19:36.


#261 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 03 October 2011 - 11:26

... malo mi je cudan tekst...


Lutalice vise necemo ubijati, samo cemo ih „tretirati“ tj. sterilisati, ali mnogo ozbiljnije zvuci kada to predstavimo kao kombinaciju dva ekspertska metoda od kojih je jedan necinjenje. Macke su sa liste domacih zivotinja izbrisane u skladu sa principom nemesanja u unutrasnje poslove. Zna se da najvise stradaju u medjusobnim obracunima – njihova stvar.

#262 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 05 October 2011 - 12:38

Lutalice vise necemo ubijati, samo cemo ih „tretirati“ tj. sterilisati, ali mnogo ozbiljnije zvuci kada to predstavimo kao kombinaciju dva ekspertska metoda od kojih je jedan necinjenje. Macke su sa liste domacih zivotinja izbrisane u skladu sa principom nemesanja u unutrasnje poslove. Zna se da najvise stradaju u medjusobnim obracunima – njihova stvar.

Ovde ima par tekstova o lutalicama. http://dugoputovanje.blogspot.com/. Brutalne slike tako da samo sa jakim stomakom. Aha,njihova stvar?A reci ti meni sine, od kada to u opste treba da bude njihova stvar?

#263 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 05 October 2011 - 14:33

... A reci ti meni sine, od kada to u opste treba da bude njihova stvar?


Mogu li ja tebi da postavim pet pitanja?

Kako je posle toliko sati nestao tvoj prethodni post?

Da li ti je Baster Kiton (ili mozda Fric Rajner) neki rod?

Da ti nisu citali Baskervilskog psa umesto Macka u cizmama?

Da nisi ti autor (pomalo konvergentnog) niza velikih misli, koji pocinje sa „Samo onaj koji ima psa moze tog istog psa da napusti”?

Za uzvrat odacu ti dve male tajne.

1. Prvi od pomenutih i ja rodjeni smo na Medjunarodni dan zastite zivotinja, ali nije poenta u tome.

2. Ne volim macke iz dna duse, ali sam pre nekoliko meseci jedno izgubljeno (a sada dvorisno) mace spasio slepila dodajuci humani antibiotik u mleko za nju. (Bila je suvise „divlja“ da bi je neko uhvatio i odneo kod veterinara, koji je, uzgred, pominjao vadjenje jednog oka). Jos uvek je hranim, ali nemam zelju da je dodirnem. Srecom po nju, to dvoriste nije moje.

Edited by cmix909, 05 October 2011 - 14:55.


#264 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 05 October 2011 - 17:55

Mogu li ja tebi da postavim pet pitanja?

Kako je posle toliko sati nestao tvoj prethodni post?

Da li ti je Baster Kiton (ili mozda Fric Rajner) neki rod?

Da ti nisu citali Baskervilskog psa umesto Macka u cizmama?

Da nisi ti autor (pomalo konvergentnog) niza velikih misli, koji pocinje sa „Samo onaj koji ima psa moze tog istog psa da napusti”?

Za uzvrat odacu ti dve male tajne.

1. Prvi od pomenutih i ja rodjeni smo na Medjunarodni dan zastite zivotinja, ali nije poenta u tome.

2. Ne volim macke iz dna duse, ali sam pre nekoliko meseci jedno izgubljeno (a sada dvorisno) mace spasio slepila dodajuci humani antibiotik u mleko za nju. (Bila je suvise „divlja“ da bi je neko uhvatio i odneo kod veterinara, koji je, uzgred, pominjao vadjenje jednog oka). Jos uvek je hranim, ali nemam zelju da je dodirnem. Srecom po nju, to dvoriste nije moje.


Aaaaa mystic, fino fino. Obrisao sam ga a na molbu prijatelja iz Beograda, okacio njegov blog. Inace covek je iznerviran jer mu je 12 pasa humano sterilisalo macka od zivota pod prozorom a veterina beograd ni posto je zvana 6 puta nije dosla da pse pokupi. Emotivni momenat. Ne moras da citas, to je tvoj izbor ne naredba :)
Znam da ne volis macke, to se videlo iz tvog odogovora, nego mi je zanimljiva ova odluka grada, nekako mi je bas onako..."kontraverzna". Macke volim, prema psima sam ravnodusan a ne podnosim zloupotrebu zivotinja (koja je u ovoj odluci dignuta na nivo zakona). Toliko. A to kako ti razmisljas o zivotinjama meni je jasno iz tvog posta, u vecini si tako da bez brige, uzivajte. Dok ne dodje kuga.

