Jump to content


Photo
- - - - -

Zaštita životinja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
295 replies to this topic

#16 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 04 April 2006 - 15:19

eih. onda ce ova moja dobiti abera ko kuću.

Edited by Dunadan, 04 April 2006 - 15:20.


#17 MaryPoppins

MaryPoppins
  • Banned
  • 750 posts

Posted 04 April 2006 - 15:33

al za parenje je i dalje bitna samo ocena izgleda.

dakle, bitno je da je lepa, pa moz da bude i bezobrazna. kad malo bolje razmislim, to je dobitna kombinacija.

#18 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 04 April 2006 - 17:22

Ja naše odveo na izložbu jednom...

I dosta... innocent.gif

Matori sudija me izgrdi prvo što sam šišao kuče, zatim što ga pogrešno četkam(mora razdeljak), pa što držim povodac u pogrešnoj ruci... unsure.gif

Pitam ja njega, a da vi nama lepo date 5, da mi možemo da tražimo dečka za parenje, pa da se razilazimo...

Dade on nama, i 5 i CAC, jer smo bili jedini na izložbi od Shih Tzu vrste... rolleyes.gif

Pitao ga ja onda, kad se već otvorio da da i prvaka rase... Ko velim nemamo konkurenciju... wink.gif

Matori sudija me je samo mrko pogledao i sve mi je bilo jasno... innocent.gif

Elem da se vratim na temu i onaj deo koji se tiče rezanja repa i ušiju...

Koliko ja znam ptičarima se seče rep da ne mašu njime kad markiraju divljač...

Dobermanima se takođe seče rep i 1/2 ušiju da bi stajale uspravne...

E sad zanima me kako je to regulisano jer su te karakteristike upisane u pravilnike kinoloških saveza, bez obzira šta mi mislili... sad.gif

Doduše upisano je i da moja Bubi mora da ima između 5 i 7 kila, a ona je na ocenjivanju imala 8-9 (kaže matori sudija: -Malo ste je podgojili... a ja odgovaram: -Maaa jok, juče je kupana pa se dlaka nakostrešila, nisam imao regenerator... innocent.gif ).

#19 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 04 April 2006 - 18:14

QUOTE
meni nesto lici da su sve te uredbe deo uskladjivanja zakona sa EU, posto proverih, lici na ovdasnje zakone.


Definitivno jesu, samo se nadam da ce Zakon biti sto prije donesen, jer bi prema najavama trebao stici do Sabora po hitnom postupku.

U Hrvatskoj je inace prosle godine izbila velika afera oko pokusa koji su se vrsili na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. puke.gif

Evo o cemu se radilo:


"Dopis upućen Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva i Upravi veterinarstva:

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Uprava veterinarstva Odjel inspekcijskog nadzora N/r dr. vet. med. Anđelko Gašpar Ulica grada Vukovara 78 10000 Zagreb

PRIJAVA

Poštovani gospodine Gašpar,

na osnovu anonimnih dojava, fotografija i video snimke pasa beagleova koji su smješteni na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, u Heinzelovoj 55, želimo prijaviti djelatnike Veterinarskog fakulteta zbog sumnje u loše postupanje s psima i vršenje ilegalnih pokusa na njima.

Prema dojavi anonimnog zaposlenika Fakulteta, 30. lipnja 2005. u večernjim satima na Veterinarski fakultet u Zagrebu dovezena su 43 psa beaglea iz uzgajivačnice pasa za pokuse u Italiji, koji će do kraja ovoga tjedna biti na pretragama, a od sljedećeg tjedna će se na njima početi vršiti okrutni pokusi koji će završiti usmrćivanjem svih pasa!

Psi se nalaze u izrazito lošim uvjetima: neprekidno zatvoreni u uskim kavezima, među vlastitim izmetom, bez dnevnih šetnji te kontakta s drugim životinjama i ljudima, koji su nužni za socijalizaciju. Na jednoj od fotografija snimljenih na Veterinarskom fakultetu, vidi se limenka pive ostavljena na rešetki kaveza, a prema svjedočenju izvora s Fakulteta, tehničari zaduženi za brigu o psima nose pse držeći ih za šiju umjesto da ih šeću. Psi neprekidno laju, cvile i udaraju u rešetke kaveza, što se može vidjeti i na snimci, izluđeni nekretanjem, zatočeništvom, stresom i dosadom.