#265 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 05 October 2011 - 20:52

... uzivajte. Dok ne dodje kuga.


Najpre sam imao utisak da si smrtno ozbiljan, a sad moram da te zamolim da se uozbiljis. (Nisam siguran tako kao ti da smo na protivnickim stranama…)



#266 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 06 October 2011 - 12:11

Najpre sam imao utisak da si smrtno ozbiljan, a sad moram da te zamolim da se uozbiljis. (Nisam siguran tako kao ti da smo na protivnickim stranama…)


Apsolutno je tvoj izbor kako ces da me shvatis. Ako grad poseduje potencijal za zarazu, prljavstina postoji, cirkulacija robe postoji, postoje velika skladista i ti na sve to istrebis macke u gradu sa psima, pravdajuci to nekakvom bioloskom ravnotezom i slicnim glupostima, rezultat ti je samo jedan-vise glodara. Vise glodara veci rizik od izbijanja epidemije.No ovo nije topic o tome tako da dosta.
Pitanja su sledeca,Ko je i zasto izbacio macke iz kategorije domacih zivotinja i kucnih ljubimaca?Zasto su svrstane u kategoriju stetnih zivotinja?

#267 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 16 October 2011 - 19:37

Zahtevamo da se smesta zaustavi hajka na ulične pse

Posted Image



#268 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 05 August 2012 - 12:06

Molim vas da im pomognete! Hvala Vam u njihovo ime.

#269 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 07 August 2012 - 15:52

Jedan od ˝onih˝ dana... :(
Najpre su mi jutros sinteri pokupili dvoje od mojih ulicnih sticenika (Milku i Vukija)... dve kuje (Milka i Belka) su sterilisane i chipovane, muzjak (Vuki) takodje kastriran (uhvatili su ga u jednoj akciji, odveli u Resnik, kastrirali i chipovali i tek na nasu intervenciju pustili)... Belka im je, srecom, umakla...
Sad sledi procedura - prvo cu par dana da ih zovem i natezem se s njima, pa ce mi nakon toga reci da dodjem i da ih posetim, i najzad kad odem tamo, terace me da potpisem da bih ih izvukla. Poznajem ih vise kao zlu paru jer vec nekoliko puta imam s njima posla i vec par puta odlazim u Resnik i jednom u Ovcu.
Koja je svrha hvatati pse koji su sterilisani/kastrirani, a koji su pri tom zbrinuti od strane nas nekoliko komsija u smislu hranjenja, veterinarske nege, zastite od krpelja i buva, te smestaja u dobro pozicioniranu prostranu kucicu koja nikome ne smeta? Psi, koji niti koga napadaju, niti ikako smetaju.
Ja bar mislim da ne smetaju, ocigledno da neki od mojih komsija ne misle isto, jer mi ˝zlotvori˝ rekose da su morali izaci na teren jer postoji prijava :(

Da tuga bude veca, jutros je neko na nasem parkingu (pored vrlo prometne ulice) kraj kontejnera ostavio tri muska steneta, najverovatnije mesanci Sar peja :(
Ne znam danas kud da se denem, na sve to imam gomilu nekih privatnih obaveza...
Jedna jedina svetla tacka je da smo uspeli, bukvalno za deset minuta, da udomimo jedno od stenadi. Naidje neki covek (taksista) koji se namenski zaustavio da vidi o kakvim se stencima radi i odluci zacas da jedno usvoji. Koliko je pouzdan, zaista ne znam. Nadam se da ce kod njega i ostati, iako me ne bi cudilo da ga koliko sutra vrati :(
Dvojica preostalih muzjacica su zasad smesteni u kucici od nasih sticenika, Belka, koja je trenutno bez svojih drugara, negde se je sakrila, zbrisala, tako da ne brinem da ce ici u kucicu i da ce ih doziveti kao uljeze...

Isuse, ne znam gde mi je glava, ne znam sta bih da zapocnem pre...
Izgleda da do sutra nista necu moci... sem mozda da pokusam da podelim slike od stenaca po drustvenim mrezama :(

#270 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 07 August 2012 - 19:12

Neverovatna stvar se desila - UDOMLJENI!
Prijavilo se dvoje komsija kojima su skoro umrli ljubimci, za usvojenje. Eno ih obojica kod jednog od njih u stanu.
Sutra i drugi ide u svoj dom.