Prema navodima izvora, na Veterinarskom fakultetu već se najmanje četiri godine kontinuirano obavljaju pokusi namjernog lomljenja kostiju zdravim psima, a potom se prati zarašćivanje kostiju. Upitno je jesu li pritom psi pravilno anestetizirani, tko obavlja pokuse i u koju točno svrhu. Prema izvorima, psi se nakon pokusa koji traje do tri mjeseca rutinski ubijaju, najvjerojatnije smrtonosnom injekcijom u srce, jer bi klasična eutanazija bila preskupa.

Prema članku 28. Zakona o dobrobiti životinja, pokuse na životinjama mogu obavljati pravne osobe, na temelju rješenja o dozvoli obavljanja pokusa koje donosi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, no, prema navodima glasnogovornika, Ministarstvo nije nikada izdalo odobrenje za pokuse na beagleovima na Veterinarskom fakultetu, što znači da se oni odvijaju ilegalno i da izvršitelji pokusa krše Zakon o dobrobiti životinja! Iako su kazne predviđene kršenjem toga članka izrazito male, molimo Vas da obavite hitnu inspekciju i prekid pokusa na beagleovima na Veterinarskom fakultetu te da kaznite odgovorne maksimalnim za to predviđenim kaznama.

Kako je cijena jednog beaglea oko 600 eura, postavlja se pitanje tko financira pokuse koji se na njima provode, rade li djelatnici Veterinarskoga fakulteta svoj posao po pravilima struke, tko je odobrio pokuse, ako su uopće odobreni i u koju se svrhu provode."


Udruge za zastitu zivotinja su fantasticno reagirale i organizirale prosvjede tako da su pokusi sprijeceni, a beagleove su spasili gradjani koji su ih udomili.



Lomiti kosti ovakvom stvorenju? ph34r.gif


QUOTE
E sad zanima me kako je to regulisano jer su te karakteristike upisane u pravilnike kinoloških saveza, bez obzira šta mi mislili...


Kinoloski savezi ce mijenjati pravila? smile.gif
Ne znam kako ce to biti regulirano, ali malo konkretnije o tome:

"Bit će zabranjeno, i kažnjivo, i »kupiranje«, odnosno skraćivanje, obrezivanje ušiju i repova kod određenih vrsta pasa, primjerice rottweilera, boksera, pudlica i slično. U većini europskih zemalja to je već zabranjeno, a kazne za one koji se zabrane ne pridržavaju, u EU su daleko veće. Kupiranje pasa u Hrvatskoj će se kažnjavati također s 10 do 15 tisuća kuna, dok općenito kazne za mučenje i ubijanje životinja vani dosežu iznose od nekoliko tisuća eura."

Mozda se zabrane ne odnose na sve pasmine. Da imam ne znam kakvog psa ne bih imala srca ista rezati.

#20 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 04 April 2006 - 18:29

Eh da. I kljucno pitanje je hoce li se i koliko ovaj Zakon sprovoditi u praksi.

#21 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 04 April 2006 - 19:38

Uvjerena sam da taj isti veterinarski faks ima etičko povjerenstvo 8osim što postoji komisija Ministarstva) koje bi trebalo makar bacit oko na studije koje se rade na opremi i u prostorijama faksa, a vidi shta je proslo...nadam se da sam u krivu, ali brijem da nijedan zakon neće preko noći iskidat te korumpirane-rodijačko-stranačke veze ph34r.gif

Inače, načelno nemam problema s činjenicom da se na životinjema rade pokusi radi razvoja novih načina liječenja za ljude, ali bogamu moraju postojat nekakvi kriteriji koja od tih istraživanja su nužna i na koji se način treba ponašat i prema životinjskim ispitanicima.

#22 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 04 April 2006 - 19:47

QUOTE(Dunadan @ 4 Apr 2006, 14:06)
jebeni cigani


e jebi ga sad Marija....
dry.gif

#23 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 04 April 2006 - 19:59

nich se ti ne brini, lalo. i da su ih cimali srbi/hrvati/rusini komentar bi bio isti.

>>Eh da. I kljucno pitanje je hoce li se i koliko ovaj Zakon sprovoditi u praksi.
da. kao i uvek, donoshenje i sprovodjenje zakona su dve totalno odvojene stvari.

#24 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 04 April 2006 - 20:29

2 Nicol

QUOTE
Uvjerena sam da taj isti veterinarski faks ima etičko povjerenstvo 8osim što postoji komisija Ministarstva) koje bi trebalo makar bacit oko na studije koje se rade na opremi i u prostorijama faksa, a vidi shta je proslo...nadam se da sam u krivu, ali brijem da nijedan zakon neće preko noći iskidat te korumpirane-rodijačko-stranačke veze 


Ne sjecam se vise tocno, ali znam da su muljali uzduz i popreko pa je ispalo da sama dekanica faksa nije tocno znala o kakvim pokusima je rijec.


2 Dunadan


QUOTE
da ne pominjem one silne mechke koje su jebeni cigani vuglili i zaradjivali na njima, nashli negde meche i ukrotili ga. dabogda pocrkali svi odreda.


Ako ikad dodjes u Hr, posjeti Kuterevo, tamo se vec par godina okupljaju mladi biolozi iz raznih zemalja.




Kuterevo..





Volonteri u akciji.


QUOTE
da. kao i uvek, donoshenje i sprovodjenje zakona su dve totalno odvojene stvari.


A Rvati su nenadmasni u nesprovodjenju istih.
Zato je dobro sto su Udruge za zastitu zivotinja prilicno aktivne i sve glasnije, a ako se ne varam cesto su u kontaktu i sa Udrugama iz Srbije.

#25 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 04 April 2006 - 22:22

U novom Krivičnom zakoniku Srbije su propisana krivična dela protiv zlostavljanja životinja. Evo da navedem samo ovaj član, ima ih još nekoliko koji se detaljnije bave zaštitom živuljkica wub.gif heart.gif
Ubijanje i mučenje životinja
Član 269.

(1) Ko kršeći propise ubije, povredi ili muči životinju,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(2) Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana došlo do ubijanja, mučenja ili povređivanja većeg broja životinja, ili je delo učinjeno u odnosu na životinju koja pripada posebno zaštićenim životinjskim vrstama,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
...

Inače, apsolutno se slažem sa Dunadan po pitanju tzv. ''mečkara''! To je sad zabranjeno kod nas ali se sećam da sam ranije kad god bih to videla plakala k'o kiša. Proklete lenštine, samo da na što lakši po sebe način dođu do para. Neljudi. mad.gif

#26 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 April 2006 - 09:36

QUOTE(Ziza @ 4 Apr 2006, 19:14)


Lomiti kosti ovakvom stvorenju?  ph34r.gif



QUOTE
Their non-threatening demeanor has led the USDA, along with its counterparts in Australia and New Zealand, to use beagles to search airplane passengers for contraband. Sadly, their trusting, gentle temperament means beagles are also the most commonly used dog breed in animal experiments in the US.


Slicna stvar se desila pre 10-ak godina koliko mi se cini u Nemackoj, gde su begalove drzali razapete da bi im atrofirali misisci, a onda je jedna od korporacija za psecu hranu, htela da proveri nove krokete/granule koje povecavaju misiscnu masu. Pokusavam da nadjem koja je to firma bila, mota mi se Pedigre po glavi, ali sad vise ne mogu da nadjem nista na netu.
Afera pukla, ljudi se prijavili da uzmu beaglove, pa je na kraju bilo vise zainteresovanih nego pasa smile.gif

Problem beaglova sto imaju taj divan temperament, druzeljubivi su, zato i jeftini, jer mozes da ih stavis vise u jedan kavez i nece se potuci ni povrediti. Uz to se jako brzo i dobro razmnozavaju.
Basete spasava sto im je sex na kraj pameti innocent.gif inace bi zbog karaktera i oni mogli da zaglave u kavezu sad.gif

a propos ocenjivanja pasa - poznajem stariju damu (80+ godina) koja je bila dugo predsednik kluba basseta u FR, veterinar i sudija. Kaze, nikad pse nije ocenjivala u ringu. to je samo poza. Karakter, hod, odnos prema drugim psima i ljudima, se vidi kaze, samo van ringa. Gledala bi pse ujutru, dok dolaze, i dok cekaju, a sam krug trckaranja bio je za publiku... divna zena

#27 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 April 2006 - 09:41

QUOTE(Dunadan @ 4 Apr 2006, 16:08)
a shta je jedno a shta drugo? ako moram tamo da prezentujem svoje vaspitachke veshtine onda radije ne bih.


To ti je bas to - lepota i pamet, ne ide jedno sa drugim bas 100%+100% tako da je ocena5 bila za izgled,a to sto nije rekao da je za mir u svetu i da deca u Etipiji ne budu gladna (nije hodao uzdignute glave, nije kaskao nego malo galopirao/malo vukao u rikverc sad.gif idiJot ali moj smile.gif e za to glupiranje u razredu - 4, eto.
pa hoce lepog zeta ali malo blesavog, evo, prijavljujemo se smile.gif

#28 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 April 2006 - 14:11

QUOTE(msmodesty @ 4 Apr 2006, 14:18)
meni nesto lici da su sve te uredbe deo uskladjivanja zakona sa EU, posto proverih, lici na ovdasnje zakone.
a to Duno sto kazes "ljubimce na sunce" jednom godisnje, tog problema vljda nema ako su svi ljubimci sa RF tagom, chipom. Zna se ko je vlasnik, ako ga vise nece, mora da ga odjavi, ako ga nije odjavio, onda je njegov pa on placa troskove hvatanja i smestaja dok ne dodje da ga pokupi.

nego ni to nije ponekad dovoljno:
mojoj "ne bas potpuno sabranoj komsinici" uzese psa pre par meseci iz stana. setala ga je svaki dan, ali mu nije izgleda davala da jede. Pas smrsao kao u crtacu. Komsije se skupile, prijavile, brzinom svetlosti se pojavila delegacija dama iz Drustva za zastitu zivotinja i uzeli joj kera. Odmah!


Super je to sto su joj oduzeli kuce!!! Ako se ne varam ti zivis u Italiji?

Bilo bi jako lepo da napises malkice i drugu stranu medalje o postovanju predmetnih zakona o zastiti zivotinja u Italiji!!

Sta se dogodilo sa tim psom posto su ga ti dobri ljudi odneli?
Koliko dugo ih zadrzavaju u azilu za zivotinje, a onda ubijaju?

U Francuskoj 6 nedelja!!!!

Spanija,Grcka,Portugalija racuna sa budalama iz Nemacke koje dovode njihove pse lutalice u Nemacku (bogata zemlja pa moze sve)!

Zakoni postoje u EU ali ih se manje vise niko ne pridrazava, odnosno svako ih
tumaci kako hoce!!!

Zakon zivotinju tretira kao stvar a ne kao bice i u tome je cela problematika.
To se u dogledno vreme nece ni izmeniti jer bi onda nastao rusvaj ( imajuci u vidu
da se zivotinje kolju,jedu i slicno)!

Ako tvoj pas ubije mog psa (macku watever) ti meni placas samo nabavnu cenu
predmetne "stvari" umanjene naravno za "amortizaciju"!!!Kao i kod automobila!

Lep pozdrav
Teja

#29 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 April 2006 - 14:14

-----

Edited by Teja, 05 April 2006 - 14:30.


#30 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 April 2006 - 14:27

QUOTE(dare... @ 4 Apr 2006, 18:22)
Elem da se vratim na temu i onaj deo koji se tiče rezanja repa i ušiju...

Koliko ja znam ptičarima se seče rep da ne mašu njime kad markiraju divljač...

Dobermanima se takođe seče rep i 1/2 ušiju da bi stajale uspravne...

E sad zanima me kako je to regulisano jer su te karakteristike upisane u pravilnike kinoloških saveza, bez obzira šta mi mislili... sad.gif

Doduše upisano je i da moja Bubi mora da ima između 5 i 7 kila, a ona je na ocenjivanju imala 8-9 (kaže matori sudija: -Malo ste je podgojili... a ja odgovaram: -Maaa jok, juče je kupana pa se dlaka nakostrešila, nisam imao regenerator... innocent.gif ).


Tvoja Bubi je debela ( 9 kg za tu rasu su opasni
po zdravlje, o lepoti i da ne govorim)! To bi ti rekao i mlad sudija!
A shishan pas rase Bubi ne bi
mogao nigde da bude izlozen. Mislim zasto uzimas psa koga ne zelis
da negujes?

Kupiranje je svuda zabranjeno!!! Kupirani psi se ne mogu vise izlagati.
Na svetskoj izlozbi u Dortmundu 2005 nije bilo dozvoljeno izlaganje
kupiranih pasa /dobermani,rotwajleri itd/, tako da se kupiranje samo
po sebi stavilo ad acta!

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 05 April 2006 - 14:29.